reklama

Praděd aneb z mraků do mraků

Foto: Autor

V poslední době se tady docela často objevuje téma "kudy na Praděd", až jsem neodolala a ze šuplíku jsem vytáhla své zápisky z roku 2004, kdy jsem v červenci strávila s naší cyklopartičkou týden v Jeseníkách. Bydleli jsme tehdy pěkně v ďolíku pod Rejvízem, v hotýlku U Pekina.

Výstup na Praděd vyšel na čtvrtek 15. 7. 2004 a byly jsme tři skupiny - cyklosekce, která se vydala na kolech už z našeho přechodného bydliště, autosekce, která se auty dopravila na Červenohorské sedlo a jela jen hřebenovku na Praděd a zpět, a kavárenská sekce, která... No co asi tak mohla dělat kavárenská sekce...

Vzhledem k tomu, že jsem si v té době psala zápisky do sešitu pěkně zčerstva už v průběhu cesty, rozhodla jsem se záznam ponechat tak, jak jsem jej tehdy pořídila. Jen jsem sem tam doplnila poznámku (pozn.):

 • výjezd v 9:30, vyjelo nás osm.
 • "krutý" výstup na Rejvíz (pozn. - večerní brífing byl poněkud náročný a trošku se protáhnul. Kruci jak mě tehdy bolela hlava...).
 • pak se to furt houpalo a byla zima a bylo vlídno a bylo nevlídno a bylo to nekonečný. Ale krásný :o))).
 • pozn. k mapě - po té žluté z Opavské chaty jsme se fakt drápali nahoru. Na ten krpál se nedá zapomenout. Ostatně "žlutá" je také to jediné, co si z úseku Rejvíz - ČH sedlo pamatuji. A také to, že jsem to celé vyjela :o))).
 • 11:00 - sváča pod Orlíkem na kótě 1.051,2 m (rozcestí Kristovo rozloučení). Kolben vybalil další "učitelské" višně v čokoládě (pozn. - není nad to mít za kamaráda dětmi oblíbeného učitele, zejména pak po ukončení školního roku).
 • kopec, furt a pořád jen KOPEC! Rozdíl byl jen v tom, jestli je to ještě kopec nebo už ku*va kopec.
 • 12:20 - Videlské sedlo, 27 km. Oproti plánu máme JEN 20 minut skluz.
 • naprosto šííílený výšlap po modré cyklo (pozn. - dnes cyklo č. 6154).
 • 36 km a první ztráty - Machna + Kolben to vzdali a sjeli do Bělé, kde se nechali zachránit Kolbenkou (= týlové záchranné postelové zázemí).
 • po ŽTZ dlouhý sjezd a kamenitá cesta. Hnus pod námi, hnus nad námi a Jarouš píchnul.
 • výhledy jen když se rozestoupily mraky.
 • 14:00 - 15:00 Červenohorské sedlo. Mlha jako kráva (pozn. - díky té mlze vlastně do dnes netuším, jak ČH sedlo vlastně vypadá).
 • do hotelu nás nepustili - poslali nás naproti s tím, že je to tam levnější.
 • HURÁ, v té mlze byla fakt další bouda!
 • gulášovka, kyselica, čaj, káva a TEPLO!!!
 • navrhovala jsem "zaječí úmysly", ale bylo nekompromisně rozhodnuto, že jedem na Praděd.
 • jo a připojila se autosekce (= bylo nás zas 8), ale ani oni se cestou na ČH sedlo nenudili:
  - BrJájové na Rejvízu platili 500,- pokuty za rychlost. Editu před radarem stihnul varovat Jarouš.
  - v Jeseníku zabloudili, protože si mysleli, že jedou špatně, a až když zjistili, že jedou fakt špatně, pochopili, že jeli vlastně dobře.
  - na ČH sedle nebylo pro mlhu vidět a to až tak, že jej na první pokus vůbec nenašli. Našli až po velkém úsilí na druhý pokus.
 • z ČH po modré cyklo = OK! OK! OK! Příjemná cesta téměř po vrstevnici (pozn. - dnes cyklo č. 6075).
 • rozcestí Nad Petrovkou - zkratka po MTZ na Kamzík. Celé vyjel JEN Jarouš, ostatní občas tlačili (pozn. - do dnes by mě zajímalo, kterej blbec tuhle zkratku vymyslel a jak dokázal, že jsme ho poslechli. Jistě, byl to Jarouš, kdo jiný. Z pohodové cyklo jsme totiž dobrovolně sjeli někam, co si pamatuji jen jako mokrou trávu, mokré balvany a mokré dřevěné lávky. Paradoxně z celého úseku ČH - Praděd si nakonec pamatuji jen tento úsek).
 • KRUTÝ výjezd z Kamzíku na Velký Jezerník.
 • Švýcárnu jsme nedobrovolně minuli, protože zrovna zavírali.
 • 17:00 - PRADĚD DOBYT!!! Před vrcholem se dokonce rozestoupila mračna a vykouknul vysílač - buď se bál, abychom ho neminuli nebo se chtěl podívat, co za magory se to v té mlze sápe nahoru.
 • čaj a káva v restauraci. Sladkou tečku neměli, tak jsme si posloužili ze svého.
 • sjezd do Karlovy Studánky (= ku*va skopec, naměřená maximálka 63 km/hod.) a pak super silnice do Vrbna (= mírný skopec).
 • 18:30 Vrbno - kavárna - jen pivo - v 19:00 odjezd.
 • 19:10 - v rybí restauraci na kraji Vrbna jsme potkali kavárenskou sekci - celý den se jen tak poflakovali a čekali, zda to přežijem. Praděd pak dobyli v pátek se sluncem nad hlavou a ve zkrácené verzi (někdo z Karlovy Studánky, někdo z ČH sedla a někdo z Videlského sedla).
 • nádherná cesta lesem po ČTZ na Rejvíz - je to proti proudu potoka, ale přitom to vypadá, že se jede furt a pořád s kopce.
 • 20:30 zpátky "doma".

