Taky o tom uvažuji. Jinak byl jsem včera v prodejně Mountfield v Olomouci a trochu pokecal. Zatím doprodávají modely 2019 a modely 2020 mají začít naskladňovat v průběhu začátku února. A to budou mít i ty kola s Bafangem a 24Ah baterií.
Máme v rodině dvě elektrokola z Mountfieldu obě s motorem Bosch, jedno cross s motorem Performance line a druhé mtb s Performance line cx zakoupené v podzimní slevové akci. Cena zajímavá vzhledem ke kvalitním komponentám, dobrý rám s integrovanou baterií ( když porovnám tvar rámu tak je to kopie KTM ), zatím po pár stovkách km spokojenost. První prohlídka zdarma po cca. 500 km. Na každé prodejně 2 vyškolení technici speciálně na elektrokola. Jeden technik co je teď v Mounfieldu tam přešel z cykloprodejny. Čas a najeté kilometry prověří jak je to se spolehlivostí a kvalitou servisu.
I já jsem se byl podívat u nás v Příbrami v Mountfieldu a taky doprodávají loňské modely. Prodavač mi poslal ke konzultaci technika který byl sice ochotný a tvrdil že servis zvládnou bez problémů ale já jako laik který sice jezdil na mtb a dost si načetl na netu o elektrokolech jsem o motorech a komponentech věděl víc. Kola jsou určitě fajn ale servisu se trochu bojím.
Pokud koupíš něco s Boschem, nenï důvod servisovat motor, a na kole ti za rok vymění řetěz a brzdové destičky.
Po zakoupení elektrokola v MTF je jedna servisní prohlídka zdarma a pak už ti nic nebrání servisovat kolo v jiném osvědčeném cykloservisu. Motor je v podstatě bezúdržbový a mechanika stejná na jakémkoliv jiném kole, samozřejmě platí dvouletá záruka.
To se bojíte oprávněně.
osobně bych si kolo u prodejce bazénů a sekaček nekoupil. Chytají lidi na slevy, ale ceny většiny kol před slevou jsou totální blbost, ale jsme v česku, takže prodeje určitě mají :-)
Naopak, na plečky nenajdeš většího specialistu :D
MTF kola vypadají pěkně a lákavě ale po zkušenostech s neuznanou záruční opravou dost drahého čerpadla si já osobně u nich nic s motorem nekoupím. Ale je to jen můj osobní názor a přístup:)
Nebudu tady obhajovat Mountfield a jeho zemědělskou a bazénovou techniku, ale diskuze je o elektrokolech MTF. Obrázek si každý může udělat sám při pohledu na výpis použitých komponent. Mountfield si nechá vyrobit rám, na sedlo si nechá vytisknout logo, smontuje všechny díly, zabalí, odešle na prodejnu kde to zkompletují. Samozřejmě že po zakoupení jsem si všechno znovu prošel, dotáhnul spoje, seřídil co bylo potřeba, dovybavil komponenty podle toho co mi vyhovuje. Mimochodem při výběru rámu se koukám vizuelně vždy na kvalitu svarů a nemůžu si pomoct nevím jak dělají, ale MTF dost dobrý.
Ale to je snad v současnosti už naprostý standard. Jsme už v době vaření pod ochranou atmostférou. Solidní výrobce čehokoliv nemůže mít problém se sváry.
Ale solidní výrobce čehokoliv nemůže mít problém ani s vadnou montáží, že by se to po něm muselo kontrolovat a dotahovat.
Tu posledni vetu snad ani nemuzes myslet vazne. U vsech kol prodavanych i u jinych prodejcu se totiz po kratke dobe minimalne doporucuje kontrola a serizeni.
Doporučovat se může ledacos, ale u slušného kola pár tisíc km stačí občas dofouknout gumy.
Ale Hryzec píše:
"Samozřejmě že po zakoupení jsem si všechno znovu prošel, dotáhnul spoje, seřídil co bylo potřeba".
Takže ne, co si sedlo a uvolnilo se, takže se to na 1. garanční prohlídce dotáhne, ale musel to dotáhnout a seřídit hned po nákupu. No a to se u solidního kola dělat nemusí. U toho garanční prohlídka spočívá v dotažení klik, pokud tam byl čtyřhran.
Protože kupují rámy v Číně.
Kola jsou to ujevně průměrné kvality za nadprůměrnou cenu.
Kdyby tak 15-20 procent zlevnili, byla by to celkem rozumná volba.
Co jsem se dočetl o kolech MTF co má Mountfield na webu, tak rámy se vyrábí v Itálii, montáž v Česku.
Když sekačku, tak Huskvarnu :-)
Dá se to zapřáhnout před pluh nebo žebřiňák?
S přehledem
https://www.pily-sekacky.cz/
koukám, že mají i downhill modely, teda moc nechápu, na co potřebujou z kopce motor, ale jestli táhnou ten žebřiňák....
https://www.husqvarna-bicycles.com/en-CZ...
Aby se na kopec dostali jinak než autem nebo lanem, na DH kole se moc dobře nešlape.
A ty si někde viděl opravdového sjezdaře s motorem?
To bude něco jako ostrá silnička s motorem :-))
Je úplně jedno, jestli je elektromotor na ostré žiletce, nebo ostrém horském kole.
Některá e-kola jsou určena na terén, jiná výhradně jen na silnici, snad není tak těžké to pochopit.
No a někdo si dá motor i na sjezdové kolo.
Proč by to nemohl udělat opravdový sjezdař, jen tak, pro radost?
Nebude závislý na lanovce, provozních hodinách, ani na ofiko tratích..
Protože mu to změní těžiště toho kola a váhu toho kola a s tím i ovladatelnost toho kola. Takže sjezdař to asi neudělá. Silničář si také na silničku nedobastlí motor a baterku na nosič. Když už, tak si koupí tu "taky_silničku" s motorem, aby se mohl prsit výkonem, na který už nemá, nebo nikdy ani neměl.
První silné elektrokolo které jsem kdysi na netu viděl, si postavil sjezdař.
Každý sjezdař je jiný, jeden to udělá, druhý ne.
A že si někdo koupí "taky silničku" s motorem, aby se mohl prsit výkonem, samozřejmě možné je.
Ale taky je to jen jedna za variant, o totiž každý člověk je jiný, ne každý má potřebu se s něčím prsit. By mne tedy zajímalo, kdo tě k tomuhle názoru inspiroval, že házíš všechny elektrokolisty do jednoho pytle a píšeš takové nesmysly zrovna mně a ne jemu.
Já mám občas i jen svoje názory, nemusím se pokaždé někde inspirovat. :)
Z čeho usuzuješ, že házím všechny elektrokolisty do jednoho pytle? Já znám Gaussovo rozložení pravděpodobnosti a tudíž vím, že když píšu o středním obvyklém elektrokolistovi, tak budou jistě i tací, kteří se tomu budou naprosto vymykat. Ale ani ty ani já nemůžeme z jednoho případu dělat statistické závěry a na dělání nějaké lepší statistiky nemáme dostatečný representativní vzorek. Takže jak tvůj, tak můj názor je pouze individuálním závěrem a individuálními domněnkami bez statistického významu.
Střední obvyklý e-kolista si koupí e-žiletku, aby se mohl prsit?
