reklama

S Otavou po boku

Foto: Autor

Dlouho jsem si přál blíže poznat tuhle řeku. Ale jak na to? Bohužel nejsem vodák, abych "jel vodu", nejsem ani poutník, abych ji obešel pěšky. Jezdím na kole, takže dopravní prostředek byl dán.

A proč zrovna tuhle řeku?
Protože spojuje všechno, co mám rád. Vzniká na Šumavě. Ve stále ještě záhadné, svérázné a nádherné končině. Dále putuje jihem Čech. Krajinou, ke které mám hodně blízko. Tak moc, jak nemám snad ani ke své rodné půdě.
A také proto, že se dá skoro celá projet na kole. A to já rád.

Otava

O řece se sluší napsat nějaká fakta. Tak tedy, řeka Otava pramení v ...a sakra, ona nám nepramení. Otava pouze vzniká. Je tím trošku bita, oproti své slavnější sestřičce Vltavě, která má krásně upravený pramen pod úbočím Černé hory, ale tak to holt příroda chtěla.
Takže Otava vzniká soutokem dvou šumavských řek. Křemelné a Vydry. Věřte mi, obě jsou krásné a Otava se nemá co za své rodiče, ba i prarodiče stydět.
Křemelná, která pramení někde v hlubokých lesích na úbočí Můstku, dává Otavě jemnost, ženskost, klid a půvab.
Naproti tomu Vydra je jiného ražení. Jejím rodištěm jsou šumavské slatě.
Tam nahoře, ve Weitfallerských slatích, pramení potoky Roklanský, Modravský a Filipohuťský, původci Vydry. A Vydra povahou zůstává věrná svým předkům. Dává Otavě dravost, temnou barvu posbíranou po slatích, divokost a nespoutanost.
Jak se Otava zrodí, je z ní krásná ženská. Hned se rozeběhne skalnatým údolím, zpívá, šumí, hraje si na kamenech a tančí. Tu se propne v bocích, jinde se ohne jako luk, po chvíli se vypne jako svíčka, aby si o zatáčku dál tiše zašeptala.
Otava je krásná. Žene se z hor divoce vpřed, aby se po chvíli zklidnila v nádherné krajině Jižních Čech.
Otava je barevná. Průzračně hnědou, posbíranou nahoře, v šumavských slatích, mění na temnou barvu pod štěkeňským zámkem.
Otava se říká zelené trávě sečené koncem léta.
Otava voní. Voní šumavskými lesy. Voní sluníčkem, letním horkem a prázdninovým nicneděláním. Voní čerstvě posečenou travou a zralým obilím. Voní koupáním a cákáním a ani nedovedu popsat, kolik vůní a nálad má tahle řeka.
Staří Keltové jí nazvali Atawah, nebo Watawah - bohatá řeka. Později se jí dostalo přívlastků "zlatonosná" a "perlorodá".
A jak je to s tím bohatstvím? Pojďme se vydat na cestu s Otavou po boku a sami nejlépe uvidíte, jestli to pravda je, nebo není. Zvu vás na krátkou procházku. Pojedete se mnou?
Tak tady jsou fotky: picasaweb.google.com

Fotogalerie

19.09.2011 vložil/a: Zakarr
karma článku: 6.04
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

PR

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

167 cyklistů (0 přihlášených)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023