reklama

Okolo ČR - 1. část

Foto: Autor

Moje cyklistika-biková (jinou ani neprovozuji) se vyvíjela od prvotních začátků se šílenou výbavou, přes postupné navyšování ujetých kilometrů, amatérské bikové maratony až k poznání, že CESTA JE CÍL.
A tak mimo ježdění s partou si „ordinuju" jedno až x denní bikové „laufy". Během covidového jara jsem konečně dal dohromady itinerář k dlouho v hlavě plánované akci: objetí České republiky po cestách co nejblíže hranic.

Úterý 28.7.2020 začínám. Hned od začátku jsem měl v hlavě jasno - začínat budu z Kořenova a pojedu proti směru hodinových ručiček (fakt nevím proč). Ráno, za tmy kolo do auta a hurá do Tanvaldu. Příjezd hodinu před odjezdem vlaku, takže byl čas ještě něco nakoupit a vše zabalit. 18°C, modrá obloha. Přijedu na nádraží a poprchává....z modré oblohy?! Než přijel vlak tak slunce peklo. Kořenov, místo nahoru - což by bylo logické, jedu dolů k Jizeře. Pak 300metrový stoupák na Jizerku. Jizerka - pro mě jedno z nejkrásnějších míst v ČR, v každou roční dobu. Poloprázdné parkoviště? Potkávám jen pár lidi. Míjím pro tentokrát singltrek. Při sjezdu do N.Města pod Smrkem přestala fungovat zadní brzda. Otázka na místní a strejdu Googla a jedu do Raspenavy, zajížďka 8 km tam - z kopce a 8 km zpátky - do kopce a proti větru. Pán v servisu všeho nechal, doplnil kapalinu, odvzdušnil. A můžu jet. V prodejně vedle (do hospody daleko) rohlík, pivo kofola. V Novém Městě se nechci zdržovat svačinou...chyba a snažím se dohnat ztrátu. Dalších 60 km jsem nepotkal ani živáčka, ani hospodu, ani krám. Melu z posledního. Až ve Višňové mě zachrání vietnamská večerka. Pivo, brambůrky a voda, tu jsem tam omylem nakonec zapomněl, a tak posledních 20 km jedu zase s přilepeným jazykem. Chrastava. Penzion Gloria - pivko, pivko, sprcha, večeře, pivo.... To je taková pěkná tečka za dnešním výletem. Zatím co v té době doma zuří průtrż či vichřice..., tady vlahý podvečer. Jo, když se to umí naplánovat....Ujeto 116 km a nastoupáno 1676 m.

Středa ráno, modrá obloha, snídaně a už při osedlávání "oře" jsem zpocenej. A rovnou do kopce i když pak přišla krátká rovinka podle vody. Hrádek nad Nisou, občerstvení v podobě jednoho piva v nově otvíraném stánku, byl jsem nultý zákazník a tak turek s německou spz a lámanou češtinou mě pivo vnucoval zadarmo...svět se zbláznil, nebo co. Trojmezí. Na současné poměry hodně lidí, ale svádí k tomu i místní cyklostezka. A pak už vzhůru do Lužických hor. Hory jsou to "malé", ale už z předchozích návštěv jsem věděl, že krásné a že nahoru a dolu. A pamatoval jsem si to dobře. Hlavně jsem se "těšil" na stoupák na Luž, který už jsem jel. Nakonec byl horší sjezd. S malou polní to byla celkem drsná cesta a byl jsem rád, že brzdy fungují, jak mají. A pak pro změnu nahoru a dolů a nahoru a dolů... Vansdorf. Pivovar Kocour jsem nějak minul-nechápu!?, ostatní hospody v centru zavřené, případně tak špinavá obsluha, že jsem ujížděl. Hlad je mrcha a tak Albert to jistil s 3 koblížky, pivem a kofolou.... Za Jiříkovem byla možná odbočka - zajížďka k nejsevernějšímu místu českých drah. No už se mi moc nechtělo, byla to zajížďka cca 5 km, ale bylo mi jasné, že už večer u piva bych si to vyčítal. Jo tak jsem to dal. A pak už jen "kousek" do Šluknova. Po cestě dobrý skutek spojený s trapasem. Mladá paní se synkem cca 6 let stojí u cesty a "opravuje" kolo. Zastavím. Mladýmu zapadl řetěz za přehazovačku. Měl jsem s tím trochu problém, ale podařilo se. Pán je vtipnej a povídám: "ať ti táta doma namaže řetěz, takhle se strašně nadřeš (totálně rezavej, skoro nelámavej). Kluk povídá: "my tátu nemáme".... No tak jsem otevřel malou polní, vyhrabal olej a namazal.....Ve Šluknově nádherný ubytování v opravené prvorepublikové vile, bazén pohoda. Jen do hospody se muselo jít. Hospodu jsem našel, až když jsem se vracel...to už z nákupu - mražená pizza, pár plechovek, takže jsem na kožené sedačce zrelaxoval u televize.....ujeto 101 km, nastoupáno 1618 m. Napadá mě ještě jeden zážitek, osada Oldřichov na hranicích...jedu po cyklo-stezko-silničce, hraniční kameny tu na pravé straně cesty, tu na levé, prostě si to tak kličkuju mezi Českem a Polskem, baráky stojí po obou stranách silnice- solidní maglajz.

