reklama

Velikost kol na tříkolce

Možná už se na to někdo ptal, ale nic jsem nenašel...proč se vlastně na tříkolkách používají 20" kola? Kvůli stabilitě v zatáčkách ? Nižší těžiště se přece dá docílit i při větších kolech. A platí že velký průměr kol = větší rozchod? Myslím že drak má na tříkolce 24"....

[ Zpět ]
Datum: 01.09.2010
Autor: highlander
  • Re: Velikost kol na tříkolce

         

    Velký průměr = velká páka na náboj, namáhání ložisek ...

    [ Zpět ]
    Datum: 01.09.2010
    Autor: pavka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost kol na tříkolce

           

      Asi má na mysli pulce. Ani ne tak na ložiska, tam už skoro žádná páka není, navíc bývají zpravidla průmyslová, jako spíše na ráfek z výpletem. Proto se dávají pevnější 20" ráfky aspoň zdvojené a silnější špice v počtu ne menším než 32. Při jízdě do zatáčky třeba v 50 km/hod jsou odstředivé síly už docela velké a zátěž na přední kola enormní i když se při zatáčení naklápí. Zadní kolo je zase více zatížené.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2010
      Autor: Juras
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Velikost kol na tříkolce

         

    Když si s tím budeš chvilku hrát na papíře nebo v CADu tak asi zjistíš, že dostat jezdce nízko mezi velká kola a přitom mít pořád možnost zatáčet těmi koly o slušný úhel aby ses neotáčel na silnici jak s dodávkou si vyžádá větší rozměry stroje. Třeba Azub tříkolka na 20" má velice slušný rejd v porovnání s konkurencí, přesto nemá šanci na greenspeedy GT3 a 5 s 16" koly, které se otočí skoro na fleku a přitom mají ještě menší rozchod a šířku. Na druhou stranu kola menší než 20" už zas přinesou velké odpory na hrbolech a divné duše a pláště atd. Ve výsledku se jeví 20" kola vpředu jako ten nejlepší kompromis z hlediska těch rozměrů stroje.
    Pak je tu ta pevnost výpletu. Údajně když se ti povede postavit tříkolku s 26" koly vpředu s tak nízkým těžištěm, že půjde na asfaltu udělat stranově přetížení skoro 1g kdy už slyšíš gumy drhnout nedodáčivým smykem (jako třeba s tím greenspeedem), tak běžné ráfky/výplety z horského kola se pod tebou zlomí. I kdyby ne, budeš asi dost často centrovat, měnit dráty atd. Asi by si to vyžádalo nějaké dost odolné sjezdařské součástky nebo tak něco.
    Pak je tu ještě hmotnost / moment setrvačnosti. Krom toho, že velká kola váží víc a celkově to bude těžké třeba do kopce, tak ještě několikanásobně větší efekt to má na akceleraci. Roztáčení velkých kol sežere výrazně víc energie než roztáčení malých. Srovnání 26" vs 20" vyjde cca 65 - 70% navrch pokud máš podobně těžký 1cm obvodu ráfku a pláště. Tříkolka se ti tak bude zdát neuvěřitelně těžkopádná a pokud jezdíš v kopcích nebo máš hodně křižovatek, tak se na ní výrazně rychleji unavíš.
    Pevnost a hmotnost tím pádem vycházejí tak, že 20" kola umožní použití běžných komponent, nejsou až tak těžká a jejich valivý odpor není zas o tolik větší. Možná by teoreticky vyšlo ještě lépe něco o chlup většího, ale to by se zas muselo vyrábět zakázkově - moc drahé.
    Podle mě se tohle všechno sčítá do toho, proč prakticky všichni výrobci na světě používají vpředu na pulcové tříkolky 20" kola.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.09.2010
    Autor: Jirka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost kol na tříkolce

           

      Děkuji za odpovědi,to s těma silama v zatáčce mě nenapadlo, i když plánuju řiditelný zadní kolo. Při mojí váze by to asi dlouho nevydrželo.Rychlost při akceleraci mě zas tak netrápí. Smířim se s těma malejma 20", zase to půjde složit na menší velikost

      [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2010
      Autor: highlander
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost kol na tříkolce

             

        řiditelný zadní kolo? Jezdils někdy s ještěrkou? Podle mě se zabiješ, jakmile to trochu rozjedeš...

