zdravím,
mám asi 25let staré horské kolo. Protože při šlapání vrzalo, vyčistil jsem mu střed u trojtalíře. Když teď chci nasadit na osu trojtalíř, nemohu ho vůči ose vycentrovat. Vždy je jakoby natočený vůči té ose a tak při otáčení opisuje "osmičku" a v jednom místě se pak řetěz dotýká přesmykovače. Vůle v ložiscích(miskách) a na ose není.
Existuje nějaká finta, jak nasadit a dotáhnout trojtalíř na osu kolmo?
děkuji
Tipnul bych si, že jsou to kliky na čtyřhran. Osa je ocelová, ta se nehne. Ale duralové kliky jsou nejspíš vymačkané. Nasadit rovně nepůjdou a vzhledem k zanedbatelné ceně těchto klik je nejlepším řešením staré vyhodit a koupit nové.
0
No, pokud má stříbrnou čtyřpacku 104/64 170mm, tak si je jen tak nekoupí :-D
0
Záleží na tom, jaký je to trojtalíř. Pokud jsou to snýtované ocelové převodníky, nalisované na "tisícihran" na klice, nemusí to být vymačkáním čtyřhranu v klice. Znám borce, který chtěl dětem ukázat jak zamlada jezdil po zadním kole, a zabral tolik, že ty plechové převodníky ohnul, až začaly škrtat ne o přesmykač, ale doslova "frézovaly" rám. Pokud před demontáží "běžely" měly by být rovné i nyní-(předpokládám, že klika byla sundána pomocí stahováku). Fintu na to neznám, jen vyzkoušet všechny čtyři polohy, a tu, co bude nejmíň házet zkusit dotáhnout. Ale píšeš tam "VŽDY", tak jsi to asi zkoušel. Pak se, pokud nejsi "ve vatě", můžeš pokusit buď srovnat převodníky (jde-li o tu levnou lisovanou variantu), nebo upravit vymačkaný čtyřhran, jsou-li převodníky na "vícepatce". Obojí je ale dost "vopruz".
0
děkuji všem za odpovědi.
Vzpomněl jsem si, že mám "náhradní" trojtalíř na jednom starém horáku, na kterém se moc nejezdilo. Zajel jsem pro něho, přehodil a opravdu, tento je mnohem souměrnější na té ose. Jde do stran asi +-1mm. Ten původní šel tak 5-7mm. Teď to řadí na všech 21 převodech tak, že se ho zuby nedotýkají.
Paráda, děkuji za nápovědu.
Jo a kola jsou ke klice přišroubované. Nejsou přinýtované. Na původní jsou chycené na 4 a na "nové" na 5ti šroubech ke klice
0