reklama

Okružní cesta jihem Moravy na kole

Jaroměřice nad Rokytnou
Jaroměřice nad Rokytnou
Foto: Autor

Start 24.8.2016 ráno
Směr obslužná dálniční komunikace u Vyškova směr Rousínov a po sice nevyznačených cyklostezkách ale cestách bez dopravy do Křenovic. Zde začíná rovina Slavkovského bojiště a začínají vyznačené cyklotrasy. Zajímavosti na trase je nedaleký zámek Slavkov, kousek za Křenovicemi je obec Prace s mohylou míru se zajímavou expozicí bitvy tří císařů, kterou stojí zato navštívit. Dále jsem pokračoval přes Rajhrad s klášterem,ve kterém je památník národního písemnictví. Dál cesta vedla směr Dolní Kounice se zámkem a klášterem Rossa celi, který je již částečně bez střechy ale je zajímavý. Pokračoval jsem podél řeky Jihlavy do Ivančic,kde končí rovina a začíná stoupání směr Mohelnice, Kramolín a podél vojenské letecké základny Náměšť nad Oslavou do kempu Wilsonka v Hartvíkovicích. Kemp je na břehu Dalešické přehrady u legendární Wilsonovi skály, kterou si z dětství pamatuji v celé kráse a výšce před zatopením po dobudování vodního díla. Tato část řeky Jihlavy byla asi tou nejhezčí, tak jak to u přehrad bývá. Velká část skály je pod vodou ale i tak je zajímavá a je na ní vybudován turistický můstek s vyhlídkou.Kemp je pěkný, hodně rozsáhlý v krásné přírodě s písečnou pláží. Ujetá vzdálenost 103 km. Podle plánu jsem zde chtěl postavit stan a přenocovat.V místní restauraci jsem se posilnil ale vzhledem času a počasí jsem se rozhodl ve 14,30 pokračovat v cestě po mostě přes přehradní jezero ,obec Dalešice na zámek Jaroměřice nad Rokytnou. Krásné slunečné počasí ještě umocnilo pohled na nádherný zámek s parkem. Pokračoval jsem do nejbližšího kempu ve směru na Znojmo v Jevišovicích. Při vjezdu do Jevišovic mě uvítal na vršku v obci zámek a odbočka k přehradě a do kempu. Přehradní hráz je pěkná, zajímavá a ještě stavěná z kamenů. Na vybetonovaných prostorách pro koupání je již znát čas. Kemp je 150 m od přehrady v lese a je klidný a velmi pěkný. V noci na mě zapůsobilo nebe plné hvězd.
Ujetá vzdálenost 148 km

25.8.2016
Kemp je směrován na východ,takže mě hned po východu slunce stan rychle oschl a mohl jsem sbalit a vyrazit směr Znojmo. Cestou jsem projížděl poutním místem Hluboké Mašůvky. Je to pěkné místo, jako všechna místa,která dříve lidé uctívali. U pramene léčivé vody jsem doplnil zásobu a pokračoval do Znojma. V Mašůvkách je na kopci pěkný a zařízený kemp. Znojmo jsem si prohlédl a projel bez problémů. Město a okolí je zajímavé a dalo by na několika denní pobyt.Při výjezdu jsem odbočil u bývalých císařských kasáren vpravo směr Nový Śaldorf.Zde jsou zajímavé vinné sklepy dlouhé i 100 m. V minulosti majitelé přes zimu škrábali z pískovcových stěn sklepů jemný písek,který se dodával doVídně, kde ho používali na štukové omítky. Cesta pokračovala přes obec Slup se zachovalým pěkně upraveným vodním mlýnem. Samotný mlýn připomíná menší zámeček. Dále jsem pokračoval směr Jaroslavice se zámkem, Dyjákovice se zajímavým pěkně upraveným kostelem s farou a zámkem do Hevlína a odtud na skok do Rakouska na prohlídku Laa an der Thaya s pěknou radnicí. V oblasti státní hranice je kromě hotelů a kasin i vietnamská tržnice i s trpaslíky. Po prohlídce jsem se vrátil do Hevlína a pokračoval směr Drnholec. Za Drnholcem jsem vjel na cestu po pravém břehu jezer. První jezero je působivá ptačí rezervace,která je plná ptáků. Hladina je částečně pokrytá do červena zbarvenými rostlinami. Cesta je velmi hrbolatá ale pomalu sjízdná. Podél jezer jsem pokračoval přes Věstonice do Nových Mlýnů na ubytování v kempu Pálava. Kemp je dobrý, byl plný stanů ale není z něho přístup k vodě. Chtěl jsem pokračovat v cestě podél jezera i po levém břehu ale po dvou km kamenité cesty plné děr jsem to vzdal.

