reklama

Bolest zad-jaký představec

Před časem jsem si pořídila horáka, kde mám představec (viz.foto), který oproti původnímu umožňuje vzpřímenější posez, ten posez je hodně podobný jako na crossovém+ještě prohnutá řidítka… myslíte, že tím záda (bederní páteř) trpí méně než kdyby byla víc ohnutá a musela jsem se víc hrbit, jaký vlastně představec, aby bylo ježdění k zádům co nejšetrnější? Představec pro vzpřímenější posez nebo je to jedno?

[ Zpět ]
Datum: 22.01.2012
Autor: Aluška
  • Re: Bolest zad-jaký představec

         

    Nejde jen o představec, jde o celkovou geometrii kola a o to, zda máš správnou velikost kola vůči své postavě.
    Jinak udělat si na horákovi posez blížící se crossu je idiotština. Na to prostě horák není stavěný. Jednou jsem si to také na kole vyrobila a rychle jsem od toho upustila. Všeho s mírou...
    Zda jsi nebo nejsi víc ohnutá opět záleží na tom, zda máš nebo nemáš s bederkou (a se zády obecně) nějaké potíže a jaký posez tobě vyhovuje.

    Volba představce je už jen na doladění posezu a nelze univerzálně říct, jaký představec si na kolo máš dát.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2012
    Autor: radka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest zad-jaký představec

           

      Ahoj, mtb kolo má rám 18, měřím asi 168 cm.
      Záda mě pobolívají v bedrech, je to i skoliózou 3. 4. bederního obratle, doktoři poradili hlavně cvičit. Tak snad to ten představec moc nebude ovlivňovat k horšímu,s tím původním (viz foto). to bylo ještě horší.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2012
      Autor: Aluška
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolest zad-jaký představec

             

        Co jsem četl v článku od Ondry Vojtěchovskýho tak za bolest zad můžou většinou šikmý břišní svaly, takže posilovat hlavně ty. A upozorňoval na to že čistě posilovací cviky, jako jsou sed lehy apod, jsou k ničemu pro cyklistu, nejefektivnější je prý běh do schodů. Osobně mám taky problémy se zádama, tak začínám běhat každý den 15 pater :).

        [ Zpět ]
        Datum: 23.01.2012
        Autor: zdendazzz
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolest zad-jaký představec

             

        Ty měříš 168 cm a máš rám 18"?!? Doufám že aspoň dámský, ale i to je na tebe obr kolo.
        Pak se nediv, že tě bolí záda. Musíš na tom být hrozně natažená.
        Já mám při své výšce 176 rám M (pánský), což je tak asi 17-18" a je to na mě tak akorát. Bederku mám po operaci, takže tady je pro mě posez perfektní.

        Dát si na tohle velké kolo tenhle dlouhý představec to je naprostý nesmysl. Ty musíš zkracovat, ne zvedat do výšky.

        Prioritně bych ti doporučovala tohle kolo prodat a koupit si menší. Velikost S nebo dámskou M, tak aby to byla 16 - 17".
        Pak je možné přemýšlet o vylepšení posezu představcem.

        Vím, že koupit nové kolo není legrace, ale sama jsem si zničila záda na příliš velkém kole, takže vím, do jaké míry si můžeš zničit záda, když jezdíš na nevhodném kole.
        Zkrátka na takhle velkém kole se bolestí zad nezbavíš i kdyby si se stavěla na hlavu. Spíš naopak - bude to čím dál horší.

        [ Zpět ]
        Datum: 23.01.2012
        Autor: radka
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolest zad-jaký představec

               

          Jo, 18ka mi taky přijde na tu výšku trochu moc, ale zase jsou různé tvary rámů, to číslo neříká vše... Ale je to samozřejmě první podezřelý: příliš velký rám.

          [ Zpět ]
          Datum: 23.01.2012
          Autor: k.vl
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Bolest zad-jaký představec

                 

            Přinejmenším první sprostý podezřelý.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.01.2012
            Autor: Zden42
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Bolest zad-jaký představec

                 

            Hele, 18ctka je prostě 18ctka.
            Můžeš mít značku jakou chceš, ale na výšku 168 cm je prostě 18ctka moc.

            Mezi jednotlivými typy moc velké rozdíly v délce rámů nebudou.

            Velké rozdíly nejsou ani mezi pánským a dámským rámem - dá to max tak 3 cm.
            Dámská 18ctka je na ni ale stejně velká. Osobně to mám odzkoušené asi u třech typů kol a byla velká i na mě.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.01.2012
            Autor: radka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Bolest zad-jaký představec

                   

              Eee, nene. Není 18ka jako 18ka (a to mluvím stále ještě o rámech kol ;-)). To číslo mluví jen a pouze o délce podsedlové trubky, nic víc. A ta závisí hodně na tvaru rámu.
              Ale jak říkám (a jak říkáš), i tak je ten rám nejspíš moc velký.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.01.2012
              Autor: k.vl
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Bolest zad-jaký představec

                     

