reklama

Bezdomovci - co s nimi :-)

Hned zkraje říkám, aby rady typu "postřílet" sem nikdo nedával.
Dost jsem o tom začal přemýšlet teď v neděli, když jsem se cestou zpátky vracel přes Rataje nad Sázavou. Venku na schodech před zámkem jeden seděl, zmrzlej jak drozd, klasický dvě igelitky. Kupodivu na mě zavolal, chvíli jsme pokecali a nakonec jsem mu dal nějaký peníze, nějak jsem si vzpomněl na Modrý život...
Do tohodle stavu může kdokoliv spadnout ani se nenaděje a pak mu často nestačí ani silná vůle, aby zas dokázal vyplavat nahoru.
Často jezdím z pražskýho hlaváku a tam je jich dost. Kupodivu mi nevaděj. Většinou jenom seděj, pijou z tý svý krabice a mlčej. Nikoho nenapadaj (aspoň jsem to nikdy neviděl). A jsou předmětem neustálý buzerace ze strany českýho policajta - magistrát prostě rozhod, že je z haly - i odjinud, kde je teplo - vytlačí. Přitom stejnej policajt si netroufne (aspoň jsem to rovněž nikdy neviděl) na cikánský party v nádražní hale, který tam kradou a hned nabízej třeba mobily.
Jedna moje známá má přitom na "vyřešení" téhle záležitosti dost zajímavý - a podle mě účinný - návod: každý z nás se narodil v některé obci - tak aby tahle obec se musela o svého bezdomovce postarat. Vždyť dřív taky byly obecní pastoušky. Dneska by to mohly být třeba příbytky postavené z obytných kontejnerů. Samozřejmě by museli pracovat, byť i jen na údržbě a čistotě dané obce.
Jo, asi to je problém...

[ Zpět ]
Datum: 16.01.2008
Autor: Airline
  • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

         

    Ze svého okolí neznám bezdomovce, který by takto nežil proti své vůli. Jistě, ocitnout se bez střechy nad hlavou a bez prostředků není tak těžké. Ale zůstat takhle a nenajít v tom zalíbení je věc druhá. Myslím si, že je to způsob života, který si tito lidé zvolili a snahy pomáhat jim - nikoliv finančně, jsou jistě ušlechtilé, ale z té ulice je nedostanou.
    Práce je dost a a vydělávat si místo somrování může většina z nich. Ale nechce. V drtivé většině jsou to alkoholici bez zájmu cokoliv změnit.
    Lidi kteří takhle nechtějí žít většinou na ulici neskončí. A jestli jo tak tam dlouho nezůstanou.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

           

      Přečtěte si knížku "Mořeplavecká odysea" od Karin Pavloskové. Hlavní hrdina a vypravěč je pes bezdomovce s českým státním občanstvím Angela ,kterej si žije na Kanárských ostrovech jako prase v žitě...
      A abych dodal něco k věci -taky si myslím, že homelesi jsou většinou psychopati . Angelo je světlá vyjímka.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.01.2008
      Autor: Howgh
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

           

      Bez znalosti osudu konkrétního jedince bych si netroufal na kategorická stanoviska a odsudky. Otázkou je i zda alkoholismus, nezájem o změnu a apatie je příčinou nebo důsledkem aktuální životní situace. Zdráhám se uvěřit, že někdo si dobrovolně vybere umrznutí na ulici.
      Na původní otázku "Co s nimi" nemám recept, tak jsem si to převedl na jednodušší "Co s ním". Mám v okolí "svého" bezdomovce, osobně se známe, občas mu přispěju a prohodím pár slov, dám najevo, že ho nepovažuju za odpadek. Nemyslím, že by si měl na sebe vydělat sám, má bércové vředy (i na chodidlech) a sotva se pajdá o berlích. Všichni se na něj vy...

      [ Zpět ]
      Datum: 16.01.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Luboš2)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

         

    Beru to takhle:
    a)Část z nich tak prostě žít chce.
    b)Část z nich nechce, ale osud a život je semlel tak, že nejsou schopni se zvednout, apatycky přežívají a nemají o nic zájem.
    c)Část z nich se dostala na dno stejně jako se to může stát komukoli z nás, ale nechtějí tam zůstat a mají v sobě sílu a chuť to změnit.

    a) nemá cenu se snažit jakkoli je ovlivňovat
    b) je velmi těžké pro ně a s nimy cokoli udělat. Pro sebelítost a clonu alkoholismu nejsou schopni vystou pení z koloběhu, kam zapadli.
    c)pro ty má cenu hledat pomoc. Nejlépe na bázi jako je Nový Prostor. Prodej časopisu mi přijde jako fajn nápad a spoustě z nich už pomohl. Zajistil jim důstojný výdělek atd.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

