reklama

Nejsou Chřiby jako Chřiby

Chřiby jsou krásné a pro kolo i zajímavé, proto mě docela mrzelo, že jsou pro mě docela z ruky.

Nějak před třemi týdny jsem se chtěl alespoň na mapě podívat kde a jaké by se tam daly naplánovat nové trasy a pokud by bylo opravdu hezky tak bych si tam kolem 17.11. tak na tři dny zajel. Otevřu mapu a abych ji nemusel posouvat 160 km na jihovýchod, tak jsem zadal do vyhledavače „Chřiby" a ono mi je opravdu našlo a pak už bylo všechno celkem jasné. Stačilo naplánovat pěknou trasu , vybrat hezký den a mohl jsem vyrazit. Myslím, že se mi trasa docela povedla (ostatně jako vždycky  :-) ) , krásných 50 km. Zavedené místo srazu a výjezdu je Starého Město, což by pro mě bylo docela z ruky, proto jsem si za výchozí místo zvolil Nové Město.

Bohužel pár okolností bylo proti tomu abych vyjel co nejdřív. Jednak pes, kterému se asi nelíbila moje noha, zbytečně moc vody a před pár dny trochu moc větrno. Po delší době se naskytl vhodný sobotní termín, čtyři dny nepršelo, moc nefoukalo, lehce se oteplilo a po delší době se mělo hezky předvádět podzimní sluníčko, prostě ideální stav k pohodové vyjížďce. Podle mapy jsem odhadoval , že by z větší části měla být trasa po slušných zpevněných cestách, tak jsem usoudil, že je zbytečné přezouvat a poněkud již ojeté pláště to zvládnou a taky jsem kola nafoukal na pevný povrch. Jak se pak ukázalo, naprostý opak byl pravdou.
Myslel jsem si, že sednu na kolo a vyjedu tak nějak v 8.30 hodin. Když jsem se ráno podíval z okna, tak vše bylo krásně omrzlé. Sluníčko sice podle slibu hezky svítilo, ale už žádný hic a protože se mi nechtělo příliš škrabat omrzlá okna, tak jsem posunul odjez o půl hodiny. Podle plánu byla do setmění stále dostatečná rezerva.

Z Nového Města nad Metují jsem úspěšně vyjel podle plánu směr Peklo, na kopci u sokolovny jsem si uvědomil, že jsem nezamkl auto, takže otočka a úvod jsem si dal ještě jednou. Sjel jsem ze silnice po zelené k řece Metuji a ve sjezdu mi došlo, že foukat kola nebyl dobrý nápad. Po zelené Libchyňským údolím s mnoha krásnými brody . Listopad a 5 stupnů nejsou úplně ideální podmínky pro brodění a tam se ukázal jako velice šťastný nápad vzít sebou návleky na boty, protože nedávné deště zvětšily průtočnost vody, některé brody byly poněkud hlubší než jsem čekal a čistá voda hodně zkreslovala odhad hloubky. Samozřejmě jsem nemohl vynechat výjezd k rozhledně Sendraž Na Vartě. Další cesta od rozhledny k poutnímu místu Rokole bylo docela utrpení, které svými traktory udělali těžaři z lesních cest. Krátký oddych po asfaltu do Janova a Na Krahulec následoval boj na blátivé polní cestě do kopce a z kopce, kde jsem naplno ocenil sjeté pláště a zjistil jsem, že mi docela jde i jízda bokem a ve dvou stopách, kdy přední a zadní kolo si jely vlastní a celkem jim bylo jedno co chci já.

Následoval o 200 výškových m vlastního stoupání a výjezd na Chřiby. Zde se opět vyznamenali těžaři a tak jsem se posouval rychlostí 3 až 4. Už jsem začínal mít hodně velké zpoždění, protože za 4,5 hodiny jsem ujel 20 km. A aby toho nebylo málo, tak když jsem se prodíral rozbahněnou cestou vzhůru, tak jsem si na řetěz hodil kus bláta zřejmě s kamínkem. Výsledek celkem podle očekávání, ohnutá patka, přehazovačka natažená do roviny. Naštěstí to bylo v hodně malé rychlosti, takže se přehazka nenamotala a nepřetrhla patka. Přehazka a ramínko byly tak pokroucené, že nešlo uvolnit a vyndat kolo. Už to vypadalo, že to vzdám a vrátím se k silnici a pokusím se přesvědčit jednoho z těch dvou aut co tam za hodinu projedou, že si nutně potřebují něco vyřídit v Novém Městě. Za použití násilí a pak ještě většího násilí se mi podařilo trochu uvolnit rychloupínák, po dalším boji se mi podařilo povolit šroub a vyndat kolo. Po dalším zápasu s přehazkou jsem ji udělil jakýsi tvar, nasadil kolo, vše dotáhl a světě div se, vše chodilo téměř hladce jak má, ona je snad nesmrtelná. Zkusil jsem stoupání a řazení a vše jelo, tak jsem zaplašil trudomyslnost , opřel se do pedálů a celkem úspěšně stoupal na mini hřeben Chřibů. Na hřebeni bohužel také řádili těžaři a tady zvlášť vydatně. Docela by mě zajímalo, jestli to dělají schválně nebo jsou to takový tupci bez přemýšlení, když nechávají hromady ořezaných větví na cestách a pěšinách a neudělají ani malý průchod. Trochu zlobil čas, protože místo plánované jedné jsem byl nahoře až dost po druhé hodině, takže žádné zbytečné zdržování.

