reklama

Problém s kotoučovkou

Asi už to tady padlo, ale memůžu to najít. Při přestavbě kola se mi podařilo zmáčknout 2x páčku kotoučovky naprázdno, bez kola s kotoučem. Destičky šly k sobě a nevím jak to opravit. Mohli by jste mi poradit? Nebo hodit link na starší diskusi? Díky.

[ Zpět ]
Datum: 05.04.2011
Autor: Zden42
  • Re: Problém s kotoučovkou

         

    Ahoj, Zdenku :-).
    Vpodstatě dvě možnosti:
    1) vrazit mezi destičky plochý šoubovák nebo třeba nůž a rozpáčit to od sebe - trochu ale poděláš obložení, je poměrně měkké, nicméně se nezničí a bude brzdit dál,
    2) vypustit kapalinu (nebo olej), odsadit destičky od sebe a pak systém znovu naplnit. Jestli tam máš brzdy od shimána, je to dost jednoduchý, s jinými značkami hyder zkušenost nemám. Obecně doporučuji tento druhý způsob, je to takový elegantní.
    Jinak se omlouvám, že jsem Ti nereagoval před časem na fejsbůk - mám to blokovaný.
    Měj se fajn :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2011
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Problém s kotoučovkou

           

      Dodatek: jestli tam máš shimana, dej vědět, dám Ti návod, je to fakt jednoduchý.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.04.2011
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Problém s kotoučovkou

             

        Jo mám tam šimano. Tak mi prosím pošli návod. Díky.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.04.2011
        Autor: Zden42
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Problém s kotoučovkou

           

      1) Tady je více fíglů jak si nezničit destičky, pokud je třeba zabrat trošku více.
      První je je vyndat a dát tam nějaké staré sjeté a tam je pak možno páčit libovolně.
      A pokud se tam nechají, tak to zkusit něčím měné agresivním, třeba plastovým.

      2) Tahle metoda jen kvůli roztažení pístků je s prominutímí trošku ujetá.
      Zvlášť pokud nemá Shimana, tak to může být mnohem složitější (Shimana jsou asi ze všech brzd nejjednodušší) a k tomu ještě s agresivnější brzdovkou.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.04.2011
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Problém s kotoučovkou

             

        Případně to dělat přímo přes pístky s vyndanými destičkami. Tady ale hodně opatrně, ať se pístky nezničí.

        Tohle je dobré hlavně pro situace, když to přes destičky sice jde, ale ne až do krajní polohy (když se ne ideálně vrací pístky, tak se to přes desky do krajní polohy vždy nepodaří).
        A do krajní polohy je to třeba zejména pro nové desky + použití větší kotoučů (mají o nějakou tu desetinku větší tloušťku).

        [ Zpět ]
        Datum: 05.04.2011
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Problém s kotoučovkou

         

    8-)
    Zkus to flexou! Mezera pro kotouč jako víno!
    8-)

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2011
    Autor: pavka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Problém s kotoučovkou

         

    Bracha to udelal na horaku a v servisu mu poradili sroubovak. A pomohlo to ;)

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2011
    Autor: E-Ryc
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Problém s kotoučovkou

         

    Tak díky za rady, problém je vyřešen. Zašel jsem si do servisu a tam mi věnovali takový plastový kónický bazmek, přímo na tyhle lapálie, ten jsem vsunul mezi destičky, rukou zatlačil a bylo po problému.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2011
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Problém s kotoučovkou

           

      Jo jo, to se s mechanickyma nestane. 8-)

      [ Zpět ]
      Datum: 05.04.2011
      Autor: Murphy
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Problém s kotoučovkou

             

        Tak,tak. Tady na té židli jsem všem říkal: Nekupujte hydrauliky! Nekupujte hydrauliky!
        Ale co. Je to marný, je to marný!

        [ Zpět ]
        Datum: 07.04.2011
        Autor: jajak
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Problém s kotoučovkou

               

          A proto mam na obou kolech BB7... A Ty mas co? 8-)

          [ Zpět ]
          Datum: 07.04.2011
          Autor: Murphy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Problém s kotoučovkou

                 

            BB5 - a to jen proto, že ten full nemá návarky na V.
            Na dalších kolech se najdou ještě i Cantiky.