         

    Narazil jsem kdysi na výsledky nějakých výzkumů ze zahraničí. 60% bezdomovců byli alkoholici, téměř polovina jich trpěla nějakou duševní poruchou. Jenom 5% si jich život tuláka vybralo (takové ty typy 25-35 let s dredy obklopené smečkou psů). Z těch ostatních jich většina nežila na ulici déle než čtyři roky.
    Nevím, ty obytné kontejnery a povinnost pracovat... to pro spoustu bezdomovců není. Udržovat čistotu, nějaký řád a dokonce pracovat když všechno co potřebují vyžebrají nebo vytáhnou z popelnice...

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Aviatik
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

         

    receptem určitě není přehlížení společnosti, která je tak důsledně orientovaná na výkonnost a úspěch - univerzální měřítka pro hodnocení každého z nás. že všichni tempu nestačí je celkem logické, proto jsou tu bezdomovci, nezaměstnaní i jiné sociálně slabší skupiny, kterým může pomáhat solidarita těch "silnějších". řeči typu - "vždyť stejně pracovat nechtějí "jsou příliš jednoduché na to, aby problém vystihly. já jsem byl bez práce několikrát a znám život i pohledem ze spodních pater /spíš přízemí /. taky jsem čekával na sociální dávky na stejné chodbě jako romové. byla to dobrá škola a naučilo mě to pokoře. prošel jsem řadu zaměstnání , poznal různé / a občas nejrůznější/ týpky a domnívám se, že mám určitý přehled. proto vím, že žádné jednoduché postupy neexistují a bude potřeba uvážlivě hledat způsob jakým řešit problematiku bezdomovců,romů, dlouhodobě nezaměstnaných, důchodců a dalších. otázkou je jaký má vlastně dnešní postkomunistická politická elita zájem na skutečném řešení těchto otázek? vidím to modře a odpovídám - nedostatečný.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

         

    Lidská společnost je pestrá tudíž budou i bezdomovci ať se v této situaci ocitli z jakýchko-li důvodů. Já bych rád upozornil na stále PLATNÝ Zákon o rodině 94/63 Sb - § 87,88,89,90-o vyživovací povinnosti rodinných příslušníků všema směry přes všechna "kolena". Naše společnost neustále kritizuje neschopnost "státu"postarat se o "neschopné", ale staráme se my občané o své blízké ?

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: hasan
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

           

      Není to tak jednoduché. Ze svého okolí znám příklad kdy otec začal pít, žena se s ním rozvedla a jeho dcery jsou vdané a mají normální rodiny. Tenhle člověk stává téměř denně před Albertem somruje peníze, je neustále opilý a špinavý, nehledě k tomu že smrdí jak bolavá noha. Ve vedlejším městě - 13 km, má rodiče, kam chodí tak jednouza čtvrt roku. Umyje se, pobude 2-3-dny a opět uteče do kanálu. Přitom vím, že by mu rádi pomohli. Ošem nechce.
      O takového blízkého bych se taky nestaral a vyhnul se mu obloukem.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.01.2008
      Autor: Zden42
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

             

        Hmm, a stát ( i za tvé peníze) to má udělat ? Kdyby vyžadoval dodržování zákonů, mnoho lidí by jednalo jinak, a mnohá zásadní životní rozhodnutí by neudělali ( i ten rozvod ).
        "Cti matku svou i otce svého" - na to nemusím být ani věřící.

        Jinak startem do bezdomoví bývá obvykle chlast nebo psychická porucha.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.01.2008
        Autor: hasan
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bezdomovci - co s nimi :-)

               

          Já mám na bezdomovce svůj názor. Moje filosofie je taková, že každý člověk svého štěstí strůjcem. Můžeš se dostat do srabu ale když chceš a nepoddáš se tomu tak se vyhrabeš. A nepotřebuješ k tomu žádnou státní podporu. Naopak. Podpora ty lidi utvrzuje v tom, že je to docela dobrý život. Většina z nich prostě pracovat nepůjde a basta. Já si na svůj chlast taky musím vydělat, tak proč bych jim ho měl platit?
          Jiná situace je u těch mentálně postižených. Tam je pomoc na místě, i když taky nemá žádný nápravný efekt. Ale ti za to nemůžou.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.01.2008
          Autor: Zden42
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

284 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024