reklama

Tajné výpravy s dětmi, tentokrát do Šťastné země

Šťastná země
Šťastná země
Foto: Autor

„A jak to je daleko? A budou tam kopce? A co tam bude? A kam se vlastně jede?“ Tak obvykle začínají naše tajné expedice s dětmi. Přestože většina z nich netuší, co pojem expedice znamená, je jim jasné, že je čeká výlet na kole za dobrodružstvím a poznáním. Že sice budou muset „máknout“, ale že se možná chystá i nějaká ta odměna. A bude to stát za to.

Začátek expedice: Lázně Sedmihorky, brána hruboskalského skalního města. Nástup pelotonu ke kontrole a k udílení pokynů: „Za sebou, po kraji, s odstupy, nepředhánět se, nemachrovat!“ Černohumorné mužské poznámky typu „kdyby někdo nemohl, dá si těžší převod, při pádu nepoškodit vozovku,“ apod. ...

Vyrážíme směr hrad Valdštejn. Klikatá silnička s mírným stoupáním. Veškeré rady „odborníků“ jsou již tradičně ihned zapomenuty, dětičky plni euforie předjíždějí jeden druhého, roztaženi po celé cestě. Naštěstí zakladatel hradu Valdštejn byl tak prozíravý a hrad postavil na skále, tudíž nahoře. Takže stále prudší klikatá slinička nutí naše ratolesti zmírnit své emoce, zařadit se. A šlapat. 

„Už nemůžu, bolí mě zadek, záda, nohy, ruce, vlasy...“ :-) „Vydrž, Prťka, vydrž! Je to jenom kousek...“ Pro tuto situaci, je v zásobě vždy nějaká pověst o tom a tom místě. Blížíc se k Valdštejnu je na řadě princezna z pohádky o princi Bajajovi, která jela v kočáře ke drakovi právě touto cestou. Romantický kamenný most vedoucí ke hradu a jsme nahoře. Odložení kol, rozprchnutí dětí... Necháme je vydovádět, zatímco my se kocháme zdejší památkou. Kamenný most s barokními sochami svatých českých patronů (u každého z nich jedno z našich dětí...). Staletími utvářený hrad s kostelem sv. Jana Nepomuckého, s možností samostatného procházení, což oceňujeme nejen my, ale jistě i ostatní návštěvníci :-). Proč se jen od nás tak vzdalují?    

Pokocháni nádhernými výhledy usedáme za stroje a míříme směr zámek Hrubá Skála. Tuhnoucí nohy v nepříjemném prvním kopci střídá úleva následovaná odbočkou na Kopicův statek. Lesní cestou se dostáváme k této historické roubené usedlosti. Před námi brána, kterou princ Velen, z pohádky Princ a Večernice, opouští statek, v němž ho oloupili. Dnes soukromá stavba, bez možnosti prohlídky, ale s nádherným okolím obklopeným lesy. Oáza klidu nás inspiruje k uskutečnění několika nenáročných soutěží - skoky z místa, žabáky, holubičky, žertovné otázky... Pohoda, pohodička. 

V lese za usedlostí jsou v pískovci vytesány výjevy z českých dějin a pověstí. Karel IV., Jan Hus, svatý Václav, Libuše, Cyril s Metodějem, český lev a mnoho dalších. Jen chce to mít oči dokořán... Pro děti ráj. Pro dospělé možnost zvýšení autority svými znalostmi české historie:-).

Zpátky kousek stejnou cestou a už opět směr zámek Hrubá Skála. Nádherné výhledy, možnost jet na kole po hřebenech skal. Vyhlídka U lvíčka, vyhlídka na Kapelu. To jsou panorámata. Dojem kazí jen nutné krocení divé zvěře, aby nebyla dole dříve, než my na kolech :-).

Kolem hruboskalského arboreta (stojícího za návštěvu, ale když to zrovna tak frčííí), výjezd na silnici a ke Hrubé Skále. Zatímco mužská část výpravy, občerstvujíc se, probírá neutěšenou politickou situaci a další důležitá témata, zbytek výpravy navštěvuje zdejší přírodní i historické skvosty. Zámecká věž s úžasnými rozhledy, přilehlý zámecký park, Myší díra vedoucí do zámecké rokle, Adamovo lože (kde přespával Bajaja), vyhlídka na přilehlý hotel... Není kam spěchat.

