reklama

Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

Jídlu jsme na Velké cestě věnovali zvláštní pozornost. V brašnách s námi cestovalo kompletní kuchyňské vybavení. Měsíční cesta s malými dětmi v polních podmínkách vyžadovala trochu víc plánování, které se ale vyplatilo.

Datum: 03.01.2007
Autor: Redakce
  • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

         

    Diky za vynikajici clanek. S manzelkou jsme se pro podobny napad nadchli. Jenom maly dotaz: jak vlastne stare byly vase holky. V ruznych dilech se to meni. My mame dvojcata, kterym v lete budou necele dva roky a tak mne to pomerne zajima :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 03.01.2007
    Autor: lester
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

           

      Starší Vendulka - čerstvě 4 roky
      Mladší Anička - 1 rok a 9 měsíců

      [ Zpět ]
      Datum: 03.01.2007
      Autor: Václav
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

             

        Diky. My asi zkusime neco podobneho s dvakrat 1 rok a 10 mesicu. Uvidime ;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 03.01.2007
        Autor: lester
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

               

          Držim palce. Dejte pak vědět, jak jste dopadli.

          [ Zpět ]
          Datum: 03.01.2007
          Autor: Václav
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

         

    Ahoj Jitko,
    teda klobouk dolu, takhle dukladne jsme se nikdy jidlu nevenovali.
    Cestovani s detmi je po tehle strance opravdu dost rozdilne od cestovani dospelych. Hospody a instantni rychla jidla jsou nepouzitelna a tak nezbyva nez hodne casu stravit varenim. My se na cestach snazime i tenhle cas minimalizovat. Teple jidlo varime jednou maximalne dvakrat za den. Zalezi na pocasi. Hlavni cast stravy pak tvori namazane pecivo, ovoce a zelenina. K snidani jsou perfektni ovesne vlocky s rozinkama, kokosem, jogurtem. Casto je pripravime jeste vecer a rano jen vybereme mravence a zbastime. Podstatne se tim zkrati cas rannich priprav na dalsi cestu. Nedavno mi jeden kamarad ani nechtel verit, ze nasi kluci v pohode snidaji po dva mesice ovesne vlocky. Ale my horolezci jsme proste zvykli :) Perfektni jsou semolinove testoviny s rajskym protlakem. No, je to na cestach takove trochu stereotypni, ale nevadi nam to. Kdyz je kolem takova spousta jinych zazitku, tak ty kulinarske radi ozelime.
    Varime na benzinovem varici. Palivo levne a dostupne vsude. Varic je taky o dost stabilnejsi nez klasicky plynak.
    Diky tomu vsemu je cestovani i docela levna zalezitost. Dvou mesicni letni putovani po Cechach, Slovensku a Polsku nas (2 dospely, 3 deti) vyslo na 10.000,-.
    Tak jen hura na dalsi cesty a hodne stesti vsem.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.01.2007
    Autor: Ali
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

           

      No asi bych měla říct, že teplý jídlo 3x denně byla fakt jenom moje představa, která vydržela asi tak dva dny. Pak jsme vařili dvakrát, někdy i jednou denně.
      Jídla který potřebovaly delší přípravu, jako třeba zmíněný obilný placky nebo luštěniny, ty jsme nechávali do kempů a ubytoven, kde byla energie za erár.
      Rychle na oleji osmahnutý vločky společně s libovolnýma semenama (slunečnice, sezam, dýně) plus na oslazení kokos nebo slad - to jsme využívali často a rádi. To se fakt asi nepřejí.
      Ke špagetám s kečupem jsme se dopracovali asi po dvou týdnech. Jinak jak se naše cesta chýlila, chodili jsme do těch hospůdek nějak častěji.
      A jak to vypadá s vaším nejmenším? Už je na světě?

      [ Zpět ]
      Datum: 03.01.2007
      Autor: Jitka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

           

      Jak připravuješ vločky? Myslím to vážně ne jako provokaci:o) U nás to nikdy nikdo nejedl a vždycyk když jsem to udělal nějak podle toho, co jsem kdy slyšel, tak to bylo hnusný:o( Přitom je to z hlediska toho co ti to dává fakt super, já vím. Jenže . . .

      [ Zpět ]
      Datum: 03.01.2007
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

             

        Buď jako musli - rozpálíš olej a na to vločky plus cokoli podle výběru (semínka, kokos, oříšky) a osladit sladem. Ten slad se rozpustí a pak ztuhne a udělá takový ty krustičky, co jsou v kupovaných musli, akorát takhle je to nepoměrně zdravější. Natrénovali jsme to právě na cestě a pak to dlabeme i doma.
        Taky dělám vločkový kaše, to dáš vařit vodu s vločkama a buď nasladko se sladem nebo osolenou. nasladko se to sype skořicí nebo opraženýma semínkama a polévá olejem. A naslano, to je docela široká škála opražený zeleniny. Zvláštním tipem je celer na malý kostičky, osmažený v oleji. Hned na začátku k tomu hodíš trochu soli. Když začnou růžovět, jsou hotový. Říká se tomu makrobiotický špek a fakt to tak chutná.
        Vločky jsou skvělý i jako zavářky do polívky. To prostě povaříš nějakou zeleninu se solí a pár bylinkama, pak vypneš hořák a šoupneš tam vločky. Ňam.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.01.2007
        Autor: Jitka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

               

          Díky Jitulí,
          Sice nejím nic smaženýho, ale zkusím tam ten slad zkrustičkovatět v troubě. Slaná kaše mi právě nikdy nechutnal. Tu sladkou zkusím. Jak dlouho to vaříš? Kolik vody? Málo a nechat vyvařit nebo víc a pak slejt? Slad = to co znám jako obilnou sladěnku?
          Polívka taky není špatný nápad. Já tam vždycky cpal jeno nějaký nudle ... Nic jinýho mě nenapadlo.

