Majitelé dětských přívěsných vozíků budou moci vyjíždět se svými dětmi na silnice i cyklostezky bez obav z postihů a pokut. Poslanecká sněmovna definitivně stvrdila novelu silničního zákona. Projednávání zákona trvalo celkem devět měsíců, zákon se tedy doslova rodil, a to stejnou dobu, která uplyne od početí k porodu dítěte.
Maminka, která otěhotněla vloni v srpnu, ještě nemohla podle tehdejšího zákona počítat s cyklovýlety s dítětem ve vozíku. Dnes je situace jiná, díky novele silničního zákona podané právě před devíti měsíci. Poslanecká sněmovna dnes dopoledne definitivně stvrdila návrh Senátu, který počítá s přepravou dětí v cyklopřívěsech. Senát se v březnu letošního roku rozhodl vrátit zákon k novému projednání do Sněmovny, a to kvůli jedné klauzuli, která vůbec s cyklisty nesouvisela. „Jsem přesvědčen, že cyklovozíky jsou tou nejbezpečnější přepravou dítěte na méně rušných komunikacích. Musí ovšem dbát na bezpečnost," řekl po schválení jeden z předkladatelů zákona Václav Cempírek.
Přívěsné vozíky za jízdní kola a přívěsné tyče sloužící k přepravě dětí mohou nakonec jezdit po všech cestách, kam mají povolení jezdit cyklisté. Rozhodnutí o volbě trasy je tak na dospělém, který cyklopřívěs veze. Zároveň zákon vyžaduje, aby takový cyklista byl plnoletý, a tedy právně zodpovědný. Ve vozíku se mohou vézt maximálně dvě děti, které nepřesahují věk 10 let.
Další podmínkou, která se nově dostala do zákona, je maximální přípustná šířka vozíku 90 cm a jeho označení praporkem. Tyto podmínky se přidaly k už existujícím požadavkům na pevné připojení ke kolu a odrazovým materiálům na vozíku. Bezpečnost za snížené viditelnosti zase sleduje požadavek na viditelné červené zadní světlo na jízdním kole nebo vozíku.
I když úvodní rozpravy vypadaly spíše na zamítnutí návrhu, ve finálním hlasování vozíky schválily tři čtvrtiny z přítomných 160 poslanců. To bohatě stačilo na schválení zákona, který musela podle ústavy odsouhlasit nadpoloviční většina přítomných. Nový zákon vejde v platnost po podpisu prezidenta. Ten má na stvrzení ze zákona lhůtu 30 dnů.