Když nad tím tak přemýšlím, tak například tady v diskuzi, vím jen o jednom e-kolistovi, který se prsí svými výkony na e-kole, na které už nemá, nebo nikdy neměl.
Pokud vím, ostatní se chovají normálně, jsou rádi že jezdí a to jim stačí ke štěstí.
Proto jsem se tě zeptal, kam na tyhle názory chodíš a proč to nenapíšeš rovnou jemu.
Střední obvyklý e-kolista o e-žiletce nemá vůbec potuchy a nezajímá ho. Ani ty, ani já nevíme, jaké motivace jsou ke koupi e-žiletky. Ostatně ty e-žiletky se objevují na trhu myslím až v posledních letech. Možná jsi sem tu první zmíňku přinesl docela nedávno ty a pak se rozpoutala diskuse, k čemu to je. Takže tvůj názor je asi zřejmě stejně tak oprávněný a fundovaný jako ten můj. Připojil jsem to pod tebe, poněvadž jsi to zmiňoval. Mám prostě jiný názor než ty. Snad na něj mám právo.
Nejdřív napíšeš, že střední obvyklý e-kolista si koupí žiletku aby se mohl prsit, teď o ní najednou nemá obvyklý střední e-kolista ani potuchy a nezajímá ho. Krapet nedůstojný způsob diskuze tu provozuješ, Brahmo.
Spíš tu operuješ se svými domněnkami o tom, co jsem napsal a ne s tím, co jsem skutečně napsal. Přečti si to ještě jednou a zkus vyvodit, kdy píšu o středním průměrném e-cyklistovi. Zjistíš, že nikde.
Brahmo,
ono je to složité. Elektrokola, původně pomůcka pro slabé, zesláblé nebo hendikepované se velmi rychle stávají samostatným sportovním náčiním, zejména v oblasti těch horských kol. Stejně jako čtyřkolky, nebo jiné zrůdnosti na kterých jinośi s ti, co si na jinochy hrají, řádí po lese.
Samozřejmě, že roste i množství těch, co kolo mívali jako dopravní prostředek a motorek jim dopravu zpříjemní, potěšitelné ovšem je, že díky ekolům na kolo s přípomocí sedá inoho lidí, kteté by na normální šlapohyb nikdy nesedli.
Že by někdo s ekolem jezdil do daleka je spíše výjimkou, proto jim prochází ty absurdní dojezdy 160 i 180, protože taková porce je pro mnohé za hranicí představitelnosti a šudlají svých "poctivých" třicet a radují se, že jim ubyly ještě dvě čárky na baterce.
Silniční e-kola (ne taková co bastlí kolega Bustler) ale opravdové žiletky jsou tu už taky pár let, váha kolem 18 kg, dojezd kolem 90ti s rozumnou přípomocí, přičemž dost drahé, říkal jsem si, ty jsou opravdu pro nostalgické vyjížďky artrotických starců, protože všechny nevýhofy silničky zachovány, a výhoda, nízká váha + tak tu eliminuje motor.
Ovšem u těhle kol vždy byl e pohon přiznán.
Ta hračka od Specialised, tím, že se snaží fo nejvíce maskovat využití přípomoci, míří zcela kistě na úplně jiný segment zákazníků, než jiná e kola.
Co pořád máš s tím, že se snaží něco zastírat? Nejsou první ani poslední, kteří dokáží udělat asistenci, aniž by to bylo vidět. Podstatné je, e je to jenom kolo s asistencí a ne motorka, co se tváří jak kolo.
Tohle je u 5 let starý, takže spešlui nemaj žádnou novinku:
https://www.youtube.com/watch?v=EgOWHMRt9Qw
a tohle je už 7 let starý:
https://www.youtube.com/watch?v=w45tga8VbiQ
a dělají i jiný kola, jak silniční:
https://vivax-assist.com/
Báro,
aby to mělo smysl jako elektrokolo, musí to mít trochu slušnou baterii. A aby to šlo rozumně nabíjet, je potřeba snadno tu baterii vyjmout a odnést.
O velikosti baterie se tu debatí níže, takže potřebu kapacitnější baterie asi zpochybní jen ten, kdo na e kole nikdy moc nejezdil.
To, že je k nabíjení lepší odnést batetii než celé kolo pochopí i ten, kdo nikdy na e kple nejel.
Kolo s malou baterii schovanou napevno v rámu má pak jen jediný smysl, to, že se jedná o kolo, co chce ten e pohon co nejvíce maskovat.
"To, že je k nabíjení lepší odnést baterii než celé kolo pochopí i ten, kdo nikdy na e kole nejel."
Kolo za tři sta táců bys nechával stát přes noc za barákem a domů nosil jen baterii?
Já bych ho vždy donesl do baráku k nabíječce, aby bylo pod zámkem.
Podle tebe to kolo má baterii schovanou do rámu evidentně i proto, aby výrobce zamaskoval nedostatečnou kapacitu e-pohonu.
Asi aby se ostatní cyklisté majiteli kola za třista táců nesmáli, že jeho investice nedává smysl, protože mu ujedou, kdy se jim zachce :-)
Tohle kolo není pro strejce, co si na něj namontují platformy a pak s ním chodí do kopce ze sedla.
Počítá se tam se znatelně vyšší úrovní fyzické kondice.
Dovedu si docela představit, že na mé oblíbené trase do Kokořína(100km), kterou už v posledních letech zvládám jen s obtížemi, by mi tohle kolo ušetřilo dost trápení.
A nejde mi o to, abych se mohl prsit, jak jsem to ujel rychle, Brahmo.
Jen bych si to nerad zkracoval, chtěl bych si to zajet celé, vidět to celé, jako dřív, ale zbytečně se při tom netrápit nebo strávit na trase zbytečně moc času.
Rovinu do Mělníka bych dojel za svý průměrem okolo 27, pak by mi to výrazně pomohlo přehoupnout se přes Chloumek, sjel bych do Kokořínského údolí, tam bych snad taky vydržel jet za svý, tedy nad 25, i když je to proti vodě.
Pak by mi to pomohlo vyjet Romanov, díky tomu bych zůstal dostatečně čerstvý, abych svižně zvládl zbývajících 50km, to už je spíš z kopce, pomohlo by mi to přes těch pár hupů v závěru, kde většinou melu z posledního, kurevsky to bolí a nadávám si do debilů..
Na jakém kole to teď jezdíš průměrama 27 a 25 ?
Nikde jsem nepsal, jakýma průměrama to teď jezdím. Zase ti to nevyšlo co ;-)
No tak jsem předpokládal, že víš co píšeš ze zkušenosti. Ne že blábolíš a fantazíruješ ;-)
Jel jsem tuhle trasu už mnohokrát, nedokážu přesně odhadnou kolikrát, ale minimálně 20x určitě. Pokaždé bylo jiné počasí, jel jsem to na různých kolech, od Favorita, na kterém jsem kdysi začínal, až po karbonovou žiletku pod 8kg.
Takže nějakou představu asi mám.
Momentálně netuším jak na tom jsem, protože už asi dva roky nejezdím dlouhé trasy.
