reklama

MTB 29"

Dobrý den, rozhodl jsem se, že si pořídím MTB 29" kolo. Jsem spíše nenáročný jezdec a jezdím na 20 let starém MTB 26" (výměna je už nutná, mnoho vad). Bohužel nemám tak velký rozpočet, pohybuji se přibližně 12 – 16 tisíc Kč. Od kola neočekávám zázraky, doufám pouze ve spolehlivost (určitě chci kotoučové brzdy, ideálně hydraulické). Nevyznám se vůbec ve výběru kol a v tomto cenovém rozmezí jsem našel hodně MTB od různých značek s podobnými vlastnotmi, takže si nevím rady s výběrem. Proto prosím vás o pomoc. Můj dosavadní favorit je Kellys Spider 50, ale jak jsem již zmínil, nedokážu odhadnout, jestli by se nenašlo něco lepšího. Výška 180cm, váha 68kg.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 16.06.2020
Autor: Tomdrs
  • Re: MTB 29"

         

    Zajímavé, že ses kategoricky rozhodl pro kola velikosti 29", ale ostatní důležité vlastnosti pro MTB, např. odpružení, nezmiňuješ. Požadavkem na kola 29" sis výběr zajímavých kol dost zúžil.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 17.06.2020
    Autor: ondrap
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: MTB 29"

           

      Také myslím,jestli ta kola 29 nejsou zbytečně přemrštěný požadavek.Při parametrech výšky a váhy a nenáročné ježdění je třeba si uvědomit,že to kolo bude s větším obvodem kol na stejný převod rychlejší a slabší než to stávající.Jestli by nestálo za úvahu pro nenáročné ježdění spíš investovat do jiného vybavení,než zrovna do velkých kol.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.06.2020
      Autor: DAVID7001
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: MTB 29"

             

        Asi jsem se vyjádřil špatně. Slovem "nenáročný" jsem se spíše snažil vyjádřit, že vzhledem k tomu na jakém kole jsem doteď jezdil (vůbec se nemůže vyrovnat moderním kolům - žádné odpružení, ještě čelisťové brzdy,...), nejsem nijak zvyklaný tím mít co nejlepší kolo a téměř vše pro mě bude velký skok dopředu. Kolo využívám rekreačně/sporotvně, resp. prostě si vyjedu ven a je mi jedno kam a kudy jedu (různé povrchy) a zároveň si chci dát do těla, mít co nejlepší tempo. Právě kvůli tempu a rychlosti se domnívám, že mi bude z HT vyhovovat nejvíce 29". Mezi bližší specifikace bych zařadil kotoučové brzdy (idélně hydraulické) a přední vidlice. Celoodpružené kolo nechci a ani si ho nemůžu se svým rozpočtem vůbec dovolit. Mím cílem tedy není pořídit si nějaké SUPER sportovní kolo, ale kolo, které bude spolehlivé a i tak pro mě bude velkým vylepšením. Nevyznám se ale tak ve výběru, a proto píšu sem, abych dostal radu, které z kol v cenovém rozmezí je nejkvalitnější.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.06.2020
        Autor: Tomdrs
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: MTB 29"

               

          Pro MTB kolo s pevnou zadní stävbou je magická cenová hranice cca 18000 ..20000Kč. Pod touto hranicí najdeš levná kola s kvalitativně horšími parametry. To neznamená, že to jsou špatná kola, na kterých se nedá dobře jezdit. Znamená to, že brzdy hůř brzdí, vidlice méně pruží, přehazovačka se musí víc seřizovat atd. Na duralovém rámu neušetříš, tak se šetří na komponentech. Nad touto hranicí už bude vidlice vzduchová a brzdy budou mít i jasně na ruce patrný nástup brzdné síly. Náby kol budou mít dobrá ložiska a tak podobně.
          Když koupíš nějaký zlevněný loňský či předloňský model kola, tak se můžeš pohnout s pěkným kolem na dolní hranici této magické ceny, nebo i lehce pod ní.
          Nedívej se jen na nápisy na přehazovačce a přesmykači. Podívej se, jaké to má náby v kolech. Vzduchová vidlice je úžasná. Nemusí se zamykat na řídítkách, pokud s tím nechceš závodit. Jednopřevodník je současný trend, ale pro turistu to patrně není ideální řešení. Třítalíř už asi neseženeš, ale dvopřevodník snad ještě ano. (Ale to neznamená, že nesmíš koupit kolo s jednoplackou a 12 převody vzadu.) Brzdová páka, když jí stlačíš, tak musíš v ruce cítit, kdy už začíná brzdit. Pokud to není cítit, tak se jedná o mizerné brzdy. Ráfky kol by měly být vysoké a s uzavřenou nosnou dutinou.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.06.2020
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: MTB 29"

                 

            Děkuji, rozhodně považuji Tvé rady za dobré a směrodatné. Přesto bych poprosil, jestli bys nemohl poskytnout i odkazy na konkrétní kola o kterých se domníváš, že jsou kvalitní a odpovídají tomu, co jsi napsal. Určitě by mi to hodně pomohlo v orientaci při výběru.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 17.06.2020
            Autor: Tomdrs
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: MTB 29"

               

          Odpružené kolo nemusí být drahé, ani špatně vybavené. Mimochodem ten Kelys 50 29" je těžší, hůř vybavený a dražší nežli Rockrider ST 540 S, odpružené kolo se vzduchovým zadním tlumičem https://www.decathlon.cz/horske-kolo-275-st540...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.06.2020
          Autor: ondrap
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: MTB 29"

                 

            Dobře, to je pravda, ale zmínil jsem, že celoodpružené kolo nechci a chtěl bych si pořídit 29" s pouze přední vidlicí(kolo v odkazu je 27,5"). Byl bych mnohem radši za tip na dobré 29" MTB.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 17.06.2020
            Autor: Tomdrs
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: MTB 29"

             

        Tak bude řadit o stupeň víc do pomala. Převodů tam má dostatek. Při výšce 180cm mu 29" kolo velké nebude. Jen je třeba si uvědomit, že levná 29" kola jsou těžší, než stejná 26". A také, že díky velkým kolům a krátké zadní stavbě už dozadu nenacpe dlouhý blatník, který vede až k přesmykači. Ale blatníky na horácovi stejně většina lidí nevozí. Jinak 29" kolo je v současnosti trend a nejrozšířenější volba. Nikoliv nejlepší, ale nejčastější. Nebude mít problém s náhradními díly.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.06.2020
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB 29"

         

    Jsem se na to kolo dívala na obrázkách a nemám výhrady. Podle mě odpovídá ceně a vydrží.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 17.06.2020
    Autor: bara2
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

375 cyklistů (12 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024