reklama

S Otavou po boku

Foto: Autor

Dlouho jsem si přál blíže poznat tuhle řeku. Ale jak na to? Bohužel nejsem vodák, abych "jel vodu", nejsem ani poutník, abych ji obešel pěšky. Jezdím na kole, takže dopravní prostředek byl dán.

A proč zrovna tuhle řeku?
Protože spojuje všechno, co mám rád. Vzniká na Šumavě. Ve stále ještě záhadné, svérázné a nádherné končině. Dále putuje jihem Čech. Krajinou, ke které mám hodně blízko. Tak moc, jak nemám snad ani ke své rodné půdě.
A také proto, že se dá skoro celá projet na kole. A to já rád.

Otava

O řece se sluší napsat nějaká fakta. Tak tedy, řeka Otava pramení v ...a sakra, ona nám nepramení. Otava pouze vzniká. Je tím trošku bita, oproti své slavnější sestřičce Vltavě, která má krásně upravený pramen pod úbočím Černé hory, ale tak to holt příroda chtěla.
Takže Otava vzniká soutokem dvou šumavských řek. Křemelné a Vydry. Věřte mi, obě jsou krásné a Otava se nemá co za své rodiče, ba i prarodiče stydět.
Křemelná, která pramení někde v hlubokých lesích na úbočí Můstku, dává Otavě jemnost, ženskost, klid a půvab.
Naproti tomu Vydra je jiného ražení. Jejím rodištěm jsou šumavské slatě.
Tam nahoře, ve Weitfallerských slatích, pramení potoky Roklanský, Modravský a Filipohuťský, původci Vydry. A Vydra povahou zůstává věrná svým předkům. Dává Otavě dravost, temnou barvu posbíranou po slatích, divokost a nespoutanost.
Jak se Otava zrodí, je z ní krásná ženská. Hned se rozeběhne skalnatým údolím, zpívá, šumí, hraje si na kamenech a tančí. Tu se propne v bocích, jinde se ohne jako luk, po chvíli se vypne jako svíčka, aby si o zatáčku dál tiše zašeptala.
Otava je krásná. Žene se z hor divoce vpřed, aby se po chvíli zklidnila v nádherné krajině Jižních Čech.
Otava je barevná. Průzračně hnědou, posbíranou nahoře, v šumavských slatích, mění na temnou barvu pod štěkeňským zámkem.
Otava se říká zelené trávě sečené koncem léta.
Otava voní. Voní šumavskými lesy. Voní sluníčkem, letním horkem a prázdninovým nicneděláním. Voní čerstvě posečenou travou a zralým obilím. Voní koupáním a cákáním a ani nedovedu popsat, kolik vůní a nálad má tahle řeka.
Staří Keltové jí nazvali Atawah, nebo Watawah - bohatá řeka. Později se jí dostalo přívlastků "zlatonosná" a "perlorodá".
A jak je to s tím bohatstvím? Pojďme se vydat na cestu s Otavou po boku a sami nejlépe uvidíte, jestli to pravda je, nebo není. Zvu vás na krátkou procházku. Pojedete se mnou?
Tak tady jsou fotky: picasaweb.google.com

Fotogalerie

19.09.2011 vložil/a: Zakarr
karma článku: 6.04
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Tip na letošní dovolenou
 (CK Frčíme)

Teplické cyklostezky na pohodu

Česko
20.08.2024 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
10 500 Kč
 (CK Frčíme)

Šumava na kole

Česko
26.08.2024 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
5 900 Kč
 (CK Hoška Tour)

Slovácké Slavnosti vína na kole

Česko
06.09.2024 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
4 950 Kč
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

426 cyklistů (5 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024