reklama

Tracyho Monkey Business

Pár okamžiků po tom, co jsem se stal cyklistou, tedy říkejme raději elektrocyklistou, jsem se začal pídit po síti, jak svého trubkového oře vylepšit, jaké pláště, duše nebo brzdy budou mému účelu nejlépe vyhovovat, čím svítit a jaký pořídit spacák na putování, prostě hltal jsem informace jako „Číslo 5 žije".

Naši cyklisté mají, alespoň jak jsem vypozoroval dvě debatní fóra NaKole.cz a bike-forum.cz.

Většinou se tam jen plká a tvoří se debatní skupinky jedni proti druhým, ale zhruba třetina příspěvků je velmi poučných a užitečných a tak si postupně pročítám sekci „putování na kole" a učím se z rad i chyb ostatních cykloturistů.

Pročetl jsem se až k vláknu: Cyklomapy a cykloprůvodce do ciziny, které v březnu 2008 založil Tracy, jak se níže dozvídám tedy Jiří Friese z Třeboně.

Tracy píše:
"Asi mě teď mnozí nebudou mít rádi za to, že si zde dělám zdarma reklamu, na druhé straně bych však možná mohl pomoci lidem, kteří se v nadcházející sezóně chystají na kolo někam do ciziny. Mohu totiž zaslat cokoliv z katalogu největšího evropského vydavatele cyklomap a cykloprůvodců, rakouského nakladatelství Esterbauer (Bikeline), který je pověšený na stránkách http://www.esterbauer.com/. Takže pokud tam něco najdete, nebo budete potřebovat jakoukoliv jinou mapu (třeba i jen poradit), klidně se ozvěte."

Kupodivu se na jeho hlavu nesnesla vlna rozhořčení, ale hodně žádostí o radu a pomoc. Na několika stranách Tracy vysvětluje, jakou mapu zvolit pro putování údolím Mosely, co si pořídit do Rakous nebo Skandinávie, odkazuje na webovské stránky a je vidět, že se v kartografii vážně vyzná, je chodící encyklopedií.
Nezaskočí ho otázka kudy z Bayreuthu do Zittau ani na okružní cyklojízdu po Korzice.

Pročítám si ty jeho rady odzhora dolů a začínám cítit k Tracymu opravdový respekt. Věcné pokyny, ochota pomoci, nepřemrštěné ceny map a spokojení a vděční cyklisté.

V létě 2008 si Tracy zřizuje stránku s e-shopem zaměřeným na cyklomapy.

Tracy si našel svoji díru na trhu a i když přiznává, že to je spíš monkey business než opravdový obchod, fandím mu, raduju se z toho, že se kluk o něco snaží.
Přemýšlím, že bych si od něj koupil taky pár map na svoji plánovanou cestu. Všechno mám sice v tabletu, ale co kdyby...

A navíc, ta podnikavost je mi sympatická, chci ho podpořit!

Až najednou, tam dole, nevěřím vlastním očím, píší:
"Ahoj, jsem sestra Tracyho.
Můj bratr Jirka (Tracy) 2. května 2009 zemřel. Je to hloupý takhle tady psát, ale stále chodí reakce na jeho nabídku map. Tak jen abyste věděli...
Díky za pochopení. A díky za to, jak ho tady doporučujete.
To mi vhání slzy do očí, i když už je to víc než měsíc...
"

Jirku Friese z Třeboně jsem neznal, nevím jak byl stár, co dělal, čím se živil, jen vím, že se skvěle vyznal v mapách.

Ale je mi, jako bych ztratil dobrého přítele nebo bráchu.
Smutno.
Kolik lidí bude muset ještě umřít, než si uvědomím, jak každý z nich je jedinečný a nenahraditelný.

Jindra 11.4. 2012

27.07.2012 vložil/a: Jindra8526
karma článku: 4.51
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Být králem na cestě ... 6. NDR

Cestování
Budou to už dva měsíce, a stále jsem nedopsal své vyprávění o poslední části cesty.Nedokážu, jako třeba Peggy, sepsat to po pár měsících,…
04.10.2019
Jindra8526
(5.07)

Být králem na cestě ... 5. Do Hamburku

Cestování
Čas, který potřebuji k tomu, abych se ráno vypravil jsem za ty dva týdny v sedle dokázal zkrátit na půl hodiny. Večer zbytečně nekrámuji,…
24.08.2019
Jindra8526
(3.64)

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

Cestování
Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede-li člověk po dálnici, nemá…
10.08.2019
Jindra8526
(5.33)
PR

Připojte se k nám a stavte kola Canyon

 ()
Přijmeme zaměstnance pro montáž a servis kol a elektrokol. Brno-Slatina, tel: 533 445 421

Jak vybrat ideální zimní bundu pro chladné dny na sport i do města?

 (everydaytextures / Shutterstock.com)
S příchodem podzimu a zimy je třeba vybavit svůj šatník kvalitní bundou, která vás zahřeje. Může přitom být složité vybrat si ty správné parametry, díky kterým se i v zimě budete cítit pohodlně. Nabízí se několik základních tipů, na co se při výběru nové bundy zaměřit.

Tenisky jako obuv na kolo?

 (In Green / Shutterstock.com)
Již sto padesát let jsou tenisky jedním z nejoblíbenějších typů obuvi určené pro sport a trávení volného času. Právě toto určení je pro tenisky typické i nyní, ačkoliv se začínají prosazovat i jako obuv pro formální příležitosti a s trochou nadsázky lze říci, že poslední příležitostí, pro kterou se tenisky opravdu nehodí, je návštěva Národního divadla nebo opery. Jak je to ale s teniskami pro jízdu na kole? Je něco takového přijatelné nebo nikoliv?

Elektrické koloběžky ovládají svět: Jak se na jejich provoz dívá legislativa?

 (zdroj: Unsplash)
Elektrické koloběžky se za posledních pár let staly jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků napříč světem. Setkat se s nimi můžeme nejen ve městě, ale i na výletech v přírodě. Jak už tomu ale bývá, s rostoucí oblibou přišly na řadu i jejich regulace. Jak se k používání elektronických koloběžek staví česká legislativa?
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

222 cyklistů (15 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 9.

Vzpomínky na Stříbro Nedávno jsme koukali na soutěž Kde domov můj. Padla v ní otázka ze západních Čech, už…
Peggy | 18.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 8.

Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi…
Peggy | 03.01.2022