reklama

Vídeňské Alpy podruhé - Naturpark Hohe Wand

Blížíme se k náhorní plošině Hohe Wand.
Blížíme se k náhorní plošině Hohe Wand.
Foto: Autor

Naším druhým cílem v oblasti „za Vídní" byl přírodní park Hohe Wand a zejména vyhlídková plošina, která byla vyfocena ve všech informačních materiálech. Jde o lokalitu jihozápadně od Vídně a my vyjížděli od Wiener Neustadt. Cyklotrasa nás vyvedla z městského mumraje a drželi jsme se po ní až do Markt Piestingu. Pak jsme museli po okreskách, ale i tam se jelo naprosto pohodově. Vesničky, přes které jsme jeli, byly jak přes kopírák. Pár domků pěkně upravených a každé vévodila zřícenina hradu. Zbytky čtverhranné věže a nějaké to zdivo... Až jsme si říkali, jestli tady opravdu bylo tolik hradů nebo ty zříceninky byly vystavěné v pozdější době jako módní doplněk... Přece jenom kam oko dohlédlo, všude kolem nás byla placatá rovina, tak proč by každých 10 - 15 km musel být hrad?!?. Zeptala jsem se na to potom strýčka Gůgla a podle něj hrady opravdu byly stavěny cca ve 12. století. Takže kdo miluje zříceniny starých hradů, ten si tady rozhodně přijde na své.

Cestou jsme se trošku obávali, jak vlastně ten přírodní park poznáme, ale celkem brzy jsme zjistili, že ho rozhodně nepřehlédneme. Za obcí Dreistetten se z rovinaté krajiny, kterou jsme projížděli, náhle začala vynořovat skalní stěna o délce několika kilometrů. Hmmm, tak tohle to bude ono... A čím jsme byli blíž, tím větší respekt v nás ten skalní masiv budil.

Příjezdových cest jsme měli na výběr hned několik. Nijak zvlášť jsme si nevybírali, kudy pojedeme - jeli jsme, kam nás kola vezla, až nás dovezla do Gaadenu. A tady skončila pohodička na rovince a začali jsme pozvolna stoupat. Ze Stollholfu už jsme dokonce viděli i vyhlídkovou plošinu, která byla naším dnešním cílem.

Skalní masív má v nejvyšším místě asi jen 800 metrů, ale vyhrabat se tam na kole, to dá docela zabrat. Zejména po našem včerejším pochodu na Schneeberg... Navíc dneska opět slunce pražilo ze všech sil, takže teploty se šplhaly do tropických hodnot. Ach jo... A aby toho nebylo málo, voda nám začala docházet a o své se začaly hlásit naše žaludky, ale jak to tak v rakouských vesničkách bývá - jsou sice krásné a upravené, ale ve všední den tady chcípnul pes...

No, nebudu to dlouho prodlužovat. Na parkovišti kousek nad Stollholfenem jsme se pod vlivem vnějších vlivů (a při spatření toho krpálu před námi) rozhodli, že ta vyhlídka je vlastně pěkná i odspodu a pokud není jistota, že některá z mnoha hospod nahoře je otevřená, tak se tam zkrátka drápat nebudeme.

A tak jsme místo přírodních krás dali nakonec přednost kusu žvance a exhumaci svých tělesných ostatků ve vodorovné poloze. A abychom věděli, o co jsme přišli, tak jsme si o Naturpark Hohe Wand alespoň přečetli všechno, co jsme kde posbírali.

A o co jsme teda přišli?!? Hohe Wand je rozlehlá náhorní plošina (s výškou 826 - 1.135 m n.m.), kde si prostor pro sportovní aktivitu musí najít opravdu každý. Teda až na vodáky :o))):

  • je tu lezecký terén různých obtížností,
  • k dispozici jsou různě dlouhé trasy pro pěší turistiku (od 1,5 km až do 10 km) s různou obtížností, některé jsou i tematicky zaměřené (zejména ty určené pro rodiče s dětmi),
  • nechybí tu ZOO,
  • je tu několik restaurací,
  • je tu již zmiňovaná vysutá vyhlídková plošina,
  • je tu startovní prostor pro rogala,
  • v zimě je tu k dispozici sáňkařská a běžkařská dráha,
  • je tu muzeum, jeskyně, hřiště a já nevím co ještě...

Zkrátka na celodenní vyblbnutí je tady toho až dost a kdo neholduje sportovním výkonům nebo holdovat nemůže, lze do některých míst zajet i autem.

Sice jsme vytčeného cíle nedosáhli, ale velmi příjemně jsme se projeli a viděli jsme zase kus krajiny, která je poměrně na malém prostoru neuvěřitelně různorodá.

Fotogalerie

23.08.2012 vložil/a: radka
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Dámská zdraví z PoSázaví aneb jaké jsou cesty podél Sázavy

Cestování
Dámská 2019 se nesla pod heslem "Pramen zdraví z PoSázaví" a Posázaví jsme si užily opravdu dost. Jely jsme Sázavu od pramene k soutoku.…
14.02.2020
radka
(3.64)

Vodňansko

Cestování
Do Vodňan jsem za svých více jak 50 let života prvně zabloudila loni v létě cestou na poutní místo Lomec, kde je unikátní oltář tzv.…
21.09.2017
radka
(5.08)

Nach Gmünd (25. – 30. 8. 2014)

Cestování
Už od jara jsme přemýšleli, kam se asi tak vydáme v létě na cyklodovolenou - tentokrát to mělo být po delší době pouze „na těžko". Padaly…
10.07.2015
radka
(2.28)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Cyklotur)

Dolní Rakousko na kole – Bad Vöslau

Rakousko
01.06.2023 - 4 dny
cyklistický
Autobusem
7 820 Kč
 (CK Mamut tour)

Alpe Adria na kole

Itálie, Rakousko
01.06.2023 - 7 dní
cyklistický
Autobusem
15 500 Kč
 (CK Hoška Tour)

Bodamské jezero na kole

Německo, Rakousko, Švýcarsko
07.06.2023 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
9 950 Kč
PR

Tour de France 2023 se pomalu blíží

 ()
Tour de France, největší svátek světové rychlostní cyklistiky, už bude brzy tu. Mezinárodně sledovaná a velmi populární soutěž je jistou zárukou zhlédnutí vrcholných sportovních výsledků za účasti známých jmen, také ukázkou atraktivního prostředí a získání celkově silného prožitku. Není proto náhodou, že je tato soutěž také lákavým cílem pro sázkaře. Tour de France se pomalu blíží, jak si závod osvěžit online sázkou?

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

144 cyklistů (0 přihlášených)

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022