reklama

Převod přesmykače

V poslední době bojuji s celkovým převodem sestavy řazení a přesmykač. Jak na Favoritu, tak na horáku jsem měnil přesmykač i řazení a teď to nějak k sobě nechce pasovat. U obou mám třítalíř a indexované řazení, u Favoritu osmikolečko a na horáku devítikolečko.
Na favoritu mi raménko přesmykače nedojíždí dostatečně k největšímu talíři. Ten řadím nadvakrát. Jednou jen zařadím největší talíř a nic se nestane. S druhým zdvihem páčky tam teprve dovalím řetěz. Potřeboval bych k pohybu lanka větší pohyb raménka.
Na horáku mám opačný problém. Krok přesmykače je moc dlouhý.
Nechápu, kde se ta nekompatibilita mezi řazením a přesmykačem bere.
Na Favoritu jsem to dokonce řešil přesunutím úchytu řídicího lanka na ramínku přesmykače. U horáka alespoň jiným náběhem lanka na ten upevňovací šroubek.
Jak to je s převody přesmykačů a indexované páčky a kde se to dá u jednotlivých typů dohledat? Nedá se u některých páček měnit převodový poměr? Vím, že existují převodové redukce vkládané do cesty lanka, ale tou cestou jít nechci. To už bych raději upravil ten přesmykač.
Momentálně to oboje řadí. Favorit používám jako cesťáka po silnici a tak mi řazení velkého talíře nahoru nadvakrát moc nevadí. Většinou jedu na něm a stačí mi řadit na kazetě. Horáka jsem nastavil a řadí perfektně a hned. Jen je to celé tak vychytané, že při nějaké deformaci to hned úplně přestane a budu zase řadit malý talíř nohou. Kde dělám chybu? Nastavením dorazů to není. Konkreetní dorazy jsou znefukčněné. Šroubek je dostatečně vyšroubovaný, že se neuplatňuje.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 23.08.2019
Autor: Brahma
  • Re: Převod přesmykače

         

    To bude asi spiknutí několika vyšších mocí proti tobě za ty nekompetentní rady druhým...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2019
    Autor: 51326
    Hodnocení: +9 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Převod přesmykače

           

      Takhle nějak si představuji fundovanou radu na ryze technický problém. Děkuji. :(

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Převod přesmykače

         

    Podobného "efektu" se dá u přehazovaček a přesmyků dosáhnout i špatným navedením lanka k upínacímu šroubku. Pokud to konstrukce umožňuje, tak třeba místo z vnitřní, tak z vnější straany - a krok se změní. A podle úhlu přivedení lanka vůči páce je citlivost na to různých přesmyků různá. Zkontroluj si to, jestli není chybka tam.
    Jinak kolega výše má ode mne pochopitelně plus také ;-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2019
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Převod přesmykače

           

      To je právě ten způsob, jak se špatný převod snažím kompenzovat. Když to udělám podle výrobce, tak je ten převod mnohem rozdílnější.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 23.08.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Převod přesmykače

             

        Ty máš na páčce přesmyku čtyři polohy, když velký talíř řadíš nadvakrát? Jestli máš základní nastavení přesmyku(koncové polohy) nastaveny správně pak stačí jemné doladění šroubkem na na páčce. Jiné krokování by dělalo paseku i u středního talíře. Pak už jen zbývá vůle na lanku....

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 24.08.2019
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Převod přesmykače

               

          Ne nemám. Jen prvním krokem k poloze velkého talíře napnu lanko, ale to nestačí pro zdvih. Druhým vychýlením páčky to zvednu lehce přes střední polohu talíře a ono se to přeřadí. Asi je třeba podotknout, že se jedná o hladký talíř 54 zubů bez jakýchkoliv zvihacích prolisů, které jsou běžné u horáků. Zdvihám to z 44 na 54 zubů. Už jsem uvažoval o ochození mechanismu páčky, který má nějak ošoupanou napínací vačku. Ale to řazení je rok staré.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 25.08.2019
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Převod přesmykače

                 

            Opotřebením to nebude. Favouše jsem měl taky a tam bylo u orig.smyku ukončení bovdenu na těle smyku- jak´s to vyřešil? U spodního tahu problém nebude, ale u horního je třeba objímka pro ukončení bovdenu, ale "nafest" s rámem(aby se nemohla posunout a dělat nynější problém).....

