reklama

Ráfky a výplůet případně kolo na 135 kilo

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu měřím 190 cm a vážím 130 kilo +- 5 . Mám MTB 26 palců a zvažuji přechod na 29. Ctěl bych si to poskládat sám , ale mám problém s nosností ráfku s tím, jaké použít dráty do výpletu, náboj chci použít Shimano xt . Chtěl jsem se zeptat jak je to s nosností ráfků a jak jej vybírat , případně zda máte nějaké doporučení, z fin. důvodů chci použít V brzdy. Jezdím spíše silnici, cyklostezky a lehčí terén žádné horské sjezdy . Kolo mne chytlo a jezdím abych zhubnul . Mám dole 5 kilo za měsíc.

[ Zpět ]
Datum: 01.09.2012
Autor: mira1972
  • Re: Ráfky a výplůet případně kolo na 135 kilo

         

    sháněj dráty a ráfky určené pro DH, FR a AM (odolnost se snižuje v uvedeném pořadí).

    Ale myslím, že to je zbytečné. Jestli hodláš hubnout, tak za půl roku, Ti budou drahé bytelné ráfky a k ničemu. Musíš si uvědomit, že ráfek je vlastně spotřební materiál :)

    [ Zpět ]
    Datum: 01.09.2012
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ráfky a výplůet případně kolo na 135 kilo

         

    Já bych se tolik nebál, natěžko jezdí spousta lidí s nákladem i přes 40 kg právě na 622 ráfcích (=29" MTB) a moc problémů nemají. Vyhnul bych se ráfkům, co nemají podložku/nýtek pod niplem, dvojvrstvý ráfek může dost pomoct na rozložní stranového namáhání. Rozumný poměr cena/kvalita ráfku je podle mě Remerx, špice bych v klidu dal obyčejné 2mm nerez (36 kusů na kolo). Obecně bych investoval spíš do pořádně tuhého ráfku, než do nějakých speciálních špic.
    Dost taky ovlivní samotné vypletení, všechny špice by měly mít stejné napětí, s tím si má smysl hodně "pohrát".

    [ Zpět ]
    Datum: 01.09.2012
    Autor: Marble
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ráfky a výplůet případně kolo na 135 kilo

         

    Počkej rok. Na 75kg Ti na silnice a stezky bude stačit cross;-)

    Dvoustěnný ráfek je snad samozřejmost, na větší zatížení je dobrý dvounýt - je v tom vložka, která rozkládá tah drátu na obě stěny ráfku.

    Mám ho na zadním kole (MTB-HT, vážím po zimě i 90kg, vozím v tom dítě v sedačce, která je přímo nad zadním kolem a dítě samozřejmě neodskáče díry a obrubníky), asi 4-5000km, a ještě to nebylo ani potřeba centrovat. Nešetřím ho, ale ani se nehne.

    Náboj bych možná přehodnotil, XT jsou konusové náby, a při tomhle zatížení budou dostávat na prdel. Za tu cenu seženeš slušné průmyslové, třeba Novatec (dozadu čtyřložiskovou variantu).

    Dráty - 36 nebo 32 běžných 2mm drátů bude stačit. Dal bych konzervativní 3x křížený výplet, asi nejlépe snáší velké zatížení.

    Konkrétní ráfek bych vybral tento:
    http://www.remerx.cz/dragon-rmx-4530/
    Pevný, dělá se 32 i 36 děr, i v 622mm (=29") řez dvounýtem je ten malý obrázek uvnitř vlevo dole. IMHO nejpevnější ráfek pro V brzdy, za ty prachy. (Já mám lehčí starší Remerx Eagle).

    [ Zpět ]
    Datum: 01.09.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ráfky a výplůet případně kolo na 135 kilo

           

      Shodou okolností jsem si včera nechal dělat výplet u odborníků jelikož ve středu se mně rozsypalo zadní kolo. Vydrželo 10let bez jakékoliv údržby a bylo značně zatěžovámo, (160kg). Byl tam obyčejný náboj s konusem a kuličkama za asi 250kč. Ty kuličky probrousily misku ve které jsou usazene a celé se to posunulo tak že oska ve směru ozubeného kola byla vylezlá o 2cm do strany. Zde jsem načerpal nějaké rozumy co si tam dát za naboj a rozhodl jsem se pro 4 ložiskový Novatec, jenže bohužel nebyl k mání. Tak nakonec tam mám authora 2x průmysl.ložisko za necelých 1200kč ráfek který doporučuješ a špice nějaké ty "lepší". Na dotaz zda to je vhodné na moji váhu mně bylo řečeno že s přehledem ano. Ostatně když mně 10let vozil čínský šmejd za hubičku tak proč ne "kvalita" za 12stovek. Tak jen doufám že jsem neudělal chybu a nesehnal raději toho tebou doporučovaného Novateca. Cenově vycházi stejně ale má o dvě ložiska více. Jen že by to bylo na dlouho a ja potřebuji kolo neustále, jsou to mé náhradní nohy. Celkově mně to vyjde sakumprásk na 2300Kč a snad bude zase 10let pokoj.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2012
      Autor: Bobbob
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

390 cyklistů (16 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024