reklama

Z Mladé Boleslavi do Kutné Hory

Rozhledna Romanka
Rozhledna Romanka
Foto: Autor

Inu, sobota na krku, astronomické léto takřka u konce, leč krásné počasí - nezbylo mi nic jiného, než se někam vydat na kole. Po několika posledních výletech, kdy bylo cílem zdolání nějakého kopce, ať už to byl Ještěd, či Kozákov, padla volba trasy na Polabskou nížinu, konkrétně se měla ubírat do Kutné Hory. Vyrazil jsem těsně před obědem kolem 11, a hned po prvních pár kilometrech jsem musel před cukrovarským městečkem Dobrovice svlékat jednu vrstvu oblečení kvůli horku, které mě za dané konstelace nemile překvapilo, byť po svlečení si už nebylo nač stěžovat :-). Z Dobrovic jsem pokračoval přes Mcely až do obce Hrubý Jeseník, kde se nachází nejníže položená rozhledna na našem území. Jmenuje se Romanka a leží v nadmořské výšce 204 metrů. Údajně je z ní však vidět za dobrého počasí až na Sněžku.

Do Nymburka už to byl jen kousek, nicméně Nymburku jsem se vyhnul a to samé jsem provedl i Poděbradům. Spárům Kolína jsem se však už nevyhnul a městem k mé radosti projel bez jakéhokoliv bloudění. Po Kolínu už následovalo pouze krátké stoupání na Kutnou Horu, a poté se otevřel nádehrný pohled na město, na druhé straně bylo vidět až na Krkonoše.

Po krátké obhlídce historických krás Kutné Hory následovala cesta zpět, kde jsem zvolil pro změnu objížďku Kolína. Zajímavým bodem byla maličká, neřknu-li odstrčená vesnička Kamhajek, kde se nachází rodný dům slavného českého zápasníka Gustava Frištenského. Příznačně je to dům č.1. Blížíce se k Nymburku jsem opět v dálce viděl dva vysoké stožáry - jedná se o nejvyšší stavbu ČR. Dva vysílače vysoké 355 metrů, vysílající na středně dlouhé frekvenci 639 kHz Český rozhlas Plus. Nacházejí se u obce Přistoupim vedle Českého Brodu. Projel jsem Nymburkem, a zahýbaje do ulice Ferdinanda Schulze jsem si to namířil na Benátky nad Jizerou, ze kterých jsem to už do Mladé Boleslavi po staré boleslavské cestě vedoucí až do Prahy neměl daleko.

Fotogalerie

20.09.2015 vložil/a: 51005100
karma článku: 2.95
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

PR

Cyklistika s dětmi: Myslíte na všechno?

 ()
Vyrazit s dětmi na cyklistický výlet je snem mnoha rodičů. Důležité si je ale uvědomit, že dítě není dospělák a dlouhé vyjížďky pro něj budou náročné a nemusí ho bavit. Malé děti navíc potřebují speciální vybavení. Zamysleli jsme se nad tím, co všechno cestování na kole s dětmi obnáší.

Horské skládací elektrokolo Montague Paratrooper – Pendix 300

Skládací elektrokolo Montague Paratrooper – Pendix 300 (Citybikes)
Již nějakou dobu vytvážíme v naší dílně zajímavé elektrokolo, které má řadu specifických vlastností, které jsou na našem trhu velmi neobvyklé. Jde o spojení skládacích horských kol Montague a elektrických pohonů Pendix.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

263 cyklistů (20 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021