reklama

Den krabic

Kdesi na kanadském severu. Štědrovečerní tma na zasněžených pláních, rozčísnutých železnicí. Sníh v třeskutém mrazu a svitu měsíce jiskří a v dálce jsou spíš tušeny, než viděny, tmavé obrysy snad žulových skal. To je čas, kdy ani lesní zvěř nevychází, je zalezlá v brlozích. Jako by tušila, že noc má v sobě něco tajemného.
Posvátné ticho přeruší supot parní lokomotivy a dva kužele světla, které pročesávají tmu. Doprava nezná svátek. Stroj rozvážně táhne dlouhou housenku vagonů s nákladem zasněženého dřeva. Najednou se od posledního vagonu oddělí dvě tmavé postavy a s heknutím se kutálí po milosrdné sněhové peřině. „Jseš v pořádku Tome?" hlesl ten starší. „Jo, jasně, ale byla to šlupka", zabručel o něco mladší tulák. Tulák? Kdo jiný by v tento čas „cestoval" nákladním vlakem, že?
Oba muži se oklepali, pomalu přešli zasněženou pláň, boříce se po kolena, k tmavým skalám. Tam, pod převisem, rozdělali oheň a přemýšleli, jestli zvládnou něco si ulovit a upéci v skomírajících plamenech. Byli zbědovaní, promrzlí a hladoví. Mlčeli, tušili, že zrovna tahle noc může být jejich poslední..... Najednou ten starší trochu ožil: „ kdysi jsem tu byl a vzpomínám si, že nedaleko odtud je silnice a benzinka. Sejmeme toho chlapa, co ji tam hlídá a budeme mít spoustu jídla". " A čím ho ...?" „Nějakým šutrem, nebo klackem, okolo se snad bude něco válet".
Namáhavě se zvedli a šli asi pět kilometrů k opuštěné silnici, po které došli k stavení, u kterého se krčil oprýskaný stojan benzinové pumpy. Široko daleko není žádná civilizace, pumpa tu skomírá, ale pro náhodného pocestného má v této pustině cenu zlata, nebo spíš života. „Hele, našel jsem železnou tyč. Vím, že to tu hlídá jen jeden starý chlápek, toho bacíme, nebude ho škoda..."
Najednou se ozve volání: „kdo to tady rachotí? Hele přišla návštěva!". Bodrý vousatý děda byl na pravidelné obchůzce kolem baráčku. „Dobrej večír, chlapi, vy ale vypadáte. Určitě jste zmrzlí, pojďte se ohřát. Dělal jsem guláš, je ho dost pro nás všechny". A už strkal vykulené tuláky dovnitř.
Po dobrém a hlavně horkém guláši se rozpovídal. Potřeboval to, každá návštěva tu byla vzácná. „Víte chlapi, já pocházím z Evropy, tam se dneska slaví den krabic". „Den krabic?" kroutili hlavami oba tuláci. „Jo, to je den, kdy se narodil Ježíš a lidé ho takhle oslavují. Zpívají Hosana , na stromy věší všelijaká cingrlata a dávají si krabice". Říkají tomu Vánoce. A protože jste jediní, kteří sem dnes přišli, já vám dám taky nějaký krabice, mám je tu pro náhodné příchozí přichystaný". S těmito slovy dal oběma návštěvníkům po lepenkové krabičce, ve které byla lahev rumu, tabulka čokolády a malá kapesní Bible.
Oba tuláci byli ohromeni a oči jim zvlhly dojetím, když jim stařík vyprávěl o narození Páně, o pouti tří králů do Betléma, o darech a víře v Spasitele.
„My pro vás ale nic nemáme..... Ale počkejte, přece něco". S těmito slovy mladší tulák podával staříkovi rezavou železnou tyč, kterou doposud schovával v rukávu.......

29.11.2011 vložil/a: duhac
karma článku: 5.32
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Slovinským krasem k Jadranu

Cestování
Proti gustu žádný dišputát, jak se říká. Někdo jezdí nejraději sám, někdo s rodinou, někdo s kamarády, někdo s cestovkou. Já jsem hybrid,…
13.07.2011
duhac
(4.24)
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

247 cyklistů (8 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024