Sjezd ze hřebene Chřibů po blátivé a rozježděné cestě byl opět humorný až groteskní , jediná výhoda byla, že mě zadní kolo v těch vyjetých kolejích nemohlo předběhnout.

Následovaly krásné, ale kvůli lesním a zemědělským traktorům dost náročné pasáže po žluté a červené přes Šediviny, Nedvězí, Bystré. Sluníčko se poněkud víc klonilo k obzoru, tak nezbylo než mírně trasu zkrátit o pár kilometrů, takže stále jen po červené a přes Zákraví zpět do Nové Města. Za Bystrém na Místě Smířění jsem se chtěl smířit, ale nebylo s kým a tak jsem lehce posvačil a smířil se s tím, že mi to moc nejede a do setmění to budu těžko stihat. Několik dalších humorných chvilek bylo za Zákravím na červené údolím podél Janovského potoku, kde jsou dvě místa neprůjezdná a je potřeba mírně zaimprovizovat a opět si lehce zabrodit. Velice pěkná a příjemná závěrečná pasáž kolem Nového Města po okruhové zelené přes Popluží . Závěr trasy přes město k autobusovému nádraží dojíždím na blikačky.

Byl jsem s vyjížďkou přes Chřiby spokojený. Dalo to krásných 45 km a nastoupaných 1.320 m.

Na Chřiby se určitě vrátím, ale spíš v polovině léta když bude alespoň 10 dní sucho a rozhodně dřív než do lesů vtrhnou těžaři a hlavně až sundám několik přebytečných kil.

Několik málo fotek  z pohodové podzimní  vyjížďky  na Chřiby

https://leleknakole.rajce.idnes.cz/Podzimni_vyjizdka_na_Chriby

05.11.2017 vložil/a: Lelek-nakole
karma článku: 4.52
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Alpské vytahování, spouštění, tlačení a občasné sjíždění

Cestování
Začátkem roku jsem přijal nabídku k účasti na volné projížďce v Alpách. Měl jsem trochu obavu jestli to technicky, ale hlavně fyzicky…
29.07.2017
Lelek-nakole
(4.79)
PR

Chorvatsko na kole: Cyklostezky po Makarské riviéře a ostrově Hvar

 ()
Dovolená na Makarské riviéře je synonymem pro luxusní koupání v moři a pohodu na pláži. Tento 60 kilometrů dlouhý pobřežní pás je však ideální také pro cyklisty. Najdete zde několik cyklostezek různé obtížnosti, které vás vezmou podél moře nebo do kopců majestátního pohoří Biokovo. Představujeme 3 z nich.

Cyklosezóna začíná: 3 věci, na které nesmíte zapomenout

 ()
S prvními slunečními paprsky a přívětivými teplotami nastává ten čas. Čas usednout na kolo! Ale pozor, určitě jste připraveni? Dodržujete zákony a máte ve své výbavě vše povinné? Je vaše jízdní kolo ve formě pro novou sezonu? Ujistěte se a předejděte nepříjemnostem.

Cyklodovolená v Nizozemsku

 ()
Zatímco všude ve světě získávají cyklisti přednost, v Praze mají nově vjezd do centra města zakázaný. V kombinaci s pomalu vznikajícími cyklostezkami a špatným chováním českých řidičů nemá český cyklista na růžích ustláno. Vyrazte radši na cyklodovolenou do země jízdním kolům zaslíbené. Do Nizozemska.

Novinky Stevens Bikes 2018

 (Stevens Bikes)
Logo hamburské značky Stevens máme možnost vidět již přes 20let na rámech nejlepších cyklokrosařů světa. Mimoto je ověnčeno úspěchy z nejprestižnějších závodů nejen v cyklokrosu. Nabídka značky ale rozhodně nestaví pouze na cyklokrosových speciálech.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

167 cyklistů (4 přihlášení)

RUNDREISE 2018: Donau - Enns - SALZA - Mariazell - Walster - Traisen - Donau

Salza se mi zalíbila v r. 2010, když jsme na jejím břehu tábořili v kempu Weiberlauf, do něhož jsme odbočili…
Quatsch | 17.05.2018

Jak jsem doma vyřešil ukládání kol

Nejsem si jistý, zda sem tohle téma úplně patří, ale pro mě to v posledních týdnech bylo celkem aktuální, tak…
StanaPavlicek | 01.05.2018

Město na kole - co mě štve a z čeho mám radost

Pocházím z menšího města a většinu roku jezdím na kole do práce a z práce. Je to cca 13 kilometrů jedním…
StanaPavlicek | 23.03.2018