reklama

Toulky po Burgenlandu

Foto: Autor

Vyjíždím v pátek 10.8. 2007 dopoledne vlakem do Břeclavi. Následuje povinné občerstvení v nádražní restauraci a doplnění zásob v místní Hypernově. Na hraniční přechod v Poštorné je to cca 8 km a tak v 16,00 hod. už jedu po rakouské silnici směrem na jih. Nikam nespěchám, jelikož dnes nemohu využít k přespání místních sportplatzů, jelikož v pátek všude trénují až do tmy a já chci spočinout v klidu a tichu. V 18,00 hodin, po 36 km jízdy, rozkládám své propriety na pěkném odpočívadle, v blízkosti vinných sklípků. Pro každý případ stavím stan a po večeři zalézám na kutě.

Je sobota, zataženo, a kdesi přede mnou prší. Jedu směrem k Dunaji a v obci Marchegg odbočuji k zámku Markthof, který se kdysi nacházel v majetku Evžena Savojského. Ke konci II.WW byl zámek vyrabován a zpustošen Rudou armádou, ale nyní už je opět v pořádku. Po letmé prohlídce jedu k dalšímu zámku, který se jmenuje Schloss Niederweiden. Dělám pár fotek a pokračuji dál k Dunaji, který překračuji u města Hainburg an der Donau. Na chvíli se zastavuji v lázních Bad Deutsch-Altenburg a za krátko najíždím na cyklostezku, která mě dovede k Neziderskému jezeru. Slunko začíná hajcovat a k tomu se přidává silný protivítr. Okolo je plno větrníků a jejich vrtule se točí o 106. Bojuji z větrem ze všech sil a jsem rád, že jsem se doplazil na hřiště v obci Parndorf. Hraje se tu zápas, ale já se ukrývám pod střechu na vedlejším tréninkovém hřišti.Připravuji si něco k snědku a čekám, až se setmí a vítr pořád lomcuje plechovou střechou.

V neděli jedu dál k Neziderskému jezeru. Cyklostezka vede mezi vinicemi a tak neodolám a sem tam nějaký hrozen utrhnu. Jedu po západním břehu jezera a protivítr neustává. Kolem celé cyklostezky jsou postaveny pěkné přístřešky a tak pod jedním z nich obědvám. Odpoledne přijíždím do města Rust, následuje prohlídka města a místního přístavu,chvíli fotografuji a následuje krátké stoupání na výjezdu z města. Cesta vede po úpatí pohoří Leiser Gebirge a má charakter jako u nás v Chřibech. Končím v městě St. Margarethen. Je tady pěkné oddechové centrum s přírodním koupalištěm, do kterého jsem s radosti ponořil své zpocené tělo. K večeru jsem se přemístil na místní hřiště a po dohodě se správcem jsem zde přečkal noc.

Pondělí dopoledne mi zabrala návštěva hlavního města Burgenlandu, které se jmenuje Eisenstadt. Prohlížím si zámek rodu Esterházyů (Schloss Esterhazy) a po potulce městem jedu dál. Chtěl jsem přenocovat někde v okolí jezera Neufelder See, ale pozemky okolo byly zastavěny soukromými chatami, takže jsem se k vodě vůbec nedostal. Večer na krku a je třeba někde přespat. Jedu do Wampersdorfu a vedle místního hřiště stavím stan. Připravuji večeři a pozoruji západ slunce. Na rádiu ladím Bratislavu a zalézám do spacáku. Celý den bylo horko a foukal protivítr.

Ráno, v úterý, jedu už zpátky k domovu. Teplota stoupá na 35 stupňů, jsem už celý spálený a cesta až do Břeclavi povede otevřeným terénem, bez možnosti se ukrýt ve stínu. V největších vedrech odpočívám a pokračuji až odpoledne. Přejíždím opět Dunaj a končím na hřišti v Engelhartsttenu .Po neklidné noci mě čeká poslední úsek cesty. Do 16,00 hodin musím být v Břeclavi, abych chytil vlak domů. Potrava mi už došla a tak se chystám něco dokoupit v místní Bille. Obchody však jsou zavřeny v důsledku státního svátku a tak mě čeká 90 km o hladu. Z posledních sil jsem zvládnul nepříjemné stoupání před Břeclavi, zaparkoval před nádražní restauraci, kde jsem doplnil ztracené kalorie.
Nakládám kolo do vlaku a s přestupem v Ostravě jsem dorazil ve 22,00 hod. domů ve F-M.