          Mě vždycky radili zalejt vločky mlíkem. Jednak mlíko už v podstatě nepiju a jednak mi to mírně řečeno moc nechutnalo :o)

          [ Zpět ]
          Datum: 04.01.2007
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

                 

            Mliko taky skoro nepijeme. Jestli ale nejsi vegan, zkus treba zalit vlocky kefirem, jogurtem nebo necim podobnym. Kdyz je nechas namocene pres noc, budou vic kasovite, kdyz je namocis az pul hodky pred jidlem budou tvrdsi. Stridame to. A k tomu samozrejmne kokos a rozinky a med a z lesa boruvky a maliny a podobne. To je proste basta po ktere se mohou utlouct i decka :)

            [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2007
            Autor: Ali
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

                 

            No, sladěnka je jedna ze sladů. V podstatě se slad dá vyrobit z jakýkoli obiloviny, nejvíc se prodává kukuřičný, rýžový a z ječmene. A dá se to koupit v krámcích, který si říkají "zdravá výživa" :o))) To mě vždycky rozesměje.

            A pokud jde o kaše, dávám vody spíš míň a pak přidám, povařit to stačí chvilku, jenom nechat přejít varem.

            To se nám z toho hezky stává kuchařská poradna, to se mi líbí ;o))

            [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2007
            Autor: Jitka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

                   

              No a proč ne? Ke kolu to taky patří ne? Kdo s bikerů může říct, že nejí:o)) Navíc nemůžou namítat nic ani puristi neb je to v názvu tématu.

              Tak jsem si to myslel dobře, že myslíme oba totéž a jen tomu jinak říkáme. Nejím cukr, takže sladím jedině tímhle nebo medem.

              Zkusím to a dám ti vědět:o) Nějak se mi teď zas po cca šesti sedmi letech začínají krapet měnit chutě, tak mi to třeba začne chutnat. Dokonce jsem už začal jíst i sojový maso. Musel jsem se vždycky smát, když někdo najednou zjistil, že jsem vegoš a první otázka byla a to jíš sojový maso, že jo? A já mu řekl, že ne:o))

              [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2007
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

               

          Prosím Tě, pro mě z vidlákova, kde se koupí slad? Mě napadá jenom pivovar, ale tam by mi asi prodali jen vagón.
          Navíc co to vlastně je, že se to rozpustí? Myslel jsem, že slad je naklíčený ječmen.
          Vypadá to zajímavě, když si vzpomenu, kolik všelijakých müsli tyčinek se u nás sežere na nějakých akcích v přírodě.

          [ Zpět ]
          Datum: 05.01.2007
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

                 

            Obilný sladěnky mají skro v každý Zdravý výživě či Bioprodejně nebo jak to zrovna nazývají. Odkud jsi?

            [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2007
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

                   

              Díky, to asi něco takovýho v okolí Sebnitz najdu. Nejsem správný biker tak se můžu i ptát.

              [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2007
              Autor: petrp
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

                     

                určitě jo. Tam to neznám, tak nevím. V okolí jsem byl mnohokrát (česko-saský švýcarsko je můj oblíbený kraj a vracím se tam každý rok alespoň jednou ale spíš víckrát), ale já většinou města obcházím, takže přímo v Sbnitz nikdy.

                [ Zpět ]
                Datum: 05.01.2007
                Autor: Jurimír
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

         

    Diky za clanek. Uz konecne vim, na co potrebuju ten privesny vozik (porad premyslim, jestli ho mam shanet nebo se obejdu jako dosud bez nej) - na poradnou kuchyni, ktera se nebude omezovat obsahem brasen na nosici :]. Dovolim se zeptat - jak se tohle pojeti stravovani promitlo na dennim programu - zabralo vyrazne vic casu nez treba to jidlo po hospodach...? Bylo by krasne slyset, ze ne. Obrovska vyhoda jidla ze svych zdroju (ktere taky uprednostnuju, ale v hodne minimalistickem duchu) je taky to, ze clovek muze jist nekde na krasnem miste v prirode, misto v casto neprilis pekne vyletni hospode, na hospodske zahradce nekde kousek od silnice atp. ...

    [ Zpět ]
    Datum: 03.01.2007
    Autor: Andrej
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

           

      Já si nemyslím, že by to zabralo o tolik více času než stravování v hospodě. Pokud to není nějaký stoj-žer či jiné rychlé občerstvení je doba oběda tak cca 30 minut. Jenže stejně si potřebuješ trochu oddychnout, takže se to protáhne na hodinu. Do toho se vlastní vaření vejde, navíc spojení pěkného místa třeba s dalekým výhledem a vlastnoručně uvařeného jídla dodá pořádný kus energie.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.01.2007
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na veliké cestě – část 4. – Jídlo a vaření

           

      Tak v průměru zabrala příprava oběda vždycky tak hodinku. S jídlem, mytím nádobí, skládáním a honěním dětí do vozíku jsme byli tak někde na 2-3 hodinách.
      Je ale pravda, že hodně důležitá byla ta svoboda při vybírání místa, třeba v Rakousku jsme hodně zastavovali u dětských hřišť.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.01.2007
      Autor: Jitka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

379 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024