Psal jsem jen, že si umím představit, jak mi to tuhle trasu usnadní, jak by to asi mohlo fungovat. Netvrdím nic najisto, ale vzhledem k tomu, že sám výrobce tvrdí, že je to konstruované hlavně na přípomoc v kopcích si myslím, že jsem nenapsal žádný nesmysl. Vzhledem k tomu, že je na téhle trase hodně roviny, na které není problém se držet nad 25km/h si myslím, že kapacitu baterie řešit nemusím.
Vim, co to obnasi drzet delsi dobu prumer 27 i na pomerne lehke ziletce. A vim, co to obnasi se tomuhle prumeru snazit priblizit na cca 12 kg tezkem kole. Proto se ptam. Vim, ze nejses zadna lemra, ale vykonnost zavodnika asi taky nebudes mit. Tak jen aby sis to prilis nemaloval.
Nakonec, neni zadny problem si to ozkouset. Vzit nejakou slusnejsi ziletku, nalozit na ni balast do vahy 12 kg a vyrazit. Hned jak se trochu srovna pocasi, tak vyrazim to ozkouset.
Jenže já píšu o průměrech na rovině, a u této e-žiletky stačí, když se držíš nad 25, abys zbytečně nevybíjel baterii. Takže za mě je to v poho, na 12kg žiletce, co má keramická ložiska a já nevím co ještě, si troufám tvrdit, že pojedu po rovině nad 25 s prstem v nose.
njn, mas na to. Pak ale vubec nechapu, na co by ti byl nejaky motor do par hrbolu, pri tehle vykonnosti.
Jestli si to moc neidealizujes. Keramika ti pomuze k nejakym tem setinkam ve spurtu. Odpor vzduchu a akcelerace jako hlavni zateze ale furt zustavaji. I amater pozna dobre kolo, ale kvalitu spickoveho vyuzije zas jenom spickovy zavodnik.
Hm, na Růženě na rovině držím dvacet i několik kilometrů, a to jsem proti Šíravníkovi úplnej kripl a všichni žiletkáři kolem mě akorát prosviští. V kopci nastane problém, jakmile to začne stoupat, jedu 7 a míň, do táhlejch kopců krokem, mít tam 100W navíc... A tu přípomoc bych si nechala přečipovat jenom do 15 km/h, rychleji můžu jezdit za svý, nikam nespěchám.
Rondo já si pamatuju jak tu Jindra psal, jak na tom (ukradeném) e-kole jezdí po rovině nad 25 a šetří tím baterie. Já když jsem si to kolo s bagáží představil, kroutil jsem nad tím v tichosti hlavou, abych nebyl zase za rypáka, ale proč se na to samé tváříš nedůvěřivě když píšu o téhle e-žiletce, to fakt moc nechápu, však na mém tréninkovém kole co má přes 17kilo, je na 26", má poměrně tlustý gumy, blatníky, brašničku na nosiči, široký řidítka, jsem schopen na třicet tři kilometrů dlouhé trase s dvěma kopečky zajet průměr přes 27, když se pořádně zmáčknu a fakt si nemyslím, že bych byl v závodní formě, však už je mi šestapade, už se ňák scvrkávám.
Baro, potrebny vykon pro vyssi rychlost nestoupa umerne. Pro rychlost 40 nepotrebujes dvojnasobnou vykonnost, ale ctyrnasobnou, jen co se tyka odporu vzduchu, nemluve uz o dalsich slozkach.
Ten posun je zretelne patrny s kazdym kilakem na prumeru nad nejakych 25.
Siravnik - nechci te v zadnem pripade podcenovat, bez ironie. Mam jen holt nejak blbe soupnuty meritka z toho, co bezne potkavam na silnicich. Vylozeni a jednoznacni sportaci mi mizi ukrutnou rychlosti v dalce, ostatni se vlecou stejne rychle, nebo spis pomaleji nez ja.
Takze ses asi trefil mezi moje zkusenosti, muze byt. Ted to fakt nemyslim nijak ironicky.
A s tim Jindrou jsem to tehdy pochopil nejak tak, ze to drzel prave na tech 25, aby ho to tam pristrkovalo k te rychlosti a on si do toho podle sveho prislapaval a tim neco usetril.
https://www.nakole.cz/diskuse/26095-vyhody...
Rozhejbu to mitorem nad 25, a pak už jedu za svoje 27-28. Přepínat na tour nebo eco mě připadá únavnější, víc se nadřu než to rozhejbu nad rychlost, kdy přípomoc vypíná.
Dokumentace k vivaxu je zde
https://www.vivax-assist.com/global/pdf...
Německy moc nevládnu, ale v tabulce je tam uvedeno 200W, pak sou tam ale grafy výkonu v závislosti na kadenci, tam je nejvíc 120 W, při neoptimální kadenci to jde i dost pod 100 W, dělají dvě varianty, které mají optimum při kadenci 75 a 90. Od kompletu co má nějaká 2 kg a je takto integrovaný mi to přijde celkem fajn.
Pro jedince jako ondrap co chtějí motorku co vypadá jako kolo to samozřejmě není vhodný produkt.
Siravnik - no, tak to bych si tipnul prave na ten model, co jsem popsal pred chvili.
S motorem se rozjet na 25, pak na nem nechat akceleraci pri udrzovani konstantni rychlosti 25 a prislapavat do toho. Takze si motor skutecne chvilema oddychne a je to usporne pro baterku i pilota. No a cislicka 26 nebo 27 bez problemu obstara to obcasne prislapnuti napul s parmilimetrovou chybou v nastaveni tachaku a odpojovace pripomoci.
Tak nějak, jak píše xtonda.
Odpor vzduchu je zajímavý až tak od 20 km/h, mi stačí rychlosti i po rovině do těch 20 km/h a to zatím na rovině ušlapu za svý.
Šíravníka jsem viděla naživo (oblečenýho), ale i na fotce jen v kraťáskách, ten to na těch 27 km na průměru musí na rovině dát, má z čeho.
Do kopce kdybych jela 10, bylo by to fajn, jezdím tak 5-7 :-(
S kopce to jede samospádem aji 40, na to motor nepotřebuju :-)
100W je hodně, to já běžně nedávám, maximálně tak ve špičce a krátkodobě. 100W u mě znamená dávat 1,8W na kilo živé váhy, na to už dnes opravdu nemám, ale kdyby mi to dodal pomocnej motor, muselo by to být sakra poznat...
Rondo, jasně píše, že pak už jede za svoje, že to potřebuje rozhejbat nad rychlost, kdy přípomoc vypíná.
Chápu proč raději tipuješ a že máš k autocenzuře pádné důvody, nezlobím se na tebe, ale za těchto okolností ztrácím motivaci s tebou dále diskutovat.
A chces se bavit o kolech, nebo delat "politiku" ? Co se ti nezda na tom, ze tipuju ? To snad dost jednoznacne vyjadruje muj nazor na to, popsal jsem to podrobne, dvakrat. Do vasich hratek mne laskave netahej.
Baro, muze byt. Znam ho z fotek a vim, co jel, ze neni (nebyl) mekkej.
