reklama

Výrobky Ortlieb - jak to vidím já

Kompletní sestava, chybí jen Mesh Pocket.
Kompletní sestava, chybí jen Mesh Pocket.
Foto: Autor

Dnešní redakční článek o brašnách Back Roller mi připomněl, že mám v šuplíku své vlastní hodnocení nejen BackRollerů, ale i dalších výrobků firmy Ortlieb. Dovoluji si vás s ním seznámit.

Popisované brašny

  • Boční zadní brašna Ortlieb Back Roller Classic
  • Horní zadní brašna Ortlieb Rack Pack M
  • Doplňková brašnička Outer Pocket L
  • Doplňkový sáček Mesh pocket
  • Řídítková brašna Ultimate 5 L

Obecný popis

Přední brašna Ulitmate 5 L je velmi dobře zpracovaná, má neobvyklé přichycení držáku na říditka pomocí napnutého lanka. Ač jsem tomu zkraje nevěřil, opravdu to drží. Nevýhodou je, že druhá a další montáž už nebude tak pohodlná, protože přebývající kus lanka, které dobře slouží při montáži, se ustřihne. K brašně se dodává vyjímatelná přepážka, která rozdělí prostor v brašně po úhlopříčkách. Nikdy jsem to nepoužil, takto vzniklé oddíly mě připadaly malé.
Brašnu je možné k držáku zamknout. Namontovaná brašna bohužel spolehlivě zastíní přední světlo.

K brašnám Back Roller Classic není co dodávat, jejich vlastnosti jsou všeobecně známé, navíc je popisuje zmiňovaný redakční článek.

Brašnička Outer Pocket L se přidělá na boční stranu brašny Back Roller. Bohužel jsem podlehl tomu, že se tam vejde a její menší sestra Outer Pocket S mě přišla příliš malá. V závislosti na použitém kole a blatnících totiž brašnička ve velikosti L občas škrtá v zatáčkách o plášť. Navíc brašnička velikosti L nemá, na rozdíl od S, reflexní plochu. Později jsem zjistil, že je myšlena spíše na batoh.
Důvodem koupě byla myšlenka, že do brašničky dám věci, které chci mít rychle po ruce, ale nechci je mít v řídítkové brašně.
Brašnička je k brašně připojena přes jednoduchý umělohmotný závěs, který velmi dobře drží. Bohužel montáž závěsu znamená propíchnutí stěny brašny na čtyřech místech, takže je to nevratná operace. Dodané šrouby nijak nenaruší vodotěsnost, jsou stejné, které Ortlieb používá k montáži ostatních dílů brašny.

Síťovaný sáček Mesh Pocket je zamýšlen k uložení přilby či věcí, které mohou být v mokru, či mají po cestě uschnout. Přidělání je shodné s brašničkou Outer Pocket. Samozřejmě je zde stejná nectnost, sáček může škrtat o zadní kolo. Bohužel výrobce nijak neřešil složení prázdného sáčku, takže jsem si k sáčku přidělal poproužek, který drží prázdný sáček složený.

Brašna Ortlieb Rack Pack je myšlena jako horní brašna na nosič. Je to „klasický jezevec" jen s rolovacím uzávěrem. Po vybalení jsem byl velmi na rozpacích, brašna nemá žádný mechanismus na uchycení. Musí se prostě na nosiči zajistit vhodným gumicukem. Všiml jsem si, že němečtí cyklisté mají za tím účelem plochý gumový svazek ve tvaru písmena Y. Zatím jsem však na něj v žádném obchodě nenarazil. Musím konstatovat, že na cestu k Baltu, kdy jsem měl vybavení nové, jsem si RackPack ani nevzal, prostě jsem nevěřil tomu, že je vůbec vhodná. Zvláště při absenci jakéhokoliv uchycení. Až cyklisté po cestě mě přesvědčili a na další cesty jsem již si již Rack Pack, ke své spokojenosti, vzal.

 

Zkušenosti z provozu

S brašnami jsem absolvoval několik cest včetně celodenních dešťů. Nikdy nebyl žádný problém s vlhkostí. Jen v řídítkové brašně byla občas na spodní straně víka vlhkost, odhaduji, že spíše zkondenzovaná než napršená.
Koncept jednotlivých oddělených brašen se mi velmi osvědčil. Ani ne tak při turistice, jako při denním ježdění, lze si vzít jen takový objem, který aktuálně potřebujeme Navíc při ježdění pro nákup jsem rychle přišel na to, že brašnu Back Roller lze dobře připevnit k nákupnímu vozíku.
Osvědčilo se mi nahrazení jednoho černého popruhu Back Rolleru barevným, je pak jednodušší určit levou či pravou brašnu.

