reklama

BIOLOGIC Joule HG On/Off dynamo

Foto: Autor

Po několika týdnech tápání, a jednom úkroku stranou s cyklonabíječkou Nokia DC14 jsem dospěl k závěru, že to údajně nejlepší dostupné na trhu by mohlo splňovat, to co očekávám, tedy naprostou energetickou nezávislost na "nějakých zásuvkách" cestou.

Tedy, po předchozích zkušenostech s vyplétáním kol, jsem objednal u pana Leoše Pospíšila z Jindřichova Hradce zapletené kolo Remrex Grand Rock 28" s nábojovým dynamem BIOLOGIC Joule HG.

Díky nějakému omylu v nacenění dynama na eshopu Azubu to zapletené kolo včetně poštovného přišlo na 4541 Kč, ale vám se to už asi nepodaří, Azub rychle přecenil.

Výdajům není konec, k tomu, aby to šlo připojit k dalšímu zařízení je potřeba ještě chránič BioLogic ReeCharge Dynamo Kit, s poštovným 880 Kč.

Do 14 dnů doma, a tak jsem to na to kolo navěsil.
Firma BioLogic je zjevně velmi ekologicky zaměřená, žádné zbytečné papírky, návody a další hromada letáků, krabička z recykovaného papíru, návod najdeš bez problémů na netu.
Sestaveno rychle, hned napodruhé jsem to měl, bylo potřeba trochu oholit izolaci drátků, aby byl kontakt chrániče s dynamem, mají k tomu takové plastové šidítko, je na fotce.

Kontakty mě vůbec trápily prvních pár kilometrů, z toho chrániče je kabílek s Nokia jackem 3.5 mm, k nabíjení potřebuji microUSB, tedy redukci, a tady jsem objevil poměrně snadno řešitelný poblémek. Ten 3.5 jack má zřejmě o malinko menší průměr, než všechny moje redukce mají, tedy vrdlá se, vypadává, ztrácí kontakt. Stačilo omotat izolačkou, ale prožil jsem chvilku tápání, proč někdy nabíjí a jindy ne.

Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodnul pro dynamo BIOLOGIC Joule HG On/Off, byla právě ta možnost "off". Tedy vypnout dynamo, když nechci, aby mě brzdilo. Vypnout a zapnout lze opravdu velmi snadno, pootočením takového prstence na dynamu. Tedy jednoduchost zapínání a vypínání je věc, kterou je potřeba ocenit. Druhou stranou mince je skutečnost, že při šlapání nějak nepoznám, jestli dynamo je zapnuté nebo vypnuté, protože i zapnuté klade tak malý odpor, že kdybych o tom, že mám v náboji dynamo nevěděl, myslel bych si, že mám jen prostě nějakou "vychytanou" nábu. Možná přesným měřením by šlo zjistit, jak moc dynamo když je zapnuté "brzdí", mě se to mými chabými smysly nepodařilo.

Teď to nejdůležitější.
Jak moc to nabíjí. V přírodě je vždycky něco za něco, tedy neklade-li dynamo téměř žádný odpor, nelze očekávat žádný Temelín.
Zatím první zkušenost. Dynamo v provozu 71 km, průměrná rychlost pohybu 14.8 km/h, dokázalo to nabít externí záložní zdroj z nuly na 2600 mAh.
Kontrolka nabíjení na tom záložním zdroji ukazuje, že začíná opravdu nabíjet až někdy od 9-10 km/h (kolo 700).

Můj závěr:
Zdá se, že na provoz hodně žravého "smartfounu" by mělo tohle dynamo v pohodě stačit. Představa, že budu mít nadbytek energie, tedy na dobíjení akumulátorků do gps, reproduktorů nebo světla mě ovšem rychle opustila.

Další věcí je, jestli investovat nějaké peníze navíc do té "on/off" funkce, mě se zdá, že vypnutí dynama může pomoci pouze tak v psychologické rovině. Tedy u hodně zatíženého trekového kola.
Počítači gramů na galuskách mohou mít úplně jiný pocit.

Fotogalerie

07.04.2013 vložil/a: Jindra8526
karma článku: 6.28
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Být králem na cestě ... 6. NDR

Cestování
Budou to už dva měsíce, a stále jsem nedopsal své vyprávění o poslední části cesty.Nedokážu, jako třeba Peggy, sepsat to po pár měsících,…
04.10.2019
Jindra8526
(5.08)

Být králem na cestě ... 5. Do Hamburku

Cestování
Čas, který potřebuji k tomu, abych se ráno vypravil jsem za ty dva týdny v sedle dokázal zkrátit na půl hodiny. Večer zbytečně nekrámuji,…
24.08.2019
Jindra8526
(3.64)

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

Cestování
Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede-li člověk po dálnici, nemá…
10.08.2019
Jindra8526
(5.33)
PR

Zažijte nekonečnou svobodu na stezkách s horskými elektrokoly Crussis

 (Ground Picture / Shutterstock.com)
Pokud milujete dobrodružství na dvou kolech a zároveň toužíte po pocitu svobody, je tu pro vás jedinečná možnost. S horským elektrokolem Crussis si můžete užít neuvěřitelné zážitky na horských stezkách a díky tomuto elektrokolu se vám tak otevřou dveře do nového světa neomezených možností. Bez ohledu na vaši fyzickou kondici nebo technické dovednosti vám horské elektrokolo, umožní překonat terénní překážky a objevovat krásy přírody s minimálním úsilím.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

147 cyklistů (2 přihlášení)

Bikepacking španělsky 6.část: Z Andalusie přes Extremaduru do Castilla y León

Ronda s ikonickým mostem přes hluboký kaňon, poutnické El Rocío, kde sa naše kola topí v písku, nádherná…
Kristina | 29.05.2023

Stezka středozemím

Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz).…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023