reklama

Přední odpružení na fitko :-)

Rád bych měl váš názor na tuhle věc:
jezdím na fitku od meridy (Speeder T3), které má pevnou hliníkovou vidlici. A mám trochu problém v tom, že mě na tomhle kole - při delších jízdách - pobolívaj zápěstí. Pláště (28 mm) foukám na 7 barů = na jejich maximum, aby to po asfaltu dobře odvalovalo.
Je zajímavé, že na silničce (pláště 23 mm, foukám na 120 psů, takže to je mnohem tvrdší) tenhle problém nemám.
Ale zpátky k fitku: zřejmě tedy odpružím předek. Nabízejí se dvě varianty:
1. odpružená hliníková vidlice s malým zdvihem (30 nebo 35 mm), určená pro fitnees kola, vede to např. Koloshop (odkazy sem bohužel nemohu dát). V nabídce jsou dvě - SR Suntour Swing Shock 30 mm (= taková s tím zobákem dozadu) a RST - Bontrager 35 mm (pružina je v dolní části hlavové trubky). Cena obou přijatelná, do 2.500,- tis.
2. karbonová krossová vidlice (musí být krossová, nikoliv silniční, neboť potřebuji piny na véčka). Např. Pells, Noxon, cena vyšší cca 4 tis., o vyšší cenové hladině už neuvažuji (např. Easton EC 70 X za 5,5 tis. se mi už jeví jako drahý).
Otázka zní: co byste mi doporučili? Šel bych klidně do cenově vyššího karbonu - ale bude to funkční? (na silničce mám karbonovou a nijak moc to nepozoruji... nebo mě tam právě díky ní ty ruce nebolej???).
Dík za názor :-)

[ Zpět ]
Datum: 24.07.2012
Autor: Airline
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    Napřed bych zkusil nějaký měkčí gripy a teprve potom nákladnější změnu vidlice. A tu určitě karbonovou. Ale zase jestli máš i silničku ...

    [ Zpět ]
    Datum: 24.07.2012
    Autor: barakuda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední odpružení na fitko :-)

           

      Taky bych nejdřív skusil vyměnit gripy - napr. ryčí WCS pěnové jsou vcelku slušné.
      A pak karbonovou vidlici (cyklokrosovou) - podle ceny se dá koupit jen s karbonovýma nohama, + karbonová korunka, + karbonový krk. Čím víc karbonu, tím dražší, ale taky pohodlnější.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.07.2012
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    A co třeba tvar řidítek ? Na silničce je nějak, dost různě držíš. Ale na fitku jak pes kost. Takže můžeš mít vykroucený zápěstí.
    Já si dal na treka tyhle http://www.sq-lab.com/produkte/lenker/sqlab-315... víceméně z rozmaru (mám od nich supr sedlo) - a když jsem pak pořídil horáce, tak jsem se s těma rovnýma řidítkama nějak nemohl porovnat. Tak jsem si na něj pořídil tyhle http://www.sq-lab.com/produkte/lenker/sqlab-314...

    [ Zpět ]
    Datum: 24.07.2012
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    a co nějaký historický kousek?

    http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=suspension...

    [ Zpět ]
    Datum: 24.07.2012
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední odpružení na fitko :-)

           

      odpruženej představec, to jsem ani nevěděl, že existuje
      a je to pěkná vychytávka
      ještě, jak to funguje ... :-)

      třeba http://www.velobazar.cz/detail/4384

      [ Zpět ]
      Datum: 24.07.2012
      Autor: macikm
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední odpružení na fitko :-)

             

        Odpruzenej predstavec jsem kdysi od nekoho dostal, zkusil jsem ho namontovat na treka.. a asi za mesic sel pryc. A to jsem mu jeste dal hoodne dlouho sanci, ze jsem takovy dobrak. :) Bylo to docela hrozny - ne, ze by to nepruzilo, to jo... ale hrozne divnej pocit, riditka jakoby plavala v rukach a kolo si tam kdesi pod nima delalo cosi jen vzdalene zavisleho na me vuli. (Serizeni tuhosti pokusne na ruzne urovne celkem nicemu nepomahalo). Neprijemny, navic v par situacich jsem mel vyslovene pocit, ze to muze byt i nebezpecny, ze me cela ta sestava jednou nekde seredne zradi. Osobne bych to nikomu nedoporucil.

