reklama

Z Mladé Boleslavi do Kutné Hory

Rozhledna Romanka
Rozhledna Romanka
Foto: Autor

Inu, sobota na krku, astronomické léto takřka u konce, leč krásné počasí - nezbylo mi nic jiného, než se někam vydat na kole. Po několika posledních výletech, kdy bylo cílem zdolání nějakého kopce, ať už to byl Ještěd, či Kozákov, padla volba trasy na Polabskou nížinu, konkrétně se měla ubírat do Kutné Hory. Vyrazil jsem těsně před obědem kolem 11, a hned po prvních pár kilometrech jsem musel před cukrovarským městečkem Dobrovice svlékat jednu vrstvu oblečení kvůli horku, které mě za dané konstelace nemile překvapilo, byť po svlečení si už nebylo nač stěžovat :-). Z Dobrovic jsem pokračoval přes Mcely až do obce Hrubý Jeseník, kde se nachází nejníže položená rozhledna na našem území. Jmenuje se Romanka a leží v nadmořské výšce 204 metrů. Údajně je z ní však vidět za dobrého počasí až na Sněžku.

Do Nymburka už to byl jen kousek, nicméně Nymburku jsem se vyhnul a to samé jsem provedl i Poděbradům. Spárům Kolína jsem se však už nevyhnul a městem k mé radosti projel bez jakéhokoliv bloudění. Po Kolínu už následovalo pouze krátké stoupání na Kutnou Horu, a poté se otevřel nádehrný pohled na město, na druhé straně bylo vidět až na Krkonoše.

Po krátké obhlídce historických krás Kutné Hory následovala cesta zpět, kde jsem zvolil pro změnu objížďku Kolína. Zajímavým bodem byla maličká, neřknu-li odstrčená vesnička Kamhajek, kde se nachází rodný dům slavného českého zápasníka Gustava Frištenského. Příznačně je to dům č.1. Blížíce se k Nymburku jsem opět v dálce viděl dva vysoké stožáry - jedná se o nejvyšší stavbu ČR. Dva vysílače vysoké 355 metrů, vysílající na středně dlouhé frekvenci 639 kHz Český rozhlas Plus. Nacházejí se u obce Přistoupim vedle Českého Brodu. Projel jsem Nymburkem, a zahýbaje do ulice Ferdinanda Schulze jsem si to namířil na Benátky nad Jizerou, ze kterých jsem to už do Mladé Boleslavi po staré boleslavské cestě vedoucí až do Prahy neměl daleko.

Fotogalerie

20.09.2015 vložil/a: 51005100
karma článku: 2.96
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

PR

Cyklistika – přínos pro zdraví a pohodu

 (S'portofino)
Před sebou máte jen sebe a trasu: můžete si vybrat divočinu, jednu z mnoha vyhlídkových tras nebo městský ruch, od kterého se můžete kdykoli odpojit.

Do Českého lesa za dobrodružstvím i historií

 ()
Hledáte pro svou dovolenou místo, které nabízí nádhernou přírodu, historii, poznání, ale také pravý lázeňský odpočinek, dechberoucí architekturu a to vše bez davů všudypřítomných turistů? Přesně to svým návštěvníkům nabízí pohoří Český les.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

220 cyklistů (1 přihlášený)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023