reklama

Až rozkvetou lípy

Foto: Autor

Nemám na mysli tento hit mého mládí

http://www.youtube.com/watch?v=rrxs2FLqWaw

ale období, kdy kvetou stromy, jejichž listy se objevovaly a objevují ve spojitosti s našimi státními symboly. Proč asi zrovna lípa je českým národním stromem? Nevím. Co ale vím, že má setkání s lípami ve mně nechala silné stopy.

Mé nejstarší vzpomínky patří do dětství. Jezdila jsem na léto k babičce a dědovi do Horních Počernic. Pamětníci si možná vzpomenou, že zdejší hlavní silnice byla kdysi lemována krásnou alejí vzrostlých lip. S dědou jsem chodila trhat lipový květ, který se pak sušil na půdě rozložen na novinovém papíru. Tu půdu jsem měla moc ráda. Nejenže byla celoročně provoněna vůní lipového květu, ale ve skříni tu byl ukryt úplný poklad – celé ročníky časopisu Vpřed s kresleným seriálem o Rychlých šípech. Pokud mě babička nebo děda nemohli najít, najisto šli na půdu, kde jsem ležela uprostřed té krásné lipové vůně a hltala příběhy Mirka Dušína a jeho kamarádů.

A pak lipovou alej vykáceli kvůli rozšiřování silnice a já přestala být dítětem a zajímaly mě úplně jiné věci než nějaké kvetoucí „lípííí".

Coby matka dvou malých dětí jsem měla (asi jako každá matka) záchvat „přírodního léčitelství". Zakoupila jsem „odbornou literaturu" a začala sbírat bylinky. Copak o to, sbírání nebyl problém. Ale v paneláku nemáme žádnou suchou teplou půdičku, kde by se daly bylinky sušit. Všechny vodorovné plochy, kromě nezbytně nutných průchodů po podlaze, byly pokryty novinovým papírem, na kterém se sušily od jara do léta nějaké bylinky. Ale se dvěma malými dětmi to byl trochu problém. A jak rostly, zvětšovaly se i jejich nároky na volný prostor. A tak jsem se musela nedobrovolně vzdát krásně provoněného bytu. I když v paneláku to stejně nějak nebylo ono.

Už nesbírám ani nesuším. Možná zase začnu, pokud bude zájem ze strany potomků či to bude vyžadovat zdravotní stav někoho z rodiny. Ale opojná vůně kvetoucích lip na mě stále působí. Kdykoliv ji ucítím, otáčím hlavu, pátrám očima a směřuji své kroky či řídítka mého kola k rozkvetlému stromu. Zhluboka vdechuji, přivírám oči, jsem zase tou malou holkou, která chodila s dědou trhat lipový květ.

Je červen, začínají kvést lípy ...

Fotogalerie

24.06.2013 vložil/a: Burajda
karma článku: 3.3
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Takový normální týden (očima manželky)

Ze života
Je páteční odpoledne. Nakládáme do auta kola a věci na celý víkend. Tak jako mnohokrát předtím odjíždíme strávit cyklovíkend do nějakého…
22.11.2011
Burajda
(8)

Zimní procházka aneb pěší cyklistka v zasněženém lese

Ostatní
Ještě včera to venku vypadalo na příjemné předjaří, ale dnes se mi po prvním ranním pohledu z okna drala na jazyk poněkud jadrnější slova.…
13.02.2011
Burajda
(3.62)
PR

Cestování a důležitost cestovního pojištění

 ()
Proč je vlastně cestovní pojištění nezbytnou výbavou každého turisty či cestovatele? Jaké všechny situace dokáže pokrýt a na co je dobré se připojistit? Ve světě dnes také máme nového strašáka v podobě koronaviru, čemuž se rovněž mnohé pojišťovny přizpůsobily i ve svých pojistných smlouvách. Na tato a další témata se podíváme v rámci našeho článku, po jehož přečtení může být i vaše dovolená klidnější a bezpečnější.

Elektrické koloběžky: Jak jsou na tom s legislativou a pojištěním?

 (pexels.com)
I když se auto jeví jako optimální dopravní prostředek, co se týče rychlosti a komfortu, pro některé situace tak úplně nestačí. Perfektním příkladem jsou větší města, kde při cestování v dopravní špičce můžete ztratit klidně i hodinu postáváním v zácpách a na semaforech.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

261 cyklistů (23 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021