reklama

Rachtající kotoučovka

Ahoj vsem, mam takovy otravny problem se zadni hydraulickou kotoucovou brzdou Shimano Alivio. typ BR-M4050. Brzda je na 160mm kotouci Promax, ktery je rovny. Brzdu se mi nedari seridit. Provedl jsem vyndani desticek, mirne rozepreni pruzinky co desticky rozervira, zatlaceni pistku do roviny a jejich opatrne promazani a nic z toho nepomohlo. Brzdu serizuju klasicky tedy povolim trmeny parkrat zabrzdim a pak stisknu paku a srouby dotahnu. Zkousel jsem i vystredit rukou ale to je jeste horsi. Pokud je kolo na stojanu tak se nekdy podari ze brzda neskrta. Ovsem za jizdy to skrta docela dost, nejedna se jen o cinkani a spis silnejsi skrtani. Po prejezdu nejake nerovnosti se to ruzne meni, pomuze na chvilku zmacknout paku pak to chvilku skrta min. Predni brzda Shimano se mi podarila seridit na druhy pokus bez cinkani a to ma osazeny 180mm kotou Shimano. Osy jsou na kole standartni na rychloupinaky 9mm Bzdzy jsou uchyceny pres adaptery klasika -> Postmont. Vaha je trosku vetsi cca 115kg, ale uz jsem kotouce mel a bylo to v poradku. Nevite co muzu jeste udelat? Na kole me to pak nebavi jezdit :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 19.07.2019
Autor: 542523
  • Re: rachtajci kotoucovka

         

    Proved seřízení na zatíženém kole, pozadej někoho o pomoc.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.07.2019
    Autor: Billicek
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: rachtajci kotoucovka

           

      Diky zkusim, nikoho jsem zrovna doma nemel.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.07.2019
      Autor: 542523
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: rachtajci kotoucovka

             

        Zřejmě se ti kolo při zatížení mírně kroutí a tak ti brzda škrtá. Může to být klidně ohnutá osa, nebo i měkčí ráfek a výplet.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.07.2019
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: rachtajci kotoucovka

               

          Můžeš mně, prosím, vysvětlit, jak měkký výplet nebo ráfek ovlivňuje škrtání kotouče, který je uchycen na náboji?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 19.07.2019
          Autor: 51326
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: rachtajci kotoucovka

                 

            Jsou věci mezi nebem a zemí, které se na kole projevují nevysvětlitelným způsobem :-))
            V nezatíženíém stavu brzdu seřídíš, sedneš na kolo a šktrdfá a dře, prostě kolo se ti kroutí a tak brzda škrtá.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.07.2019
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: rachtajci kotoucovka

                   

              Rozdíl mezi ráfkovýma a kotoučovýma brzdama a způsob, jak fungují a jak se projevují jejich závady je jasný každému, kdo o tom něco ví. Kdo o tom nic neví, radí blbosti a ohání se vyšší mocí...

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.07.2019
              Autor: 51326
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: rachtajci kotoucovka

                     

                Měkký výplet nebo ráfek samozřejmě přenášejí svou deformaci na nábu. Každé ložisko má nějakou vůli. Tlak na osu se přenáší na zadní stavbu, která má také jen nějakou tuhost. Pán má také zvýšenou hmotnost a ta se způsobuje deformaci celého nosného řetězce.
                Takže se nejprve zamysli a pak teprve vynášej příkré soudy.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.07.2019
                Autor: Brahma
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: rachtajci kotoucovka

                       

                  Jestliže se vlní ráfek, protože je měkkej nebo dráty málo vypnutý, nemá to nic společnýho s nábou. Pokud je dobře uložena v konusech (průmyslech) je tato tolerance v podstatě neznatelná, rozhodně není zjistitelná hmatem - bez vaklu. Prostě ráfek si cestuje a nába drží a na škrtání kotouče to nemá žádný vliv.
                  Pokud toto nechápeš, nedá se nic dělat.
                  Ostatně pán to řeší taky na BF, kde mu radí Mlok, který je z těch nejpovolanějších, tak určitě dospěje k nějakému kvalifikovanému závěru.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 19.07.2019
                  Autor: 51326
                  Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                  • Re: rachtajci kotoucovka

                         

                    Jestli je nába dobře utažená v kónusech. Jesli to má nevyběhaná průmyslová ložiska.
                    Máš tam těch jesli nějak moc. A co když to má vakl. Pak se to podle tebe přenáší, nebo nepřenáší?
                    Nejdříve se zamysli a pak teprve generuj opovržlivé komentáře.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 19.07.2019
                    Autor: Brahma
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                    • Re: rachtajci kotoucovka

                           

                      Uvádím obě možnosti, protože nevím, jestli má průmysly nebo konusy. Pokud má vakl v náboji, tak ať ho řeší, jak jsem mu už poradil. S výpletem to nemá nic společnýho. A přiznám se, že mě už nebaví opakovat dokola věci samozřejmý...

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 19.07.2019
                      Autor: 51326
                      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: rachtajci kotoucovka

                             

                        Tvoje sebejistota a arogance je pozoruhodná. Měl by ses dát na politiku a ne se zahazovat raděním NaKole.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 19.07.2019
                        Autor: Brahma
                        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: rachtajci kotoucovka

         

    Soustředil bych se na vůli ložisek (konusů). Při tvé váze se bude taky zřejmě kroutit zadní stavba (třeba jedna její strana). To první vyřešíš snadno, to druhé pouze novým kolem (rámem). A to kolo by mělo mít s ohledem na tvou váhu pevné osy.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.07.2019
    Autor: 51326
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: rachtajci kotoucovka

           

      To nema, ale jinak je to docela bytelnej horak na 26" kolech. Mel jsem subtilnejsiho treka a nic takovyho tam nebylo a taky mel klasicky upinaky. Zkusim se tedy jeste dukladneji podivat na vuli v konusech.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.07.2019
      Autor: 542523
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

213 cyklistů (2 přihlášení)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024