reklama

Vybavení na kolo, bez kterého se neobejdete: cyklodresy a kalhoty jsou základ

Milujete trávit celé léto v sedle svého kola? To určitě máte veškeré potřebné vybavení, včetně funkčního oblečení a bot. Ale pojďme si přeci jen vyjmenovat, které věci by ve skříni každého cyklisty neměly chybět. A nebojte se, pokud jste teprve začátečníci, následující řádky přijdou vhod i vám.

Foto: TORWAISTUDIO / Shutterstock.com

Správné cyklo oblečení je základ

Ano, můžete vyrazit na kolo v klasických kraťasech a tričku, ale nejenom, že to bude nepohodlné a po cestě vám může nevhodné oblečení překážet, ještě navíc vás bude bolet zadek z jízdy v kalhotách bez vycpávky, a vaše běžné oblečení může postrádat reflexní prvky. Takže z důvodu vlastní bezpečnosti a pohodlí, je praktické, pořídit si speciální oblečení určené na kolo. To zahrnuje cyklodres a cyklistické kalhoty. Dalšími doplňky, které jsou volitelné, jsou rukavice a speciální obuv.

Cyklodresy pro muže

Jaká je hlavní úloha cyklodresů? Vlastně jich mají hned několik.

  • Kvalitní cyklodresy odvádí pot z povrchu vaší kůže na vrchní část dresu a tím vás chrání před nachlazením.
  • Svým speciálním střihem, který je vpředu kratší a končí pod úrovní pupíku a vzadu delší, aby vám chránil záda, vám zajišťují pohodlí.
  • Díky reflexním prvkům jste dobře viditelní pro další účastníky provozu a snižujete tím riziko, že by vás na rušné silnici přehlédl řidič vozidla.
  • Pánské cyklodresy mají rovný střih a jsou speciálně navrženy tak, aby kopírovaly tvar vašeho těla. Čím upnutější cyklodres máte, tím lépe. Jízda na kole v něm bude pohodlnější a díky přilnavosti na kůži bude lépe odvádět pot z těla.

Cyklodresy pro ženy

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak se liší cyklistické dresy pro ženy a pro muže? A zda se vůbec liší? Dámský cyklodres má projmutý střih, aby lépe kopíroval křivky ženského těla, a tím zajistil lepší přilnavost. Stejně jako v případě pánských cyklodresů totiž platí, že čím více cyklistický dres kopíruje tělo, tím kvalitnější a rychlejší je odvod potu z kůže.

Takžem milé dámy, cyklodresy jsou navrhovány tak, aby byly zcela funkční a pohodlné, to že v nich vypadáte skvěle, je příjemný bonus. A co se zbylých vlastností dresů na kolo týče, splňují dámské dresy stejně požadavky jako ty pánské.

Cyklistické kalhoty

Jestliže jezdíte na kole pravidelně, pořízení cyklistických kalhot určitě oceníte. Jsou totiž vybaveny speciální vložkou, díky níž s nadhledem a v pohodlí strávíte celý den v sedle a večer nebudete mít problém posadit se. Existují ve více variantách a dělí se podle délky. Buď si můžete koupit cyklokraťasy, tříčtvrteční anebo dlouhé kalhoty. Záleží na tom, v jaké délce se cítíte při jízdě v největším pohodlí a v jakém počasí nejčastěji na kolo vyrážíte.

Rukavice

Položkou, která je naprosto volitelná, jsou cyklistické rukavice. Snižují otlaky od řídítek, a některé z nich jsou i měkčené gelovými vložkami, díky nimž nebudou nárazy do řídítek tak nepříjemné. Cyklorukavice jsou velice praktické, pokud na kole učíte jezdit své potomky. Při pádu z kola totiž ochrání jejich dlaně před případnými kamínky a štěrkem.


Foto: TORWAISTUDIO / Shutterstock.com

Cyklistické tretry

A poslední položkou na našem seznamu jsou speciální cyklistické tretry, které díky nášlapným pedálům výrazně zvyšují efektivitu jízdy. Dělí se na několik druhů podle toho, v jakém terénu nejčastěji jezdíte.

