reklama

Cyklistům zima ve Vídni nevadí

Do slavné metropole našich sousedů, Vídně, jsem na konci února odjel ze zcela jiných důvodů, než bylo sbírání podkladů pro následující článek. Nicméně za ten necelý týden, kdy se lámala zima s jarem, jsem nasbíral něco poznatků, o které se chci s vámi podělit.

Datum: 11.03.2013
Autor: Redakce
  • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

         

    Jo, jo, Vídni závidím. Těším se až se i v Praze konečně přejde trend obousměrých jednosměrek do reálu globálně. Např. Vinohradech či ve Vršovicích ani ťuk, v Karlíně je vidět, že to jde.

    A průjezdnost je v zimě na sněhu v Praze jistě řádně horší. Byl jsem jedním z těch mála bláznů, co jezdili i ve sněhu a vzdával jsem to jen za hustšího sněžení. Na pořádných kočičích hlavách, kde byly více méně jen vyjeté koleje pro auta to řádně klouzalo. A při prohrnutí nikdo běžně nemyslí na kraj - ten snad není jen pro cyklistu. Věřím, že více místa přispívá bezpečnějšímu provozu.

    A to, že auta budou snad i v Praze cyklistu jednou zcela standardně respektovat... o tom si zatím nechávám zdát. Není to sice tak špatné, ohleduplných řidičů, kteří kolo respektují je snad i většina. Ale situace, kdy si auto hrubou silou vynutí přednost, zažívám taky docela běžně.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.03.2013
    Autor: dusann
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

         

    Aha, tak ono se tomu ve Vídni říká sebevědomí (tady v Praze tomu říkám bezohlednost). Nějaké příklady "sebevědomí" jsem nedávno popsal v diskuzi pod článkem http://prahounakole.cz/2013/03/malmo-na-kole/...

    Kopíruju:

    Takže ano, konflikty cyklistů s chodci vidím hlavně v nejbližším okolí VIC, tj. na Wagramer Strasse, obzvláště vypečené je údolíčko u mostu přes Alte Donau, rychlí sestřelovači se pak vyskytují na rohu Wagramer Strasse – Franz Loidl Strasse (u obchodu) a nepříjemně se chodec cítí i na úzké An der unteren Alten Donau (jižní část, nedávno tam cyklisti dostali dopravní značku Pozor číšník s jídlem).

    Ano, konflikty jsou často s turisty, kteří si neuvědomují základní pravidlo, že na část chodníku, který je vymezen cyklistům, se prostě nešlape – a to i přes to, že v dané době je tam všude prázdno a neznalého turistu by se klidně dalo objet v druhé polovině cyklopruhu, přesto se vídeňský cyklista pohybuje rovnoměrně přímočarým pohybem zaměřeným do turisty (už jsem 2x někoho stahoval zpět na chodeckou část, takže se to obešlo bez kolize, pouze s nadávkama od cyklisty).

    Ano, vídeňský chodec už ví, jak se má po chodníku pohybovat, chodí po úplném kraji (někteří radši po trávě než po chodníku, viz údolíčko u mostu přes Alte Donau, když se tam potkají dva rozjetí cyklisti, tak chodec radši uhýbá do trávy) a pokud chtějí chodník přejít, rozhlédnou se. Ale byl jsem svědkem „vyškolení“ školáků, ta cyklistka je sice nakonec stihla objet po trávě (ve svém dovádění ji náhle vkročili i do té mezery, kde se chtěla zezadu protáhnout), takže to skončilo dobře, ale já teda kolem dětí raději jezdím pomalu a nemám problém i zastavit a počkat, až se situace zklidní. Ale to je pražská škola, kde cyklista není ten nejsilnější na příslušné komunikaci.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.03.2013
    Autor: Ludek
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

           

      Myslím si, že když je vyznačená stezka pro cyklisty v podstatě součástí chodníku, měla by být nějak výrazněji oddělená než jen čárou aby bylo chodcům jasné, že by se tam měli chovat stejně jako na vozovce. Naopak cyklista by se měl k chodci chovat ohleduplně, podobně jako se chovají řidiči aut k cyklistovi na silnici.

      [ Zpět ]
      Datum: 11.03.2013
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

           

      Jedna věc je chování se cyklistů vůči chodcům, druhá věc vůči motoristům. A to podle mě autor myslel. Tady lidi vymetají kanály a špinavé krajnice aby náhodou nezdrželi za nimi jedoucí auto. Ve Vídni se mi opravdu nestává, aby se na mě někdo nervózně lepil nebo troubil ať uhnu. Zrovna včera mi to jeden taxikář tak hnusně na Vršovické šoupnul zleva do cyklopruhu, že řidič jedoucí za ním mu chtěl dát pěstí ;) Nervozita a násilí k dopravě nepatří. Nevím jak to dělají jinde, ale myslím si, že kdyby se nebezpečné chování dařilo kasírovat, tak by tu byl klid a zbylo by i na odklízení sněhu.

      [ Zpět ]
      Datum: 11.03.2013
      Autor: cobic
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

             

        A jak hodně se ve Vídni vlastně jezdí dohromady s autama? V té oblasti, kterou z Vídně znám já, se cyklisti k autům dostanou jen na přechodech a v místních jednosměrkách.

        [ Zpět ]
        Datum: 11.03.2013
        Autor: Ludek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

               

          Zrovna na té úvodní fotce to vypadá na cyklopruh ve vozovce.

          [ Zpět ]
          Datum: 11.03.2013
          Autor: Václav
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

               

          Dost radiál, běžných městských tříd, má víceúčelové pruhy, což je řešení prostorově tak nenáročné, že piktokoridor je proti němu highway. A třeba na Mariahilferstrasse v horní části se často ani nevejde.

          Takže jízda v proudu vozidel nebo na hranici dveřní zóny je docela běžná.

          Ale na velkých křižovatkách často odeženou cyklisty do cyklochodníčků a nepřímých odbočení.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.03.2013
          Autor: Vratislav
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cyklistům zima ve Vídni nevadí

         

    No oni také ve Vídni zvažují zavedení poznávacích značek pro cyklisty, snažili se to navrhnou spolu se zákazem mobilů za jízda na kole.
    Michael Häupl, starosta Vídně to vidí jako dobrý nápad..

    [ Zpět ]
    Datum: 11.03.2013
    Autor: újezďák
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Na kole z Prahy

02.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

131 cyklistů (0 přihlášených)

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024

Východní Balkán - 8. část - Rumunsko, Maďarsko - ZÁVĚR

Po probuzení v Transylvánii, nedaleko města Reghin, jsme si na snídani opět dojeli do první vesnice. Oproti…
Peggy | 15.12.2023

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023