reklama

Do práce na kole

Do práce na kole. To se to řekne, ale ... Jsem více méně vlk samotář, na kole jezdím rád a často. Když se mi naskytla v současném zaměstnání možnost jezdit do práce na kole (mám v práci možnost se převléknout, vysprchovat, uložit kolo), samozřejmě jsem ji využil. Od kolegů jsem si vyslechl spoustu poznámek na téma, že jezdit po Praze na kole je sebevražda, ta auta, koleje a neohleduplní řidiči, smrad apod.. Pro ilustraci uvádím, že moje cesta do práce měří něco málo přes 21 km, jezdím z okraje Prahy, z Horních Počernic, na Smíchov nedaleko od Anděla. Takže v podstatě překonávám centrum města. Ze své zkušenosti mohu říci, že největším problémem pro cyklisty nejsou ani zplodiny z aut, ani doprava, ani neohleduplní řidiči. Největším problémem pro mne, jako pro cyklistu, který jezdí po městě, jsou chodci!!! Našel jsem si takovou trasu, že ke své cestě do práce využívám převážně samostatně vybudované cyklostezky, případně vedlejší ulice mezi rodinnými domky bez velké kumulace dopravy. Městský provoz zažívám minimálně v podstatě jen na Mánesově mostě při překonávání Vltavy a následně na Smíchově v úseku Újezd - Anděl. Nicméně především cesty domů, tj. v odpoledních hodinách jsou adrenalinovým zážitkem. Na značených cyklostezkách, v některých úsecích i na vyznačených pruzích pro cyklisty, kličkuji mezi korzujícími turisty, mezi maminkami s kočárky a malými dětmi, volně pobíhajícími psy. Vrcholem jsou důchodci nešetřící sprostými nadávkami. Dnes mne dokonce jeden napadl nejen sprostými slovy, ale pokoušel se mne udeřit i holí, protože jsem si dovolil na cyklostezce projet okolo něho. Tak nevím ... Na jednu stranu ze všech stran výzvy: "jezděte po městě na kole", na druhou stranu skupina lidí, kteří žijí v domění, že cyklostezka je odpočinková zóna pro chodce, pro venčení volně pobíhajících psů a pro hraní malých dětí. Cyklisto, cyklostezka není pro tebe! Ze své zkušenosti uvádím nejhorší úseky:

1) náplavka u Vltavy od Rudolfina ke Štvanici - úzké hladké pruhy, značené pro cyklisty využívají turisté aby nemuseli šlapat po dlažebních kostkách okolo

2) úsek v oblasti Podvinného mlýna. Pominu-li dvě části každá v délce cca 50 m, kde nějaká chytrá hlava pravděpodobně z městského úřadu rozhodla a nechala vysypat poměrně vysokou vrstvu drobného štěrku (asi proti tvorbě bláta), kde zkušený cyklista na horském kole nemá větší problémy, ale pro děti, ženy či méně zdatné cyklisty se jedná o past, ve které může dojít velice snadno k nebezpečným pádům (podotýkám, že se jedná o značenou oficiální cyklostezku!), jde o úsek, kde je cyklista vyloženě na obtíž chodcům, maminkám, psům, dětem a  hlavně již dříve zmiňovaným důchodcům. Pro úplnost uvádím, že je mi 48 let a jezdím normálním stylem bez potřeby různých adrenalinových zpestření v podobě různých skoků, triků apod.

3) nechvalně známá "vysočanská cyklostezka", známá jako nejdražší cyklostezka ve střední Evropě.  V odpoledních hodinách za hezkého počasí se jedná o rekreační zónu pro obyvatele přilehlého obytného souboru. Pravděpodobně někdo opět nedomyslel a neřešil odpočinkové zóny pro tyto oblasti. Chápu, že nemají kam jít a kde si hrát, ale k tomu jsme snad nemuseli budovat cyklostezku, nebo ano?

Zůstává mi na výběr:

- budu dál jezdit po cyklostezkách a trasách pro cyklisty a riskovat, že zraním nejen sebe, ale případně i někoho jiného

- budu jezdit po normálních komunikacích a cyklostezky přenechám jiným účelům. To se mi ale nechce!

- přestanu jezdit do práce na kole. To se mi taky nechce!

Tak nevím ....

18.05.2011 vložil/a: pajaka
karma článku: 6.04
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Stávce zdar

Z města
S blížícím se datem vyhlášené stávky našich spoluobčanů odborářů, kteří vyhlašují, že stávkují za každého z nás (já jsem to od nich…
15.06.2011
pajaka
(3.3)
PR

Zažijte nekonečnou svobodu na stezkách s horskými elektrokoly Crussis

 (Ground Picture / Shutterstock.com)
Pokud milujete dobrodružství na dvou kolech a zároveň toužíte po pocitu svobody, je tu pro vás jedinečná možnost. S horským elektrokolem Crussis si můžete užít neuvěřitelné zážitky na horských stezkách a díky tomuto elektrokolu se vám tak otevřou dveře do nového světa neomezených možností. Bez ohledu na vaši fyzickou kondici nebo technické dovednosti vám horské elektrokolo, umožní překonat terénní překážky a objevovat krásy přírody s minimálním úsilím.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

133 cyklistů (1 přihlášený)

Bikepacking španělsky 6.část: Z Andalusie přes Extremaduru do Castilla y León

Ronda s ikonickým mostem přes hluboký kaňon, poutnické El Rocío, kde sa naše kola topí v písku, nádherná…
Kristina | 29.05.2023

Stezka středozemím

Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz).…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023