Narazíte tak na:

  • silniční tretry,
  • MTB tretry,
  • zimní, rekreační, triatlonové a tretry na spinning.

Jakmile si na ně zvyknete, nebudete si umět bez nich jízdu představit.

Jelikož cyklistická sezóna již začala, je nejvyšší čas prohlédnout si akční letáky a najít si perfektní outfit na kolo, a následně se vydat na pořádný cyklovýlet. Ať už sami, s rodinou či přáteli.

- inzerce -, 30.04.2021
Blogy

Kavkaz s dětmi - část 5.

 ()
Náhorní Karabach Tahle kapitola se mi nebude psát lehce. Neuplynuly ani dva roky - a kolik se toho změnilo!Tak do toho! U města Goris jsme pomalu dojeli k hranicím Ázerbájdžánu. Hřebeny Malého Kavkazu se začaly viditelně snižovat do nížiny u Kaspického moře. Tam odsud nemožno vstoupit, tuto oblast…
Peggy | 04.05.2021

Kavkaz s dětmi - část 4.

 ()
Arménské kláštery V Jerevanu jsme strávili asi půl dne. Nebyli jsme úplně dokonale připraveni, co v metropoli Arménie vidět, ale pravda je, že nám ke štěstí docela stačilo se tam pouze vyskytovat. Na městě považuji za zajímavé několik prvků - první z nich je nadmořská výška. Většina měst se…
Peggy | 27.04.2021

Kavkaz s dětmi - část 3.

 ()
S Johnem do Jerevanu... Arménie leží v pohoří Malý Kavkaz, takže většinu jejího území tvoří hory. Vlastně jsem dřív o Arménii nevěděla skoro nic, jen že je to jedna ze zemí bývalého SSSR. Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanství jako státní náboženství (v roce 301, což je o 500…
Peggy | 21.04.2021

Kavkaz s dětmi - část 2.

 ()
  V bouřkách náhorními planinami na arménskou hranici...   Město Akhaltsikhe (jehož jméno nejsem zaboha schopná si zapamatovat, a ani teď ho zpaměti nenapíšu) bylo po čtyřech dnech první pořádnější město. Jako první jsme využili služeb myčky aut a omyli si kola wapkou. Ne že bychom tolik dbali na…
Peggy | 17.04.2021

Kavkazská odysea aneb Gruzie, Arménie a Náhorní Karabach s dětmi - část 1.

 ()
léto 2019Markéta, Luděk, Víťa a Šárka Zigáčkovi Pocity, které se mi honily hlavou, když se po dvoudenní plavbě přes Černé moře na temném pozadí objevila světla města, mě samotnou překvapovaly. Byly dvě hodiny po půlnoci. Stáli jsme na palubě, čerstvý vánek ochlazoval naše vzrušené tváře a vzduch…
Peggy | 14.04.2021

O čem se mluví:

NEcyklo COVID před 11 minutami
Co vás zaujalo -240 dnes v 22:57
Vyjížďky, srazy, akce Jarní sraz Nakole 2021 dnes v 21:53
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 108 dnes v 21:37
NEcyklo Pobavilo Potěšilo 171 dnes v 21:13
Nejlepší vtip 47 dnes v 21:03
Lehokola LontBent 2021 dnes v 18:40
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

254 cyklistů (13 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 5.

Náhorní Karabach Tahle kapitola se mi nebude psát lehce. Neuplynuly ani dva roky - a kolik se toho změnilo…
Peggy | 04.05.2021

Kavkaz s dětmi - část 4.

Arménské kláštery V Jerevanu jsme strávili asi půl dne. Nebyli jsme úplně dokonale připraveni, co v metropoli…
Peggy | 27.04.2021

Kavkaz s dětmi - část 3.

S Johnem do Jerevanu... Arménie leží v pohoří Malý Kavkaz, takže většinu jejího území tvoří hory. Vlastně…
Peggy | 21.04.2021