reklama

Deore X7 seřízení ukazatele pozice

Zdravím,

žena má na kole přehazovačku Shimano Deore X7, devítikolečko, řazení páčkama (ne gripshift). Na páčkách je takový ukazatel rozdělený na třetiny - původně každá trojice převodů byla v jedné té třetině. Teď se to ale nějak posunulo, a ukazatel je tak o půl pozice jinde - na fotce je 4. nejrychlejší stupeň, který už má být v tom prostředním okénku, ale je na rozhraní prostředního a levého. Jak se tohle seřizuje? Bowden má štelovací šroub jak na přehazovačce, tak na straně páček, ale obojí reguluje polohu ramene přehazovačky, nikoliv tento ukazatel.

Díky za tip, kam se podívat.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 06.05.2021
Autor: Akito
  • Re: Deore X7 seřízení ukazatele pozice

Obávám se, že tohle je bez rozebrání neštelovatelné. Je to jen orientační zobrazení, napíchnuté na hlavní mechanismus řazení. U některých řazení jsem viděl tohle zobrazení nějak oddělitelné. K nepřesnosti mohlo dojít nějakým mechanickým vlivem, třeba nějakým zatuhnutým čurbesem, za roky provozu.
    Když řadíš do krajní polohy, tak se ručka jen opře o kraj(jakoby dva kvalty na stejné pozici ručky) a zase to při řazení odleze takhle špatně ? Někdy pomůže právě odřadit do krajní polohy, že se ručka o zarážku "zkalibruje".

A co je Deore X7 ? Možná že s něčím takovým Shimaňáci někdy přišli, ale já znám jen Deore a pak Sram X-7. Nebo je to LX ?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Tak je pravda, že když to přečtu vzhůru nohama, tak by to mohlo být klidně i LX.

Zkoušel jsem řadit na oba dorazy - na nejrychlejší straně to jde jakoby za okraj, na nejpomalejší to nede do okraje. Čili tímto to "zkalibrovat" nejde.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Pak asi leda "zkalibrovat" vnímání ručičky na stupnici :-)
        Do samotného mechanismu řazení bych se teda osobně nerejpal (mám zkušenost se Sram X-9 a bylo to hodinářské dobrodružství na mnoho večerů). Leda že by to zobrazování bylo u řazení přišroubované jako samostatná "periferie", pak by se to asi dalo nějak oddělit, nastavit a vrátit do celku.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Pokud trváš na tom zobrazení, tak nezbývá než to řazení rozebrat a ten vyháknutý a posunutý ukazatel srovnat. To by mělo být snad to nejjednodušší na tom řazení. Bývá to hned někde pod prvním krytem. Rozhodně nerozebírej vlastní bubínek tahající za lanko. Tam se setkáš s komplikacemi.
    Ukazatel řazení se dá velmi dobře nahradit pohledem mezi nohama na kazetu. Je to reálnější a za tmy je to stejně neviditelné jako ukazatel na řídítkách.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Brahma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

No, řešil jsem to na LX z roku 95.
    Ta červená páčka (ukazatel)je na opačném konci než ho vidíš rozříznutá napůl, (svisle).
    toto je nasazeno na tenounký čep. Ty to máš z toho čepu vyskočené.
    -Rozebrat kryt ukazatel (dva šrouby na kříž)
    -nasadit
    -složit sešroubovat.

Bacha, ta páčka je na tom opačném konci slaboučká a plast docela křehký.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.05.2021
    Autor: cibi
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Koukám, že když je to tak snadný, tak si to asi taky opravim. I když na ukazatel moc nekoukám, řadim podle citu a vlastně celou jízdu vim co tam mám.

No, zas kecám - v některých kopcích se občas přistihnu, že bych řadil i převody, který vůbec nemám :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

To je výsledek vyježděnosti. Na známé trase do práce se občas přistihnu, že chci řadit a ono to tam podvědomě už je. Také většinou tuším, co tam mám. Jinak já se dívám na kazetu, což je patrně následek z doby, kdy žádné ukazatele zařazené rychlosti nebyly. V autě také koukám na šaltpáku a žádný jiný ukazatel tam nemám.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Brahma

Ne že bych se bez toho neobešel, ale mám ukazatel i na žiletce, na motorce, v některých autech. Příjemná vychytávka.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Rozhodující bude asi to,že když už to tam je,mělo by to fungovat. bez ohledu na to,jak moc to člověk sleduje.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Autor: DAVID7001
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jo. Tohle je ten důvod. I když to není moje kolo, tak mě to docela štve.

V autě se mi už fakt dlouho nestalo, že bych nevěděl, co mám zařazeno. Ale ukazatel na palubní desce nemám. Párkrát jsem jel v autě který ukazatel mělo, a byla to spíš otrava než pomoc, protože to furt buzerovalo, že mám řadit dolů (což pak vůbec nejelo). Třeba taková Fiesta s 1.0 ecoboostem před pár lety na Madeiře začala být překvapivě živé auto i do madeirských kopců, jakmile člověk přestal koukat na ten ukazatel a začal používat spíš vyšší polovinu rozsahu otáček.

Na lehu (tam je ten SRAM X-7 :-) bych ukazatel uvítal, ale na spodním řízení je na to dost blbě vidět.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklo podél Mohanu

15.06.2021
Jsme skupina cykloturistů z Prahy (60+) a pořádáme pro sebe a kamarády cyklo akci na týden podél Mohanu od…

Hledám: parťáka/ku,skupinu

15.06.2021
Hledám parťáka/ku na cyklo projíždˇku Chorvatskem,nástup Praha vlak do Ogulisu ,pak část trasy vnitrozemím do…

Hledám: cyklistku do terénu, na Kosíř a třeba i do Drahan

14.06.2021
Muž nedaleko PV hledá nekřehkou bikerku (okolo 40-ti), na nepravidelné výlety do kopců v okolí Prostějovska
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

188 cyklistů (5 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 9.

Podél řeky Tskhenistsqali a seznámení s Velkým Kavkazem Když už se na to sedlo dáte, tak už ho budete muset…
Peggy | 09.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 8.

Z Tbilisi do Kutaisi Trasa z Tbilisi do druhého největšího gruzínského města byla vcelku obyčejná. Nedělo se…
Peggy | 03.06.2021

Okolo ČR - 2. část

Moje cyklistika je biková cyklistika. Postupně jsem se vyvíjel od totálního začátečníka, účastníka bikových…
vrubozubec | 28.05.2021