reklama

Konec hopsání aneb cyklistou proti své vůli..

Vesnické silničky.
Vesnické silničky.
Foto: Autor

"Máte chondromalacii čéšky." povídá ortoped, jakoby si právě objednával dvě koblihy s marmeládou, a já už předem vím, co bude následovat. "Žádné lyžování, žádný snowboard, žádné hopsání aerobního typu, minimum chůze, ideálním sportem je plavání a kolo." Když si představím, jak se lopotím v bazénu styl rukama prsa, nohama kopání (protože kraula neumím a žába nohama je zakázaná) a ostatní si ťukají na čelo, rozhoduji se pro kolo. Co je na tom, ujet pár kilometrů?

Je březen, sluníčko svítí, teploty to dovolují, a tak se oblékám a jdu do garáže pro kolo. Zatímco vysvětluji pavoukům, že se opravdu budou muset stěhovat, otírám kolo titěrným hadříkem, abych si náhodou nezašpinila legíny. Vyrážím. Protože jsem na kole nejela x let (do pekařství pro rohlíky se nepočítá), naplánovala jsem si zhruba 12-tikilometrovou trasu, takový hezký okruh, ideální začátek. Nadšení mě přechází asi po 5 km, kdy už šlapu prakticky ve stoje, protože se skoro nedokážu posadit. Přijíždím (trochu silný výraz) domů s jazykem na triku a připadám si jako bych jezdila 3 dny v kuse na koni (pro ty, co nikdy nejeli na koni, jako by vás někdo nakopal). Když se mě přítel ptá, jak to šlo, dostává se mu jen podrážděného mručení. Týž večer volám sestře, zkušené cyklistce, a ta mě se smíchem utěšuje, že se mi tak po 150 km udělá "mozol". No to je príma, ještě 138 km a je to.

Den poté, ani 2 dny poté, ani 3 dny poté se žádná vyjížďka nekoná, hýždím prostě neporučíte, a tak se vypravuji do obchodu se sportovním vybavením pro helmu a cyklistické kraťasy. Jaké je však moje překvapení, když mi všechny ty sexy superaerodynamické helmy na hlavě tak nějak podivně tancují. V posledním zoufalém pokusu (přeci neodejdu s prázdnou) zkouším helmu, která by mohla svojí hloubkou směle konkurovat nočníku a vida..padne mi jak ulitá. No co, lepší nočník na hlavě než hlava rozbitá a 15 už mi taky bylo. Spokojená a nedočkavá, jaký efekt budou mít ty vycpané kraťasy odjíždím domů.

Následující týdny, kraťasy nekraťasy, jsou tvrdou zkouškou mého odhodlání. Možná jsem měla zkusit to plavání...

Je 2. dubna a já jsem právě ujela 23 km, jsem unavená, ale vím, že mám vyhráno. Od 23. dubna už vyrážím obden, 21 km, 23 km, 17 km, 27 km a cítím se skvěle. Na žádného zkušeného cyklistu to určitě dojem neudělá, ale když si vzpomenu na první vyjížďku a šlapání vestoje.... :-)

Dnes je 7. května, a ačkoliv mám v nohách 30 km, jsem plná energie. Moje nejoblíbenější trasa má v základu asi 20 km, ale vždycky se najde nějaká lákavá odbočka, znáte to, a tak jedu, rozhlížím se, fotím, piju, jedu, odbočuju, znovu odbočuju... výraz "ztratila jsem se" zásadně nepoužívám, spíše "prozkoumávám nový terén" s tím, že dřív nebo později mě orientační smysl (ano, ačkoliv jsem žena, mám orientační smysl) dovede zpátky na vytyčenou trasu...a tak znovu odbočuju a ocitám se na Oběšencově stezce (ehm proč se Nádražní ulice jmenuje Nádražní?) a tak šlapu jako divá už abych byla pryč. Po pár kilometrech najíždím na moji trasu, míjím odchov pávů (o těch snad někdy příště) a vím, že mi zbývá posledních asi 6 km a budu doma. Když se mě po návratu přítel ptá, jak to šlo, já odpovídám: "Báječně".

Tímto také zdravím všechny nadšené kolegy a přeju všem tisíce najetých kilometrů bez pádu.

Fotogalerie

07.05.2012 vložil/a: Nini
karma článku: 6.03
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

PR

Cyklistika s dětmi: Myslíte na všechno?

 ()
Vyrazit s dětmi na cyklistický výlet je snem mnoha rodičů. Důležité si je ale uvědomit, že dítě není dospělák a dlouhé vyjížďky pro něj budou náročné a nemusí ho bavit. Malé děti navíc potřebují speciální vybavení. Zamysleli jsme se nad tím, co všechno cestování na kole s dětmi obnáší.

Horské skládací elektrokolo Montague Paratrooper – Pendix 300

Skládací elektrokolo Montague Paratrooper – Pendix 300 (Citybikes)
Již nějakou dobu vytvážíme v naší dílně zajímavé elektrokolo, které má řadu specifických vlastností, které jsou na našem trhu velmi neobvyklé. Jde o spojení skládacích horských kol Montague a elektrických pohonů Pendix.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

151 cyklistů (7 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021