reklama

Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

...aneb jak nejlíp využít dynamo

Po DVOU hodinách psaní textu mi to prostě zmizelo, možná je to tak lepší. Pokud by náhodou někoho něco zajímalo, odpovím. Fotky jsou tady:
http://generator.rajce.idnes.cz/
Pod každou fotkou je nějaký podrobnější popis.

[ Zpět ]
Datum: 27.02.2010
Autor: Radek
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    No tak to je paráda, skoro jako boing. :-) Jde vidět že jsi puntičkář, samozřejmě v dobrém. :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Juras
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Klobouk dolu... Ja po velkych planech nakonec skoncil u aurory.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: E-Ryc
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Radku,co obrázek, to pokleslejší čelist, závěr alba a mám de facto vyvalenó sanico :- ), naštěstí znám jednoho pana Zubaře

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: vladaza
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Nechtel bys to zacit vyrabet komercne? ;)

    Mam par dotazu.
    Jak je to s vodeodolnosti?
    Jaka je vaha?
    - - Odhaduju 3 az 4 kg? Ty drzacky a podobne...
    Jak dlouho Ti to trvalo?
    - - Vypada to profi, klidne bych veril, ze to je koupena seriovka. Ja bych se s tim moril celou zimu a vysledek by zdaleka nebyl podobny tomuto zazraku. ;-( Klobouk dolu.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      - Krytí odpovídá IP 44. Co se týká ovladačů, ty mají vnitřní membránu, jak tlačítka, tak ty páčky, je to tam i vyfocené. U všech krabiček jsou naspodu dírky pro vyschnutí případné kapky. Na starém crossu vozím něco podobného už 40 tisíc km v každém počasí a bez závad.
      - Váhu odhaduješ přesně. Koupené kolo s celou původní výbavou mělo 21 kg, teď má 24,5 kg, i když všechny ty držáčky jsou z hliníku.
      - Dělal jsem to celou zimu, a to o víkendech, kdy to má jedině smysl. Co se dělá večer po práci, z toho jsou jenom zmetky, to určitě všichni znají :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 27.02.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Postavil jsem si ležáka a jsem na to pyšný. Ovšem sestrojit něco podobného bych nedokázal i kdyby prase mělo křídla. Smekám hučku!

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Zden42
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Já zas obdivuju každýho, kdo si postavil ležáka. Mimochodem, už jsi ho zvážil?

      [ Zpět ]
      Datum: 27.02.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Zvážil. S brašnami, nářadím a oblečením váží 30 kg. Brašny se mi nechtělo sundávat a tipoval bych že mají tak 8 - 10 kg.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2010
        Autor: Zden42
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Kdysi jsem vymýšlel, co všechno bych si představoval na cestovním kole, a vyšlo mi něco podobného. Ani mne nenapadlo se do toho pustit, takže smekám, provedení vypadá fakt profi.
    Máš odhad, kolik to bylo peněz a kolik hodin práce?

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      BTW nabíjení GPS máš nějak vyřešené?

      [ Zpět ]
      Datum: 27.02.2010
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Není tam GPS a ani to neplánuju. Je tam jenom přehrávač a ten hraje přes 20 hodin. Nabíjet jde jenom z počítače (je to Sony). Jinak můžu nabíjet leccos, je tam výstup 12V.
        Peněz a práce to stálo nepočítaně. Mohlo to být víc, ale skoro všechny SMD součástky jsou z vraků spotřební elektroniky (včetně plazmových TV, z těch jsou i šroubky).

        [ Zpět ]
        Datum: 27.02.2010
        Autor: Radek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

               

          Tak není co řešit, GPS jde nabíjet přes autonabíječku.

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2010
          Autor: HonzaK
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    pěkné velice pěkné, ale má to jednu chybičku, není to i no mojem kole :-)).
    kdyby se přez zimu ještě nudil tak bych měl fakt zájem

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Bidlo
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Teda, co na tohle rict, asi jen ze zasnu a zavidim, vypada to dokonale do nejmensich detailu. Nadherny je treba ten ovladac na riditka, tlacitka s potiskem jsou dokonala.