                Jj, to ano, ale podle toho je pak odhad na jak vysoké lidi to tak asi může jít a podle toho je udělána délka rámu.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.01.2012
                Autor: radka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Bolest zad-jaký představec

                   

              Já jsem velkej rám v dětství kompenzoval jízdou pod horní rámovou trubkou. Bylo to nepohodlný. Teď to nemám zapotřebí, zkrátím kliky na 83 mm a jedu.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.01.2012
              Autor: abernathy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest zad-jaký představec

           

      Nechci rozjíždět flame, takže ti píšu sem -
      Jak můžeš napsat, že mít na horácovi posez jako na treku je idiotština ! To si nepamatuješ doby velikých horáco-trekových bojů, kdy mi bylo horem dolem cpáno, že horák je mnohem lepší než trek, protože z horáce můžeš udělat i treka změnou pneumatik a POSEZU, kdežto obráceně to nejde. :-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2012
      Autor: ronda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolest zad-jaký představec

         

    Dost lidí ti asi napíše, že nejlepší představec na záda je lehokolo. :-)

    Podle mé zkušenosti ovlivňuje sice bolest v bedrech také to, jak sedíš vzpříměně, ale ještě snad víc to, jak "dlouhé" máš kolo. Takže hraje roli délka rámu, délka představce a posun sedla.

    Osobně bych zkusil posouvat sedlo dopředu nebo dozadu v lyžinkách (i 1 cm udělá znatelnou změnu), a kdyby to nepomohlo, koupil bych si stavitelný představec a zkoušel různé sklony. Jestli nepomůže nic z toho, pak bych se obával, že mám buď moc dlouhý rám, nebo záda v háji. A pak tedy změna rámu nebo rovnou ten leháč...

    Ještě mě napadá, že záda bolejí víc, když šlapeš "silou" a ne "švihem". Jinak řečeno bych si zkontroloval, jestli to nervu na moc těžký převody, jestli bych neměl víc podřazovat a šlapat frekvenčně.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2012
    Autor: k.vl
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest zad-jaký představec

           

      Já bi sem to posouval raději v ližinkách;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2012
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolest zad-jaký představec

             

        Bod, máš samozřejmě pravdu. Já to nejdřív odklinul a pak se hned chytil za hlavu: to mě tu zas nějakej prudič moravskej sejme!!!

        ;-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 23.01.2012
        Autor: k.vl
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolest zad-jaký představec

               

          Hezky to rozebral Martin Adamek http://www.adamek.cz/knihy/lzs/pravopis-liziny...
          Tenhle clanek mne ovsem inspiroval k otazce - co takova ta vanicka s jednou lyzi/lizinou, na cen sjezduji invalidi? A co az konecne nekdo vyrobi leholyze (predpokladam nejakou podobnou konstrukci) a na lyzich se opravdu bude lezet?

          [ Zpět ]
          Datum: 24.01.2012
          Autor: Murphy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest zad-jaký představec

           

      Koukám, že podobné rýpavé myšlenky nemám sám. Já bych taky ordinoval lehokolo :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 24.01.2012
      Autor: snilard
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolest zad-jaký představec

         

    Podle toho co píšeš, žádné potíže zatím nemáš. Tak jezdi s tím co máš a řešit to začni jestli se problémy objeví. Nedoporučuju lehokolo, protože už to udělal k.vl i když žertem, ale má pravdu.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2012
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest zad-jaký představec

           

      Aha, takže máš.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2012
      Autor: Zden42
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolest zad-jaký představec

         

    Jinak je to jak píše radka. Jestli máš od počátku nevhodnou geometrii, špatný posez, nebo dokonce zdravotní problémy omezující či vylučující jízdu na normálním kole, tak ti opravdu nelze poradit podle fotky představce z nějakého webshopu.

    Nejlépe najít nějakého rozumného cyklistu (to zpravidla není ten největší závodník s nejkarbonovější slizničkou z celé čtvrti), který koukne, co máš za kolo, jak na tom sedíš a šlapeš, a poradí.

    Když napíšeš skamasi, třeba se ti ozve někdo z tohoto fóra. Když přiložíš nějakou povedenou fotku, ozve se ti s vyšší pravděpodobností;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest zad-jaký představec

           

      No jestli ta fotka bude fakt povedená, tak potom zase budou všichni chlapi tady radit představec nižší a nižší a ještě nižší a těšit se až ji někde cestou potkají.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2012
      Autor: jajak
      Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolest zad-jaký představec

         

    "Posez" na kole by vám měli změřit v lepších cykloprodejnách, určitě alespon pomoci optimalizovat. Rozhodně bych příčinu bolesti zad neviděl jenom za představcem. Příčina bolesti zad u cyklisty bývá hodně v zanedbání procvičování zádových svalů, ale také břišních(je to opora páteře zepředu) i ostatních(ramena, prsa). Je to poměrně hodně složitá otázka a na netu bych řekl, že prakticky neřešitelná, protože těch příčin může být moc a navíc se umocňují navzájem, není jenom jedna.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2012
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

261 cyklistů (8 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024