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 26.08.2019
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Převod přesmykače

                   

              Mám na smyk spodní tah. Na rámu mám naletovaná očka, takže bowden mám od řazení k přední sestupné trubce rámu. Po ní vede holé lanko po rámu a opět pod středovou trubkou prochází bowdenem. Bowden pod středem dělá jen to ohnutí a je navolno = nemá zadní ukončení, ale to nevadí, protože jen vede lanko okolo středu a to už rovnou tahá za přesmykač.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 26.08.2019
              Autor: Brahma
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Převod přesmykače

             

        Ty máš na páčce přesmyku čtyři polohy, když velký talíř řadíš nadvakrát? Jestli máš základní nastavení přesmyku(koncové polohy) nastaveno správně, pak stačí jemné doladění šroubkem na páčce. Jiné krokování by dělalo paseku i u středního talíře. Pak už jen zbývá vůle na lanku....

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 24.08.2019
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Převod přesmykače

         

    Chtělo by to přesný popis použitých součástek a přeměřit řl. Některé kombinace pro 3x něco prostě nefungují, např. 7/8 sp. přesmyk x 9sp. řetěz. Navíc u některých rámů díky velkému úhlu sedlové trubky patka smyku velmi odstává od převodníků, s větší vzdáleností + opotřebením to blbějc řadí.

    Fávo je specifický, zejména při použití mtb komponentů.
    Já mám na zimáku sestavu 3x7, 48/36/22, kazetu 11-28, řl. 43 mm, 8sp. řetěz KMC Z8, smyk Alivio 9sp. (s upravenou redukční podložkou, aby dalo tu krátkou řl), ovládá to řazení prastarý ST-EF28. Chodí to naprosto bezvadně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.08.2019
    Autor: iiki
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Převod přesmykače

           

      Jo, když jsem to tam dával, tak jsem si přečetl, že to je na jiný sklon sedlové trubky. Ale současně jsem na nových kolech našel, že na ten sklon a doporučení výrobce přesmykače všichni dlabou.
      Zejména u toho Favorita není moc na výběr. No a u horáka jsem také dlouho hledal přesmykač, který by mi nechal místo pro zadní blatník.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Převod přesmykače

             

        Když upravíš drobně rám Fáva, velmi se rozšíří výběr smyků. Pro horní tah buď naletovat koncovku bowdenu (korekce barvou vhodná, aby to trochu vypadalo), nebo použít koncovku na objímce (já ji vyrobil z mrtvoly smyku al tělo, stačí to mít do čeho upnout na opracování + pilka na železo + vrtačka + vrtáky) vypadá to celkem dobře + bowden v kuse = bez problému funkční. Smyk pak vybrat dle požadovaného rozsahu, aby byla dostatečná délka vodítka. Převodníky nejlépe s pomocníky řazení usnadňujicími (náběhy, nabírací čepy ...) Lze tak vytvořit plně funkční sestavu převodníků dle specifických požadavků, např. co vozím já (výše uvedeno), tvořil jsem i spec 52/38/28.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 25.08.2019
        Autor: iiki
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Převod přesmykače

         

    Dej tam neindexované řazení přesmykače a budeš mít pokoj.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.08.2019
    Autor: bara2
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
  • Re: Převod přesmykače

         

    Co čekáš za radu když si neuvedl typové označení ani u jedné komponenty?

    Jak už zmínili jiní, těch věcí co mohou nesedět je spousta.

    - posun lanka řazení vs posun očekávaný přesmykačem
    - vzdálenost převodníků na klikách vs vzdálenost jakou očekává přesmykač

    Nekompatibilita v těchto věcech přímo způsobí, že přesmykač se bude hýbat málo nebo moc.

    Shimano má tabulky kompatibility, pokud to uděláš podle nich, mělo by to chodit, tedy pokud bude kompatibilní i rám. Nicméně oni vždy uvádí kompatibilitu jen v rámci daného počtu rychlostí a MTB/Trek/silnice řady samostatně, čili spousta funkčních kombinací tam nebude uvedena. Bohužel zatímco pro zadní řazení jsou tahy lanek, poměry přepákování a rozteče pastorků většinou uvedeny, lze si kompatibilitu dopočítat, pro přesmykače a převodníky jsem to neviděl i když sem to zas až tak nehledal, zkus projít tyto dva si nejobsáhlejší zdroje.
    https://bike.bikegremlin.com/
    https://www.sheldonbrown.com/

    Nicméně i další věci můžou dělat problémy, pokud sou blbě
    - řetězová linka převodníků je mimo rozsah přesmykače
    - přesmykač je pro jinou velikost převodníků
    - přesmykač je pro jiný úhel mezi sedlovou trubkou a řetězovou vzpěrou.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2019
    Autor: xtonda
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Převod přesmykače