Úzkou silničkou sjíždíme do Radvánovic, nebezpečný přejezd přes frekventovanou státovku a už jen mírný výjezd a cíl expedice. Šťastná země. Přírodní zábavní dětský areál s dřevěný hradem, prolézačkami, skluzavkami, houpačkami všeho typu, trpasličí vesničkou, pískovým rýžovištěm, vzduchovými trampolínami a prožitkovým Geoparkem. Lépe jsme to vymyslet nemohli. Nadšené děti, ihned zapomenuvší na své bolístky, nedbaje posledních pokynů, jsou mimo naši kontrolu. Program na zbytek dne. Na protilehlém svahu zámek Hrubá Skála, kolem nás řádící děti, spokojenost, radost.

S přibývajícím časem posbírat drobotinu, vzdorující šikovně namotivovat a přes Novou Ves se vrátit zpět do Sedmihorek.

Poznámky k textu: vzhledem ke složení výpravy a charakteru výletu je najetých kilometrů velmi málo (do 15 km, téměř nemá cenu ani sundávat kola ze střech aut:-)), lze prodloužit na další přírodní krásy, historické památky, hrady a zámky seskupené v Českém ráji na velmi malém území (Kost, Trosky, Hrubý Rohozec, Rotštejn, Frýdštejn, Humprecht, Sychrov, Klokočské skály, Příhrazské skály, Drábské světničky, Valečov, Hruboskalské skalní město, Prachovské skály, ... )

Fotogalerie

06.05.2011 vložil/a: Frantous
karma článku: 4.24
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Rozčeření zdejších poklidných vod (laskaví čtenáři prominou:-))

Ostatní
„Co očekáváme od (nakoláckých) blogů o cestování? Co chceme vyjádřit, předat, jsme -li jejich autory?" Jak to vidím a cítím. K napsání…
02.05.2011
Frantous
(4.23)

Je to sice dál, ale za to horší cesta aneb když v Ráji (českém) neprší

Cestování
A je to tady. Rána ještě chladná, ale slunce již citelně nabírá na síle, obloha téměř vymetená.  Předpověď slibuje nádherné dny.  Tok…
27.04.2011
Frantous
(4.79)
PR

Jaké vybavení vozit na kole neustále s sebou?

 (pexels)
Jaro se konečně hlásí o slovo, což znamená, že lyžařské vybavení schováváme do kůlny a naopak vytahujeme cyklistické vybavení, na něhož po roce přichází čas. Než se však vydáte na svou první letošní vyjížďku a naženete si pár kilometrů k dobru, zkontrolujte nejen stav kola, ale také se ujistěte, že máte všechny potřebné doplňky k dispozici. Existuje totiž několik věcí, bez kterých byste neměli ujet ani jeden jediný metr.

CBD a regenerace po sportu

 ()
Pokud se pravidelně věnujete sportu, pravděpodobně vám nemusíme vysvětlovat, jak důležitá je dostatečná regenerace. Nejen, že nám pomáhá se co nejrychleji zotavit po náročném tréninku či závodu, ale zároveň je nezbytnou prevencí nepříjemného zranění a vleklé léčby.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

275 cyklistů (10 přihlášených)

Proč bychom se nerakovinovali aneb onkologickým pacientem snadno a rychle

Tento můj deník vznikal v době, kdy Lubošovi byla zjištěna rakovina, a psala jsem jej v průběhu léčby tak,…
šíp | 18.05.2022

Vez mě dál, Esko má 04 - Za mizející krajinou ropáků

Motto výletu. Poslouchej [poslouchej]Píseň mou [varovnou]Jen pár not [jen pár slov]Ten zvláštní tón [snad je…
Favorit1970 | 15.05.2022

Na Kanáry na kole

Někdy nám život připraví okamžiky, kdy je potřeba vzít rozum do hrsti a… …zahodit ho, co nejdál to jde. A tak…
Martin_re-cyklista | 14.05.2022