Napadlo mne, kdyz si pripoustel pomoc motorkem, ze krapet povolil a uz to tak nefici (nikdo nemladnem a staci pak pul roku flakandy...). Jenze kdyz pise ty prumery na tezkem kole, kdyz se hryzne, tak ale tim spis nechapu ten motor na nejaky brdek v zaveru. Vsak nejede pres Krkonose. Tahnout sebou po rovine vysokou rychlosti kila balastu, aby to pak postrcilo do kopecka...to mi fakt matematicky nevychazi. Tam vidim prodelek. To je mnohem vyhodnejsi dojet pod brdek na pohodu na lehkem (nez na mastodontu s vyplazenym jazykem) a kopecek dat jen o malinko volneji, nez minule.
Furt mi vychazi ten motor jako prima vec pro pohodoveho turistu a jako naprosty nesmysl pro sportaka. A 27 km/hod prumer na tezkem kole hodinu v kuse uz je sportak.
To máš těžký, někdy si říkám, jak to vlastně jiní mají. Mě stačí, když musím odsud vyjet směrem na Vysočinu, těch prvních deset mě vyčerpá natolik, že pak už není kam dál jet. :-(
A stačí se vyvézt dvě zastávky vlakem nahoru a můžu tam najezdit v pohodě padesát a ještě se zadarmo svézt dalších dvacet domů s kopce. V podstatě jde o pitomejch dvěstě výškovejch metrů, s tím by mi klidně pomohl i ruční mixér :-)
Má pravdu Šíravník, že mlčky přecházíš Jindrovej 25 za svý a jemu tady vykládáš, jak je těžký jet 27 za svý :-) :-)
Já je znám naživo oba.
Nemám důvod s nima polemizovat, každej ví sám nejlíp, jak mu to jede, a nikdo tu nemá povinnost někomu něco dokazovat.
Precetla sis pozorne, co si o Jindrovych 27 myslim ? Popsal jsem to pred chvili dvakrat, dost podrobne ;-)
A Siravnikovi je v zadnem pripade nevycitam, nebo nevyvracim. Jen pisu, ze pokud je dava na tezkem kole vic jak hodinu v kuse, tak ze absolutne nechapu tu potrebu motoru do hrbolu. Ze staci do kopce malicko zvolnit (zvolit vhodne tempo) a musi to vylitnout napohodu a pokracovat v krasojizde, na lehkem kole bez motoru o to snaz. Bude mit nasetreno z rovinky pred kopcem.
Ronda: Pri jazde po rovine je niekoľko kilogramov = niekoľko percent celkovej hmotnosti irelevantných. Neviem ako ste na tú nezmyselnú predstavu prišli že to musí ísť ťažko. Fyzika aj prax hovoria jasne - je to zanedbateľné. No a s rozbehom pomôže motor a potom už sa ide za vlastné ako na obyčajnom bicykli. Pochopiteľne to musí mať vhodný typ pohonu ale s tým sa v tejto debate ráta. A keď príde kopec je príjemné pokračovať svižným tempom aj nahor a nie sa plaziť v pote tváre...
To si to treba niekedy aj skúsiť a nie len teoretizovať :-)
Baro, ale Jindra nejede 25 za svý, jemu tak do rychlosti 26 pomáhá motor, který se pak na té hranici neustále odpojuje a zase připojuje, takže s lehkým příšlapem se dá derlší dobu udržet rychlost 25 až 27 a průměrka po delší dobu je vyšší, ale za cenu spotřeby nějakých 3 baterií na 150 km.
On je rozdíl když se má za své do téhle rychlosti kolo rozjet a rychlost držet nebo když tě motor vyveze do té rychlosti a ty už pak jen udržuješ rychlost na hranici vypínání motoru.
Lubo - neteoretizuji o jizde do kopce na motor. O tom vubec nepochybuju.
Bavim se tu o rovine "za sve". A troufnu si tvrdit, ze tak nejak vim o tom sve, z praxe. Jel jsem ctyriadvacitky jak na lehke ziletce, tak na tezsim kole (rozdil bude odpovidat asi prave tem sesti kilum). Takze mam podle ceho posuzovat. Jak jses na tom ty ? Neteoretizujes ? ;-)
A bol ten rozdiel iba vo váhe? nebol náhodou rozdiel aj v niečom inom čo má na odpory vplyv? Navyše na rozbehnutie s tou vyššou váhou sa človek viac unaví a to potom chýba...
Na modrom s váhou 40kg mám plášte ktoré ľahko odvaľujú a keď sa to rozbehne tak na udržiavanie veľa námahy netreba a to je tam veľký DD motor ktorý kladie určitý odpor.
Na cesťáku s cestnými plášťami +6kg na rovine spotrebu nezvýši tak aby to bolo merateľné a citeľné. Ak ten cesťák budeme porovnávať s horákom o 6kg ťažším so zubatými širokými gumami tak to je potom niečo celkom iné...
Takovejch hádek a zbytečně. Na co elektrokolo, je to drahý a ještě se hádáte. Kupte si starýho cesťáka jako já.. Koupíte v dobrým stavu už od 1500 (+ nějaká práce), posháníte nějaký další převodníky... Když pak chcete ject na výlet, naklikáte zhruba trasu do mapy.cz, podíváte se na profil, podle zkušeností nasadíte správný převodník a jedete. Když je kopec prudký, jdete pěšky a obdivujete krajinu, bo vidíte věci, kterých byste si vůbec nevšimli. Vracíte se zrelaxovaný a ne vynervovaný, jestli vám zbydou nějaký volty a navíc máte čas koukat kolem sebe, protože se nerozptylujete věčným přehazováním
Ne ne, zadne zubate plaste. Nejsem magor. Dost tenke, uplne hladke a nabouchane na 6 atm. Jasne, ze tam bylu nejake odpory navic oproti ziletce, ale nijak zasadni. Presto to dalo s obdobnou (ne)pripravou sto kilaku navic.
Udrzovat kolo v konstantni rychlosti totiz neni totez, co vagon elektromotorem. Ta setrvacnost neni az zas tak zazracna a cela zdanlive plynula jizda sestava z neustaleho zpomalovani a akcelerace. No a uvadet do vyssi rychlosti sest kg nebo neuvadet, byt o pouheho ctvrt km/hod, ale zato treba tristakrat do hodiny, to uz vezme slusnou porci energie. Dalo by se to spocitat. A neco jineho je treba z 15 na 15 a 1/4 nebo z 26 a 3/4 na 27. Jen fyzika, ktere si na kratke projizdce ani nevsimnes, ale po pulhodine buseni "za sve" uz ji mas docela nastudovanou.
Úvaha má chybu - zotrvačnosť funguje obojsmerne... Tých 6kg sa rozhýbe ťažšie, ale toľko isto energie vráti pri spomalení. Pri jazde po rovine je to len o odporoch. A na tie má hmotnosť malý vplyv.
K tomuhle by se nam mohl vyjadrit nekdo fundovany ve fyzice, mechanice. V laboratori by se to asi skutecne vzajemne vyrusilo, ale ve svete jizdnich odporu jednim smerem, temer vse proti cyklistovi, je 6 kg setrvacnosti zanedbatelne (odpory rychle pohlti), ale rozjet to musi zase cyklista svoji silou. Tam mu nic nepomuze. Vzdycky je vic odporu, ruznych. A je vcelku jedno, jestli se jede do kopce, nebo proti vetru.