Projížděl jsem cestu kolem jezer s výhledem na rodinný výlet. Nezdály se mě pravdivá tvrzení těch, kteří toto dobrodružství absolvovali. Cesty jsou v lepším případě špatné a často obtížně průjezdné (kromě oblasti Pasohlávek) což je u této jedné z nejatraktivnějších turistických lokalit v podstatě napojené na Lednicko-Valtický areál nepochopitelné. Břehy jezer mají zabrané rybáři a tvoří nepřetržitou řadu léta zaparkovaných karavanů a podobných příbytků. Některé karavany jsou obestavěny ve stylu slamy v Rio de Janeiro. Kde jsou ekologové, hygiena, všechny omezení a zákazy a příkazy? Jsem v rozpacích z toho jaká je v v této překrásné krajině pod Pálavou některých místech situace a i z toho, jak Miloš s Bohušem zdejší pozemky rozdávají Číňanům.
Dnešní ujetá vzdálenost od Znojma po rovině, ale v citelném protivětru je 102 km.

26.8.2016
Třetí den jsem ráno sbalil stan a vydal se dál na cestu Jižní Moravou.Dál jsem pokračoval po trase na Kyjov oblastí,která je pro mě tou pravou Jižní Moravou a kde je každá vesnice v oboru vinařství a folkloru opravdu pojmem. Po tříkilometrovém stoupáním je dále terén již zvlněný , stráně jsou posety vinohrady,ze kterých se ozývají zařízení na plašení špačků.Některé napodobují výstřely,jiné křik dravců.Jel jsem směrem na Kyjov přes Zaječí do oblasti Modrých hor kolem Velkých Pavlovic, Bořetic, Kobylí a dále přes Čejč, Hovorany, Šardice do Svatobořic-Mistřína. Zde jsem odbočil na zámek Milotice.Asi po jednom kilometru jsem narazil na cyklostezku do Mutěnic tak jsem si cestu prodloužil a do Milotic jsem jel z Mutěnic přes Dubňany a Ratíškovice. Po prohlídce velmi pěkného a zajímavého zámku jsem pokračoval do Kyjova. Kyjov se za poslední období velmi změnil. Náměstí je pěkně upravené a plné života. Zde jsem se posilnil a vydal se přes Nesovice domů k Vyškovu.
Dnešní ujetá vzdálenost 122Km.

Cesta byla celkem dlouhá 372km.
Cesta vedla kromě Vyškovska a okolí Dalešické přehrady oblastmi, kde jsou vinohrady. Po celou dobu cesty mě doprovázelo sluníčko. Projel jsem část Moravy, kde je několik oblastí,ve kterých je možné strávit i několika denní dovolenou. První oblast je Slavkovského bojiště,další je okolí Ivančic od Oslavan po Dalešice,Znojemsko s blízkou Vranovskou přehradou a NP Podyjí vydá na týdenní pobyt, kraj pod Pálavou s Lednicko- Valtickým areálem je v mých očích jedno z nejpěknějších míst u nás a Kyjovsko nezůstává o mnoho pozadu.Ale to je již na jiné cesty.

Fotogalerie

01.09.2016 vložil/a: jarpal
karma článku: 3.29
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Bradlo – mohyla M. R. Štefánika

Cestování
Viděl jsem již hromadu různých památníků. Na Slovensku jsem navštívil při různých zájezdech památník na Dukle, muzeum SNP V Banské Bystrici…
05.11.2016
jarpal
(5.08)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Kudrna)

Bikepackingová výzva Rakouskem až domů

Česko, Rakousko
04.07.2024 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
7 800 Kč
 (CK Frčíme)

Šumava na kole

Česko
12.07.2024 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
5 900 Kč
 (CK Frčíme)

Teplické cyklostezky na pohodu

Česko
20.08.2024 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
10 500 Kč
PR

Dovolená plná zážitků: Cyklistika, hazard a relax v jednom

 (shutterstock.com licencia NATALIS)
V letních měsících se otevírají dveře k dobrodružství a odpočinku, a co by mohlo být lepšího než spojit dovolenou plnou zážitků s aktivitami, které nabízejí vzrušení, relaxaci a šanci na výhru? Cyklistika, hazard a relaxace - tři prvky, které mohou vytvořit nezapomenutelný zážitek z dovolené. Přečtěte si, jak tyto různorodé aktivity mohou společně vytvořit dovolenou plnou vzrušení a odpočinku.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

242 cyklistů (11 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 6. část

Naše první třítisícovka Slibovali jim ráj na zemi a místo toho je čekala jen pustá step. Tak zní úvod příběhu…
Peggy | včera

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 5. část

5. část - Jezero Yssyk-kul a okolí V sedle se cesta narovnala a pak zlomila. Bylo už jasné, že jsme bouřku…
Peggy | 10.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024