Co dodat na závěr? Za 6 dnů jsem v pohodě urazil 500 km a nebýt toho prokletého horka bych toho ujel daleko víc. Nějaké zásoby jsem vezl z ČR a po cestě jsem kupoval pouze pečivo a pivo. Defekty se mi vyhnuly, takže hodnocení cesty vyznívá na známku -2.

Dušan Mlýnek - Šaman *1934
KČT Lysá hora

Fotogalerie

12.03.2012 vložil/a: Netvor
karma článku: 4.78
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Jižní Morava - Weinviertel

Cestování
ČERVENEC 2013 Poříčí Dyje, tj. celá jižní hranice Moravy, ač nemá přitažlivosti hor, řadí se ke krajům turisticky vábným a hojně…
11.02.2015
Netvor
(3.62)

Jižní Morava - Weinviertel

Cestování
ČERVENEC 2013Poříčí Dyje, tj. celá jižní hranice Moravy, ač nemá přitažlivosti hor, řadí se ke krajům turisticky vábným a hojně…
31.07.2013
Netvor
(2.98)

Od Moravy k Dunaji v květnu 2013

Cestování
Prolog V loňském roce se mi nevydařila moje vyjížďka do Burgenlandu a to z důvodu nehorázných veder, které kardiakovo srdce nevydrželo a…
22.05.2013
Netvor
(4.24)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Slovinsko a Rakousko – pěší turistika

Rakousko, Slovinsko
01.07.2021 - 6 dní
pěší turistika
Autobusem
7 450 Kč
 (CK Mamut tour)

Solná komora na kole

Rakousko
10.07.2021 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
8 990 Kč
 (Österreich Werbung, CK Kudrna)

Dunajská cyklostezka – kemp

Rakousko
14.07.2021 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
5 900 Kč
PR

Jižní Morava je jako stvořená pro rodinné výlety

 ()
Jižní Morava je kraj slunce a pohody. Už při samotném příjezdu se začnete automaticky usmívat. Tak to prostě je. Najdete tu naprosto úžasnou přírodu, perfektní cyklostezky a zajímavé památky. Kam se vydat? Našli jsme pro vás 3 úžasné tipy. Čtěte dál

Tohle léto ve znamení CYKLOvýletů

Baťův kanál ()
O prázdninách bude na českých, moravských a slezských cyklostezkách o poznání rušněji. Z jakého důvodu?

5 nejdůležitějších faktů, které zohlednit při výběru cyklosedačky

 (Sportisimo)
Máte doma malé začínající cyklisty, ale víte, že delší výlet na svém dětském kole ještě nezvládnou? Není nic snazšího, než pořídit cyklosedačku a naplánovat rodinný cyklovýlet. Nezapomeňte na zásadní věci, nad kterými je potřeba se při výběru pozastavit.

Základní povinná výbava versus pokročilá výbava pro cyklisty fajnšmekry!

 (Sportisimo)
O povinné výbavě automobilů všichni víme a víme i to, že jsou určitá kritéria i pro cyklisty. Co do povinné cyklovýbavy přesně spadá? A pokud jste milovník dálkových cyklotras, máte s sebou opravdu vše, co byste mohli potřebovat? V případě dálkových výletů je totiž potřeba počítat i s těmi nejhoršími scénáři!

Památky a zajímavosti Karlovarského kraje

 ()
Karlovarský kraj je známý nejenom díky filmovému festivalu, na který se sjíždí české a zahraniční hvězdy. Jde především o jedinečnou oblast České republiky protnutou spoustou památek a přírodních zajímavostí. Jestliže v tomto směru plánujete poznat Karlovarský kraj do detailu, přinášíme vám několik zajímavých tipů. Ty vám určitě přijdou vhod.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

256 cyklistů (12 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 10.

Průsmyk Zagari (2623 m) - Ušguli - Mestie Ráno uprostřed hor nás přivítalo sluncem, oblaky a takovým tím…
Peggy | 20.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 9.

Podél řeky Tskhenistsqali a seznámení s Velkým Kavkazem Když už se na to sedlo dáte, tak už ho budete muset…
Peggy | 09.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 8.

Z Tbilisi do Kutaisi Trasa z Tbilisi do druhého největšího gruzínského města byla vcelku obyčejná. Nedělo se…
Peggy | 03.06.2021