 

Testování

Mimo běžný provoz jsem zkusil brašnu Back Roller Classic podrobit testu. Nejprve jsem ji, hned poté co jsem ji zakoupil, vystavil celodennímu prudkému lijáku. Podle očekávání jsem z ní vše vyndal naprosto suché.
Provedl jsem ještě jedno testování s úmyslem vyzkoušet, co se stane, když si člověk „ustele" v brodu. Proto jsem brašnu kromě deky a oblečení naplnil ještě kameny, aby neplavala a hodil ji do proudu potoka. Úmyslně jsem nebalil víko příliš pečlivě. Brašnu jsem nechal v potoce asi čtvrt hodiny. Pak jsem brašnu vylovil. V brašně tentokrát bylo některé oblečení mokré, na dně byl asi jeden decilitr vody. Domnívám se, že na vině je spíše ledabylé zarolování než skutečná netěsnost.

Fotogalerie

08.02.2011 vložil/a: petrp
karma článku: 4.81
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Polskem bez cíle

Cestování
Když se ukázalo, že letos pojedu na dovolenou nejspíš sám dlouho jsem nevěděl kam. Bylo jasné, že všechny původní plány patří do šuplíku,…
16.08.2020
petrp
(6.04)

A opět ta lužická jezera

Cestování
Udělalo se mi neplánované volno. Najednou jsem měl před sebou volný čtvrtek, pátek a samozřejmě víkend. A dokonce se konečně udělalo teplo,…
02.07.2019
petrp
(5.57)

Poutník a Elphi

Cestování
Já vím, že název zní trochu jako pohádka, ale vlastně to byl takový pohádkový víkend. Vždycky jsem chtěl do Hamburku, který kluk by…
04.05.2017
petrp
(5.34)
PR

Tohle léto ve znamení CYKLOvýletů

Baťův kanál ()
O prázdninách bude na českých, moravských a slezských cyklostezkách o poznání rušněji. Z jakého důvodu?

5 nejdůležitějších faktů, které zohlednit při výběru cyklosedačky

 (Sportisimo)
Máte doma malé začínající cyklisty, ale víte, že delší výlet na svém dětském kole ještě nezvládnou? Není nic snazšího, než pořídit cyklosedačku a naplánovat rodinný cyklovýlet. Nezapomeňte na zásadní věci, nad kterými je potřeba se při výběru pozastavit.

Základní povinná výbava versus pokročilá výbava pro cyklisty fajnšmekry!

 (Sportisimo)
O povinné výbavě automobilů všichni víme a víme i to, že jsou určitá kritéria i pro cyklisty. Co do povinné cyklovýbavy přesně spadá? A pokud jste milovník dálkových cyklotras, máte s sebou opravdu vše, co byste mohli potřebovat? V případě dálkových výletů je totiž potřeba počítat i s těmi nejhoršími scénáři!

Památky a zajímavosti Karlovarského kraje

 ()
Karlovarský kraj je známý nejenom díky filmovému festivalu, na který se sjíždí české a zahraniční hvězdy. Jde především o jedinečnou oblast České republiky protnutou spoustou památek a přírodních zajímavostí. Jestliže v tomto směru plánujete poznat Karlovarský kraj do detailu, přinášíme vám několik zajímavých tipů. Ty vám určitě přijdou vhod.

Kde provětrat kola v Karlovarském kraji

 (Cyklostezka Ohře)
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla koně. I Karlovarský kraj je nejlepší ze sedla, ovšem toho cyklistického. Celkem kraj nabízí více než 2 000 km vyznačených cyklistických tras a své si tu přijde opravdu každý – od rodin s dětmi po “hltače” kilometrů.

Projeďte si Jeseníky i Rychlebské hory

 (zdroj: Unsplash)
V horském ráji na severu Moravy se vyžijí nároční cykloturisté, začátečníci i rodiny s dětmi. Četné cyklotrasy vás během dovolené v Jeseníkách provedou známými zákoutími i opuštěnými místy nejkrásnějších českých hor.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

226 cyklistů (24 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 9.

Podél řeky Tskhenistsqali a seznámení s Velkým Kavkazem Když už se na to sedlo dáte, tak už ho budete muset…
Peggy | 09.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 8.

Z Tbilisi do Kutaisi Trasa z Tbilisi do druhého největšího gruzínského města byla vcelku obyčejná. Nedělo se…
Peggy | 03.06.2021

Okolo ČR - 2. část

Moje cyklistika je biková cyklistika. Postupně jsem se vyvíjel od totálního začátečníka, účastníka bikových…
vrubozubec | 28.05.2021