reklama

Do práce na kole

Do práce na kole. To se to řekne, ale ... Jsem více méně vlk samotář, na kole jezdím rád a často. Když se mi naskytla v současném zaměstnání možnost jezdit do práce na kole (mám v práci možnost se převléknout, vysprchovat, uložit kolo), samozřejmě jsem ji využil. Od kolegů jsem si vyslechl spoustu poznámek na téma, že jezdit po Praze na kole je sebevražda, ta auta, koleje a neohleduplní řidiči, smrad apod.. Pro ilustraci uvádím, že moje cesta do práce měří něco málo přes 21 km, jezdím z okraje Prahy, z Horních Počernic, na Smíchov nedaleko od Anděla. Takže v podstatě překonávám centrum města. Ze své zkušenosti mohu říci, že největším problémem pro cyklisty nejsou ani zplodiny z aut, ani doprava, ani neohleduplní řidiči. Největším problémem pro mne, jako pro cyklistu, který jezdí po městě, jsou chodci!!! Našel jsem si takovou trasu, že ke své cestě do práce využívám převážně samostatně vybudované cyklostezky, případně vedlejší ulice mezi rodinnými domky bez velké kumulace dopravy. Městský provoz zažívám minimálně v podstatě jen na Mánesově mostě při překonávání Vltavy a následně na Smíchově v úseku Újezd - Anděl. Nicméně především cesty domů, tj. v odpoledních hodinách jsou adrenalinovým zážitkem. Na značených cyklostezkách, v některých úsecích i na vyznačených pruzích pro cyklisty, kličkuji mezi korzujícími turisty, mezi maminkami s kočárky a malými dětmi, volně pobíhajícími psy. Vrcholem jsou důchodci nešetřící sprostými nadávkami. Dnes mne dokonce jeden napadl nejen sprostými slovy, ale pokoušel se mne udeřit i holí, protože jsem si dovolil na cyklostezce projet okolo něho. Tak nevím ... Na jednu stranu ze všech stran výzvy: "jezděte po městě na kole", na druhou stranu skupina lidí, kteří žijí v domění, že cyklostezka je odpočinková zóna pro chodce, pro venčení volně pobíhajících psů a pro hraní malých dětí. Cyklisto, cyklostezka není pro tebe! Ze své zkušenosti uvádím nejhorší úseky:

1) náplavka u Vltavy od Rudolfina ke Štvanici - úzké hladké pruhy, značené pro cyklisty využívají turisté aby nemuseli šlapat po dlažebních kostkách okolo

2) úsek v oblasti Podvinného mlýna. Pominu-li dvě části každá v délce cca 50 m, kde nějaká chytrá hlava pravděpodobně z městského úřadu rozhodla a nechala vysypat poměrně vysokou vrstvu drobného štěrku (asi proti tvorbě bláta), kde zkušený cyklista na horském kole nemá větší problémy, ale pro děti, ženy či méně zdatné cyklisty se jedná o past, ve které může dojít velice snadno k nebezpečným pádům (podotýkám, že se jedná o značenou oficiální cyklostezku!), jde o úsek, kde je cyklista vyloženě na obtíž chodcům, maminkám, psům, dětem a  hlavně již dříve zmiňovaným důchodcům. Pro úplnost uvádím, že je mi 48 let a jezdím normálním stylem bez potřeby různých adrenalinových zpestření v podobě různých skoků, triků apod.

3) nechvalně známá "vysočanská cyklostezka", známá jako nejdražší cyklostezka ve střední Evropě.  V odpoledních hodinách za hezkého počasí se jedná o rekreační zónu pro obyvatele přilehlého obytného souboru. Pravděpodobně někdo opět nedomyslel a neřešil odpočinkové zóny pro tyto oblasti. Chápu, že nemají kam jít a kde si hrát, ale k tomu jsme snad nemuseli budovat cyklostezku, nebo ano?

Zůstává mi na výběr:

- budu dál jezdit po cyklostezkách a trasách pro cyklisty a riskovat, že zraním nejen sebe, ale případně i někoho jiného

- budu jezdit po normálních komunikacích a cyklostezky přenechám jiným účelům. To se mi ale nechce!

- přestanu jezdit do práce na kole. To se mi taky nechce!

Tak nevím ....

18.05.2011 vložil/a: pajaka
karma článku: 6.04
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Stávce zdar

Z města
S blížícím se datem vyhlášené stávky našich spoluobčanů odborářů, kteří vyhlašují, že stávkují za každého z nás (já jsem to od nich…
15.06.2011
pajaka
(3.3)
PR

Vyrazte na kole a vyhrajte spoustu cen se soutěží Natura!

 ()
Letní měsíce jsou pro výlety na kole ideálním obdobím. Ne že by se jindy na kole jezdit nedalo, ale hezké počasí a volnější režim jsou ideální pro zábavné, relaxační i kondiční projížďky. Ale pozor, ačkoliv vás během jízdy ovívá větřík, neměli byste zapomínat na dostatečný pitný režim.

6 tipů, co všechno zabalit do lékárničky na dovolenou

 (Unsplash.com)
Dovolená není jen čas radosti a odpočinku, ale i zvýšeného rizika zdravotních obtíží. Nevolnost, zažívací potíže nebo alergie. To a ještě více může doprovázet změnu prostředí a režimu. Co všechno byste si neměli zapomenout zabalit s sebou do lékárničky?

I při cestách na kole oceníte úrazové pojištění

 ()
Slunečné počasí přímo vybízí k tomu, abyste vytáhli kolo, oprášili ho, zkontrolovali, na hlavu nasadili helmu a vyrazili na projížďku. Ať už vaše cesty povedou silnicí, loukou, lesem, úzkými cestičkami nebo vyrazíte za hranice naší vlasti, určitě se vám bude hodit i pojištění.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

215 cyklistů (6 přihlášených)

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část…
Kristina | 08.08.2022

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022