reklama
Město: Minneapolis

Pár postřehů

Byl jsem tam pár měsíců, takže jsem si i vypůjčil kolo a trochu pojezdil (pokud by byl zájem, najdu doma mapu a nadhodím nějakou tu trasu). Takže pár postřehů, jak to ve městě může též fungovat...

Malá charakteristika: Minneapolis leží prakticky na rovině, každá památka je (pro nás evropany) strašně mladá, městem protéká Mississippi (asi tak velká jako Vltava v Praze), pak je přímo ve městě plno nádherných jezer, jo a ještě nesmím zapomenout na jednu z největších univerzit v US (proto taky potkáváte plno mladých a hlavně netlustých lidí).

Cyklistické stezky by se daly rozdělit do tří kategoriíí:
1. Vyhrazený pruh na silnici - ten je prakticky všude (holt tam ty silnice mají širší), občas třeba i v protisměru, takhle se dostanete kamkoliv
2. Cyklistické chodníky - často společné pro chodce, vedou například kolem řeky, údolím potoků, podél cest mimo centrum, skrze univerzitní kampus; max rychlost mylím byla na nich 15mph (mílí za hodinu), člověk se často setkává i s policistou na kole, takže radši rychlost nepřehánět.
Zvláštní odrůdou jsou okružní chodníky kolem jezer, jezdí se tam jen jednosměrně (například po směru hodinových ručuček), hojně cyklistů, bruslařů, rychlých běžců (ti pomalí a chodci mají zvláštní chodník).
3. Cyklistické výpadovky - silnice pro cyklisty spojující vzdálenější cíle, většinou rovné, velmi rychlé, zas moc jich není, ale staví se pořád další (například rušili starou železniční trať a místo toho tam staví tuhle cyklistickou highway)

Co jsem zahlédl (hlavně v kampusu), všude jsou odstavné držáky na kola, někde i autohustilky (jako u nás u benzinek pro auta, tak tam pro kola). Hodně městských autobusů má vpředu držák na 1-2 kola (přeprava myslím zadarmo), plánuje se rozšíření na všechny autobusy. Samozřejmostí jsou hladké sjezdy z chodníků na silnici.

Američané jezdí na kolech pomaleji, opatrněji (a myslím že i technicky hůř) než našinci, na druhou stranu třeba před předjížděním volají, že vás předjedou zleva; hodně je tam vidět vozíků pro děti zapojených za kola (a třebas i dav za sebou). Kola na autech se převážejí povetšinou upevněné na stojato za autem (prej je to upevněné tak, že i kufr se dá otevřít).

Takže teď mi řekněte, co jsem měl odpovědět američance, když se ptala, jaká je situace s cyklostezkama u nás (rozuměj v Praze)...

[ Zpět ]
Datum: 19.03.2004
Autor: Neregistrovaný uživatel (Luděk)
  • Re: Pár postřehů

         

    Tak tuhle situaci Ti vůbec nezávidím. Lhát se nemá a pravda vypadá strašně blbě...

    [ Zpět ]
    Datum: 19.03.2004
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Petr)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

338 cyklistů (2 přihlášení)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024