reklama

Příliš velký rám?

Ahoj, vždycky jsem jezdil na trekkingovém kole, ale nyní mi kamarád nabídl MTB za cenu, které jsem nedokázal odolat. Problém je v tom, že to kolo je mi zřejmě velké - při delší jízdě mě z něj bolí ruce a rám je docela vysoko na sesednutí v terénu. Měřím 180 cm a u trekkingu mám rám 19" a to horské má 22". Je to Merida Matts TFS 100 asi 4 roky stará, skoro neježděná. Rád bych věděl, jestli má smysl dávat kratší představec, anebo jestli to kolo pro mě prostě není a mám ho radši prodat dál. Vždycky jsem měl pocit, že ten trekking je mi malý, ale s tím skokovým navýšením rozměru rámu u MTB jsem to zřejmě přehnal. Kamarád měří skoro dva metry, ale stěžoval si, že je mu to horské kolo malé. Poraďte mi prosím :-)

[ Zpět ]
Datum: 07.08.2012
Autor: Cyklochod
  • Re: Příliš velký rám?

         

    Tady ti nepomůže nic. Rám nezmenšíš. Je na tebe fakt obrvelký :o)))
    Jedině prodat a koupit kolo s rámem 19", max 21".

    [ Zpět ]
    Datum: 07.08.2012
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příliš velký rám?

           

      Toho jsem se obával :-) A co u toho trekkingu? Mám Author Horizon 15 let starý s rámem 19" a přijde mi malý, sedlovku mám vytaženou šíleně vysoko a napadám na řídítka, ale i tak nemám při šlapání propnuté nohy. Četl jsem, že u trekkingu může být rám větší, mělo by tedy smysl pořídit si crossové kolo na mou výšku 180 cm s rámem 20 nebo 21"?

      [ Zpět ]
      Datum: 07.08.2012
      Autor: Cyklochod
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příliš velký rám?

             

        Ten trek bych tipovala, že ti zase naopak bude fakt malý.
        Jestli ti ale vyhovuje kratší posez, ikdyž je fakt, že Author bývá delší než jiná kola, a jezdí se ti na něm dobře, pak není důvod se tím trápit.

        Osobně bych to ale viděla tak, že k tobě by sedělo MTB 19" a Trek 22" :o)))
        Ale záleží hodně i na typu kola.

        V žádném případě bych nejezdila na velkém rámu. Osobní tvrdá zkušenost - oddělala jsem si na takovém kole bederku.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.08.2012
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příliš velký rám?

             

        Tady je asi nejlepší kalkulátor velikosti rámu kola:
        http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE...

        Taky jsou na netu různé tabulky. Většina mně připadá dost podivná, na mě to vůbec nesedí.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.08.2012
        Autor: Radix
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Příliš velký rám?

               

          Díky za rady. Kalkulátory a všelijaké tabulky jsem si už prohlížel, ale lítá to pro mou výšku od 19" do 21", tak jsem se v tom nedokázal zorientovat. Ale je fakt, že má Radka pravdu, nový trekking koupím s větším rámem nad 19" a to horské prodám. Jsem spíš na takové běžné lesní a polní cesty se slušným povrchem.

          [ Zpět ]
          Datum: 07.08.2012
          Autor: Cyklochod
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příliš velký rám?

         

    Na výšku 180 cm to takhle na dálku vidím na 20" rám u krossíku a 19" - 20" u horského kola (já mám 178 cm a tohle mi vyhovuje). Ta 22" je skutečně velká, nejsem si jistý, zda to zachrání kratší představec (v prvovýrobě sice merida dává hodně dlouhé představce, ale stejně - já to vidím jako moc velký rám).

    [ Zpět ]
    Datum: 07.08.2012
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příliš velký rám?

         

    Jestli máš jen trošku možnost, vždy si před koupí proměř nové kolo a porovnej ho s tím, na kterém se ti dobře jezdí (tedy ten trekking).
    Zejména vzájemnou polohu řidítek a středu sedla. Pár cm se dá korigovat představcem, ale má to své meze.
    Když použiješ představec příliš krátký a kolmý, bude řízení "živější", což ne každý jezdec ocení.
    Sice je důležitější délka než výška rámu (přitom se udává právě ta výška), ale 22" na 180cm bude skoro určitě příliš velký, těch 19" by mohlo být tak akorát.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.08.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příliš velký rám?

           

      Tak jste měli pravdu, díky za rady. meridu 22" jsem prodal a koupil Giant Yukon 19", rok 2009. rám je na mne akorát. Ted na něm jezdím a časem se rozhodnu, co lepšího koupit.

      [ Zpět ]
      Datum: 11.09.2012
      Autor: Cyklochod
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

458 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024