reklama

praskavé zvuky

"praskání ve středu od klik" jsem chtěl téma vlastně nazvat.
Mám Author Zenith sx 2005, asi 3,5 měsíce.
Mám najeto cca 1500 km (po 500 km první garanční prohlídka), dosud vše ok.
Na dovolené jsem dal kolu dost zabrat, ale také vše ok.
Po dovolené, asi před 10 dny jsem vyrazil a dal jsem si pár dost velkých kopců v okolí bydliště. Z kole se, při opravdu velkém stoupání ozvalo čas od času takové ostré prasknutí / lupnutí. Koukal jsem, zkoušel vůli klik, ale vše se zdálo v pořádku.
Druhá den jsem se stavil v prodejně a konzultoval problém s technikem.Ten říkal, že po určité době dojdfe k vyschnutí maziva ve středu a že to pak je takto slyšet. Bohužel zrovna odjížděl na dovolenou a tak jsme se dohodli, že kolo přivezu až za 14 dní, po jeho dovolené. A že s tím můžu jezdit, že se nic neděje.
Jenže při další vujíždce, kterou jsem kvůli deštivému počasí uskutečnil až minulý pátek, jsem vyjel a při každém trošku silnějším šlápnutí do pedálů se ozýval ten ostrý praskavý zvuk.
Takže jsem jízdu raději po pár kuilometrech ukončil a vrátil se domů. Za těch zvuků nechci jezdit. Takže nyní musím týden čekat, než se mi dotyčný na kolo podívá. Nechci to kolo dávat jinam, ten technik je výborný a kolo je úplně nové (zkoušel jsem kliky sundat - ale :-)))) absolutně bez šance bez cpec nářadí. Navíc jsou utažené opravdu silně).
Sorry za dlouhé psaní, ale zajímají mě vaše postřehy a zkušenosti s tímto (prý relativně častým) praskáním.
:-)

[ Zpět ]
Datum: 15.08.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull ([email protected]))
  • Re: praskavé zvuky

         

    Během garančky jsem měl na airlinovi něco podobného - při šlapání při jedné poloze klik (když pravá klika začala jít dolů, jak jsem se do ní opřel) se v tu chvíli ozvalo dost hlasité lupnutí. Při garančce (dělali ji přede mnou) rozebral technik střed, vyčistil, máznul něčím, poskládal a od té doby vpořádku. Viděl bych tedy Tvůj problém řešitelný tímhle způsobem. Bez speciálního nářadí (minimálně stahováku) bych se doma do toho také nepouštěl, abych něco nepoškodil.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: praskavé zvuky

           

      stáhovák nemám, jen jsem chtěl pomocí velkého imbusu odšroubovat kliku! :-)))))))))))) naivně - je to tak utažené, že se nechytám.
      Počkám ten týden (stejně je zatím ošklivo, tak mě to nemusí tolik mrzet)

      [ Zpět ]
      Datum: 15.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: praskavé zvuky

             

        Tu kliku bys dolů dal, ale chce to nastavit rameno imbusu nějakou trubkou, aby byl větší moment. Nicméně bez toho stahováku by to nebylo úplné, takže ušetři nervy.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: praskavé zvuky

           

      Haleluja, presne tak isto (pri sliapani na pravy pedal) to lupe i mne! A aspon vidim, ze sa to da odstranit. Kolo mam nove (cca 250km), akonahle budem v meste, dam to technikovi okuknut. Vdaka, Airline, za detailny popis! (islo hlavne o to, ze to lupe iba pri sliapani na pravy pedal)

      [ Zpět ]
      Datum: 16.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (THeBaNDiT_quartz ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Mě se ozývalo taky takové lupání pří šlapání. Mě pomohlo buď jen dotáhnout pedály nebo je vyšroubovat a namazat závit. Závit mažu historickou grafitovou vazelínou a vždy mi to pomůže. Jednou jsem také dotahoval (s citem) šrouby, kterými drží převodníky na klice. Taky byl potom klid.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (papaon ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Tohle taky dela malo dotazene stredove slozeni,ale na jeho dotazeni je vetsinou potreba sundat kliky takze bys potreboval osmicku imbus,stahovak na kliky a ten klic na utahovani misek stredoveho slozeni.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    díky za nápady
    na středové složení mám podezření také. Jelikož je kolo skoro nové, počkám do příštího pondělka na "svého" servisního technika. Na demontáž nemám výbavu a kolo v záruce se mi nechce rozebírat.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: praskavé zvuky

           