    Ja mel s osvetlenim podstatne mensi ambice (jen Luxeon (nasledne cree) regulovany pres pwm) a zatim mam jen testovaci zapojeni v nepajivem poli. Jeste jsem ani nevybral krabicku na ridici obvod a baterie. Asi bych se mel zacit vic snazit...

    Byla by nejaka technicko-takticka data o tvem systemu? Jako treba spotreba v ruznych rezimech, ucinnost menicu, vydrz baterie? A prozradis typ (jak pises) nejucinnejsi LED, co znas?

    Uz mi tam chybi jen jedna funkce, kterou jsem zvazoval (a vicemene zamitnul) a to auto-alarm. Nebo jsi ho jen nezminil? :)

    Napada me jedina pripominka. Splnuje tvoje predni odrazko pozadavky vyhlasky ohledne minimalnich rozmeru? ;)

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Jrr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Napřed tu odrazku - to je originál, co tam montuje Azub. Otázka je, jestli nějaké požadavky pro silniční provoz splňují tahle kola vůbec, ať už sériová nebo samo-domo, o tříkolkách nemluvě.

      Ohledně různých parametrů jsem se napřed šíleně rozepsal a pak se mi to smazalo. Jenom stručně - z dynama je to při denním svícení úplně soběstačné už od 10 km/h, spotřeba všeho dohromady asi 360 mA. V noci se přední světlo zesiluje podle rychlosti - měří to frekvenci toho alternátoru. Při 37 km/h už to cucá z baterky.
      Pokud bych měl zapnutou ješte muziku, tak to dřív nebo později vybiju určitě. Je potřeba sledovat ukazatel baterie a případně nějaká světla vypnout. Bez světel můžu vyhrávat do aleluja.
      Před chvilkou jsem se vrátil z venku, nedalo mi to, abych to konečně nevyzkoušel. No je to potěšení.
      Alarm mám přenosný, na baterky. Úplně malá krabička, reaguje na otřesy. Dobrý nápad, taky ho použiju :-)

      Ještě ty LED - viz http://www.ezk.cz/led_diody_kulate.htm
      Jsou to ty L5RED4200. To je jejich označení, skutečný typ ani výrobce nevím.
      V blinkrech a v majáčku jsou L5YEL30000, ty jsem bral po 50 ks a na sáčku byl i konkrétní typ, ale už ho taky nevím. Pro použití v blinkrech jsem u všech ve vrtačce ubrousil čočku, aby měly široký úhel. I tak svítí dost.

      [ Zpět ]
      Datum: 27.02.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Jinak kdyby te zajimalo, co musi splnovat jizdni kola, aby mohla na silnici, tak krome silnicniho zakona je klicova vyhlaska 341/2002, konkretne priloha 13 "Technické požadavky na jízdní kola, potahová vozidla a ruční vozíky".

        Neni tam nic, co by explicitne vylucovalo lehokola (i doma delane) nebo trikolky z provozu (bez brzd a podobne by snad nikdo nejezdil). Podstatne je, ze plocha predniho (i zadniho) odrazka nesmi byt mensi nez 2000 mm2 (plus dalsi omezeni), ale stejne jako ostatni odrazky ji lze nahradit reflexnim materialem na obleceni nebo v blizkosti.

        Co se svetel tyce, tak tam je dulezite asi jen to, ze osa predniho svetla ma protinat rovinu vozovky ve vzdalenosti max 20m, coz uz je stejne skoro rovnobezne.
        Narozdil od motorovych vozidel jsem nikde nevidel napsane, ze by na kole nesmelo byt vic svetel nebo odrazek nez je predepsano, takze by nemel byt problem ani s vice svetly nebo tvymi blikaci.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.03.2010
        Autor: Jrr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Lehokolová témata obvykle nesleduju, tím spíš se v nich nevyjadřuju, ale tady udělám výjimku.

