reklama

Vrzání v zadním náboji

Neporadili byste mi, co mám udělat s vrzáním v zadním náboji? Je to takové divné chroupání. Nevrže to pořád, ale jen když jedu na volnoběh a nešlapu. Vrzne to vždycky jen jednou při každém otočení kola. Na funkci to ale nemá vliv, takže se mi zdá zbytečné zkoušet měnit kazetu nebo celý náboj. Příjemný ten zvuk ale není. Není to nebezpečné? Nerozsype se mi to někde za jízdy? Nebo to naopak časem odezní, až se to oběhá? Promazání nepomohlo a dál si s tím už nevím rady.

[ Zpět ]
Datum: 04.10.2011
Autor: Kefír
  • Re: Vrzání v zadním náboji

         

    Pořiď si MP 3 a jezdi se sluchátky
    8-)

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2011
    Autor: AV
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání v zadním náboji

           

      Dík za radu. Ale to je na silnici dost nebezpečný, protože bych neslyšel auta za sebou. Ten zvuk se dá vydržet, ale bojím se, aby se mi to někde nerozsypalo.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.10.2011
      Autor: Kefír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání v zadním náboji

         

    Co by to asi mohlo bejt když jedeš na volnoběh? Nejspíš něco v ořechu nebo v levým ložisku náboje.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2011
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání v zadním náboji

           

      A můžu to odstranit bez toho, abych to celý rozebíral? Na to prostě nemám. Pokud ne, tak mě čeká návštěva servisu. Jenže se obávám, že mi tam nejspíš doporučej vyměnit celou nábu, a to je mi zas líto peněz, když to jinak normálně jezdí. Taky jsem si všiml, že když to kolo vedu, místo vrzání se ozývá jen cvakání. No nic, asi si na to prostě budu muset zvyknout a počkám, až se to úplně vysype. Každopádně dík za odpověď.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.10.2011
      Autor: Kefír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání v zadním náboji

         

    Nevím jak jsi zdatný mechanik, ale co tak zkusit servis?

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2011
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání v zadním náboji

           

      Běžnou údržbu snad zvládám, ale jinak mechanik fakt moc nejsem a se servisama mám spíš špatný zkušenosti. Oni neopravujou, ale vlastně jen vyměňujou součástky a tahaj tak z lidí zbytečně peníze. A těch já v poslední době moc nemám. Jestli je to jen nějaká blbost, chtěl jsem to radši řešit vlastníma silama. Když to bude nad moje síly, budu s tím prostě dál jezdit, dokud to půjde.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.10.2011
      Autor: Kefír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání v zadním náboji

             

        Ten servis to má jistější - vyměnit díl. Pokud se v tom mechanik hodinku hrabe a hledá důvod - ta hodina tě bude stát i 300 a výsledek není dopředu jistý, třeba nakonec bude potřeba nový náboj. Pokud to chceš opravit sám, vypadá to na mechanismus "cvrčka," když se to neozývá při šlapání-nebo tah řetězu ten důvod eliminuje. Proto by to mohlo být také v ložisku u vícekolečka.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.10.2011
        Autor: drak
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání v zadním náboji

               

          To zní logicky. Vyplatí se vyměnit to rovnou a neriskovat hodinu zbytečné a hlavně drahé práce při hledání odstranitelné závady.

          Při volnoběhu sice ani předtím žádnej "cvrček" slyšet nebyl, ale je to tak. Zkusím to ložisko u vícekolečka. Kdyby ta závada spočívala jenom ve vymleté části dráhy ložiskových kuliček, s klidným svědomím bych jezdil dál. Jen bych prostě nerad, aby se mi to někde najednou celý vysypalo a nedalo se pak na tom dojet. To je jediný, čeho se bojím.

          [ Zpět ]
          Datum: 04.10.2011
          Autor: Kefír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vrzání v zadním náboji

                 

            A skade ty jsi? Jestli ze z Liptákova, je tam jeden velice šikovný mládenec, který má opravařinu jako koníčka.
            8-)

            [ Zpět ]
            Datum: 04.10.2011
            Autor: AV
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání v zadním náboji

         

    pokud nemas povoleny zadni naboj (spoznas podle toho ze zadni kolo lze viklat) , muze to byt napr. ohnuta prachovka. ->rozebrat zadni naboj (mimo orechu) , skontrolovat zda neni neco ohnute, promazat, slozit. (psal jsi ze si to mazal, nevim zda si to rozebiral) Pokud nepomuze, rozeber orech. Jde to i slozit, jen kulicky vysypavej do nejake misky..

    Jo a mozna takova kontrola - nemas volny nektery drat v zadnim kole? ten umi povrzavat 1x za otocku...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2011
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání v zadním náboji

           

      Zadní kolo se neviklá. Vůle je nulová. Vrzání drátu to taky není. Je to někde v tý nábě. Ale na nějaký rozebírání se necítím. Ani při tom promazávání jsem to nerozebíral.

      Jednou jsem takhle rozebral pedál a už jsem to pak nedal dohromady. To ale bylo taky proto, že byl hodně zdeformovanej po nárazu. Naštěstí jsem měl tenkrát celej náhradní pedál i s osičkou. To jsem pak ještě zvládnul namontovat. Jen mě tenkrát překvapilo, že na pravém pedálu nebyl levý závit.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.10.2011
      Autor: Kefír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání v zadním náboji

             

        Pusť se do toho, nic na tom není.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.10.2011
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání v zadním náboji

             

        Jestli máš gumové prachovky, tak namazat styčnou plochu prachovky s nábojem vazelinou. To někdy taky umý vrzat.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.10.2011
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání v zadním náboji

               

          Potvrzuji vrzani na XT nabojich zpusobene prachovkou. Mazani pomaha tak na 50 az 100 km a jen to spini. Jednodussi to je ignorovat. 8-(

          [ Zpět ]
          Datum: 04.10.2011
          Autor: Murphy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání v zadním náboji

               

          Jo, nápodobně ;-)
          Samozřejmě XT jako Murphy.

          [ Zpět ]
          Datum: 04.10.2011
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vrzání v zadním náboji

                 

            XT náboje nevedu, takže naštěstí ty nevržou. Pro změnu mi ale úplně stejně vržou sem tam Time ATAC XS pedály (taky prachovka).
            Stříknout olej ve spreji ale většinou pomůže na poměrně dlouho a když to po chvíli otřu, tak se tam ani nechytá bordel.

            [ Zpět ]
            Datum: 04.10.2011
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání v zadním náboji

         

    A to rozebírání ořechu, co tu bylo zmíněné, tak hodně záleží co máš za náboj. Některé náboje jsou relativně složité na vrtání se v ořechu, ale zase naopak jsou i superjednoduché náboje.
    Pro představu superjednoduchého ořechu, tak třeba Mavic do 2011. Pro rozebrání ořechu ani netřeba sundavat kazetu. A pouze povolíš dva imbusy proti sobě a rukou sundáš. Tedy operace rozebrat, vyčistit, máznout a složit ořech je tak na 2 minuty (počítám to pro již sundané zadní kolo a bez vracení zadního kola).

    Oproti tomu třeba Shimano náboje vůbec nemám rád, s rozborkou náboje včetně ořechu jsem si tam taky poradil, ale dělal jsem to hrozně nerad. Mnohem větší piplačka.

    Ignrovat ořech se pak často nemusí vyplatit. Můžeš dříve nebo později skončit buď s furtošlapem (ořech přestane volnoběžet) nebo naopak může dojít k tomu, že přijdeš o záběr. Oboje je velmi nepříjemné.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2011
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

399 cyklistů (17 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024