reklama

Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

Ahoj, našel jsem na Nakole starou diskusi http://www.nakole.cz/diskuse/5441-rucni... , kde se píše o kolu, na kterém "cely riditka pumpovaly pres paku, retez a volnobezku a tim se pohanelo predni kolo s volnobezkou". Bohužel už se tam nedá reagovat, tak musím založit téma nové.

Tedy: netušíte prosím někdo o tom něco více? Uvítám odkazy, informace. Nemám na mysli systém toho pána z Moravy, který na soudobého Authora připevnil jednu páku pro jednu ruku a spojil ji s klikou levého pedálu. Zajímá mne ten údajný pohon pomocí řídítek.

Ď.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.07.2017
  • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

         

    Nebaví tě šlapat a myslíš, že to bude lehčí a jednodušší? :-)

    Určitě dobrý jako zajímavé sportovní nářadí, možná dobrý tak někde na dráhu nebo se projížděl podél Vltavy, ale určitě ne pro toho kdo může šlapat a na běžné ježdění.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.07.2017
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
  • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

         

    Něco na ten způsob má ChicoCheca - ale chodí sem, myslím, dost málokdy. Viděla jsem to v reálu a zdálo se to fungovat uspokojivě. :-)

    http://www.nakole.cz/diskuse/18443-co-na-vas...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.07.2017
    Autor: Ifča
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

           

      Už to nemá, demontoval to a jen šlape.
      Pro zábavu dobrý, ale pro běžnou jízdu jak jsem pochopil to je dost náročný a vyžaduje to dost cviku a soustředění.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.07.2017
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

             

        Aha. Já ho s tím viděla na dvou srazech po sobě, tak jsem myslela, že se mu to osvědčilo trvale. Myslím, že s tím byl i na nějaké delší výpravě.
        Tak holt asi neosvědčilo - ale funkční to očividně bylo, to zas jo. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.07.2017
        Autor: Ifča
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

         

    O něčem takovém se psalo ve 47. čísle Human Power (stránka 11+):
    http://ihpva.org/HParchive/PDF/hp47-n46-1998.pdf
    (celý archiv: http://ihpva.org/hparchive.htm )

    Řidítka normálně zatáčejí a kromě toho se ještě můžou naklápět střídavě nahoru a dolů okolo příčné osy. Přes lanka a volnoběžky se tím pohání přední kolo, převod se nastavuje posouváním konců těch lanek. Páky nemají pevně dané koncové polohy, zdvihy přirozeně vycházejí takové, aby byly ruce ve fázi s nohama.

    Plusy: lepší akcelerace a krátkodobé anaerobní výkony, posilování rukou.
    Mínusy: dlouhodobý průměrný výkon to nezlepší, protože dodávka kyslíku zůstává konstantní. Váha navíc.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.07.2017
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

           

      Děkuji za odkazy, prima. Sám bych to možná našel tak za sto let.

      Dohajzlu! Tak už je opravdu všechno vymyšlené. Škrtám si tedy tu vilu u moře i obdiv náctiletých bikerek :-(

      Kdyby ještě někdo měl jiné odkazy na podobná udělátka, budu rád.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.07.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

             

        Pamatuju, že jeden vynález, jak posílit šlapání přídavnými vodorovnými nástavci na klikách, jsem kdysi viděl v Modělistu-Konstruktorovi.
        A dokonce se mi ho podařilo najít, máš tam i výrobní dokumentaci:
        http://www.diagram.com.ua/info/transport...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.07.2017
        Autor: PepikW
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Modělist - Konstruktor

               

          Díky za odkaz.

          Studuji ten nákres a nějak se s tím nemohu popasovat. Podle mě to je podobné, jako to přelévání rtuti v dutých loukotích kola v povídce o perpetuu mobile od Otakara Batličky. Klam a mámení, když už ne rovnou švindl. V tebou uvedeném odkazu se píše, že optimální délka kliky je 170 mm, ale tenhle udělátor délku páky prodlužuje zhruba mezi 2. a 5. hodinou na kružnici. To, že se potom pedál vrací do horní úvratě kratší cestou, je jen úlitba té delší páce. Vše vztahuji k ose otáčení ve středové ose.
          Zkrátka mám pocit, že na tom něco nesedí. Ten pocit se mi ale nedaří přesně definovat a to mě dráždí.

          No nic, zkusím si ještě představit a pochopit nekonečnost vesmíru, to by také mohla být spolehlivá cesta k Chocholouškovi ;-)

          Já zas mám časopisy Mladý technik, celý svázaný ročník 1950. Kromě toho, že sovětské buldozery jsou nejvíc nejlepšejší na světě se tam píše také o tom, že sovětský akademik zkoumáním ČERNOBÍLÝCH fotografií Měsíce nezvratně prokázal, že povrch Měsíce je pokryt ZELENÝMI rostlinami...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.07.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Modělist - Konstruktor

                 

            Teoreticky by to fungovat mělo, šlapeš po "předsazené" kružnici se stejným poloměrem jako bez udělátka, trošku podobný princip jako eliptický převodník. Ale ty dva řetězy na klikách a přidaná hmotnost asi zase hodně uberou ...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.07.2017
            Autor: PepikW
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Modělist - Konstruktor

                   

              Jsme to asi napsali ve stejném okamžiku :-)

              Nene, nešlapu po předsazené kružnici. Střed otáčení je v ose středové osy, k té je třeba vztahovat dráhu pedálu. Nebo ne? Zavaří se mi hlava.