        [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2010
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Velikost kol na tříkolce

               

          Mám na mysli něco takovýho jako vyrábí Sidewinder, tam to funguje...nějak mi sem nejde dát odkaz..jo a s VZV jezdím i po silnici sousedům po vesnicích skládat kamiony cihel a tašek :)))

          [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2010
          Autor: highlander
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Velikost kol na tříkolce

                 

            http://www.sidewindercycle.com/ už jsem na to přišel...

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2010
            Autor: highlander
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Velikost kol na tříkolce

                   

              Byl´s rychlejší

              [ Zpět ]
              Datum: 01.09.2010
              Autor: AV
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Velikost kol na tříkolce

                   

              No tá prehadzovačka si tam koleduje o to, aby ju sejmul nejaký kameň :-D
              Okrem toho by som možno v AZUBe otestoval na trojkolke brzdenie predných kolies jednotlivo ;-) zvýšilo by to možno obratnosť.

              [ Zpět ]
              Datum: 02.09.2010
              Autor: Leftie
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Velikost kol na tříkolce

                     

                Tak to jsem testoval na Spezi na jiný tříkolkách.

                [ Zpět ]
                Datum: 02.09.2010
                Autor: highlander
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Velikost kol na tříkolce

                     

                Mám brzdy jednotlivo a máš pravdu s tou obratností, při jízdě z kopce do zatáček si vnitřní brzdou pomáhám. Ale hlavně můžu při jízdě z dlouhého kopce brzdy střídat aby se nepřehřály.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.09.2010
                Autor: Juras
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Velikost kol na tříkolce

                 

            !

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2010
            Autor: AV
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Velikost kol na tříkolce

                 

            ale jo, já s ná taky jezdil tak rychle jak jela, ale je to strašně náročný na citlivost řízení a padesát bych s tím nejel ani náhodou. Kdysi jsem vylítl v jedný starý, naftový, když jsem si to zkoušel. Stačilo najet na kámen, poskočilo to, rozhodilo řízení a zahlo tak rychle, že jsem vylítl bokem a ještěrka jela dál sama....
            Moc rád se na tom, co vyrobíš zkusím svézt, ale přijd emi, že to bude mít fakt blbý jízdní vlastnosti.
            Jsem zvědavej.

            [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2010
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Velikost kol na tříkolce

                   

              To svezení si budu pamatovat, pokud se mi to přes zimu povede dát dohromady :)) Jinak se spíš bojím kmitání zadního kola při rychlejší jízdě, ale to by mohl vyřešit nějaký tlumič řízení. A pak už jen vyřešit diferenciál a je to.

              [ Zpět ]
              Datum: 01.09.2010
              Autor: highlander
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Velikost kol na tříkolce

                     

                Snad kdyby se ti podarilo udelat nejak prituhujici rizeni pri vetsi rychlosti...
                Na tom odkazu mi prijde strasne nizko a zranitelna prehazka!!!

                [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2010
                Autor: Murphy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Velikost kol na tříkolce

                       

                  Pohon ozubeným řemenem a dvě nábojové převodovky už mám vymyšlený.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 02.09.2010
                  Autor: highlander
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Velikost kol na tříkolce

         

    Drak má na současné trojkolce vpředu kola dvacítky, zadní teď také, ale zkoušel jsem vzadu 24"; i 26palců, ale to už neutáhnu do větších kopců. Máš pravdu v případě té už pár let rozdělané, tam plánuju všechna kola stejná - 24". Ale raději jezdím, než stavím a tak dokud ta současná funguje, nic mě netlačí tu novou dodělat...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.09.2010
    Autor: drak
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

284 cyklistů (7 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024