    Na takových těch samodomo výrobcích se mi většinou nelíbí, že to často bývá spíchnutý horkou jehlou, nedodělaný a už od pohledu více či méně "hlavně aby to nějak fungovalo". To co jsi vyrobil mi posunulo čelist dolu. Naprosto úžasný. Opravdu promakaný do detailu. Jednim slovem BRAVO!

    Hlavně se s tím prosimtě nepřibližuj k letišti, nebo tě dispečer řízení letového provozu začne navádět na dráhu :-))).
    ;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Zakarr
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Odkdy dispečeři navádějí UFO na dráhu? :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 01.03.2010
      Autor: Aviatik
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Jedním slovem: PARÁDA

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: macikm
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Paráda. Ten systém co jsem udělal Honzovi Gallovi do WAWu najednou vypadá jako minimalistický amatérismus.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Ještě přidám nějaké údaje, co mě taky ohromily, když jsem si to tak spočítal.
    Když to beru i s majáčkem, je tam:
    51 tranzistorů (z toho 14 FET)
    21 int. obvodů (dvojité OZ, časovače, generátory pulsů, klopné obvody, reference, DC-DC měniče)
    174 diod (z toho 96 LED, přičemž bargraf beru jako jednu).

    Bylo by zajímavé udělat to s procesorem a nechat všechno komunikovat mezi sebou datově, množství součástek by asi moc nekleslo, spíš drátů. To by chtělo ale víc lidí a času na vývoj. Pak by se to taky mohlo blížit něčemu, co měl už před desítkami let ten Američen, jak tady někdo dával odkaz. A to bych zas nechtěl.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Radek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Je to opravdu uděláno moc pěkně.Mohl jsem dnes obdivovat.Zvyšuje to bezpečnost lehokola.Když Radek od nás odjížděl se zapnutými světly,tak ho nebylo možno přehlédnout.Zezadu opravdu připomíná spíš letadlo než kolo(jak tu bylo už řečeno)Radku gratuluji a užij si své krásné hračky.Doufám,že díky dokonalému osvětlení,budeš 1.lehokolový vítěz 24-hodinovky.Máš na to!

      [ Zpět ]
      Datum: 27.02.2010
      Autor: Don-Pedro
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Takových všelijakých vodičů, počkej až do tebe jednou uhodí blesk :))))

    Jinak samozřejmě skvělá práce.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.02.2010
    Autor: Kominík
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      No někdy mám strach projíždět už jenom pod drátama VVN, když jsou moc nízko. Už při tomhle přeskakují drobné výboje. Někdy to i štípne. Ještě že lehokolo je trochu nižší :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    to teda čumím, kdo umí, umí!

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2010
    Autor: HonzaK
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    smekám klobouk radku....

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2010
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Tyyy jo, dost dobry.
    Jen se divim, ze pri tom objemu (a zdravem entuziasmu) nenavrhujes plosaky elektronicky a desky nevyrabis fotocestou. Uz jen kvuli replikovatelnosti. Ale super, i kdyz bych to osoobne treba na kole nechtel, tak smekam.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2010
    Autor: m
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      K těm elektronickým návrhům - počítač to dokáže nějak udělat, ale jinak, než chci já. Stejně mu musím součástky někam rozmístit a on pak skončí, že si s tím neví rady. Jo když je k dispozici vícevrstvá deska a nebo se nechá jedna strana jenom na propojky, jak je to ve většině přístrojů, to se pak navrhuje.
      Je to jako s elektronickými překladači - někdo řekne, že na co jsou překladatelé, když dneska všechno zvládne počítač. Ale co z toho vyleze...
      Fotocesta je dobrá věc, ale neplánuju to replikovat. Takhle je každý kousek originál umělecké dílko (taky to tak dlouho trvá).

