reklama

Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

Čeští politici a státní úředníci ničí konkurenci a pomáhají vytvářet monopoly a oligopoly.

Nebojuji proti globalizaci, nemám nic proti silné konkurenci, ale tohle není žádná konkurence a globalizace, to je normální bordel. Toť jadrná slova Marcela Klause, většinového akcionáře západočeské dřevařské společnosti Klaus Timber.

Jeho firma, zabývající se výrobou dřevěných palet a obalů, patří k těm, které se cítí ohroženy současnou státní politikou v oblasti lesního hospodářství.

Podle Klause vedou aktivity ministerstva zemědělství a státního podniku Lesy České republiky k tomu, že práce v lesích i obchod se dřevem začíná plně ovládat úzká skupina velkých firem.

Na tuto údajnou plíživou monopolizaci podle něho doplácí právě stát i menší regionální firmy, těžařské i dřevozpracující, které jsou vytlačovány z trhu.

Monopoly pod patronací státu

Není to poprvé, co někdo v poslední době kritizuje monopolizaci či kartelizaci trhu. Tvrdá slova ponejvíce zaznívají ze sektorů, které - ať přímo, či nepřímo - ovlivňuje stát.

Místo aby politici a státní úředníci usilovali o co nejkvalitnější hospodářskou soutěž, o maximální pestrost trhu, našli zřejmě zalíbení v jednobarevnosti. Nejvíce je to vidět v energetice, veřejné dopravě, vodárenství, bankovnictví či telekomunikacích. A také v sektorech výrazně závislých na veřejných zakázkách: tedy ve zmíněných státních lesích, při budování silnic, dálnic a železnic či v odstraňování ekologických zátěží.

Stát tak spotřebitele a daňové poplatníky před monopoly a oligopoly nejen nechrání, ale paradoxně je sám uvádí v život.

A navíc občanům a férovým podnikatelům příliš nepomáhá ani úřad k tomu přímo zřízený.

Když se týdeník Ekonom zajímal u šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje (bývalý poslanec za ČSSD), zda existují odvětví české ekonomiky, kde není spokojen s fungováním trhu a kde se obává zhoršování hospodářské soutěže, žádnou konkrétní odpověď nezískal. Rafaj poskytl pouze obecné vyjádření k nástrojům, které jím řízená instituce má k dispozici.

Právě on přitom patří k lidem, kterým by kvalitní a férová hospodářská soutěž měla nejvíce ležet na srdci.

»Zaráží mě, jak málo lidí a jak málo politiků to považuje za problém. Všude ve světě je demonopolizace, deregulace a liberalizace trhů jedním z ústředních politických témat. U nás to už nikdo neřeší,« podivuje se i Petr Moos, prorektor pražského ČVUT a také někdejší ministr dopravy a spojů.

***

Celý článek zde:

http://ekonom.ihned.cz/c1-47371940-novi...

[ Zpět ]
Datum: 21.10.2010
Autor: Joe-CUBE
  • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

         

    Je docela zajímavé, že EU, která se nám jinak sere úplně do všeho, tohle asi nijak nevadí...

    [ Zpět ]
    Datum: 21.10.2010
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

           

      Je to o tom, že v Česku zatím není takový ....opol, který by se vyplatilo pumpnout o tučnou europokutu ( snad s výjimkou jedné nejmenované energetické společnosti, ovšem tam by to nejvíc bolelo Česko)...

      [ Zpět ]
      Datum: 21.10.2010
      Autor: újezďák
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

         

    Taky to vnímám jako problém, zejména v situaci, kdy se v rámci malé republiky každý s každým zná. To se to pak kartelizuje. Ale ono to probíhá i v nadnárodním měřítku, jak se svět zmenšuje, tak si vládci myslej, že stačí celosvětově 4-6 dodavatelů v kategorii. No ale to pak jsou takové molochy s tak velkou ekonomickou silou, že se státy stávaj jejich rukojmími. Už to velmi dobře funguje v bankovním sektoru a u auťáků a bude hůř. Celosvětově to směřuje k vládě finanční oligarchie a vlády budou pouze nástrojem těchto skupin. To, co se děje u nás v lesním průmyslu, je pouze drobná ukázka. A Drobil je ten pravý, který to pomůže vyřešit.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.10.2010
    Autor: DanSed
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

         

    Jak rozproudit diskusi na toto téma na nakole:
    1. dodat zjištění, že monopolizaci působí temné síly pravice.
    2. že kartelizace vede k nižší míře přerozdělování než by si obyčejný lidi zasloužili.
    3. že krizi v Lesnictví nezpůsobil jak se povídá Palas z ČSSD , ale dluhy, které má na svědomí asanace bank :D
    4. že kdyby byla u vlády levice, tak by oligopoly neexistovaly.

