reklama

V svátečním mezidobí

Uvařeno, napečeno, zabaleno, snědeno, vypito a rozbaleno.
A je to pryč.

Král slibuje, co slíbil a odvolává, co odvolal, a kdepak ten ptáček hnízdo má, už také víme. Chaloupka k Ivánkovi zády a moudří muži dorozjímali o vytrácejícím se duchovním rozměru těch svátků. Místo bilancování rekordů v těžbě černého uhlí na Ostravsku a úspěších sovětské kosmonautiky stejní, či spíše jim navlas podobní přičinliví svazáčci a svazačky z televize informují o vývoji Dow Jonesonova indexu na burzách a úspěšném tažení proti globální teplotní změně v Bruselu.
Klevetící dámy si v cukrárně libují nad krémovými věnečky, že je to „chvála Bohu ve zdraví za námi" a zároveň počítají, o kolik za ty tři dny přibraly, jejich mírně nervní manželé kouří dvojnásobnou rychlostí, protože od Nového roku, jako každoročně, s tím definitivně skončí.

Navzdory statistikám si pamatuji, že dříve byly Vánoce vždy a zásadně na sněhu, vánoční stromy byly větší a zářivější a hlavně čas plynul nepoměrně pomaleji.
Jen ten Štědrý den, jak se nekonečně vlekl od rána k tomu očekávanému večeru.

Mám za prokázané, že kromě globální teplotní změny, dochází v našem světě i k všeobecnému zrychlení běhu času, tedy globální časové změně. Na to nejsou třeba matematické vzorce, ani fyzikální pokusy, stačí se jen na chvilku zastavit a pokusit se vzpomenout na svůj první vánoční stromeček co si z dětství pamatuji, vánoce na vojně a na první vánoční stromeček, který jsem sám koupil a zdobil pro svoji malou holčičku a pak na ten loňský i letošní, který než se stačím rozkoukat, nahradí ten stromek příští, tedy budu-li mít štěstí.
Stále vzrůstající frekvence vánoc je jasným a přesvědčivým důkazem akcelerace času.

Se smutkem a mírnou nostalgií zjišťuji, že těch Vánoc už zcela jistě pamatuji více, než mi jich bude, budu-li mít opravdu štěstí, dopřáno, a tak jsem se rozhodl vyhlásit svoje osobní a soukromé tažení proti globální časové změně.

Kdy čas běží nejpomaleji?
Když dělám něco, co mě opravdu ale upřímně nebaví. Takových činností je spousta, chvilku popřemýšlím, a časovou brzdu, jak mi technici říkáme cajtbremsu, vymyslím. Mohl bych si třeba uklidit v pracovně. Nebo srovnat nářadí v komůrce. Taky bych mohl Soně opravit ty dveře od skříně, co už půl roku stojí opřené o stěnu.
Bude to stačit?
Přibrzdí to ten neodvratný příchod příštích Vánoc?
Neexistuje snad jiná možnost?

Nejdelší rok života byl kdy?
No přeci na vojně, tedy v období, kdy člověk musel dělat to, co ho velmi upřímně nebavilo, ale ještě horší to bylo, když nebylo vůbec co na práci.
Dny vyplněné nudou.

Rozhodnuto.
V svátečním mezidobí nebudu dělat nic, a od Nového roku začnu zvolna s tím úklidem.

To si se za celý den ani nepřevlíknul z pyžama?" od Soni to zní skoro jako pokárání.
Nee, ne e e" dělám trucovité děcko.
To si snad děláš srandu? To si nemoh‘ alespoň uklidit po sobě ten hrnek a talíř?"
Nee, ne e e" trochu nezdravě riskuji.
Když nemáš co na práci, můžeš zítra opravit alespoň ty dveře od skříně!"

Ta ženská mě chce vážně zabít.
Zrovna když „cajtbremsa" začínala fungovat....

Nedá se nic dělat.
Když člověk potká svoji dívku z kalendáře, je navždy odsouzen k rychlosti

http://www.youtube.com/watch?v=-V03f74P4_o


Vše dobré, a nejen v Novém roce

Jindra Pařík 28.12. 2012

28.12.2012 vložil/a: Jindra8526
karma článku: 5.81
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Být králem na cestě ... 6. NDR

Cestování
Budou to už dva měsíce, a stále jsem nedopsal své vyprávění o poslední části cesty.Nedokážu, jako třeba Peggy, sepsat to po pár měsících,…
04.10.2019
Jindra8526
(5.07)

Být králem na cestě ... 5. Do Hamburku

Cestování
Čas, který potřebuji k tomu, abych se ráno vypravil jsem za ty dva týdny v sedle dokázal zkrátit na půl hodiny. Večer zbytečně nekrámuji,…
24.08.2019
Jindra8526
(3.64)

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

Cestování
Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede-li člověk po dálnici, nemá…
10.08.2019
Jindra8526
(5.33)
PR

Jak vybrat ideální zimní bundu pro chladné dny na sport i do města?

 (everydaytextures / Shutterstock.com)
S příchodem podzimu a zimy je třeba vybavit svůj šatník kvalitní bundou, která vás zahřeje. Může přitom být složité vybrat si ty správné parametry, díky kterým se i v zimě budete cítit pohodlně. Nabízí se několik základních tipů, na co se při výběru nové bundy zaměřit.

Tenisky jako obuv na kolo?

 (In Green / Shutterstock.com)
Již sto padesát let jsou tenisky jedním z nejoblíbenějších typů obuvi určené pro sport a trávení volného času. Právě toto určení je pro tenisky typické i nyní, ačkoliv se začínají prosazovat i jako obuv pro formální příležitosti a s trochou nadsázky lze říci, že poslední příležitostí, pro kterou se tenisky opravdu nehodí, je návštěva Národního divadla nebo opery. Jak je to ale s teniskami pro jízdu na kole? Je něco takového přijatelné nebo nikoliv?

Elektrické koloběžky ovládají svět: Jak se na jejich provoz dívá legislativa?

 (zdroj: Unsplash)
Elektrické koloběžky se za posledních pár let staly jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků napříč světem. Setkat se s nimi můžeme nejen ve městě, ale i na výletech v přírodě. Jak už tomu ale bývá, s rostoucí oblibou přišly na řadu i jejich regulace. Jak se k používání elektronických koloběžek staví česká legislativa?
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

236 cyklistů (20 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 8.

Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi…
Peggy | 03.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 6.

Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 2 Vyhozené prachyJeli…
Peggy | 27.12.2021