              Ale je to samosebou úplně buřt, jen taková mozková rozcvička, nejde o nic.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.07.2017
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Modělist - Konstruktor

                     

                Já tomu rozumim tak, že máš proměnou délku kliky, při záběru na 3h je délka ramene ke skutečnému středu otáčení A+B, když jde noha nahoru v 9h je A-B. Zdánlivý střed pohybu pedálu je předsazený - Rys.3.
                Zvlášť pro toho, kdo nešlape "do kulata" to musí fungovat. Obvodová rychlost pedálu (ke zdánlivému středu) by se měnit neměla, jen převodový poměr klika/převodník.
                Elipsoid na to jde z opačné strany - zůstává délka kliky a mění se poloměr na kterém zabírá řetěz. U toho se tedy musí měnit i obvodová rychlost pedálu, protože se mění nejen poměr klika/převodník, ale i poměr převodník/pastorek.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 08.07.2017
                Autor: PepikW
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Modělist - Konstruktor

                 

            Edit: mezi 2. a 5. hodinou se pohybuje pedál po kratší dráze, než mezi 7. a 11. hodinou. Protože však levý a pravý pedál se pohybují v opačné fázi, není možné měnit rychlost otáčení středového hřídele. Tedy se bude měnit úhlová rychlost (?) pohybu pedálu. Zkrátka noha v první polovině otáčky se bude pohybovat pomaleji, než v druhé polovině otáčky.

            Už to mám - vždyť je to vlastně převodník ve tvaru elipsy! Shodná funkce.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.07.2017
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Modělist - Konstruktor

                   

              ... po delší dráze, samosebou.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.07.2017
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

               

          Pomocný řetěz tahá rovnoběžně s klikou, takže na výsledný moment na ose nemá žádný vliv. Celé zařízení jenom posouvá kružnici šlapání o kousek dopředu (což někomu může vyhovovat z ergonomického hlediska, ale to je asi tak všechno).

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 09.07.2017
          Autor: NightRider
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

                 

            Pomocný řetěz se na přenosu síly nepodílí, ten jen udržuje ten nástavec kliky stále vodorovně dopředu.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 09.07.2017
            Autor: PepikW
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

             

        V Sovětském Svazu samozřejmě vymysleli už všechno, včetně přídavného šlapání rukama i několika variant "pumpovací" páky:
        http://velo.moy.su/publ/velosipedj/1-1
        a další tři strany.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.07.2017
        Autor: PepikW
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • V Sovětském Svazu samozřejmě vymysleli už všechno.

               

          Budu to studovat v budoucnu, teď už se mi chce spát.

          Ale ten tandem pro dva cyklisty se třemi koly se mi líbí. Jak v provedení Favorit na barevném obrázku, tak i v provedení Skládačka na černobílém obrázku. Vždyť co jiného jsou dnešní přívěsná kola pro děti? De facto i tažná tyč pro děti? Jakkoli je to ruské, tenhle nápad, myslím si, je dobrý. Což potvrzuje to, že dnes dochází k jeho uplatnění.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.07.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

             

        nemám odkaz, ale tak 3 roky zpátky tu byla řeč o "singlspídu", který měl dva kvalty nějak pořešené dvěma volnoběžkami. dopředu se šlapal těžší převod a dozadu (kde je normálně cvrček) byl lehčí převod. myslím, že ten řetaz šel nějak ještě přes kladku.
        vypadalo to docela zajímavě, akorát s tím nešlo couvat

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.07.2017
        Autor: Bruca
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

               

          Ano, vím, co myslíš. Kdysi jsem viděl kreslené schéma tohoto pohonu snad na veteranforu.cz . To se mi ale teď nedaří vyhledat. Našel jsem však odkaz na fotky takového kola: http://www.bicicletasantigas.com.br/arquivos...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 08.07.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

                 

            Podrobný popis a jak si to snadno a levně postavit z dostupných dílů.
            http://matej.boha.cz/retrodirect/
            Jestli se do toho pustíš, budu držet palce a přijedu okouknout výsledek. Od mládí pamatuju obrázek tohodle zázraku z jakési kapesní technické encyklopedie.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 08.07.2017
            Autor: ronda
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Ruční přídavný pohon bicyklu - 2017.

         

    Myslíš rowbike, co má třeba Jirka? (https://www.youtube.com/watch?v=Vz84MHTh5r4 )

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 09.07.2017
    Autor: JendaH
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

453 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024