           

      Díky, nečekal jsem, že bys za mne chtěl dohledávat tu kompatibilitu. Proto jsem neuváděl ty typy. Zejména u toho Favorita je to taková směska, že by to stejně nic neřeklo. Spíš jsem chtěl návod, kde najít ty parametry. Zejména jsem nikde nenašel uváděný převodový poměr posunu lanka a posunu řadicího raménka a jednoho kroku páčky řazení. Domnívalj sem se, že u přesmykačů je to všude stejné. Ukazuje se, že není. Kdybych u každého přesmykače a řazení tento údaj našel, tak by se nemusel řašit problém kompatibility. Ty odkazy si rád pročtu.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Převod přesmykače

         

    Tak jsem vyzkoumal, že na horáku Autor Traction 2014 můj vyměněný přesmykač SHIMANO SLX FD-661D 9s, 66-69 stupňů, dual pull, horní objímka je pro řetězovou linku 50mm, kdežto já mám 48mm. Výsledek je ten, že mi nechtěl shazovat na nejmenší převodník (trítalíř). Už se opíral sám o sebe. Tak jsem ho trochu propiloval a už jde dolů dostatečně hluboko pro řazení. Ale stejně nejde dost hluboko pro zdvih lankem mezi nejmenším talířem a prostředním talířem. Na nejmenším talíři musím mít úplně volné lanko s průhybem, abych se dostal jen na prostření talíř a ne až za něj. To je to, co jsem považoval za špatný převod. Řazení na velký talíř je už v pořádku.
    Mám tam středové složení na čtyřhran. Dájí se tam dát podložky pro zvětšení řetězové linky na těch požadovaných 50mm. Nebo si mám koupit převodníky s octalinkem. Tam to jde a bylo by to i o dost lehčí.
    Ale když vím o co jde, tak to při seřizování budu brát v potaz a nerozešteluju to. Mně děsilo, že jsem to nějak vyexperimentoval, aby to řadilo a nevěděl jsem, proč to tak je.
    Teď ještě musím vyzkoumat toho Favorita.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.08.2019
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Převod přesmykače

           

      Na čtyřhranu má konec osy tvar komolého čtyřbokého jehlanu na který se kliky napasují, takže podložky nelze. Prostě se vymění celý střed a dá se tam nový s osou požadované délky, já sem nedávno kupoval tohle
      https://www.global-sport.cz/stredova-osa...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.08.2019
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Převod přesmykače

             

        Jasně, už když jse jel domů, tak jsem si uvědomil nutnost výměny středu. To asi bude nejlepší. Také bych mohl zkusit ještě trochu odbrousit brusným kotoučkem to raménko přesmykače, aby chodilo blíže k rámu. Je švanda vzít na deore přesmykač brusnou stopku, ale nic tím neničím. Uvidím co bude schůdnější. Když vím, o co se jedná, tak to řadí správně, dobře a nezneklidňuje mne to.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.08.2019
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Převod přesmykače

           

      Dnes jsem to ještě podrobil zkoumání.
      Na horáku mi přesmykač po probroušení a hlavně odstranění nějakého prasklého plastového krytu pružinky už zase řadí jako zamlada.
      Opatrujte si své staré přesmykače na 26" kolech. Ty nové Shimano jsou skoro všechny stavěné pro řetězovou linku 50mm a po výměně vám nemusí řadit na malý převodník. Budete muset improvizovat jako já s bruskou a lehkou změnou převodu, nebo změnit řetězovou linku.
      Na Favoritu jsem přihnul ohnutý předek raménka přesmykače a už to řadí zase dobře. Řetězová linka je správná a přesmykač je starého provedení a nikde neblokuje.
      Takže vyřešeno, hotovo.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Převod přesmykače

             

        Ještě jednou jsem přesmykač sundal a pribrousil mu nožičky paralelogramu, aby chodil od řetězové linky 45mm místo původních 50mm. Mám teď přesmykač SLX*, to jest individuálně upravený. Řadí bezezbytku, nikde nic necvaká, veliká spokojenost. Na úpravu jsem použil svěrák, rotační brusné tělísko a akumulátorovou ruční vrtačku.
        Už Gaston Rebufat, francouzský horolezec co první vylezl na osmmitisícovku říkal: "Kde je vůle, tam je cesta."

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.09.2019
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

366 cyklistů (13 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024