reklama

Skládačky

Chtel bych se zeptat zdejsich majitelu skladacek - jak se jim na tom jezdi, jakou skladacku by doporucili pripadne pokud jsou majitelem nejakeho konkretniho typu a vsimli si ze to ma nejakou mouchu, tak kdyby se o ni tady zminili. Vyzne uvazuju, ze bych si poridil neco na jezdeni po Praze - soucasne pocasi me denne presvedcuje ze by to mela byt prave skladacka. Rano jedu do prace, ale behem dne 2x vyleze slunicko a 3x se prizenou mraky a zacne prset a tak nikdy rano nevim, jestli na tom kole z te prace budu moct jet i domu. Skladacku si clovek v klidu vezme sebou. Do prace to mam 20km a tak si myslim ze 20" kolecka budou lepsi.

Diky za rady a Tipy.

P.S.: Mistni test skladacich kol jsem cetl, ale radeji bych komentare od pravidelnych uzivatelu.

[ Zpět ]
Datum: 05.09.2010
Autor: Thompson
  • Re: Skládačky

         

    A mne by docela zajímalo, kolik se dá na skládačce (typu bromík nebo malý dahon) ujet km, např. pokud by se použila na cestování. Prostě jestli se dá jezdit stovka denně jako na velikém kole nebo zda to má nějaké omezení. Díky.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.09.2010
    Autor: básník
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Skládačky

           

      Já si pamatuju jak jsem tak ve 14 letech ujel na staré skládačce Eska asi 35 km.
      To byl pro mě v té době hrdinský výkon. -))).

      [ Zpět ]
      Datum: 05.09.2010
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Skládačky

           

      Já si myslim, že Honza Galla s něma jeli na Krétu nebo Rhodos :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 05.09.2010
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Skládačky

             

        Ten cestopis jsem čet. Jeli na nějakej kongres skládačkovej. Cestu pořád kombinovali s vlakem a autobusem a lodí, střídali dopravní prostředky a skládali a rozkládali kola a popojížděli.
        Já to myslím jinak, prostě jet pořád tam dál a dál a na konci kolo složit a vrátit se hromadnou dopravou. Nemuset se vracet po ose na kole znamená dojet dvojnásobnou vzdálenost tam. A nazpět nemuset řešit přepravu kola, udělat z něho prostě jen zavazadlo.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.09.2010
        Autor: básník
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Skládačky

               

          Kam dál? S brašnama?

          [ Zpět ]
          Datum: 05.09.2010
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Skládačky

                 

            Jo. Nebo s vozíkem, weber je taky skládací naplocho. Složil a smotal bych stripama kolo s vozíkem a měl dvě zavazadla, brašnu a složená vozidla.

            [ Zpět ]
            Datum: 06.09.2010
            Autor: básník
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Skládačky

                   

              Mockrát děkuji, že jsi sem tuhle ideu vnesl. Já jsem právě od začátku si představoval jak budu cestovat na skládačce. Oproti normálnímu kolu je člověk mnohem svobodnější - může kombinovat (obvykle bez příplatku) s jakým koliv typem dopravy - žádné krabice na kolo do letadla, žádná rezervace na vlaky, žádný problém v autobuse. Sbalené kolo lze snadno dát do uschovny zavazadel. Mě se ta idea prostě líbí. A otázkou je, jestli je řekněme těch 100km přijatelných. Na MTBčku dlouho nevydržím - zakloněná hlava je pro mě kvůli krční páteři jistota bolestí hlavy. Na lehokole je to dobrý, ale trochu horší na přepravu. No pokud by se dalo na skládačce usedět těch 100km, tak je to super.

              [ Zpět ]
              Datum: 06.09.2010
              Autor: Thompson
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Skládačky

                     

                Jak už jsem tu někde psal. 100 km za den se dá ujet, ale hodně si zamakáš. Posed je na tom v podstatě úplně vzpřímený.

                [ Zpět ]
                Datum: 06.09.2010
                Autor: snilard
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Skládačky

                   

              Nedokážu si představit, že bych na skládačce jel třeba na 14 dní někam na vejlet. Navíc třeba s brašnama nebo s vozíkem. Prostě mi to nějak nesedí. A jak píše snilard (který se skládačkama má asi zkušenosti)...dokážu si představit jednou za čas dát třeba 100km. Ale jet to každý den, třeba 14x za sebou. To mi nějak nesedí.

