reklama

Historické města v okolí jezer Otmuchowskie a Nysk

radnice s vyhlídkovým místem v Paczkowe
radnice s vyhlídkovým místem v Paczkowe
Foto: Autor

Z Krnova se vydáváme vlakem do Mikulovic odkud již pokračujeme na silničních kolech po silnici, která většinou až za Vidnavu kopírovala hraniční pásmo mezi ČR a Polskem. Napravomáme polskou nížinu, nalevo pak nás doprovází hřebeny Hrubého Jeseníku. Na cestě jsou možnosti odbočit na Nysu, Otmuchow i Paczkow, ale my pokračujeme až do Javorníku s jeho výraznou dominantou - zámkem Jánský Vrch.

Z Javorníku pokračujeme přes hraniční přechod Bílý potok do Paczkowa, kterému se říká "polské Carcassonne" (nejzachovalejší starověké pevnostní město v Evropě). Obec stojí určitě navštívit pro jeho zachovaný historický charakter, např. zachované městské hradby obklopující centrum, brány, věže, farní kostel,.... V obci navštěvujeme věž radnice (vstup 3 zl. - cca 20 Kč a mají zde pěkné razítko), odkud je pěkný pohled do okolí (v obci je ještě jeden vyhlídkový bod - Wroclavská brána). To ještě netušíme, že nás ještě v následujících třech městech čekají další návštěvy vyhlídkových věží. V Paczkově se ptáme zda není lepší objet Otmuchowskie jezero ze severu, kvůli provozu aut, ale odpovědí je nám, že jižní trasa je méně frekventovaná. Na trase jsem si říkal, jestli jsme si dobře rozuměli, protože provoz aut je celkem velký. Ani místní pláže zde nevidíme, protože ty jsou na severu jezera. Za to jsou zde podél cesty tři smažírny ryb a dvě restaurace.

Další obec na trase je Otmuchov s radnicí a pěkným farním kostelem v centru. Poté jsme chtěli se vydat zpět na trasu, ale naštěstí nás místní poslali na na biskupí zámek tyčí se nad městem, který byl obranným sídlem, bohužel přes stromy na něho nejde z centra vidět. Zde také navštěvuji věž pěkného zámku, který slouží i jako hotel (vstup 4 zl. - cca 26 Kč a také zde dávají razítka). Z věže je výhled do širokého okolí, v dáli lze vidět také jezera.

Z Otmuchova pokračujeme k Nyse. Polské cesty jsou v daleko horším stavu jak u nás, za to polští řidiči se k nám cyklistům chovají lépe. Za celý den na nás nikdo netroubil, jen jedna nepříjemnost nás potkala, kdy těsně vedle nás praskla pneumatika protijedoucímu nákladnímu autu. V prvním okamžiku byla slyšet velká rána, pak se zvedl prach a trochu nás zasáhla sprška malých zbytků pneumatiky. Naštěstí to byla jedna z prostředních pneumatik, takže to dopadlo pro nás dobře.

Nyskie jezero máme z Otmuchowa jižně pod sebou, ale vůbec ho na cestě nespatříme. Až poté co zabočujeme za jezerem do Skorochowa, kde je také písečná pláž. Také je zde místo na rybaření, za chvíli zde jeden rybář ulovil tři krásné kapry. V obci také začíná cyklostezka, po které se dostaneme až téměř do centra Nysy. Ta je jedním z nejstarších slezských měst. V centru je toho hodně k vidění - monumentální gotický kostel sv. Jakuba a Anežky z počátku 15. století s portálem, věž Minsterberské brány, barokní kostely,.... Na náměstí je možnost podívat se z katedrály na město z ptačího pohledu, tak toho opět využívám (vstup 5zl. - cca 32 Kč, razítko zde žádné nemají). Tentokrát mě nahoru bere rychlovýtah. Nahoře opět fotím, i když my v tom trochu brání mříže. Možnost výhledu do okolí je tu teprve od roku 2008.

Za Nysou nás čeká na prozatímní rovinaté trase první delší, ale ne moc prudké stoupání, poté však již je opět rovina až do Prudniku, kde na kraji centra navštěvujeme dnešní čtvrtou a poslední zastávku na vyhlídkovém místě. Tentokrát je to Zámková věž p.Woka (vstup 2 zl. - cca 15 Kč, opět bez razítka, ale pěkná vstupenka). Po návštěvě věže se vydáváme přes centrum, kterému vévodí místní radnice. Přes věž dolní brány pak z centra pokračujeme směrem na hraniční přechod Trzebina - Bartultovice. Zde po zastávce na oběd nás čeká stoupání do M.Albrechtice a poté opět rovina po polské straně řeky Opavice do Krnova.

Výlet považuji za velice zdařilý, bylo toho opravdu hodně k vidění, počasí nám přálo celou dobu, po bezvětří a mírně zatažené obloze při 20°C, se v Nyse nebe roztáhlo, teplota začala soupat k 24 °C.

Celková vzdálenost byla 131 km, průměr 22,5 km/hod, čas 6:01:53, celkový čas cca 9 hodin.

Fotogalerie: na Rajčeti, Picase

Mapa trasy: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=hvbbtppqiyojiaui

Fotogalerie

01.08.2010 vložil/a: Asterix
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Elberadweg 2018 - Labská cyklotrasa s větrem v zádech

Cestování
Elberadweg (Elbe Cycle Route, Labská cyklotrasa) je už několikátým rokem nejoblíbenější dálková cyklotrasa v Německu, kde se její délka…
28.10.2018
Asterix
(4.25)

Z Bratiskavy kolem Balatonu, přes termální lázně a podél Neziderského jezera

Cestování
Když se moji přátelé zmínili, že by chtěli jet kolem Balatonu a k Neziderskému jezeru, zbystřil jsem, protože to byla jedna z cest, která…
04.08.2017
Asterix
(4.25)

Moravská stezka 2015

Cestování
1. den ráno sedám s kamarádem Petrem Mazurem do vlaku na Jeseník, odkud vyrážíme po cyklotrase č.53. Nejdříve stoupáme mimo hlavní silnici…
23.05.2015
Asterix
(4.8)
PR

Cyklistika – přínos pro zdraví a pohodu

 (S'portofino)
Před sebou máte jen sebe a trasu: můžete si vybrat divočinu, jednu z mnoha vyhlídkových tras nebo městský ruch, od kterého se můžete kdykoli odpojit.

Do Českého lesa za dobrodružstvím i historií

 ()
Hledáte pro svou dovolenou místo, které nabízí nádhernou přírodu, historii, poznání, ale také pravý lázeňský odpočinek, dechberoucí architekturu a to vše bez davů všudypřítomných turistů? Přesně to svým návštěvníkům nabízí pohoří Český les.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

208 cyklistů (10 přihlášených)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | včera

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023