    Ps : Rafaj nemůže svou práci dělat špatně, je přec z ČSSD :DDD

    ÁÁÁ již slyším co to leze ze křoví
    http://www.youtube.com/watch?v=1f54CYTpDp4

    [ Zpět ]
    Datum: 21.10.2010
    Autor: újezďák
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

           

      Již k první větě - řekl bych, že většina po tomto směru netouží (doufám), ale Tobě to zjevně chybí.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.10.2010
      Autor: jinec
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

             

        v podstatě to není návod, ale konstatování situace :D

        [ Zpět ]
        Datum: 22.10.2010
        Autor: újezďák
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

             

        Nevím jak většina, ale za mě můžu říct, že "tahle hospoda" se opravdu začíná měnit v politickou agitku.
        A pokud mohu soudit podle toho, kolik diskutujících tu v těchto tématech diskutuje, tak to asi většinu opravdu nebaví...
        Copak už se nedokážete bavit o ničem jiném než o tý politice?!?
        Vždyť už tu politiku taháte pomalu do každého tématu.
        Jistě, nemusím se zúčastňovat a také se nezúčastňuji a témata skrývám. Ale je mi docela smutno z toho, když vidím, že mi přibývá skrytých témat a že tu v diskuzích ubývá lidí, se kterými jsme vždycky pokecali jen tak o životě.
        Kdysi jsem na tenhle server přišla proto, že se tu pokecalo o obyčejných věcech, o kolech a o volném čase. Musím říct, že kdybych sem přišla dneska, tak nějak nepochopím, proč se politický server jmenuje NaKole.cz...

        [ Zpět ]
        Datum: 22.10.2010
        Autor: radka
        Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
        • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

               

          Radko, Tvoje stesky jsou celkem pochopitelné, ale na druhou stranu - když zajdeš do reálné hospody, myslíš, že se tam o politice nemluví? Nemyslím, že by se tady mluvilo o politice výrazně více. Je to taky tím, že teď je poměrně exponovaná doba, troje volby, nové strany, poměrně zásadní změny. A navíc, cyklisté jsou angažovanější než zbytek populace. Myslím, že po volbách se to snad zlepší. Tak snad se tady zvýší objem toho, co vyhovuje Tobě.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2010
          Autor: DanSed
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
          • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                 

            Nejsou to stesky, je to konstatování.
            A asi chodím - nebo spíš naštěstí chodím do špatných hospod nebo do špatných společností, ale nemůžu říct, že by politika vládla jako komunikační téma.
            Naopak - ikdyž se o politice něco plácne, většinou se rychle téma přesune na ženský nebo prostě na něco jiného, co je zábavné.
            Nasíráního má každý za celý den dost, tak proč by se měl ještě nasírat večer "u piva"...

            A že jsou letos troje volby?!?
            No a co?!? Volby byly, jsou a budou a my s tím nic neuděláme. Politika je silně kastační záležitost a s tím nic neuděláme.
            Ale na druhou stranu - kola taky byla, jsou a budou, tak proč o nich pořád dokola kecat...

            [ Zpět ]
            Datum: 22.10.2010
            Autor: radka
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                   

              A teď si dobromyslně rýpnu, jo? Já můžu, jsem na Tvém BL (kdo tu kastuje, že ...). Kdo tu to volební šílenství rozpoutal? Kdo založil první dvě volební témata? Nebyla to nějaká Radka? Kdo seje vítr, sklidí bouři:-))).

              [ Zpět ]
              Datum: 22.10.2010
              Autor: DanSed
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                     

                Ne, nezaložila jsem politické téma - založila jsem diskuzi na pokec kolem voleb.
                Politické téma z toho udělal ctěný pan bratr a proto jsem také do těchto témat přestala přispívat a mám je skrytá.
                Další témata už ale byla a jsou zakládána ryze jako diskuze nad politickým tématem, a to je podstatný rozdíl od tématu, které jsem založila já.
                Proč mě nepřekvapuje, že to překrucuješ...

                Ale už dost, nemám zájem s tebou o čemkoli diskutovat.