        [ Zpět ]
        Datum: 24.07.2012
        Autor: Andrej
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Přední odpružení na fitko :-)

               

          Jeste jsem zapomnel dodat, ze pote, co jsem tu vec odmontoval, velmi rychle jsem pochopil, proc mi ji onen dobrodinec tak ochotne venoval. :) Od te doby to lezi nekde na pude, nikdo dalsi uz to zkouset ani nechtel.
          Vadilo mi mj. i to, ze ten predstavec do urcite miry snad setri ruce, ale o to vic dostava zabrat kolo. Vsechny razy, ktery by chytala vidlice, jdou do hlavovyho slozeni a podobne. A je to vlastne horsi, nez na celopevnym kole - tam s riditkama clovek nejak pracuje a ty razy trochu kompenzuje praci rukou - zatimco odpruzenej predstavec veskere podobne snahy vlastne docela sabotuje. A pokud se clovek smiri s tim, ze proste nejak jede, ruce jsou "v pohodli" diky tomu, ze predstavec pruzi, a jinak at se deje co se deje... dostava to pak vsechno kolo. No, a s tim jsem se ja osobne, krome vsech dalsich zminenych vyhrad, proste nesmiril. Nemyslim si proste, ze je to dobrej napad, kam na kole umistit pruzici prvek.

          [ Zpět ]
          Datum: 24.07.2012
          Autor: Andrej
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    Díky za vaše rady :-)
    Gripy jsou naprosto ok, ty měnit nebudu, jsou měkké tak akorát.
    Tvar řidítek - rovněž vpořádku, mám tam stejná jako na krossu (a na něm jezdím vpohodě), takže v tomhle problém také nevidím.
    Stále mám za to, že to je tou "tvrdou" vidlicí (vlastně rozdíl mezi mým krossem a fitkem je právě hlavně v tom předním odpružení). Doporučujete, abych zvolil krossovou karbonovou, v říčanským cyklu mi to dneska odpoledne také radili... poslechnu vás. Zřejmě zvolím toho pellse za necelé 4 tis., ten by snad měl postačovat. No, šel bych i do toho eastonu za cca 5,5 tis., jenže nevím, jestli v tomhle případě už nezaplatím podstatnou část za tu značku "Easton", platit za značku se mi zrovna nechce.
    Ještě jednou dík :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 24.07.2012
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední odpružení na fitko :-)

           

      Nerikam, ze nepruzit... ale taky bych se primluvil za dukladne zvazeni vsech dalsich veci.
      Ja mel treba problem s pobolivanim zapesti, pri delsi zatezi az mravencenim v prstech az jakoby znecitlivovanim rukou, i na horaku s vidlici s 80mm zdvihem, ktera fungovala slusne, delala si svedomite svou praci. K tomu robustni plast husteny spis na nizky tlak, tedy vlastne dalsi pruzici/tlumici prvek. Nejvic nakonec pomohlo serizeni posedu - zmena rozlozeni vahy tela a tak dale.
      Pokud nekdy na neodpruzenem kole jedu treba delsi useky v drncavem terenu, citim to pak spis v celych rukou, v ramenou, v zadech... ne izolovane v zapestich. Pokud bych mel takovy problem znovu, osobne bych hledal reseni nejdriv jinde, nez v pridavani odpruzene vidlice.
      Jak jsem rekl na uvod - nerikam, ze bys nemel porizovat jinou vidlici... :) ale urcite promysli i to, nakolik mas v poradku posez na kole celkove...