S tou setrvacnosti jsem treba vedle, ale potom mi vysvetli, proc specialne triatlonisti, kteri jezdi roviny a maximalne stejnomernym tempem, utraci statisice za specialy, ktere krome pochopitelne aerodynamiky jsou take az brutalne gramarske. Vzdyt by jim, podle tve teorie, mohlo byt jedno, jestli ma kolo 6, nebo stale jeste fajnovych 7 kg. Pritom cena nejmin dvojnasobna. A pripravuji se tak o efekt setrvacnosti...
To je jednoduché, jednak tá váha samozrejme vplyv má, aj keď malý, a keď ide o sekundy tak to už sa prejaví, a druhá vec je že pri štarte sa minimálne jeden krát tá menšia váha prejaví rýchlejším rozbehom. Ako ďaleko zájde po prejdení cieľom keď prestane šliapať už nikoho moc nezaujíma.
Každopádne to ale nie sú veci ktoré by trápili nezávodného cestného ebajkera...
Je tu toho více, tak to semelu všechno dohromady.
Já jezdím jenom na horském a jet 25 km/h po rovině není nic strašného, takže věřím, že na dobrém silničním kole to je fakt celkem na pohodu i delší dobu. Zdůrazňuji to po rovině a dodávám držet rovnoměrnou rychlost. To je samozřejmě v reálu málo kdy nastane, málokde je takový terén, že by byla k dispozici rovina na hodinu jízdy a dalo se jet bez nutnosti zpomalovat a znovu se rozjíždět kvůli provozu, zatáčkám, povrchu. A žádný vítr. To lze jedině na dráze. A v takových podmínkách má skutečně hmotnost minimální vliv protože fyzika. Konečně rychlostní rekord má tahleta 20 kg kraksna http://www.recumbents.com/wisil/whpsc2002/White...
Jakmile přijde kopec, tak je to hned jiná písnička. Další věc je subjektivní posuzování toho co je rovina, kolikrát se mi stalo, že sem si říkal co se děje, že mi to nějak nejde, jednou sem dokonce slezl a kontroloval jestli nepřidrhává kolo a ono to bylo jen tím, že to byl kopec ačkoliv se mi zdálo, že je to celkem rovina a jindy naopak si říkám jak mi to dneska jede a ono to bylo trochu skopce i když to vypadalo jako rovina.
Výkon potřebný pro překonání aero odporu roste dokonce s třetí mocninou rychlosti, tedy při 25 km/h je to dvojnásobek než při 20, při 32 dvojnásobek než při 25 a při 40 dvojnásobek než při 32 (a tedy při 40 osminásobek než při 20)
Už se to tu jednou řešilo, při jízdě konstantní rychlostí se žádná setrvačnost neuplatňuje. Pokud jede někdo tak, že neustále zrychluje a zpomaluje měl by zapracovat na technice šlapání. Pokud je setrvačnost šesti kil je při zpomalování zanedbatelná, tak je zanedbatelná i pro zrychlení, energie co se ztratí při zpomalení je totiž stejná jako je potřeba dodat pro zrychlení (o stejnou rychlost) fakt by to chtělo aby sis tu fyziku aspoň v rychlosti prolítnul.
Samozřejmě ve světě elitních závodníků kde všechno ostatní je na hraně nakonec i ta hmotnost může hrát roli, navíc venkovní trať nebude nikdy úplná placka a nebude bez vlivů, které cyklistu donutí zpomalovat i zrychlovat. V disciplínách kde se jezdí rychle po rovině se používají plná kola i když jsou daleko těžší, proč asi?
V reálném světě kola nejsou těžší jen tak pro nic za nic, tedy nikdo neveme lehké kolo a nevysype rám pískem. Buď je to MTB nebo je to prostě levné kolo, takže je robustnější rám, širší gumy, to krom té váhy znamená i větší aero odpor a valivý odpor. Stejně tak cyklista, kdo je těžší (vyšší, tlustší) tak má větší aero odpor, byť je ta závislost sublineární (jak vypadají cyklisti dráhaři a jak vrchaři a proč?), čili je prakticky těžké najít těžké a lehké kolo se stejným aero odporem. A nějaké dojmy a pocity klamou, jezdec může být v různé kondici, navíc venku fouká, takže pokud se najede na každé konfiguraci s wattmetrem desítky jízd pak budou data o kterých má smysl se dál bavit. Tady dávám odkazy na dvě kalkulačky výkonu při jízdě na kole
http://www.kreuzotter.de/english/espeed.htm
https://www.gribble.org/cycling/power_v_speed.html
Ta první je fajn v tom, že tam je přednastavena různá kola se zohledněním posezu a zadává se i výška a hmotnost cyklisty a je zohledněna v odhadu koeficientu odporu vzduchu, takže zatímco pro rychlost 25 km/h na městském kole potřebuji dávat 191 W, na MTB je to 149 W, silnička horní úchop 125 W, dolní úchop 94 W a kapotovaný lowracer 38 W.
xtonda - chvíli je 25 pohoda i na dámském kostitřasu, ale bavíme se o průměru 27 víc jak hodinu v kuse. Na to už je potřeba určitá fyzička a výdrž a začne se projevovat každý vliv (nejde samozřejmě o systematicky trénovaného závodníka). Bylo by hodně zvláštní, kdyby ne prakticky dvojnásobně těžké kolo.
I když budeš šlapat sebevíc kulatě a plynule, rychlost ti bude kolísat díky mnoha vlivům. Tomu nezabráníš. Luft, povrch, i droboučká stoupání a klesání, stačí drobné hupy v asfaltu. Furt to musíš dorovnávat, ta síla se mění.
20 kg kraksna přetloukla tu váhu minimálním odporem vzduchu. - No, viděl jsem něco podobného na K24. Vystartovali pěkně, letěli jak vítr, ale poměrně brzo jim došel dech. Někde na dráze by měli šanci, ale na trochu zvlněné silnici, nijak zvlášť, žádné kopce, ale ta váha je rozsekala. No a nepřipadalo mi, že by jim nějak pomohla setrvačnost. Po pár metrech přizvednutí už skoro stáli.
U plných disků se opět, jako u té bedny volí menší zlo. Disk tam není kvůli setrvačnosti, ale že menší odpor vzduchu je výhodnější, než ta vyšší váha. A všemožně to tlačí k tomu, aby byl disk, ale s váhou klasiky.
Víš, Širavíku, ty si nemocný psychopat.
Už pár let se soustředíš na mě.
Řekl bych, že si zkurvenej ksindl, ale chápu, že za to nemůžeš.
Na e-kole si asi nenajel tolikco já, takže si svoje hypothesy strč do prdele.
Stejně tak káš problém s tím, když jedu na papouška. Prostě vedro které cítím, není to správné vedro, co ti ukazuje net.
Jsi chorý mozek.
Ksindl.
Neber si mě už nikdy do huby.
Chovej se tak, jako bych nebyl.
Rondo, koupit to drahé kolo by mne ani ve snu nenapadlo, to za prvé, za druhé, když jsem vyjádřil názor, že si troufám na rovině dlouhodobě udržet rychlost nad 25 bez přípomoci - na e-žiletce za třista táců(!) - obvinil jsi mne, že blábolím a fantazíruju.
