reklama

Až rozkvetou lípy

Foto: Autor

Nemám na mysli tento hit mého mládí

http://www.youtube.com/watch?v=rrxs2FLqWaw

ale období, kdy kvetou stromy, jejichž listy se objevovaly a objevují ve spojitosti s našimi státními symboly. Proč asi zrovna lípa je českým národním stromem? Nevím. Co ale vím, že má setkání s lípami ve mně nechala silné stopy.

Mé nejstarší vzpomínky patří do dětství. Jezdila jsem na léto k babičce a dědovi do Horních Počernic. Pamětníci si možná vzpomenou, že zdejší hlavní silnice byla kdysi lemována krásnou alejí vzrostlých lip. S dědou jsem chodila trhat lipový květ, který se pak sušil na půdě rozložen na novinovém papíru. Tu půdu jsem měla moc ráda. Nejenže byla celoročně provoněna vůní lipového květu, ale ve skříni tu byl ukryt úplný poklad – celé ročníky časopisu Vpřed s kresleným seriálem o Rychlých šípech. Pokud mě babička nebo děda nemohli najít, najisto šli na půdu, kde jsem ležela uprostřed té krásné lipové vůně a hltala příběhy Mirka Dušína a jeho kamarádů.

A pak lipovou alej vykáceli kvůli rozšiřování silnice a já přestala být dítětem a zajímaly mě úplně jiné věci než nějaké kvetoucí „lípííí".

Coby matka dvou malých dětí jsem měla (asi jako každá matka) záchvat „přírodního léčitelství". Zakoupila jsem „odbornou literaturu" a začala sbírat bylinky. Copak o to, sbírání nebyl problém. Ale v paneláku nemáme žádnou suchou teplou půdičku, kde by se daly bylinky sušit. Všechny vodorovné plochy, kromě nezbytně nutných průchodů po podlaze, byly pokryty novinovým papírem, na kterém se sušily od jara do léta nějaké bylinky. Ale se dvěma malými dětmi to byl trochu problém. A jak rostly, zvětšovaly se i jejich nároky na volný prostor. A tak jsem se musela nedobrovolně vzdát krásně provoněného bytu. I když v paneláku to stejně nějak nebylo ono.

Už nesbírám ani nesuším. Možná zase začnu, pokud bude zájem ze strany potomků či to bude vyžadovat zdravotní stav někoho z rodiny. Ale opojná vůně kvetoucích lip na mě stále působí. Kdykoliv ji ucítím, otáčím hlavu, pátrám očima a směřuji své kroky či řídítka mého kola k rozkvetlému stromu. Zhluboka vdechuji, přivírám oči, jsem zase tou malou holkou, která chodila s dědou trhat lipový květ.

Je červen, začínají kvést lípy ...

Fotogalerie

24.06.2013 vložil/a: Burajda
karma článku: 3.31
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Takový normální týden (očima manželky)

Ze života
Je páteční odpoledne. Nakládáme do auta kola a věci na celý víkend. Tak jako mnohokrát předtím odjíždíme strávit cyklovíkend do nějakého…
22.11.2011
Burajda
(8)

Zimní procházka aneb pěší cyklistka v zasněženém lese

Ostatní
Ještě včera to venku vypadalo na příjemné předjaří, ale dnes se mi po prvním ranním pohledu z okna drala na jazyk poněkud jadrnější slova.…
13.02.2011
Burajda
(3.63)
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

7874 cyklistů (130 přihlášených)

Alpe Adria cycling route červen 2024

Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024