              Já osobně plánuji jednu věc. V budoucnu bych strašně rád poznával architekturu (která mě zajímá) evropských měst. No a fotil, jak je u mě ve zvyku:-). Takže...levné letenky, hostel, skládačka a malej batůžek s trenclema a fotovýbavou. Ideální, levné, hezké prodloužené víkendy.

              Ale na dálkovou cykloturistiku si nechám klasické kolo (teda v budoucnu asi leho). Ty výhody skládačky mě nějak nepřesvědčují o tom, abych jí používal na tenhle druh cestovaní. Když chci jet na cyklotremp, tak na to chci mít i kolo, které je pohodlné a tak trošku přizpůsobené na delší trasy.

              [ Zpět ]
              Datum: 07.09.2010
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Skládačky

                     

                Koukám, že ta stovka je magická. Přiznám se, že jsem snad nikdy stovku za den nedal ani na klasice ani na leháči. Byla-li to několika denní cesta, tak bylo cestou na co koukat. Je-li to pouze jednodenní cesta, tak je to většinou někam a to bylo nejdále snad 80 km. Na koloběžce mám nejvíce asi 65 km.
                Na prohlížení měst je skládačka super. Byli jsme takhle se skládačkami a koloběžkami v Itálii (přesuny mezi městy byli autem) a bylo to šikovné. Auto se dá nechat relativně na kraji a do centra se dojede.
                Jen do Benátek to není moc šikovné, jsou tam úzké ulice, hafo mostů, na nich vždy aspoň 5 schodů, a hafo turistů. Tam je lepší pěšmo.

                [ Zpět ]
                Datum: 07.09.2010
                Autor: snilard
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Skládačky

                       

                  Před pár lety jsem se tu potkala s dvojicí postarších Angličanů, kteří na skládačkách projeli trasu Praha-Vídeń. Byli se skládačkami ale i v Thajsku. A to měli kola 16".
                  Osobně jsem na jeden zápřah dala 60 km to není velký problém. Dnešní skládačky mají ergonomii vymakanou i pro cykloturistiku. Během testování mi jich jako hlavní redaktorce prošlo rukama a nohama :o) asi deset modelů, vyloženě průšvihový nebyl ani jeden.
                  Hlavní výhoda je ale v kombinaci kolo-vlak-kolo nebo kolo-letadlo-kolo, spíš než pro ujetí delších vzdáleností.
                  Jak ukázal básník v "on the road", kolo se dá převážet i na kole:
                  http://www.nakole.cz/blogy/basnik/143-basnik...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 29.01.2012
                  Autor: Jitka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Skládačky

                         

                    Na fotce je ten Angličan, v každém kufru je jedna skládačka.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 29.01.2012
                    Autor: Jitka
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Skládačky

                         

                    Souhlas. Pro některé lidi budou skládačky mnohem vhodnější na dlouhé trasy, než třeba žiletky s chrtím posedem. Poloha "paní radová", kterou má člověk na skládačce, je sice dost neaerodynamická o to však pohodlnější. Je pravda, že podobné polohy se dá dosáhnout i na trekovém kole. Averze některých lidí vůči malým kolům je zřejmá a naprosto neopodstatněná. Když člověk nezávodí a nejezdí nějaké drsné terény, tak je IMHO úplně jedno jestli má 20" nebo 26".

                    [ Zpět ]
                    Datum: 29.01.2012
                    Autor: snilard
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Skládačky

                           

                      na skládačce jsem si vyzkoušel, že nejlepší je na nich jezdit vleže. to potom jde dát i 100km pár dní po sobě:-)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 29.01.2012
                      Autor: mech
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Skládačky

                             

                        No to je jasné :)
                        Jen bohužel většina komerčně dostupných skládaček nemají ty správnou geometrii, aby se na nich dalo ležet.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 29.01.2012
                        Autor: snilard
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Skládačky

                         

                    Dobře, 16" si umím představit, to má i na autě kde kdo, ale 6"? To je spíš z inlajnů...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 29.01.2012
                    Autor: cobic
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Skládačky

         

