reklama

Objevitelská cesta v Albánii

naše cesta
naše cesta
Foto: Autor

Všechno klaplo. Loňský květnový zájezd do Albanie jsme realizovali stejně jako předloni. Najali jsme mikrobus i s šoférem - pardon - majitelem cestovky Vikingtour (Kancelář mají v Brně, v bývalé promítací kabině letního kina na Kounicově ulici) a vlekem pro kola. Budeme jezdit nalehko. Bagáž nám vozí automobil. Zatím jsme se večer vždycky sešli a doufáme, že to tak dopadne i tentokrát. Kamarádi jsou fakt nadšenci. Trasy vyšpekulovali nad satelitními mapami Google Earth. Tož todle nemůže nebýt dobrodružný. Takže tady máte jeden z tipů na bezva výlet.

Večer jsme se rozložili nad městem Kelcyra u říčky Dišnice. Na žádné z map nemá ta řeka jméno. Jen na staré ruské speciálce.
Před usnutím se čte na pokračování pohádka o dívce Mere z knížky POHÁDKY MÁJOVÝCH VEČERŮ, kterou sepsal Karel Sellner, jenž zde sloužil v první světové. Prostě pohoda.

Za svěžího, optimismem překypujícího rána, vyjíždíme již po deváté vstříc dalším dobrodružstvím. Na nohou mám zbrusu nové tenisky zakoupené včera v Erseke za 10 USD. Ještě asi 10 km proti proudu Dišnice - až do vsi Balaban (280 m n.m.)- nezapomenutelné nejhustším výskytem hospod na hektar v celé Albanii, natož ve zbytku světa. Ač za sebou dnes máme teprve hodně málo, vyslyšeli jsme hlas intuice a zastavujem - teda...jen Petr, Tom a já - na cafe a bere (= pivo). Dobře jsme udělali. Byla to poslední hospoda tohoto dne.

Cesta na Prištu odbočuje na centrálním rinku doprava směrem k výraznému horskému hřebenu. Ach jo. To si zase dáme do těla...Vedro je jako v peci. A napajedlo až v 700 metrech. O kilák výš jsme dospěli k chalupám. Jenže tohle prej není ruga (= cesta) na Prištu. Musíme se vrátit k napajedlu, které je ve skutečnosti objemným vodním rezervoárem. Tady odbočujeme doleva a podél roury, která napájí tu nádrž, namáhavě stoupáme neobyčejně škaredou cestou výš a výš. Hřebene jsme dosáhli v 970 metrech. Na druhé straně hned pod ním jsou dvě umělá jezera a pastýři se stádem ovcí. Mají krásné psy - chlupaté Šar-planince. Takového mám doma. Teď pojedeme s kopce až k řece Osumit. Pastýři nám ukazují cestu do Prišty - zřejmě stezku kudy chodí jejich kozy nejraději do Prišty. Dobytče tady zajisté nemá problém, ale kolové vozidlo...Tady by přece měla vést regulérní komunikace. Na mapě world mapping project je cesta mezi Ballabanem a Prištou zakreslená jako dvojitá čára, jako opravdická silnice. Možná jsme se trochu sekli a ta silnice je někde vedle nás.

Po chvilce jsme vytlačili kola na širokou hliněnou cestu - kraví tankodrom, proložený bahnem tam, kde cestu přetínají akvadukty. Na několika místech je cesta zatarasená sesutým břehem nad cestou. Hromady hlíny a balvanů překonáváme po úzké zarostlé stezičce. Tenhle sjezd bude dlouhý.
Projíždíme skrz ves starobylých kamenných domů. Nikde nikdo, ani cafe-bar tu není. Cesta se však výrazně zlepšila. Už to nejsou jen dvě vyjeté koleje. Místy vidíme i dlažbu z koňských hlav. Měla by to být Prišta. Pod vsí jsme na půlhodinku spočinuli ve stínu pokroucených stromů. Dochází nám voda.

