reklama

Praděd aneb z mraků do mraků

Foto: Autor

V poslední době se tady docela často objevuje téma "kudy na Praděd", až jsem neodolala a ze šuplíku jsem vytáhla své zápisky z roku 2004, kdy jsem v červenci strávila s naší cyklopartičkou týden v Jeseníkách. Bydleli jsme tehdy pěkně v ďolíku pod Rejvízem, v hotýlku U Pekina.

Výstup na Praděd vyšel na čtvrtek 15. 7. 2004 a byly jsme tři skupiny - cyklosekce, která se vydala na kolech už z našeho přechodného bydliště, autosekce, která se auty dopravila na Červenohorské sedlo a jela jen hřebenovku na Praděd a zpět, a kavárenská sekce, která... No co asi tak mohla dělat kavárenská sekce...

Vzhledem k tomu, že jsem si v té době psala zápisky do sešitu pěkně zčerstva už v průběhu cesty, rozhodla jsem se záznam ponechat tak, jak jsem jej tehdy pořídila. Jen jsem sem tam doplnila poznámku (pozn.):

  • výjezd v 9:30, vyjelo nás osm.
  • "krutý" výstup na Rejvíz (pozn. - večerní brífing byl poněkud náročný a trošku se protáhnul. Kruci jak mě tehdy bolela hlava...).
  • pak se to furt houpalo a byla zima a bylo vlídno a bylo nevlídno a bylo to nekonečný. Ale krásný :o))).
  • pozn. k mapě - po té žluté z Opavské chaty jsme se fakt drápali nahoru. Na ten krpál se nedá zapomenout. Ostatně "žlutá" je také to jediné, co si z úseku Rejvíz - ČH sedlo pamatuji. A také to, že jsem to celé vyjela :o))).
  • 11:00 - sváča pod Orlíkem na kótě 1.051,2 m (rozcestí Kristovo rozloučení). Kolben vybalil další "učitelské" višně v čokoládě (pozn. - není nad to mít za kamaráda dětmi oblíbeného učitele, zejména pak po ukončení školního roku).
  • kopec, furt a pořád jen KOPEC! Rozdíl byl jen v tom, jestli je to ještě kopec nebo už ku*va kopec.
  • 12:20 - Videlské sedlo, 27 km. Oproti plánu máme JEN 20 minut skluz.
  • naprosto šííílený výšlap po modré cyklo (pozn. - dnes cyklo č. 6154).
  • 36 km a první ztráty - Machna + Kolben to vzdali a sjeli do Bělé, kde se nechali zachránit Kolbenkou (= týlové záchranné postelové zázemí).
  • po ŽTZ dlouhý sjezd a kamenitá cesta. Hnus pod námi, hnus nad námi a Jarouš píchnul.
  • výhledy jen když se rozestoupily mraky.
  • 14:00 - 15:00 Červenohorské sedlo. Mlha jako kráva (pozn. - díky té mlze vlastně do dnes netuším, jak ČH sedlo vlastně vypadá).
  • do hotelu nás nepustili - poslali nás naproti s tím, že je to tam levnější.
  • HURÁ, v té mlze byla fakt další bouda!
  • gulášovka, kyselica, čaj, káva a TEPLO!!!
  • navrhovala jsem "zaječí úmysly", ale bylo nekompromisně rozhodnuto, že jedem na Praděd.
  • jo a připojila se autosekce (= bylo nás zas 8), ale ani oni se cestou na ČH sedlo nenudili:
    - BrJájové na Rejvízu platili 500,- pokuty za rychlost. Editu před radarem stihnul varovat Jarouš.
    - v Jeseníku zabloudili, protože si mysleli, že jedou špatně, a až když zjistili, že jedou fakt špatně, pochopili, že jeli vlastně dobře.
    - na ČH sedle nebylo pro mlhu vidět a to až tak, že jej na první pokus vůbec nenašli. Našli až po velkém úsilí na druhý pokus.
  • z ČH po modré cyklo = OK! OK! OK! Příjemná cesta téměř po vrstevnici (pozn. - dnes cyklo č. 6075).
  • rozcestí Nad Petrovkou - zkratka po MTZ na Kamzík. Celé vyjel JEN Jarouš, ostatní občas tlačili (pozn. - do dnes by mě zajímalo, kterej blbec tuhle zkratku vymyslel a jak dokázal, že jsme ho poslechli. Jistě, byl to Jarouš, kdo jiný. Z pohodové cyklo jsme totiž dobrovolně sjeli někam, co si pamatuji jen jako mokrou trávu, mokré balvany a mokré dřevěné lávky. Paradoxně z celého úseku ČH - Praděd si nakonec pamatuji jen tento úsek).
  • KRUTÝ výjezd z Kamzíku na Velký Jezerník.
  • Švýcárnu jsme nedobrovolně minuli, protože zrovna zavírali.
  • 17:00 - PRADĚD DOBYT!!! Před vrcholem se dokonce rozestoupila mračna a vykouknul vysílač - buď se bál, abychom ho neminuli nebo se chtěl podívat, co za magory se to v té mlze sápe nahoru.
  • čaj a káva v restauraci. Sladkou tečku neměli, tak jsme si posloužili ze svého.
  • sjezd do Karlovy Studánky (= ku*va skopec, naměřená maximálka 63 km/hod.) a pak super silnice do Vrbna (= mírný skopec).
  • 18:30 Vrbno - kavárna - jen pivo - v 19:00 odjezd.
  • 19:10 - v rybí restauraci na kraji Vrbna jsme potkali kavárenskou sekci - celý den se jen tak poflakovali a čekali, zda to přežijem. Praděd pak dobyli v pátek se sluncem nad hlavou a ve zkrácené verzi (někdo z Karlovy Studánky, někdo z ČH sedla a někdo z Videlského sedla).
  • nádherná cesta lesem po ČTZ na Rejvíz - je to proti proudu potoka, ale přitom to vypadá, že se jede furt a pořád s kopce.
  • 20:30 zpátky "doma".