Takže jsem se to snažil nějak obhájit, Jindru jsem zmínil spíš jen okrajově, abys měl srovnání, jako příklad kola, které je poměrně těžké samo o sobě, nemá speciální konstrukci určenou pro jízdu po silnici + bagáž + netrénovaný jezdec s nadváhou, tedy příklad, u kterého lze o rychlostech na rovině 27-28 bez přípomoci, oprávněně pochybovat. Neobviňuju Jindru, že v fantazíroval a blábolil, za prvé mi to na něj nesedí, není to jeho styl (:-D)za druhé, ať si každý udělá názor sám.
Tím to mohlo skončit, jenže tys měl, ze známého důvodu, potřebu informaci o Jindrovi zpochybnit.
Našel jsem ti tedy jeho příspěvek, který zcela jednoznačně potvrzuje, že měl na mysli jízdu 27-28 BEZ PŘÍPOMOCI.
O střídavé přípomoci a motání se okolo pětadvacítky, které sis vyfantazíroval, tam vůbec nic nepíše, přečti si to ještě jednou:
"Rozhejbu to mitorem nad 25, a pak už jedu za svoje 27-28. Přepínat na tour nebo eco mě připadá únavnější, víc se nadřu než to rozhejbu nad rychlost, kdy přípomoc vypíná."
Bohužel, a je to fakt smutný, jak hluboko máš tu normalizaci dodnes zažranou pod kůží, ale i takhle jednoznačně napsaný příspěvek jsi schopen interpretovat tak, aby sis Jindru náááhodou nepohněval, takže politiku tu děláš ty, ne já, já bych to nerozpitvával, kdyby ses choval jako fér chlap..
Šíravník - že to kolo nebudeš kupovat mi vysvětlovat nemusíš. Snad jasný i blbýmu, že tu od začátku jen teoretizujeme (tak kdepak mi podsuneš, že o někom píšu, že je blbej ? ;-))
Přečti si jen začátek tohodle vlákna. Zeptal jsem se tě, na jakých kolech jsi dával tu víc jak hodinovku s průměry 25 až 27. Jen kvůli srovnání, jestli tak kola měla 8, nebo 12 kg.
Odpověděl jsi mi jedovatou slinou, tak jsem ti jen opáčil stejnou o fantazírování a blábolení, když nic konkrétního z tebe nevypadlo. Nalézt se to dá snadno, hned nad věžákem.
A co se ti nezdá na mém vyjádření k Jindrovi ? Nepíšu snad dost jasně, co si o tom myslím ? Že podle mého nešlapal nad motorem za své jsem ti tu napsal několikrát. O co víc ti jde ? Že mě chceš zatáhnout do nějakých úchylných žabomyšáren, abychom tady na sebe sprostě vyhejkávali a nějak se nesmyslně obviňovali jak klepny na trhu ? To si hrej s těma, co je to baví. Mě do toho netahej.
Takže, něco věcného ?
Rondo nediv se mi, byl to od tebe samej mastodont, onanovadlo, přestavěné trekové kolo, fantazírování a blábolení, navíc jsi na začátku psal, že jsi to tehdy pochopil tak, že to držel na těch 25, já se ti snažil vysvětlit, že jasně napsal, že to držel na 27-28 bez přípomoci a ne na 25, pak jsi začal operovat chybou nastavení tachometru, holt jsem doteď nepostřehl okamžik, kdy jsi změnil názor a začal se mnou souhlasit, omlouvám se.
Text, na který jsi odkazoval jsem dřív nečetl (taky Nakole nečtu úplně všechno), o tom způsobu jízdy ale psal vícekrát. Tak jsem si z toho udělal obrázek, který jsem ti teď ka napsal. Fakt nemám potřebu kvůli takové píchovině hned startovat se silnýma slovama, jako ty.
A je od tebe moc prima, že teď sputnikovsky zamícháš všechno dohromady, včetně onanovadel a mastodontů, byť to spolu souvisí jen velmi vzdáleně, aby ti z toho vyšel potřebný závěr.
Jak už jsem jednou psal, kdybys neměl potřebu ho obhajovat, žádná polívčička by z toho nebyla. Navíc, kdo jiný mě měl napadnout než Jindra? Když nám ty svoje e-kola hustí do hlavy skoro každý den?
Jo tak "obhajoval" :-))
Tak schválně, bojovníku, kde tam něco takového čteš ?
https://www.nakole.cz/diskuse/27668-elektrokola...
Rondo jo, to sedí, já taky nechápu proč máš potřebu být na mě takhle nepříjemnej až poslední dobou.
Když už jsi v debatě o e-žiletce začal řešit můj spor s Jindrou, tak už není co zkazit a můžu ti napsat, že na Jindru si tohle nedovolíš, ty bojovníku, přitom jestli je něco snobárna a onanovadlo, tak je to jeho nové e-kolo.
Na tom už tuplem neujede bez přípomoci ani jednu etapu, protože to kolo je mastodont.
Ani Brahma mu nenapíše, že si toho mastodonta koupil, aby se mohl prsit výkony, na které nemá a možná nikdy neměl.
Přitom přesně to on dělá.
A až zase Jindra vyjede a bude se s tím prsit napříč všemi tématy, Brahma mu napíše: "je skvělé, že jsi zase vyjel, Jindřišku, vidíš, že to jde, vždyť ty nejsi žádný blbec!"
Uff, to se mi ale ulevilo :-D
Ale kdež... Ironicky jsem ti začal odpovídat, až když jsi mi začal opakovaně podsouvat, co jsem nenapsal.
Zkus někde nalézt, že bych o turistických, nebo městských kolech napsal, že jsou nesmysl. Nenajdeš, i když si o mě tady někteří myslí, že jsem přímo krvelačný odpůrce elektriky.
O onanovadle jsem psal jen a pouze v souvislosti s tou elektrickou žiletkou, principielním nesmyslem. Ne že by byla nefunkční, ale že je to blbost. O nic víc tam nešlo. Já se snad začnu domnívat, že máš akcie Specializedu ;-))
Jo a Jindra, co jsem tak četl, tak tu nejednou o elektrice psal, ale nakonec se prsil kolečkem po Evropě "za své". To mu snad nebudeme vyčítat.
No to jsou mi argumenty, 12kg kolo s přípomocí označíš za mastodonta a onanovadlo, které nedává smysl. Praktické zkušenosti nemaje, uděláš to hezky od stolu a arogantně.
Přitom například moje kolo, na kterém jsem 2x dojel do Barcelony (bez přípomoci), je ještě o pár kilo těžší i bez bagáže, než ta e-žiletka s motorem a baterkou.
Takže já, pokud mi tu e-žiletku cestou nikdo neukradne, na tom mastodontu-onanovadle, dojedu do Barcelony dřív, než na mém kole.
A to i v případě, že tu přípomoc vůbec nepoužiju a navíc na ní pověsím bagáž. Na té e-žiletce se prostě dá v pohodě jezdit i bez baterky, když na to přijde a mě to tedy smysl dává.
Na Jindrově novém kole bych s bagáží a bez přípomoci, nejspíš nedojel ani na Rozvadov.
Za prvé by to vůbec nejelo, za druhé bych se dřív propad hambou.
Tomu zase říkám onanovadlo a mastodont já a nikdy bych to nenapsal, kdybys takhle hloupě nevystartoval na tu krásnou e-žiletku.