    Co se týče Dahonů. Tak ty s 20" koly mají celkem slušné jízdní vlastnosti. 16" kola jsou už dost malá a má to kolo pak i kratší rám, takže si na tom člověk připadá jak vosa na bombóně. Záleží kolik na to má člověk peněz. Na takové pohodlné nejen městské ježdění je dobrej Jetstream. To odpružení krásně eliminuje nevýhodu malých kol. Máme Dahony v krámě, takže jich mám většinu odzkoušenou.
    Jinak u nás se dá půjčit i třeba na týden starší Speed. Pravda, je na něm poznat, že je půjčovnový, ale o základních jízdních vlastnostech si člověk představu udělá.
    http://www.testudo-sport.cz/

    [ Zpět ]
    Datum: 05.09.2010
    Autor: snilard
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Skládačky

           

      Zajímá mne právě dahon speed TR. Já vím že ten text k němu jsou jen reklamní kecy, ale znějí dost dobře :-))).

      [ Zpět ]
      Datum: 05.09.2010
      Autor: básník
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Skládačky

             

        Speed je díky chrom-molibden rámu trochu těžší. Ale oproti hliníku je ten rám mnohem bytelnější. Takže velkým chlapů se spíš doporučuje Speed než hliníkový Vitesse.
        Ta převodovka v nábě je pěkná věc, ale není moc do bahna.
        Stovku denně bych na tom jezdit nechtěl, přeci jenom na tom člověk sedí jak paní radová. Jsem trochu zhýčkanej aerodynamikou lehokola :) Ale na takové normální ježdění je to v pohodě.

        [ Zpět ]
        Datum: 05.09.2010
        Autor: snilard
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Skládačky

         

    Ahoj,

    skládačku, konkrétně model Speed TR vlastním. Nechci to tu znovu vypisovat, tak přikládám kopii z diskusního příspěvku, kdy jsem odpovídal nějakou dobu nazpět. Pokud budete mít nějaký konkrétní dotaz tak samozřejmě rád odpovím:

    "Mohu posloužit svou zkušeností. Toto kolo mám cca měsíc (předtím to byl Dahon speed D7). Kupoval jsem ho právě proto, že jsem zjistil, že využívám skládačku na dílkovou turistiku čím dál více a tento model je lépe uzpůsoben delěí jízdě a jízdě v lehčím terénu. Jsem s ním zatím velice spokojen, pocitově to je úplně stejné jako na "normálním" kole, konstrukce je velice pevná, kolo je díky převodům na rovině rychlé a se stoupáním nemá problém. Už jsem na něm ujel několikrát cca 60-70 km/den a neřekl bych, že pomaleji nebo méně pohodlně než na mém crossovém kole.

    Jezdím s ním často vlakem a mhd, zatím jsem odnikud nebyl vykázán (a to ani z restaurací či obchodů) a za složené kolo se neplatí.

    Nevýhodou je asi jen trochu větší váha a rozměry po složení, ale není to nic limitujícího.

    Do prudkych kopcu se s tim jezdi zhruba stejne dobre jako na me crossove Meride. Prave diky trirychlostni planetove prevodovce v naboji nehrozi "zkrizeni" retezu pri spatne zarazene rychlosti. Prevod je dostatecne lehky i na opravdu velke stoupani (jezdim na nem z a do prace a po ceste mam nekolik opravdu neprijemnych kopcu - zatim jsem jeste nenarazil na takovy, kdy bych z nej musel slezat a tlacit (ale nerikam, ze neni :)

    Poridil jsem si prepravni tasku na kolo, slozenou do takove male tasticky pod sedlem. Vyhodou je, ze pokud nekde odmitnou zablacene kolo prevezt staci tasku behem minuty vybalit a prehodit pres kolo a je schovane. Ale neslouzi k ochrane kola, na to je jina.

    Jinak jsem zjistil, ze kam vsude se nacpu se slozenou skladackou je spise o drzosti :) Ale faktem je, ze se spise vsude ptaji co to je a jak se na tom jezdi."

    [ Zpět ]
    Datum: 09.09.2010
    Autor: misakh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Skládačky

         

    Zkoušeli jste někdo tohle?
    http://www.svet-elektrokol.cz/products...
    Rozbila se mi koloběžka k dojezdu na nejbližší nádraží, tak jsem si říkal, že by to šlo nahradit tímhle...

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2012
    Autor: cobic
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

408 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024