Mapa http://www.mapy.cz/s/c2ia

a fotky http://www.bbcc.cz/hist/2004/0711UPekHo/Images15.htm#praded

Ujeli jsme asi 91,4 km s průměrkou 13,1 km/hod. (pozn. - což považuji za velmi slušný výkon) a nastoupali jsme téměř 2000 výškových metrů. Díky počasí si do dneška Praděd sice pamatuji jako jeden velký dokopec v mlze, ale o to jsou vzpomínky intenzivnější i po těch 10 letech :o))).

Každopádně výstup na Praděd mohu jen a jen doporučit. A ať už se rozhodnete jet odkudkoli mohu vám garantovat, že je to úplně jedno, protože všechny cesty stejně vedou do kopce :o)))

Fotogalerie

12.08.2014 vložil/a: radka
karma článku: 2.26
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Dámská zdraví z PoSázaví aneb jaké jsou cesty podél Sázavy

Cestování
Dámská 2019 se nesla pod heslem "Pramen zdraví z PoSázaví" a Posázaví jsme si užily opravdu dost. Jely jsme Sázavu od pramene k soutoku.…
14.02.2020
radka
(3.63)

Vodňansko

Cestování
Do Vodňan jsem za svých více jak 50 let života prvně zabloudila loni v létě cestou na poutní místo Lomec, kde je unikátní oltář tzv.…
21.09.2017
radka
(5.08)

Nach Gmünd (25. – 30. 8. 2014)

Cestování
Už od jara jsme přemýšleli, kam se asi tak vydáme v létě na cyklodovolenou - tentokrát to mělo být po delší době pouze „na těžko". Padaly…
10.07.2015
radka
(2.28)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Orlické hory na kole

Česko
11.08.2021 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
7 200 Kč
PR

Jižní Morava je jako stvořená pro rodinné výlety

 ()
Jižní Morava je kraj slunce a pohody. Už při samotném příjezdu se začnete automaticky usmívat. Tak to prostě je. Najdete tu naprosto úžasnou přírodu, perfektní cyklostezky a zajímavé památky. Kam se vydat? Našli jsme pro vás 3 úžasné tipy. Čtěte dál

Tohle léto ve znamení CYKLOvýletů

Baťův kanál ()
O prázdninách bude na českých, moravských a slezských cyklostezkách o poznání rušněji. Z jakého důvodu?

5 nejdůležitějších faktů, které zohlednit při výběru cyklosedačky

 (Sportisimo)
Máte doma malé začínající cyklisty, ale víte, že delší výlet na svém dětském kole ještě nezvládnou? Není nic snazšího, než pořídit cyklosedačku a naplánovat rodinný cyklovýlet. Nezapomeňte na zásadní věci, nad kterými je potřeba se při výběru pozastavit.

Základní povinná výbava versus pokročilá výbava pro cyklisty fajnšmekry!

 (Sportisimo)
O povinné výbavě automobilů všichni víme a víme i to, že jsou určitá kritéria i pro cyklisty. Co do povinné cyklovýbavy přesně spadá? A pokud jste milovník dálkových cyklotras, máte s sebou opravdu vše, co byste mohli potřebovat? V případě dálkových výletů je totiž potřeba počítat i s těmi nejhoršími scénáři!

Památky a zajímavosti Karlovarského kraje

 ()
Karlovarský kraj je známý nejenom díky filmovému festivalu, na který se sjíždí české a zahraniční hvězdy. Jde především o jedinečnou oblast České republiky protnutou spoustou památek a přírodních zajímavostí. Jestliže v tomto směru plánujete poznat Karlovarský kraj do detailu, přinášíme vám několik zajímavých tipů. Ty vám určitě přijdou vhod.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

160 cyklistů (5 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 10.

Průsmyk Zagari (2623 m) - Ušguli - Mestie Ráno uprostřed hor nás přivítalo sluncem, oblaky a takovým tím…
Peggy | 20.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 9.

Podél řeky Tskhenistsqali a seznámení s Velkým Kavkazem Když už se na to sedlo dáte, tak už ho budete muset…
Peggy | 09.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 8.

Z Tbilisi do Kutaisi Trasa z Tbilisi do druhého největšího gruzínského města byla vcelku obyčejná. Nedělo se…
Peggy | 03.06.2021