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Ja naposledy navrhnul nejaky plosak na papire pred mnoha lety a to tam bylo jen 8 soucastek. Neumim si predstavit, ze bych rucne nakreslil integrovany obvod a sedela roztec nozicek. Zvlast u slozitejsiho schematu si navrh bez pocitace nedovedu predstavit, papir bych mel driv progumovany nez bych rozmistil soucastky.
        Holt kdo umi, umi... :)

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2010
        Autor: Jrr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

               

          To vis, stara skola :-) (Dopadl bych podobne jako Ty, progumovany papir)

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2010
          Autor: m
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Ono záleží na tom, kolik povolíš SW a kolik uděláš sám. V zásadě je to tak jak říkáš, to je pravda. Asi už bych to ani neuměl, nakreslit plošák rukou fixem, nebo bych se u toho zbláznil, to spíš :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2010
        Autor: m
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Docela Tě lituju že to kreslíš rukou. Nikdo Tě nenutí abys to nechal nakreslit autorooter ale klidně si to ranžíruj ručně. Výhody jsou snad jasné: pohodlí při návrhu , opakovatelnost , verzovaní, dokumentace. Zaznamenal jsem tu několik povzdechů lidí že by to chtěli taky, jsem zvědav co jim odpovíš ? :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2010
        Autor: Radius
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

               

          Mona Lisa je taky jen jedna. :)

          [ Zpět ]
          Datum: 01.03.2010
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

                 

            těch je... a skoro uplně stejnejch! :-D

            [ Zpět ]
            Datum: 01.03.2010
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Jeste by me docela zajimalo, co je to za panel pred osou predniho kola, kam se originalne umistuje drzak na tachometr? Je videt jen na fotce z boku, podrobny zabery jsou jen na panel uplne ve predu.
    Pokud je vsechno reseno analogove, to asi musi vest docela hodne dratu mezi jednotlivyma jednotkama, ne? To uz by se skoro vyplatila nejaka auto-sbernice jako CAN. :)
    Docela by me zajimalo, jak je na tom zapojeni s ucinnosti (kolik procent energie se protopi), i kdyz s dynamem si precijen muze clovek vic dovolit nez ciste z baterii.

    Kazdopadne obdivuji, ze je to zvladnute jak elektricky, tak mechanicky i designove. Vypada to fakt jako profi vyrobek.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2010
    Autor: Jrr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Na místě držáku pro tachometr je držák pro mp3 přehrávač nebo podobnou věc. Je dutý, dělaný z poloviny krabičky od hodinek a stříknutý na černo. Chystám se do něj ještě namontovat jakési projekční osvětlení pro tachometr, který je až vepředu. To je jediná věc, co mi vadí, že na něm není v noci nic vidět. Tenhle typ má sice vlastní osvětlení, ale jednak na něj při jízdě nedosáhnu a i kdyby, tak po pár zasvíceních se v něm vybije baterka a navíc pod 10 stupňů nesvítí vůbec. To se Sigmě moc nepovedlo.
      Účinnost - pokud myslíš měniče pro LED, tam je to kolem 90%, u dálkového při plném výkonu míň, ale s tím se svítí chvilku. Celá řídící elektronika žere pár mA, až na ty LEDkové bargrafy, tam je to pár desítek mA. V noci svítí sice tlumeně, ale stejně tam cítím zbytečnou spotřebu. Když ony ty LCD měřáky jsou moc velké, LCD bargrafy jsem nesehnal a miniaturní ručkové měřáky jsou drahé a neměří zrovna dobře při otřesech. To všechno by mělo ale mnohem nižší spotřebu. Samozřejmě, mít tak digitální bodový maticový displej, co by ukazoval úplně všechno, to už je ale někde jinde.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Že s tím ještě prudím, ale přidal jsem tam to osvětlení tachometru.
        http://generator.rajce.idnes.cz/Jak_to_nakonec...
        Přímý odkaz jaksi nefunguje, ale je to tam vyfocené.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.03.2010
        Autor: Radek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

