reklama

Hra na místo pro druhé

Foto: Autor

"Co mám dělat?" zeptal se malý princ.
"Musíš být hodně trpělivý," odpověděla liška. "Sedneš si nejprve kousek ode mne, takhle do trávy. Já si budu na tebe po očku dívat, ale ty nebudeš nic říkat. Řeč je pramenem nedorozumění. Každý den si však budeš moci sednout trochu blíž..."

Antoine de Saint-Exupéry


Slova jsou štěbetaví ptáci. Tleskneš a rozletí se pryč, jen tu po nich zbyde pár peříček a vzpomínka, že něco proletělo kolem. Vzpomínka pro každého jiná a přece se nedá říct, čí vzpomínka je přesnější, všechny jsou stejně správné či stejně špatné. Je krásné sedět vedle někoho, mlčet a přitom si tím sametovým tichem říci vše potřebné. Tichem, které není pouze nedostatkem slov, tichem, které obsahuje všechna potřebná slova a ani jedno zbytečné. Jelikož si však čas necháváme protéci mezi prsty spolu s hejny barevných křiklounů, nezbývá nám jej na věci důležité. Opájíme se barvami a zvuky, ale vlastní slova nám zacpávají uši natolik, že k nám už neproniknou slova druhých. Mluvíme proto, abychom ostatní přesvědčili o své pravdě, ale jejich pravda nás nezajímá.

Jistě se Ti, stejně jako mně, někdy stalo, milý bratříčku, že jsi spěchal, byl jsi smutný, naštvaný, nechal sis otrávit svou mysl a zaplnit sebou a svými starostmi. Někdo Tě přehlédl, vrazil do Tebe a ty jsi mu vynadal. Tobě to nepomohl, jemu přitížilo a řetěz předávání všeho špatného byl započat. On se utrhl na prodavačku v obchodě, ta zase vynadala zákaznici...

Ale věřím, že máš i opačnou zkušenost. Jistě jsi byl někdy až po okraj naplněný radostí a štěstím, natolik naplněný, že ani srážka s nepozorným člověkem nemohla plnost Tvé radosti umenšit, byť jsi se na něj usmál, omluvil se sám a kus své radosti mu tak předal. Zavři na chvíli oči a vytáhni ze zadního šuplíku vzpomínku na ten okamžik, kdy pro Tebe celý svět zářil nebeským světlem a oči se ti leskly dychtivostí. Mohlo to být při úsvitu vysoko v horách, mohlo to být při setkání s milovanou osobou nebo při úplně jiné příležitosti, ale určitě to někdy nastalo. Až oči otevřeš, chtěla bych, aby Ti trocha toho lesku v očích zústala. Aby tam zůstala napořád tak, aby Tvou mysl nikdy nemohlo celou zaplnit pozemské starání, aby v ní vždy zbyl kousek otevřený pro vnímání krásy kolem Tebe, pro vnímání druhých jako lidských bytostí a nejen jako překážek na Tvé cestě.

(Ze zápisníku nespavého grafomana)

Fotogalerie

04.11.2011 vložil/a: lucierut
karma článku: 5.81
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Není bajk jako bajk aneb na České Švýcarsko Ti...

Cestování
Přišel pátek a já pořád netušila, co udělám s volným víkendem. Nutně jsem potřebovala záminku, proč neopravovat střechu na dílně, jenže to…
21.07.2013
lucierut
(5.07)

Nejezděte na Sedlo v sedle. A nebo jo!

Cestování
Co se sobotou, říkala jsem si, když v neděli mám nějaké povinnosti, takže nemohu pryč na celý víkend? Nenapadlo mě nic lepšího, než zajet…
28.08.2012
lucierut
(6.26)

Nejkrásnější kompliment

Ze života
Čím je voda rybě, tím je kompliment ženě. Bez komplimentů žena usychá a vadne. Stává se nejistou a nespokojenou, něco jí chybí, ale často…
17.07.2012
lucierut
(5.07)
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

367 cyklistů (8 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024