A ještě musím dodat, že Jindra to kolo jako onanovadlo hodlá i používat, už má připravené 4 baterky, jo to dává smysl..
Šíravníku ty máš silničku těžší o několik kilo přes 12 kilo? Co to máš za prehistorii? Tak těžký kolo zdaleka neměli ani před 50 lety.
Šíravníku, Šíravníku, Jindra má nemocné klouby a tak je skoro zázrak, že je ještě schopen jezdit na silničce za své. Proto si jako každý správný důchodce koupil e-kolo. Je jich tu už mnoho a těm ten motor není třeba vyčítat.
To, že Jindra není blbec je známo všem, mimo tebe.
Báro byl to trekový rám, první cestu jsem měl silniční řidítka (berany), druhou takové ty cestovatelské bulhorny.
Brahmo, Jindrovi nevyčítám, že si koupil e-kolo, ale co mi vadí je, jak se s ním prsí a že jezdí neustále na nejvyšší přípomoc, takže jen šmrdlá nožičkama aby to vlastně jelo samo, to mi taky vadí, to už je totiž jen zakamuflovaná motorka.
Ale to je vedlejší, já hlavně vyčítám rondovi, že 12kg silničku označí za onanovadlo a těžkopádného mastodonta, neustále ho porovnává s klasikou, což je blbost.
Jindrovo těžké kolo, které jsem uvedl jako příklad, protože Jindra o sobě dává nejvíce vědět a chce být středem pozornosti, tak Jindrovo e-kolo se bez baterie prakticky neobejde, přitom nechává rondu v klidu, ronda tu e-silničku raději srovnává s klasikou, než aby ji srovnával například s Jindrovým e-kolem.
Já jsem toho názoru, že e-silnička pro jezdce zachovává silný kontakt s realitou, takže je to pořád hlavně kolo a ne motorka.
Zatímco Jindra na svém e-kole, obzvláště na tom novém, kontakt s realitou ztrácí. Proto mi na něj a jeho způsob využití, označení onanovadlo a mastodont sedí mnohem víc.
Napsal jsi, že protože Jindra není blbec, nikdy by netvrdil, že na e-kole jezdí za své, rychlostí 27-28km/h, Brahmo.
Ale on to tvrdil. Když si projdeš tenhle věžák, nahoře jsem dával odkaz na jeho příspěvek, který tvé tvrzení, že není blbec, výrazně zpochybňuje.
Jen vysíráš.
Psal jsem, že pokud to lze, a na rovných úsecích to lze, pokud chci spořit baterku, rozhejbu ten krám nad 25 km/h a jedu za svoje. Někdy i dost dlouho a dost kilometrů.
Je to lepší methoda, než se srát pomalu v režimu Tour. V režimu Tour si motor neustále přicucává, a člověk maká tak jako tak.
Když se jede nad 25, vidíš jak pomalu přípomoci ubývá až někam k těm 27, kdy už to nebere nic.
Mírná vlnka, motor si zabzučí, pomůže ti zrychli a zase za svoje.
Cesta podél kanálu tak rychle utíká.
Hmotnost kola v rovnoměrném pohybu nehraje žádnou roli, sílu musíš vynaložit, abys to do té rychlosti dostal, a v tom ti pomáhá motor.
Pak překonáváš už jen odpor prostředí, zen zen závisí jen na rychlosti a tvaru pohybujícího se tělesa, a valivé tření, na něm se sice hmotnost projeví, ale proti odporu prostředí je celkem malé.
Ty si na žádném elektrokole neseděl, jen tu blábolíš nesmysly a pokoušíš se mě napadat.
Uobni si pililku, ja se pokusím vydolovat z Garmina záznam nějaké jízdy na ekole, kde doložím, jakej si neuvěřitelnej sráč.
Jinak na eKole jsem jel do Paříže (900) a do Andory, asi 1000 km, nebo tak, páč jsem si pomohl vlakem, v roce 2018.
Vloni jsem na ekole jel 1000 do Paříže, když jsem si chtěl zkusit jet ve vlastních stopách a zjistil jsem, že Scherzwald bez motoru ve zvoleném čase nedám. Dost jsem se na tom nalítal doma, hlavně v roce 2018.
Vloni jsem se snažil připravit na silničku, vyzkoušel jsem to podél Rhony (900) a pakvelkou cestou od Rozvadova do Magdeburku. Po 2444 km jsem to vzdal, protože cíl jsem si splnil a to furiantství navíc mě stálo dost sil.
Na dovolené jsem pak jezdil se Soňou na ekole, kolometry naskakovali, ale to se tak nepočítá.
Na nověm ekole mám najeto safra málo, a vlastně jen v terénu, protože Soňu baví poskakovat na tom po lese. Dálkovou jízdu ani jednu, a ještě uvidím, jestli nějakou podniknu.
Ono to celopéro není na dálku ideální, nosič unese prd, zkusím ten extrawheel, ale spíš letos zase vyjedu na Zelenáčovi, kratší etapy a méně dní.
To si prostě ty, chorá hlava, a vidí to každý, kdo umí číst, že hledáš jakoukoliv záminku, aby si mě urážel a všechno zpochybňoval.
Štěstí ti to zjevně nepřináší, protože z tebe zloba je trýská.
Na e-kole sice nemám najeto nic, ale na klasice asi stokrát víc, než ty.
Bavíme se o tvé jízdě 27-28km/h po rovině, na tom e-kole, bez přípomoci, takže to nemá s elektrikou nic společného. Se žiletkou jsi chodil do kopce pěšky a na tom těžkým e-kole jsi frčel po rovině, bez přípomoci 27-28, jo, to urkytě, a teď ještě tu o perníkové chaloupce, prosím.
Záznamy z Garmina mně nepřesvědčí, tobě já uvěřím, že jsi něco ujel za svý, jen když tě budu mít 24 hodin denně na očích..
Co ty bys Šíravníku bez toho Jindry dělal, koho bys nenáviděl? Tobě by se svět musel úplně zošklivit. Nebo bys musel hledat náhradu, o což se ostatně snažíš. Vždyť nejsi blbec, mohl bys chápat, že si škodíš sám sobě a nikdo ti nechce ubližovat. Já rozhodně nechci. Opravdu nechci.
Opravdu nevidíš, na které straně je nenávist, nebo to jen předstíráš?
Kdybyste do mě vy tři, účastníci zájezdu nerejpali, mohlo to všechno rychle skončit, nemáte mu dělat ovčáčky, vy troubové.
Pokud snad považuješ za nenávist že mu nevěřím ani nos mezi očima, je to už jenom tvůj problém.
Nabízel jsem ti, a nejen tobě, ať se ke mně přijedeš na vlastní oči přesvědčit, jak zásadní může být rozdíl mezi tím, co píše Jindra v diskuzi, a realitou. Ale moji nabídku jsi odmítl, tak mi dej laskavě pokoj, ano?
A ještě k tomu Jindrovi, ony jsou to celkem jednoduché počty.
Záznam z e-kola, u kterého tvrdí, že najezdí po rovině spoustu kilometrů za svý, rychlostí 27-28km/h, je k ničemu.
Nikdo neví, jak měl tu přípomoc naštelovanou. Jsem i nadále přesvědčený, že na rovině tuhle rychlost dlouhodobě neudržel, už jen proto, že si pamatuju, jak měl strašně nízko sedlo a seděl na tom jako strejc.