               

          dokonalej vopruz :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 11.03.2010
          Autor: vladaza
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Čumim na to jako puk. Klobouk důle.
    Nádherná práce.
    Doufám, že to někdy uvidím naživo.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2010
    Autor: mira.l
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Neskutečné. Jako příznivce minimalismu bych si to na kolo nedal ale provedení musím ocenit, dal sis s tím opravdu práci. Nejvíc mne šokoval ten majáček. (jak moc je zapnutí osvětlení znát na tachometru? Vždyť už to musí působit jako elektrodynamická brzda :-) )

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2010
    Autor: Aviatik
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Jo, tak tohle je potřeba ještě objasnit. U toho dynama to bohužel není tak, že čím víc z něho budu chtít brát, tím víc se nadřu, třebaže bych to tak chtěl. Dynamo dává pořád stejně - něco přes půl ampéru. Když moje spotřeba proudu tohle přesáhne, což je raz dva, tak akorát vybíjím akumulátor, ale dynamo brzdí pořád stejně. Jenom pokud bych vydržel svítit minimálně a akumulátor by se stihl úplně nabít, tak se dynamo začne automaticky odpojovat, aby se proud nemusel někde měnit v teplo. To se ale stane zřídka. To spíš ještě budu muset vozit nabíječku do zásuvky. Mám stejně pocit, že rozdíl asi 10 W při tom výkonu, kterým se to celé uvádí do pohybu, je zanedbatelný. Stejně tak těch pár kilo, co jsem tam přidal :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 01.03.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Jeste s tim dynamem a odpojovanim, jak to tedy presne funguje?

        Nikdy jsem zadny dynamo (nojo alternator) nemeril, ale z popisu hned nekolika lidi jsem ho vnimal jako zdroj proudu, kdy otacky maji vliv akorat na napeti na prazdno, ale i ve zkratu z nej pujde stejny proud jako do normalne zateze.

        Z toho duvodu se mi jevilo jako dost problematicky zdroj, protoze pokud bych dynamo jen tak odpojil (nebo odebiral maly proud), asi by se to dynamu prilis nelibilo.
        Tak jsem to pochopil spatne ja nebo to uz ma nejak vyresene to nabojove dynamo nebo odpojovanim myslis neco jineho?

        [ Zpět ]
        Datum: 01.03.2010
        Autor: Jrr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

               

          Chápeš úplně správně, jak to dynamo funguje. A taky že je to problematický zdroj. Nižší proud mu nevadí - když se zrovna točí moc pomalu na to, aby přes určitou danou zátěž procházel jmenovitý proud, tak je prostě nižší. Problém je hlavně napětí naprázdno. Vyrábějí se světla k dynamu, co mají senzor a svítí jenom potmě. Ty musejí taky tohle napětí vydržet. Kolem 50 km/h už špičky přesahují 100V. Chod naprázdno dynamu samozřejmě taky nevadí a jde při něm točit lehčeji, když zrovna nikde nic neprobíjí.
          Odpojování mám řešeno tak, že jekmile napětí baterie dosáhne třeba 14,2V (jde to nastavit), tak se dynamo odpojí (tranzistorem) a znovu se sepne zas až při poklesu na 13,8V. Tenhle způsob nabíjení baterii ohromně svědčí. Při odpojení zátěže během otáček ale dojde k další indukční špičce a napětí naprázdno má tendenci vyskočit až k 200 V.
          Všechny ty špičky nad 100 V je dobré pochytat ochrannými diodami (tzv. transily). Při nejvyšších rychlostech se trochu zahřejí, ale žádná velká ztráta to není. Jinak by musely být některé součástky dimenzované na vyšší napětí a snížila by se účinnost.
          Další odborné dotazy prosím soukromě, aby se to už nerozmazávalo - s ohledem na "normální" lidi ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2010
          Autor: Radek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

                 

