reklama

Hra na místo pro druhé

Foto: Autor

"Co mám dělat?" zeptal se malý princ.
"Musíš být hodně trpělivý," odpověděla liška. "Sedneš si nejprve kousek ode mne, takhle do trávy. Já si budu na tebe po očku dívat, ale ty nebudeš nic říkat. Řeč je pramenem nedorozumění. Každý den si však budeš moci sednout trochu blíž..."

Antoine de Saint-Exupéry


Slova jsou štěbetaví ptáci. Tleskneš a rozletí se pryč, jen tu po nich zbyde pár peříček a vzpomínka, že něco proletělo kolem. Vzpomínka pro každého jiná a přece se nedá říct, čí vzpomínka je přesnější, všechny jsou stejně správné či stejně špatné. Je krásné sedět vedle někoho, mlčet a přitom si tím sametovým tichem říci vše potřebné. Tichem, které není pouze nedostatkem slov, tichem, které obsahuje všechna potřebná slova a ani jedno zbytečné. Jelikož si však čas necháváme protéci mezi prsty spolu s hejny barevných křiklounů, nezbývá nám jej na věci důležité. Opájíme se barvami a zvuky, ale vlastní slova nám zacpávají uši natolik, že k nám už neproniknou slova druhých. Mluvíme proto, abychom ostatní přesvědčili o své pravdě, ale jejich pravda nás nezajímá.

Jistě se Ti, stejně jako mně, někdy stalo, milý bratříčku, že jsi spěchal, byl jsi smutný, naštvaný, nechal sis otrávit svou mysl a zaplnit sebou a svými starostmi. Někdo Tě přehlédl, vrazil do Tebe a ty jsi mu vynadal. Tobě to nepomohl, jemu přitížilo a řetěz předávání všeho špatného byl započat. On se utrhl na prodavačku v obchodě, ta zase vynadala zákaznici...

Ale věřím, že máš i opačnou zkušenost. Jistě jsi byl někdy až po okraj naplněný radostí a štěstím, natolik naplněný, že ani srážka s nepozorným člověkem nemohla plnost Tvé radosti umenšit, byť jsi se na něj usmál, omluvil se sám a kus své radosti mu tak předal. Zavři na chvíli oči a vytáhni ze zadního šuplíku vzpomínku na ten okamžik, kdy pro Tebe celý svět zářil nebeským světlem a oči se ti leskly dychtivostí. Mohlo to být při úsvitu vysoko v horách, mohlo to být při setkání s milovanou osobou nebo při úplně jiné příležitosti, ale určitě to někdy nastalo. Až oči otevřeš, chtěla bych, aby Ti trocha toho lesku v očích zústala. Aby tam zůstala napořád tak, aby Tvou mysl nikdy nemohlo celou zaplnit pozemské starání, aby v ní vždy zbyl kousek otevřený pro vnímání krásy kolem Tebe, pro vnímání druhých jako lidských bytostí a nejen jako překážek na Tvé cestě.

(Ze zápisníku nespavého grafomana)

Fotogalerie

04.11.2011 vložil/a: lucierut
karma článku: 5.81
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Není bajk jako bajk aneb na České Švýcarsko Ti...

Cestování
Přišel pátek a já pořád netušila, co udělám s volným víkendem. Nutně jsem potřebovala záminku, proč neopravovat střechu na dílně, jenže to…
21.07.2013
lucierut
(5.07)

Nejezděte na Sedlo v sedle. A nebo jo!

Cestování
Co se sobotou, říkala jsem si, když v neděli mám nějaké povinnosti, takže nemohu pryč na celý víkend? Nenapadlo mě nic lepšího, než zajet…
28.08.2012
lucierut
(6.26)

Nejkrásnější kompliment

Ze života
Čím je voda rybě, tím je kompliment ženě. Bez komplimentů žena usychá a vadne. Stává se nejistou a nespokojenou, něco jí chybí, ale často…
17.07.2012
lucierut
(5.06)
PR

Zažijte nekonečnou svobodu na stezkách s horskými elektrokoly Crussis

 (Ground Picture / Shutterstock.com)
Pokud milujete dobrodružství na dvou kolech a zároveň toužíte po pocitu svobody, je tu pro vás jedinečná možnost. S horským elektrokolem Crussis si můžete užít neuvěřitelné zážitky na horských stezkách a díky tomuto elektrokolu se vám tak otevřou dveře do nového světa neomezených možností. Bez ohledu na vaši fyzickou kondici nebo technické dovednosti vám horské elektrokolo, umožní překonat terénní překážky a objevovat krásy přírody s minimálním úsilím.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

191 cyklistů (8 přihlášených)

Stezka středozemím

Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz).…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023