Čtvrteční ráno bylo stejné jako středeční - modrá obloha a teplo. Vyrážím hned po osmé, abych odpoledne stíhal vlak. Cesta po takových příjemných kopečcích, lesy...pohoda. Severní a odbočka k nejsevernějšímu místu ČR (kam taky jinam ze Severní?). Posledních 1.600 metrů nebylo pro kolo a rozhodně ne pro kolo s báglem. Trocha tlačení a pak jsem tam kolo nechal. Nikde nikdo, ale nejsevernější bod republiky jsem pokořil !!! Při padáku do Dolní Poustevny se ozvala přední brzda, o které jsem doufal, že to vydrží...No a v Dolině bylo slovíno. Vyložit bagáž, protože destičky byly samozřejmě naspodku...Ale dobře jsem udělal - pak jsem v Labských pískovcích byl v pohodě. České Švýcarsko jsem částečně projel Německem, bo na naší straně chyběla odpovídající cyklostezka. Totálně zalidněné Hřensko jsem jen prolítl a rovnou na přívoz. Dostat se do Děčína podle Labe byla hračka. Měl jsem hodinu fóra...takže klídek. Výborní spolucestující ve vlaku cyklisti - sice na e-bikách (prý už to museli před 5ti roky pořídit, aby stíhali ty mladý 65ti letý kluky z party) - oni ročník narození 1938 a 39. Dali 72 km a jeli domů....No tohle je výzva jako prase!!!! a zároveň pěkná tečka za výletem. Tanvald, auto a valím domu. Ujeto 85 km a nastoupáno 1618 m.

První tři etapy "vysněné" cesty jsou za mnou. CESTA JE CÍL. Ujeto 116+101+85=302 km a nastoupáno 1676+1618+1132=4426 m.

Poznámka na závěr: myslím si, že mám celkem solidní orientační smysl, ale jak se ta hranice motá sem a tam, tak člověk sice určí podle sluníčka světové strany, ale už těžko směr odkud vyjel a kam jede a už vůbec ne na kterou stranu je cizina a kde ČR. Stalo se mi ve jedné vesnici, že valím ke krámku u kostela a raduju se, že se občerstvím, zastavím a koukám - ceny na ceduli v éčkách a zlotých....někde ve vesnici byla hranice.

Fotogalerie

05.02.2021 vložil/a: vrubozubec
karma článku: 4.78
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Weinviertel na kole

Rakousko, Česko
22.05.2021 - 4 dny
cyklistický
Autobusem
6 200 Kč
 (CK Mamut tour)

Orlické hory na kole

Česko
11.08.2021 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
7 200 Kč
PR

Cestovní pojištění na kolo

 ()
Možná se vám zdá, že cyklistická sezóna je ještě daleko. Opak je ale pravdou. Kolo je narozdíl od jiných sportů asi to jediné, co s jistotou budete moci hned na jaře využít. Pokud se navíc rozjedete za hranice, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online.

Dovolená s nápadem? Vydejte se na cyklovýlety po naší republice

Milotice (m-ARK)
Hledáte aktivní dovolenou nebo jen program na víkend? Vydejte se na cyklovýlety. Díky nové ediční řadě Dovolená s nápadem od olomoucké agentury m-ARK dostanete ověřené a zároveň atraktivní tipy, kam vyrazit.

Stoneman Miriquidi. Žádné zaklínadlo, ale jedinečná trasa po hřebenech Krušných hor

 (Zdroj: Unsplash)
Oblast jako dělaná pro túry na horských kolech. Čedičové sloupy, vonící lesy, památky po sopečné činnosti s bohatými výskyty kovových rud a léčivých pramenů. Germánské hrdinské ságy popisují ten Krušnohoří jako neproniknutelnou výzvu.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

225 cyklistů (24 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 3.

S Johnem do Jerevanu... Arménie leží v pohoří Malý Kavkaz, takže většinu jejího území tvoří hory. Vlastně…
Peggy | 21.04.2021

Kavkaz s dětmi - část 2.

V bouřkách náhorními planinami na arménskou hranici... Město Akhaltsikhe (jehož jméno nejsem zaboha schopná…
Peggy | 17.04.2021

Kavkazská odysea aneb Gruzie, Arménie a Náhorní Karabach s dětmi - část 1.

léto 2019Markéta, Luděk, Víťa a Šárka Zigáčkovi Pocity, které se mi honily hlavou, když se po dvoudenní…
Peggy | 14.04.2021