      [ Zpět ]
      Datum: 24.07.2012
      Autor: Andrej
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední odpružení na fitko :-)

             

        Používám pláště stejné šířky /28mm/, vážím naholo 80 kg a přední plášť tlakuji cca na 5 barů. Zrovna nedávno se to zde probíralo v sekci lehokol, někde najdeš i odkaz na článek s grafem doporučených tlaků. Přehuštěný plášť sníží razantně pohodlí a kolo na reálném povrchu cest rychleji nejede.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.07.2012
        Autor: vladaza
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Přední odpružení na fitko :-)

               

          Já na tom jezdím hlavně dlouhé trasy, převážně po asfaltu - to huštění na 5 barů by mi přišlo málo, bylo by to rozpláclý a hůř se odvalovalo.

          [ Zpět ]
          Datum: 25.07.2012
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední odpružení na fitko :-)

             

        A také zvaž, zda nezačínáš mít problémy s karpálními tunely v průchodu nervů do zápěstí. Na drncavějším kole se to projeví nejdříve. Variabilní úchop na beranech silničky (možná dokonce s karbonovou vidlicí) by to mohl trochu kompenzovat, kdežto na neodpruženém fitku s tvrdou pevnou duralovou vidlicí bych problémy čekal nejdříve. Takže problém může být i u tebe. Ale na té vidlici se to dá zatím rychleji vykompenzovat než operací zápěstí.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.08.2012
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    Predne trosku nechapu ze chces odpruzenou vidlici na fitko, fitness kola jsou ve sve podstate silnicni kola s ustupky pro vetsi pohodli na ukor typickych vlastnosti silnicek. Trosku mi prijde ze si tim chces postavit druheho krose.
    Pokud chces pohodlnou pevnou vidlici tak se divej po tom aby mela predevsim i karbonovy krk, ten prinese vic nez jenom karbon coby material noh vidlice. Cyklokrosovy model bude urcite dobra volba co se komfortu tyka.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.07.2012
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    Tahle je asi cenově malinko mimo limit, ale taky pěkná a snad i funkční http://www.cannondale-bikes.cz/vidlice-2011...

    [ Zpět ]
    Datum: 25.07.2012
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Přední odpružení na fitko :-)

           

      Jo, určitě bude dobrá. Obdobnou, i když citelně levnější ( = s pružící jednotkou v dolní části hlavové trubky), nabízí např. Koloshop.
      Jinak mně dneska dorazila karbonová krossová vidlice od Pellsu, tak až bude deštivý den, budu montovat :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 08.08.2012
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Přední odpružení na fitko :-)

             

        Teda mít doma dáreček a čekat až na deštivý den ? Asi by šlo večer všechno stranou a montoval bych a montoval a montoval... :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 08.08.2012
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Přední odpružení na fitko :-)

               

          Poslali mi ji do práce - právě jsem ji vyndal z krabice a pomazlil se s ní... je tak hlaďounká, černá a smyslná... :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 09.08.2012
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Přední odpružení na fitko :-)

                 

            Lepší než Mášová?

            [ Zpět ]
            Datum: 09.08.2012
            Autor: Zden42
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Přední odpružení na fitko :-)

         

    zdarek přidam taky neco do pranice
    pokud vas brni prsty je jedno pokud vam je 15-45let či vice jeto od dlouheho drženi riditek (skřiple karpali i nervy )doporuceni i od motorkařu mekči rukavice(z dlanovou podšivkou)
    ohledne boleni zapesti pokud te na jednom boli a na druhem ne poronnej mezi oběma koly rozteče posedu ,riditek a uchopu když si sedneš dovolim si typnout že na tom co te boli zapesti tak si min natahly a maš jiny uchop (vidle to moc nevyřeši zmen představec)

    [ Zpět ]
    Datum: 09.08.2012
    Autor: zatr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

350 cyklistů (12 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024