reklama

Typy trojtáců (popř. klik)

Dotaz nejspíše na mloka nebo jiného odbromíka: když se kupují kliky, jak se specifikují? Existují mtb a crossové (a silniční, samozřejmě), nebo to má ještě nějaké jemnější dělení?

Jde mi o to, že některé trojtácy jsou jakoby "vypuklé" a vyžadují delší osu, jiné zase "promáčklé". Některé převodníky na horské kolo nejdou, protože by nejmenší tác drhnul o rám (anebo by se musela vyměnit střední osa za delší a změnit linka řetězu). Je to tím, že ty kliky jsou crossové a rám mtb, anebo se to určuje ještě nějak jinak?

Samozřejmě lze dovézt kolo do servisu a říct "chci tohle vyměnit za stejný", ale pak by např. nebylo prakticky možné koupit kliky na internetu. Nepotřebuju měnit teď, ale na příští sezónu mě to čeká, tak bych se rád poučil... Předem dík!

[ Zpět ]
Datum: 19.07.2011
Autor: k.vl
  • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

         

    Jestli můžu radit z pozice měniče klik amatéra a začátečníka - je to skutečně o ose a o "řetězové lince"

    Sám jsem s tím měl docela problémy, ani v servisu s tím nechtěli mít nic společnýho a bohužel ani AZUB nezareagoval na můj dotaz/prosbu o pomoc (což mě trochu mzzí, ale co už ...)

    viz http://www.nakole.cz/diskuse/13373-nove-kliky...

    originál jsem měl na (leho)kole "krosové" převodníky SUGINO (největší placka 48 zubů) - k tomu nějakou strašně krátkou osu - ale "řetězová linka" vycházela vepředu +- 50 mm - s čímž přesmyk Deore fungoval dobře

    Po tom, co jsem koupil kliky Shimano FC-M171, nejdřív jsem narazil na jakési výstupky - s delší (správnou) osou by tam asi byly dobře (to jsem v tu dobu nějak neřešil, i když mi to "malej-jarda" radil hned jako první), s tou krátkou mi to akorát ohoblovalo střed. Tak jsem je šel vrátit. Pak jsem koupil FC-M361 - vychytávka tam byla taky, ale malinko jiná - to jsem pořešl flexou :-)
    Nepomohlo, byl problém v tom, že převodníky byli moc blízko k rámu a přesmyk neschazoval na nejmenší placku. Musel jsem proto doopravdy laborovat s osou - na čestný slovo mi v jednom cykloservise půjčili jetou osu - na tý jsem si ověřil, že je moc dlouhá. Trojčlenkou jsem propočítal správnou dýlku, v tom cykloservise jsem jí koupil no a dneska už jezdím s menšíma plackama :-)

    Pokud budeš kupovat kliky, koukni, co tam máš teď - osu, placky, přesmyk. V dokumentaci (pokud to bude shimano) by si směl ověřit, že ta a ta dýlka osy je v poho k těm plackám. Když koupíš nový placky, v dokumentaci k nim je zase doporučovaná dýlka osy pro tu kterou "řetězovou linku"

    Neradím asi konkrétní věci, spíš zkušenosti z "praxe", ale snad pomůžou při vybírání ...

    [ Zpět ]
    Datum: 19.07.2011
    Autor: macikm
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

         

    Tak hlavně záleží na typu systému, jestli je to HT II, octalink, čtyřhran, ...

    Já už jezdím asi 8 let pouze HT II kliky (v tuhle chvíli vše od Deore výše, kdysi to začlo od vyšších sad) a tam je to konečně zcela jednoduché.
    Kliky jsou dohromady rovnou i s osou (pravá klika je pevně spojená s osou) a žádné starosti a komplikace.
    Pouze se pod misky v některých případech dávají podložky.
    A to následovně:
    68mm domeček: 2 podložky na straně převodníků a jedna na druhé straně
    73mm domeček: 1 podložka na straně převodníků
    V obou případech může místo té jedno podložky u převodníků přijít E-type přesmykač, pokud je tak konstruovaný daný rám (používá se zejméně u některých fullů, kde nelze díky konstrukci použít klasické uchycení přesmykače).

    Octalink a 4-hran, tam se musí řešit délka osy pro daný rám a dané kliky.
    Konkrétní kombinace už jdou mimo mě, tohle už naštěstí roky nepoužívám.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.07.2011
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

           

      Ted jsem to meril domecek 100 mm + E bez podlozek. Je to dobre? 8-)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.07.2011
      Autor: Murphy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

             

        Jestli je opravdu 100mm domeček (což je hrozně moc), tak tam pak nepůjdou rozumně dát HT II kliky.

        I na některé fully, zejména DH, kde se občas používá širší domeček než 73mm se používají jiné kliky.

        To jsem ale ještě zapomněl zmínit, že pokud nejsou šroubovací misky, ale nějaký typ ložisek uvnitř domečku (press fit, BB30, atd.), tak domeček je o to širší.
        Takže pak je to složitější i pro HT II kliky.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.07.2011
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

           

      Jojo, tenhle systém jsem měl tuším na Sh Sora. Tam to bylo jednoznačné. Teď mi jde už zase o čtyřhrany (nemám je rád, ale už je to tak :-)).

      Takže koukám, že to prostě navozím do servisu. Nemám náladu zkusmo kupovat kliky a osy ke třem kolům...

      Díky. Všem.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.07.2011
      Autor: k.vl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

         

    Když jsem si hrál se čtyřhrany, tak jsem vzal kliky, našrouboval na nějaký střed co mám, a když to nebylo OK, odhadl, jaký střed by mohl být OK. Obávám se, že dnes to bude jediný postup, jak se dobrat rozumného výsledku, jen v případě webšopů se to prodraží o poštovné, neb si to necháš poslat min. nadvakrát:-(

    [ Zpět ]
    Datum: 20.07.2011
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Typy trojtáců (popř. klik)

           

      Taky bych zkusil namontovat zkusmo osu co mám doma a podle toho už odhadneš, jestli potřebuješ delší nebo kratší a o kolik asi. Délka je na ose ve většině případů napsaná.
      Pokud bych kupoval novou, tak bych se domluvit někde v kamenné prodejně na případné výměně, pokud bych koupil špatnou délku.
      Myslím, že při té ceně se to z e-shopu snad ani nevyplatí objednávat.
      http://www.kupkolo.cz/produkty/Osy_56/Ctyrhran...

      [ Zpět ]
      Datum: 20.07.2011
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

377 cyklistů (23 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024