Mapa http://www.mapy.cz/s/c2ia

a fotky http://www.bbcc.cz/hist/2004/0711UPekHo/Images15.htm#praded

Ujeli jsme asi 91,4 km s průměrkou 13,1 km/hod. (pozn. - což považuji za velmi slušný výkon) a nastoupali jsme téměř 2000 výškových metrů. Díky počasí si do dneška Praděd sice pamatuji jako jeden velký dokopec v mlze, ale o to jsou vzpomínky intenzivnější i po těch 10 letech :o))).

Každopádně výstup na Praděd mohu jen a jen doporučit. A ať už se rozhodnete jet odkudkoli mohu vám garantovat, že je to úplně jedno, protože všechny cesty stejně vedou do kopce :o)))

Fotogalerie

12.08.2014 vložil/a: radka
karma článku: 2.27
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Dámská zdraví z PoSázaví aneb jaké jsou cesty podél Sázavy

Cestování
Dámská 2019 se nesla pod heslem "Pramen zdraví z PoSázaví" a Posázaví jsme si užily opravdu dost. Jely jsme Sázavu od pramene k soutoku.…
14.02.2020
radka
(3.65)

Vodňansko

Cestování
Do Vodňan jsem za svých více jak 50 let života prvně zabloudila loni v létě cestou na poutní místo Lomec, kde je unikátní oltář tzv.…
21.09.2017
radka
(5.08)

Nach Gmünd (25. – 30. 8. 2014)

Cestování
Už od jara jsme přemýšleli, kam se asi tak vydáme v létě na cyklodovolenou - tentokrát to mělo být po delší době pouze „na těžko". Padaly…
10.07.2015
radka
(2.28)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Frčíme)
cyklistický
Autobusem
10 500 Kč
 (CK Frčíme)

Labské cyklostezky na kole

Česko, Německo
19.08.2026 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
15 400 Kč
 (CK Frčíme)

Teplické cyklostezky na pohodu

Česko
25.08.2026 - 4 dny
cyklistický
Autobusem
10 500 Kč

Nejčtenější blogy:

PR

Do práce na kole nebo pěšky? Jak využít benefity pro aktivní start sezóny

 (standret / stock.adobe.com)
Jaro je ideální příležitostí změnit každodenní rutinu. Do práce na kole, pěšky nebo během se vyplatí nejen z pohledu zdraví, ale i financí, a díky zaměstnaneckým benefitům může být start jednodušší, než si myslíte. Servis kola, sportovní vybavení i regeneraci totiž můžete často uhradit právě z benefitních bodů.

Čaje, které léčí. Přírodní cesta ke zdraví a rovnováze.

 (Pixabay)
Jarní a podzimní období bývají pro lidský organismus zkouškou. Teplotní výkyvy, proměnlivé počasí a zvýšený výskyt bakterií a virů dávají imunitnímu systému zabrat. Právě v těchto měsících se častěji potýkáme s rýmou, angínou, kašlem nebo chřipkou. Tělo se ne vždy dokáže rychle přizpůsobit změnám, a proto hledáme přirozené způsoby, jak ho podpořit. Jedním z nejjednodušších, a přesto velmi účinných pomocníků, je čaj.
Cyklozájezdy | Dokempu.cz | Cyklobazar | Aktivni dovolená
Perfektní funkční oblečení pro vaše sportovní aktivity, od značky Moira.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

906 cyklistů (5 přihlášených)

Cyklodovolená 2025 – kratičký okruh Balkánem – 4. část

Z Bosny do Srbska a návrat domů 7. denNe že bych si na to zvykla, ale nejednou se stalo, že v průběhu naší…
Peggy | 10.04.2026

Cyklodovolená 2025 – kratičký okruh Balkánem – 3. část

Černá Hora - Durmitor 5. denJadranka ráno smaží palačinky, mažeme si je nutelou a domácí marmeládou, padají…
Peggy | 06.04.2026

Srdce v lomu, tiché místo, které objevíš jen z výšky

Do Českého středohoří jsme tentokrát nejeli jen tak. Nebyl to vandr „kam nás nohy zanesou“. V batohu jsme si…
cenda155 | 02.04.2026