reklama

Kam si vzít raději péřový spacák?

Není spacák jako spacák. Když si kupujete spací pytel, chcete od něj především to, aby vás udržel v teple a v suchu po celou noc. Pamatujte si proto, že do různých podmínek se hodí různé spacáky a je tedy nutné vybírat podle toho, kam se chystáte. Kdy se vám tedy bude hodit péřový spacák?

Peří se už od nepaměti používá pro výrobu peřin a polštářů. Je to především proto, že má dobré izolační vlastnosti a je lehké a měkké. V minulosti to byl v podstatě jediný materiál, který se pro výrobu spacáků používal.

Peří je výhra hlavně v zimě

To, že je peří i dnes velmi často využívané není žádným tajemstvím. Existují však situace, kdy není nejvhodnějším materiálem. Své izolační vlastnosti poměrně rychle ztrácí, když navlhne. S tím se pojí i další nevýhoda, poměrně dlouho trvá, než uschne. Proto si péřové spacáky berte do sucha a mrazu, v těchto podmínkách vám poslouží nejlépe.

Ideální je také v případě, že potřebujete co nejmenší a co nejlehčí spacák, ale zároveň potřebujete, aby hodně hřál.

Kvalitní peří je základ

Při výběru spacáku se soustřeďte na poměr prachového a nedraného peří. Ideální náplň má procentuální poměr draného k nedranému peří 90:10. Nedrané peří se přidává do prachového proto, že zabrání prachovému peří ve vytváření chuchvalců. Tím udržuje strukturu a výplně srovnatelnou v celém objemu spacáku. Tomu napomáhají komory, kde nesmí být tzv. studené švy, aby vše dobře fungovalo, vytváří se H a S komory.  Expedičních do extrémních podmínek mohou být komory zdvojeny.

Dalším důležitým parametrem je Cuin (cubic + inch = cuin), tedy objemová jednotka, která udává, jaký objem je schopné dané peří zaujmout za určitý čas. Čím vyšší hodnota v cuin, tím lépe bude peří izolovat.

Kachní nebo husí?

Pro výrobu spacáků se používá husí a kachní peří od zvířat chovaných v chladnějších oblastech. Husí peří je o něco výhodnější, co se objemu týče, ale kachní se zase lépe vyrovnává s vlhkostí.

Chemicky ošetřenému, tedy impregnovanému peří se raději vyhněte. Takto upravené peří ztrácí svou přirozenou schopnost pohlcovat tělesnou vlhkost, která tak zůstane mezi peřím, což má za následek zvlhnutí izolace a potažmo ztrátu funkčnosti, která by byla srovnatelná se shodným spacákem s přírodním peřím.

Přírodní peří je tedy jasnou volbou při pořizování zimních a expedičních spacích pytlů. Kromě toho, že díky pomalé absorpci tělesné vlhkosti do struktury peří zajistí příjemné mikroklima, nabídne vám také dlouhou životnost. Zpravidla bývá jejich životnost delší než 10 let. 

Fotogalerie

- inzerce -, 10.09.2018
Blogy

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

 ()
2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu v Biškeku, konzumovali večeři, první jídlo v Kyrgyzstánu, a rozhlíželi se u toho kolem sebe. Ne že bychom se v těch asijských obličejích vyznali, ale že se všude pohybovala jenom mládež, a…
Peggy | 28.04.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

 ()
Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly letadlem. Jiní cykloturisté se takto přepravují dávno a běžně, já ale měla z létání strach. Nemám celoživotně ráda výšky a otevřené prostory, ale jednoho dne jsem si řekla: nemládneme, síly a…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

 ()
Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska, bylo potřeba se podívat po další výzvě. Koukám do mapy, vzpomínám, jaké že to mám cyklo sny, až mě z toho vytrhne Peťa s dotazem, jestli jsme vůbec byli v Budapešti s kolama?No vida, na kole…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

 ()
Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras vyhlášených Evropskou asociací pro pěší turistiku. Její celková délka je přibližně 7 100 km. Začíná v Norsku na Severním mysu /Nordkapp/, vede Skandinávií k jihu a trajektem překračuje Kattegat…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

 ()
Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po nezbytných vyšetřeních se ukázalo, že celý problém není tak závažný, jak se zdálo. Jen nám s Líbou pro zbytek roku musely na výlety stačit domácí lesy, luhy a háje. Ne, že by to vadilo???? Pro mě…
Aar | 23.03.2024

O čem se mluví:

Cestování na kole Karel znovu na cestě před 15 minutami
Ve městě na kole Pujčení kola v Paříži dnes v 00:12
Vyjížďky, srazy, akce Slovenský lehozraz včera v 23:57
Cestování na kole Směr Provence na e-kole včera v 23:47
Trénink a zdraví Co vás zaujalo 278 včera v 23:15
Vyjížďky, srazy, akce Návrhy na jarní sraz 2024 včera v 21:03
Komentáře k článkům Francie na kole – Nice a Azurové pobřeží včera v 19:11
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

151 cyklistů (11 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024