      Vzhledem k tomu, že ta rozborka - sborka středového složení je na chvíli, snaž se být u toho, ať to opraví v Tvé přítomnosti, člověk to aspoň vidí na vlastní oči.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Mne podobne zvuky vydavala sedlova
    trubka pri malom pohybe v rame vyvolanom prenasanim vahy pri slapani. Odstranil som ich 1 vrstvou samolepiacej folie na konci setlovej trubky.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (amater ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Zdravím,

    mám Authora Reflex a před nedávnem jsem měl naprosto stejné zážitky. Prohlížel jsem kolo několik dnů a už jsem začínal být hodně naštvaný - v servisu mi řekli že střed je v pořádku. Závada to nakonec nebyla, pouze jsem měl úplně suchou sedlovku a jak jsem se později někde dočetl, tak duralový rám a železná sedlovka občas tohle dělají. Každopádně jsem ji namazal a už zase poslouchám jenom pneumatiky :-)

    Viktor

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Viktor)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    sedlovka mě samozřejmě napadla hned také, ale jednoduše - když jsem šel do kopce "ze sedla" praskání pokračovalo dál.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Taky mi to kdysi dělalo. Stačilo demontovat středové složeni z rámu, vyčistit misky namazat a zase smontovat.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Dan ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Přesně tak, veškeré závity středového složení chcou být namazané. Jde o misky osy, dutiny v klikách na ose, šrouby klik a osy pedálů. Pak to pojede v klídečku.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Andy)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: praskavé zvuky

           

      Děkuji ještě jednou všem. Diskusi tedy uzavírám s tím, že demontáž promazání a montáž středového složení u tohoto nového kola nechám na servisu u prodejce. Tudíž poreferuji za nějakých 8-9 dní.
      Sedlo, přehazku i kliky bych z podezření opravdu asi vyloučil ...
      :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 15.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Sice pozdě, ale přece ještě dodám svou zkušenost, že praskat může i samotný převodník. Pokud to dělá naprosto stejné zvuky při silnějším šlápnutí jak levou tak pravou nohou, tak to nemůže být ničím jiným. Takový trojtác, kde je veškerý přenos síly realizován přes roznýtování hliníkové kliky do zubaté díry v železném převodníku (asi nejlevnější Shimano), už od pohledu nemůže dobře fungovat, což se taky potvrdilo.
    Když do spoje stříknu WD40, asi po týdnu to na chvíli přestane (někdy).
    Vydržel jsem to s ním už asi 14000km, tak už ho nechám dožít a pak koupím všechny převody o několik tříd lepší, bude to jediné řešení (i když je to ještě v záruce, ale praskání prý nevadí).

    [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Radek)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: praskavé zvuky

         

    Tak včera jsem si odvezl kolo domů (v pondělí, když se vrátil "můj" technik z dovolené, jsem mu kolo dovezl).
    Bylo to ve středu kola (střed od klik), přestože kliky se nijak nekývaly, řekl, že byl trochu povolený střed. Takže rozebral, vyčistil, promazal a dotáhnul.
    Rovnou mi provedl celkovou kontrolu a seřízení kola (najeto od koupě cca 1500 km)
    Už se těším až zase se svým Zenithem vyrazím do přírody!!
    Naštěstí bylo těch skoro 14 dní vyplněno téměř neustálým deštěm, takže mě absence ježdění tak netrápila. (s těmi praskavými zvuky jsem opravdu jezdit nemohl, a nářadí na tyhle opravy nemám)
    :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 24.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: praskavé zvuky

           

      No mi se stalo neco podobneho, ale bylo to uplne necim jinym....Vyjete slapatka. Mam Author Illusion. Na kole mam najeto 59000km a druhe slapatka. (author) a mel jsem uplne stejne problemy. Vymenil jsem pedaly a bylo to ok. Ale ten stred - to bude chtit taky asi namazat, ze? Ja ho menil poprve az loni (2004) a technik byl v šoku, ze jsme to jeste nerozebiral. Daval jsem si totiz novy, kvuli prednimu taliri - ten je jen s osmihranem (nebo ctyrhranem?) ted nevim. a tak vmyena byla nutna. Ale doufam,ze mi stred vydrzi bezu udrzby dalsich 50tisic. :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 24.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Rostik ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: praskavé zvuky

             

        59 tisíc !!!
        To seš dobrej! Ani sem si nemyslel, že na jednom kole tolik ujet lze.
        :-))

        [ Zpět ]
        Datum: 24.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull ([email protected]))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

473 cyklistů (5 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024