                [ Zpět ]
                Datum: 22.10.2010
                Autor: radka
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
                • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                       

                  "nezaložila jsem politické téma - založila jsem diskuzi na pokec kolem voleb"
                  :-)))

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.10.2010
                  Autor: Joe-CUBE
                  Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                       

                  Omlouvám se veřejně za to, že jsem překrutitel. Ode dneška jsou volby naprosto apolitickým tématem....
                  Radko, prosím poraď, smíme si povídat o přilbách a jejich uzákonění? Není to politické téma?
                  A smíme si povídat o podpoře cyklistické dopravy? Není to politické téma? Nerad bych zase něco překroutil.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.10.2010
                  Autor: DanSed
                  Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                  • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                         

                    Taky tě baví hodně rejpat a provokovat, viď ?? Ach jo.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.10.2010
                    Autor: Holfi
                    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
                    • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                           

                      A co s tím? Když někdo nadává na něco, co sám zakládá, pak píše, že je to něco úplně jiného, čímž se vykrucuje, a ještě z toho vykrucování obviní Tebe? Na to se fakt nedá reagovat jinak, než si z toho dělat legraci nebo to ignorovat. Tentokrát jsem zvolil možnost první.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.10.2010
                      Autor: DanSed
                      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

               

          Ještě maličkost - na první stránce diskusí jsou pouze 4 témata související s politikou. To zas není tak strašné....

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2010
          Autor: DanSed
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                 

            I tak si myslím, že je to víc než dost, jedno, možná dvě témata by stačila.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.10.2010
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

               

          Diskusi tvoří diskutující. Jestli je baví více diskutovat o politice než o jiných věcech, je to smutné, ale nic s tím nejde dělat. Mě to nebaví, ani k tomu nejsem fundovaně vzdělán, protože mě to nezajímá, ale nevadí mi to. Zatím je tu ještě stále dost zajímavých témat a sympatických diskutujících abych sem rád chodil.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2010
          Autor: Zden42
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

               

          nic proti ničemu, ale my cyklisti jsme také občany této země , jakož i někteří politici jsou cyklisty.

          Navíc je to v tématu necyklo a nikdo nebrání být lidem aktivnější v cyklo tématech.

          Jak jsem na to koukal mám dneska 2 politicko, jeden cyklo a jeden v sekci na co koukáte čili šul nul..

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2010
          Autor: újezďák
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

               

          Radko, pokud jsi svoje konstatování brala všeobecně, nemám námitek. Pokud jsi reagovala na mě, povšimni si, na co jsem reagoval právě já.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2010
          Autor: jinec
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                 

            Zrovna jsem se chystal napsat jedovatou poznámku, že zoologie na cyklistický web taky nepatří.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.10.2010
            Autor: Hrabosh
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

               

          A hele, u propagandy bratří medvědů (seriál Po volbách má už 7 dílů) mlčíš a u mě protestuješ?
          KOMU TÍM PROSPĚJETE? DRUHÉ STRANĚ???!!!
          :-)))

          [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2010
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                 

            Bry Medvědy mám na BL, takže jejich témata jsou automaticky skryta. O jejich existenci se dozvím jen když mi někdo řekne nebo něco hledám ve skrytých tématech.
            Ale nemám problém - budeš na BL v dobré společnosti.

            [ Zpět ]
            Datum: 22.10.2010
            Autor: radka
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                   

              Jéje, takže vlastně smutně konstatuješ, že Újezďák, Joe, PepíkW, redakce, crow75, Howgh, Airline, jinec a nějaká Radka to tu zaplevelují politikou? Se všemi na BL!

              [ Zpět ]
              Datum: 22.10.2010
              Autor: DanSed
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                 

            Tady jsou nějaký strany? Partaje? Pouč mě, ať vím, do které zdejší strany mám vstoupit.:-))

            [ Zpět ]
            Datum: 22.10.2010
            Autor: DanSed
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

                   

              Jasně, Medvěd, a "Všichni proti Medvědovi".
              A ty volíš Losnu nebo Mažňáka?
              ;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 22.10.2010
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Politika po X-té: Noví diktátoři byzysu

         

    Já třeba pozoruju, jaký velký dopravce se stává z ČSAD Semily. Byť jsem s jeho službami navýsost spokojený, postupné fúze s dalšímí dopravci (naposledy ČSAD Jablonec) v mých očích vytváří stejné významný podnik jako ČD. Ale zatímco o ČD se nějak všeobecně ví, že je to moloch diktující si přemrštěné ceny (je-li to pravda či ne zde neřeším), tak o soukromém dopravci to nikdo tvrdit nebude.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.10.2010
    Autor: petrp
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

včera
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

včera
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

208 cyklistů (6 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | včera

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024