Nejnižší bod cesty je most přes úžasný kaňon řeky Osumit - 370 m.n.m. za ním je rozcestí, a na něm rozcestník...no toto...doleva - Berat, doprava, proti proudu řeky - Permet. Toto je hlavní silnice, vcelku dobře sjízdná, žádná dobytčí stezka. My jedeme směrem k Permetu. Pár kilometrů vlevo od řeky, a pak přejíždíme po mostě na opačnou stranu. Je tu trocha stínu, tak počkáme na opozdilce. Nikdo už nemá v butelce ani slzu. Šmankote, já bych pil. Snad mě z toho nepostihne ledvinové kamení. Totálně opuštěný kraj. Nikde nic, nikde nikdo. Ty rozcestníky, tak neobvyklé v Albanii, jsou tady nepochybně proto, že fakt nehrozí potkat domorodce, kterej poradí kudy kam. Přitom sem lehce trefíte bez nebezpečí bloudění, když se vydáte ze starobylého města Berat proti proudu Osumitu.
A najednou náklaďák. Šofér zastavuje a s flaškou v ruce se drápe do stráně. Je tam studánka! Zachráněni!

Od mostu začíná cesta stoupat vysoko nad řeku. Další rozcestí s rozcestníkem - doleva - Permet 35 km, doprava - Cepan. Sjíždíme k řece. Mezi vegetací jsme si nevšimnuli, že cesta opustila řeku Osum a vydala se proti menšímu přítoku jménem Krešovas. Další stoupání vysoko nad dno údolí - rozcestí se šipkou Permet 30 km doprava. Je tu další studánka. Sjíždíme zpátky k říčce, přejíždíme po mostě na druhý břeh. Ten most má nadmořskou výšku 490 metrů. Jsme tedy o 120 metrů výš než tam, kde jsme po prvé uviděli řeku Osum. Kopce, mezi které jsme vjeli, vypadají jako haldy štěrku s nedávno sesutými svahy. Začínáme definitivně stoupat na horský hřeben, za kterým je údolí řeky Vjosy.

Není zbytí. Za ty hory se musíme dostat. Nahoře v dálce vidíme klikatou cestu, zoufale vysoko, až pod hřebenem. Tam asi budem muset vyjet. Jsme zničeni už z té perspektivy. A k tomu ten hic...Jako nejreálnější se tady jeví satelitní mapa Google.
950 m n.m. - kličkujeme mezi návršími a brzo začínáme sjíždět. Vůbec mně nepřipadá, že jsme přejeli rozvodí, ale je to tak. Nepříjemně strmým štěrkovištěm přes pár vsí (bez cafe-barů, nebo jsme je v tom fofru přehlédli) sjíždíme až dolů - k říčce jménem Lemnica (nebo tak nějak), na cestu, vedoucí od řeky Vjosy nahoru do vsi Frašar.
Tož dnes jsme na 33 kilometrech nastoupali 1605 metrů. To je docela extrém.

Fotogalerie

05.03.2011 vložil/a: Howgh
karma článku: 4.23
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Netradiční MTBiking v Albánii

Cestování
aneb kde je vůle, je i cesta (pravil věhlasný anglický horolezec Chris Bonington.) Trasa dnešního výletu odbočuje doleva z asfaltky před…
04.04.2011
Howgh
(3.61)

Objevitelská cesta v Albánii - Od Rešenu k moři

Cestování
Po třech dnech vydatných lijáků se jedno odpoledne konečně vyčasilo. Kempujeme na pěkné louce východně od Rešenu. Sousedka - obyvatelka…
13.03.2011
Howgh
(3.62)
PR

Vyrazte na kole a vyhrajte spoustu cen se soutěží Natura!

 ()
Letní měsíce jsou pro výlety na kole ideálním obdobím. Ne že by se jindy na kole jezdit nedalo, ale hezké počasí a volnější režim jsou ideální pro zábavné, relaxační i kondiční projížďky. Ale pozor, ačkoliv vás během jízdy ovívá větřík, neměli byste zapomínat na dostatečný pitný režim.

6 tipů, co všechno zabalit do lékárničky na dovolenou

 (Unsplash.com)
Dovolená není jen čas radosti a odpočinku, ale i zvýšeného rizika zdravotních obtíží. Nevolnost, zažívací potíže nebo alergie. To a ještě více může doprovázet změnu prostředí a režimu. Co všechno byste si neměli zapomenout zabalit s sebou do lékárničky?

I při cestách na kole oceníte úrazové pojištění

 ()
Slunečné počasí přímo vybízí k tomu, abyste vytáhli kolo, oprášili ho, zkontrolovali, na hlavu nasadili helmu a vyrazili na projížďku. Ať už vaše cesty povedou silnicí, loukou, lesem, úzkými cestičkami nebo vyrazíte za hranice naší vlasti, určitě se vám bude hodit i pojištění.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

254 cyklistů (19 přihlášených)

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část…
Kristina | včera

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022