            [ Zpět ]
            Datum: 07.04.2011
            Autor: jajak
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Problém s kotoučovkou

           

      No tak to je vůbec nejlepší, vyřešíno :-).

      Nicméně ten návod na shimánovský hydry Ti teď pro všechny případy dám (pro Tebe grátis, každej další, kdo to přečte, mi laskavě dá dvacku):

      Potřebujeme normální plastovou jednorázovou injekční stříkačku (osvědčila se mi větší, cca 200 ml, cena ve zdravotnických potřebách do 10,- Kč), na ní nasadíme kousek (cca 15 - 20 cm) průhledné plastové hadičky (v autopotřebách - pro rozvody k ostřikovačům, nebo mají v akvaristice), křížový šroubovák (myslím tak PH1), stranový klíč (většinou 8 mm).

      Postup:
      1) povolit objímku na řidítkách a brzdu natočit tak, aby nádržka byla vodorovně, povolit její víčko, sundat víčko, opatrně (ať se nepoškodí!) sundat těsnění = taková gumová membrána přes vyrovnávací nádržku).
      2) na třmenu brzdy na ten plnící - odvzdušňovací cucáček nasadit hadičku s injekcí (v poloze stlačeno), stranovým klíčem cucáček trochu povolit, injekcí natáhnout kapalinu - pozor, ať se nepokecaj destičky a kotouč (kotouč event. vyčistíš, destičky už ne).
      3) potom si poroztahuješ si destičky od sebe (půjde už lehce, např. hladkým příborovým kulatým nožem, to se nepodělaj).
      4) do stříkačky natáhni k tý odsátý kapalině trochu kapaliny z flašky, aby jí bylo víc, nasaď hadičku na cucáček a pomalu = s citem to tam tlač. Současně párkrát zmáčkni páčku na řidítkách, odejde vzduch, začne se plnit vyrovnávací nádržka u páky. Kolik tam toho natlačit - no chce to trochu odhad, prostě pod tu gumovou membránu. Pak dotáhni cucáček na třmenu, sundej injekci z cucáčku, nandej na vyrovnávací nádržku membránu + víčko a utáhni, otoč brzdu zase do správný polohy na řidítkách + utáhni. Toť vsjo :-)

      Rada: nemá cenu kupovat značkovou kapalinu, co má na flaštišce nápi šimáno - je to nesmyslně drahý. Použij normálně tu, co dáváš do auta - neporovnatelně levnější.

      Tenhle postup používám pro šimánovský hydry M 525, LX, nové deore, SLX, XT, teď naposled pro nějaké mimořadové M 485 (myslím tedy, že měly tohle označení), jiné jsem zatím neměl možnost plnit, ale pro ty vyjmenované tenhle postup platí.

      Zdeňku, měj se, snad se někdy zase potkáme a zazpíváš nám Kalandru :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 05.04.2011
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Problém s kotoučovkou

             

        Kapalina do auta ? Shimano snad má ve všech brzdách naopak minerální olej... Brzdovku ať vás ani nenapadne do toho lít !

        Jestli ale myslíš olej do hydrauliky Citroenu, tak to potom jo ;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 05.04.2011
        Autor: Jarda
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Problém s kotoučovkou

               

          Musí to být ale zelená LHM plus (litr stojí do 200,-Kč), ne co prodávají teď do C5 neboli LDS.

          [ Zpět ]
          Datum: 05.04.2011
          Autor: Holfi
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Problém s kotoučovkou

               

          Ohóóó - dík za upozornění, ještě, že sis všiml, pro šimána to je samozřejmě minerální olej, nicméně koupený ve flašce u benzinový pumpy (používá se m. j. pro motorové pily). Jardo, dík :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 05.04.2011
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Problém s kotoučovkou

                 

            A to já, vyznavač bílého dýmu, používám do všeho zásadně olej dvoutaktní :-))

            [ Zpět ]
            Datum: 05.04.2011
            Autor: ronda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Problém s kotoučovkou

         

    Našel jsem toto tady je vše páradně popsané jak odvzdušnění tak viz:
    http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci...
    Tak výměna a udržba Shimano brzd
    http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci...
    Tady je ještě výměna a údržba brzdových destiček
    http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci...
    Vše je jednoduché a krásně popsané a hlavně s fotkama takže nejni co zkazit :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 10.04.2011
    Autor: Alban
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

334 cyklistů (11 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024