reklama

Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

Nevíte náhodou, jestli cyklo computery (tachometry) do 3 tisíc kč mají tlakovou kompenzaci na měření výšky ?
Třeba tenhle turistickej stroj ji určitě nemá.
http://www.meteostanice.cz/zbozi/4122/Digitalni...

[ Zpět ]
Datum: 02.10.2011
Autor: Zdenda-Max
  • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

         

    Nevim co myslis tou "tlakovou kompenzaci na mereni vysky", ale zpusoby mereni nadmorske vysky jsou 2:
    1/ podle mereni tlaku vzduchu- coz je pripad drtive vetsiny pristroju s touhle funkci a predevsim tech "levnejsich", i toho co na nej davas odkaz
    2/ podle souradnic GPS- takze princip klasicke satelitni navigace.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.10.2011
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

           

      K bodu jedna doplním, že se používají korekce dle teploty, které lehce pomohou, ale problémy náhlé změny počasí s větší změnou tlaku stejně neřeší.

      A k bodu dva, tak tam že se často používá kombinace s bodem jedna. A pokud je to dobře nakombinované a využívá se výhod obojího (tedy např. korekce dle gps souřadnic pouze v případě, že je mám hodně družic a slušně přesný údaj), tak je to nejpřesnější.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.10.2011
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

             

        vasek: to byl muj vidláckej překlad, asi to bude ta teplotní kompenzace

        Přístroj za dva a půl tisíce ala sigma 2209 bod č.1 mít asi nebude, nebo jo ?

        A k bodu 2, jsou nějaký zařízení, který by gps použilo pro korekci výšky jen občas a měřilo rychlost a vzdálenost pomocí čidla na kole ?
        Protože všechny zařízení co jsem zatím viděl (na netu) tak vymlátí baterii za jeden den, což se mi nelíbí. Chtěl bych aspoň týden provozu. Gps je asi pěknej žrout.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.10.2011
        Autor: Zdenda-Max
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

               

          1/ Muj Polar se nikdy nesekl vic jak o 50 metru !celkem! na celodenni vyjizdce treba v Alpach i pri takovych zmenach tlaku jako je letni bourka. Chybka se navic vykompenzovala nastavenim automatickeho navratu grafu na stejnou vysku pri navratu do vychoziho bodu v PC. I kdybys nemel pristroj s interni pameti a moznosti preneseni nasbiranych hodnot do PC, tech max. 50m pri nastoupanych treba 3000 metrech mi prijde jako smesna odchylka.
          Vychozi vysku jde samozrejme vzdycky zkalibrovat.
          2/ Netusim, GPS pouzivam jenom v autech.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.10.2011
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

                 

            Tak u těch celkově nastoupaných metrů se těžko posuzuje o kolik se přístroj spletl (jakýkoliv), když nemáš k dispozici žádný referenční údaj.

            Vozím docela často Polar i gpsku současně a nastoupané metry se někdy skoro neliší, občas ale i klidně o 200m (třeba na 2000m nastoupaných).

            A v partě vozíme více kusů staršího Garmina 60CSx a každý kus naměří trošku jiné číslo.

            Co se týká aktuální výšky, tak to ani pouze s barometrickým výškoměrem není žádný větší problém. Většinou chyba do 30m (a často nižší). Zažil jsem ale chybu i 65m.
            Mám na Polaru zapnutou automatickou kalibraci při startu, takže doma na začátku vyjížďky začne vždy na přesné výšce. A pak kouknu vždy s jakou výškou dojedu.

            V tomhle je gpska která má barometrický výškoměr kombinovaný s chytrou korekcí lepší.
            Vůbec tam neřeším ruční kalibraci nebo kalibraci výchozího bodu (to ani neumí).
            Takže klidně vyjíždím s chybou 100m (bere si výšku po zapnutí s barometrického výškoměru a když je ten den po zapnutí úplně jiné počasí a tlak, tak je to samozřejmě blbě; korekce začne provádět až po pár minutách po zapnutí když má dobrý přijem družic).
            A domů zpět jsem ještě nikdy nedojel s chybou větší než 3m a téměř vždy 0-2m.
            Tedy je vidět že automatické korekce dle gps fungují velmi slušně.

            Každopádně souhlasím, že stačí i samotný barometrický výškoměr, +- nějaký ten metr je fuk a stejně se nelze dopracovat přesného čísla.

            A úplně nejhorší je výsledek nastoupaných metrů pouze z gps souřadnic. Tam pokud se tracklog neprojede nějakou chytrou opravdou, tak chyba bývá občas i klidně 100% (tedy na 2000m nastoupaných to ukáže 4000m). Hodně záleží na frekvenci ukládání bodů.
            GPS výška není při hodně satelitech a dobrém přijímači špatná a chyba nebývá nijak velká.
            Problém je ale v tom, že neustále lítá ta výška nahoru dolu o pár metru (a ono stačí klidně když to je o 1-2m). A gpska pak při ukládání hodně bodů tímto lítáním sem tam do celkově nastoupaných metrů napočítá mnohem více.
            Tohle lze řešit korekcí v nějakém SW po stažení do počítače, je třeba si ale najít vhodné nastavení pro každou gpsku a její nastavení ukládání.
            Takhle z té 100% chyby se dokážu dopracovat na chybu zhruba do 5%. Ale i po korekcích je tohle asi nejméně přesná metoda na celkově nastoupané metry.

            Také proto některé gpsky ukládájí do tracklogu výšku z barometrického výškoměru a ne dle gps souřadnic (to má ale také své nevýhody).

            [ Zpět ]
            Datum: 03.10.2011
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

               

          Garminy zaměřené přímo na cyklistiku jako Edge 705 mají i snímač na kolo s magnetem.
          Pochybuju ale, že by šlo zaponout režim, že gps používá ke korekci jen sem tam a jinak vypne gps přijímač. Ono by to ani nebylo moc vhodné, protože po zapnutí gps přijímače chvíli trvá než chytí družice a když má dělat dobře korekce, tak potřebuje co nejvíce družic, čeho se dosáhne právě trvalým během gps přijímače.

          Tahle kategorii jde ale mimo mě, já vozím turistickou gpsku + Polar a gpsku vozím jen někdy.

          [ Zpět ]
          Datum: 03.10.2011
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

                 

            mě by stačilo u takovýho přístroje, aby měřil výšku barometricky, snímal rychlost z čidla kola a gps kalibrace by se provedla pouze na můj pokyn
            to by potom vydrželo hodně dlouho

            u gps sstroje ala pda je výdrž baterie tak na dva dny a to pro nás nemá cenu

            [ Zpět ]
            Datum: 03.10.2011
            Autor: Zdenda-Max
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

                   

              O ničem takovém nevím. Nejjednodušší bude asi oželet zcela tu gps a vzít něco pouze s barometrickým výškoměrem. Pak už bude výběr velký.

              [ Zpět ]
              Datum: 04.10.2011
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Výškoměr, cyklo/necyklo s tlakovou kompenzací

                   

              Jak už píše Mlok, ani já jsem nic takového zatím neviděl.

              [ Zpět ]
              Datum: 04.10.2011
              Autor: Jarda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

351 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024