            Nezlob se, ale já bych naopak, pokud to chceš zveřejňovat bral, kdyby to bylo někde na webu.
            Té elektrice spíš nerozumím, ale rád si to přečtu, alepoň se poučím, a navíc kdybych se jednou pro takový šelmostroj rozhodl, mám v záloze člověka, který by to mohl postavit, ale rozhodně to nechci nechat znovu vynalézat.
            Samozřejmě, pokud si to chceš ponechat jako svoje know-how, tak to respektuji, vlastního sádla si v tom nechal určitě spoustu.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2010
            Autor: petrp
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

                 

            Naopak, je videt, ze tomu rozumis a i kdyz matne tusim, ze slovo transily by mi melo neco rikat (a nerika), tak si o tom rad neco prectu.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2010
            Autor: m
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

                 

            Jen pokračujte rád se přiučím.

            [ Zpět ]
            Datum: 11.03.2010
            Autor: Jerguš
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    juuu zkratka dokonaly,
    myslim ze jsi predcil mou fantazi jak osvetlit kolo.
    ja chci taky rozumet elektriceeee.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2010
    Autor: Arri
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

         

    Ahoj, muzu par otazek (zas na me leze pokuseni neco kutit ;)?
    - optika v dalkovem - na fotce ta pridavna cocka vypada dost tluste, to je nejaka cela sestava? A neuvazoval/nezkousel jsi cocky z projekcnich reflektoru v aute (cetl jsem, ze funguje dobre, ale nemel jsem v ruce, tak hmotnost ani funkcnost netusim)?
    - elektronika pro dalkove - jaky cip pro spinany zdroj mas ozkouseny pro tyhle proudy?
    - ledky v tlumenem: sviti do stran nebo nahoru/dolu (predpokladam, ze jsou priplacnute zady k sobe na spolecnem chladici)?

    Predem dik

    [ Zpět ]
    Datum: 16.09.2010
    Autor: E-Ryc
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

           

      Čočka v dálkovém je z hledáčku kamery, jsou to vlastně dvě na sobě, průměr asi 20mm, ohnisko asi 25 mm, hliníkový držák/stínítko je ze startéru k zářivce. Cočka z auta je velikostí a hmotností někde jinde. Existují i menší čočky přímo na LED reflektory, ale pořád je to zbytečný kus skla.

      Čip je nejlevnější starý MC34063, stejně jako v tlumeném. Není určený ani pro výkonový FET, ani jako nastavitelný zdroj proudu, ale šlo tomu pomoct. Je to vidět na té fotce počmáraného papíru, když se zvětší. Určitě jsou novější a taky jednodušší řešení, ale tohle dělá přesně to, co od toho čekám a prostě to potěší využít každou starou součástku, známe to.

      Ledky v tlumeném svítí nahoru a dolů. U té horní je zrcátko, co vrací na parabolu tu část světla, co by šla jinak mimo někde do oblak. Ta spodní částečně svítí taky mimo parabolu, ale to jde na zem před kolo, jenom je tam kousek difuzního plastu, aby to nepromítalo nějaké čáry.

      Jestli chceš ještě nějaké podrobnosti, tak asi radši obálkou, tohle má od cyklistiky daleko :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 16.09.2010
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        Kdyz to tak ctu, tak to vypada, ze na kole vlastne nevozis jedno z nejpropracovanejsich osvetleni, ale spoustu odpadku... A kdyz si vzpomenu, co jsi povidal na sraze - kus vysavace, miska od vodovek, krabicka od hodinek, ... 8-)

        [ Zpět ]
        Datum: 16.09.2010
        Autor: Murphy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

               

          Furt lepší než ložiska z pračky :)

          [ Zpět ]
          Datum: 16.09.2010
          Autor: Hrabosh
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Hi-Tech osvětlení a ozvučení je hotovo

             

        OT:

        Docela Ti závidím ten absolutní přehled v součástkách co máš doma... Já než něco konkrétního v té drobotině vůbec najdu, tak si radši zaběhnu koupit nové :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 17.09.2010
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

282 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024