Spíš by bylo zajímavé prostudovat záznam z té poslední jízdy na žiletce.
Na té také jezdil hodně po rovině, podél kanálů, dle toho co píše, by na takovém kole neměl mít problém valit po rovině 29-30km/h, ale kdyby měl takovou fazónu, proč by chodil do kopce pěšky?
Jezdil jsem na kole co vážilo i s bagáží hodně přes čtyřicet kilo, takže jsem na tom byl možná s celkovou váhou stejně, jako Jindra na e-kole.
A byl jsem rád, když jsem jel po rovině dvacítkou. Na rozdíl od Jindry, jsem ale do kopce pěšky nechodil. Zkusil jsem to jen jednou a zjistil jsem, že šlapat je rychlejší..
Ty si opravdu podlá svině, Šíravíku.
"Nikdo neví jak jsem měl přípomoc naštelovanou".
To je přesně ten druh pomluvy, které tu už kéta o mě pouštíš. A pak se toho chytne další, a za chvilku někdo napíše, že jsem se Francií proháněl na načipovaném kole.
Druhý pak velkoryse mávne rukou, a řekne, a co, i kdyby, tys to jel, jen tvoje věc.
Pak se přidá další a bude psát o mé kontroverzní cestě.
Hnus na kvadrát.
A nedá se s tím nic dělat.
Štěstí ti ty tvoje sviňárny nepřináší, jak si můžeš všimnout.
Ještě k těm rychlostem.
Asi je každému prd do toho, jak rychle jedu, ale když už.
Tohle je trasa z Bruselu do Roterdamu, fakt hodně rovina kromě malého kopečku v Bruseli a pak nájezdu na most přes Scheldu.
Na grafu je zaznamenáno, že se prakticky celou cestu pohybuji mezi 20 a 30. Žádné rekordy.
Třináctý den na vestě, v nohách nějakých 1500 km, šedesátiletej zavalitej strejda.
Přesto průměr v pohybu nějakých 17.5 km/h. Ono stačí chvilku kolo vodit pěší zónou, tlačit do kopce (což není tento případ) a průměr jde do háje.
Nevím co tu chceš komu dokazovat a vykládat nebo vyvracet. Na takové cestě nejde o to jet rychle, ale vydržet do večera. A druhý, třetí, desátý, patnáctý den, zase znova.
https://www.relive.cc/view/vQvxDAAND9v
Jinak trasy i s km, převýšením a průměry (se započítanými pauzami) jsou na konci alba.
https://photos.app.goo.gl/AapLEw2PsdkYqCnc7
Jsou kluci co ujedou víc, dál a rychleji, máš možnost to zkusit.
No ale ten graf rychlostí ukazuje přesně to, co jsem očekával - ke třicítce ses dostával pouze krátkodobě ve špičkách, zřejmě ve sjezdech.
Jinak ses na tý rovině motal okolo 20km/h. A to jsi jel na karbonové žiletce a byl jsi rozježděný z e-kola.
Na znatelně těžším, i pomalejším e-kole s odpruženou vidlí, jsi navíc vezl náhradní baterky. A jezdil jsi po rovině 27-28, bez příšlapu, abys ušetřil baterky? To prostě nesedí, no.
Účastníci zájezdu, je hezké jak se zastáváte svého sponzora, ale obávám se, že to se svojí servilitou již přeháníte.
Konkrétně toto je vlákno o e-kolech z MTF, vy jako zatvrzelí antielektrokolaři k tématu nemáte co říci, tak nám ho prosím nezaplevelujte oslavnými ódami na sponzora.
Děkuji.
Mínusy nejsou argument.
Hledáte marně, palečci, co ?
Vysočino, děláš momentálně šíravníkovi akorát užitečnýho vola, v jeho nepochopitelné snaze rozpotat tady úplně zbytečnou hádku. Respektive snaží se do své hádky s Jindrou zatáhnout někoho dalšího.
Rondo:
Mínusy jsou argument, a kdybyste ty a další účastníci zájezdu - jako servilní a užiteční volové - nereagovali na Šíravníkovy příspěvky, tak by tady byl klid.
Normálně do podobných diskuzí nevstupuji, ale když jsem viděla, jaký "štrůdl" příspěvků jste tady vyrobili na obhajobu vašeho sponzora, tak jsem se neudržela.
Sorry.
Aha, další, co jen papouškuje po šíravníkovi nebo možná jen přepapouškovává po vysočinovi, aniž by si ověřila, jestli to tak skutečně je.
Docela zajímavý fenomén a paralela s "velkou politikou" v tomhle státě v posledních cca osmi letech :-/
Já se ohrazuji před označováním "užitečný vůl", hájení sponzora a podobnými Šíravníkovými výmysly, které začínáte přejímat. Předpokládal jsem, že soudný člověk dokáže rozlišit kdo tu neustále háže na někoho bahno a vytváří konflikt. Od Šíravníka jsem na to už zvyklý, ale rozhodně se mi nelíbí, že se to tu začíná objevovat od ostatních.
Není se moc co divit, že senilní jedinci co nejsou schopni rozlišit skutečnost od podstrčené pomluvy a mají rádi svého Zemana také jezdí na elektrokovehiklech. Své k svému. Podle počtu mínusů je jich asi tak 10 skalních.
Na hrubý pytel, hrubá záplata! :p
Nemyslím si to.
Mám ta to, že je to výhradně a jen snobská záležitost, silniček, s lepšími motory a výkonějšími bateriemi pár taky je.
Jen je na nich poznat víc, že se jedná o elektrokola.
Nemyslím si, že majitel Porsche nutně musí být lepší řidič než majitel oktávky a že to auto má proto, že je nutně potřebuje jezdit rychleji.
Musím se usmát. Ty ses na to ani nepodíval, bys tady jinak nepsal o baterii v rámu, kterou si nemůžeš odnést :-)
Dyť to má baterie v bidonu a v kapsičce pod sedlem! :-) :-)
Jsem se dívala na kapacity: bidon 6Ah, větší baterie do podsedlové taštičky má 9Ah. Dva bidony a taštička = 6 + 6 + 9 = 21 Ah. Napětí píšou 33V, tj. 21x33=690 Wh. Váha s motorem a jednou 6Ah baterií je prý 12,5 kg. Se 3 bateriema řekněme 16kg, ať nežeru. To má míň jak Arab, ten má 17kg bez motoru a bez baterky!
To se Báro mýlíš, základní baterie je v rámu. V bidonu je doplňková za příplatek, nebo u vyšší verse.
https://www.youtube.com/watch?v=TiyaQ5pfI3s&...
Mohl by sis to pustit, dřív, než se zas budeš blamovat? V rámu to nemůe mít baterii, bo v rámu to má motor.
Tu podsedlovou baterii normálně vyndávají a nabíjí samostatně. Flaška je taková divná, nevyndávají to a neumím německy natolik, abych jim rozumněla. Má to vevnitř konektor pro připojení té nabíječky a navíc nějaký vypínač... Je možné, že je to tam přidělaný napevno (?), ale zas je mi divné, jaký by byl problém tam dát konektor, aby se to dalo oddělat, na obrázkách je samostatně flaška a samostatně košík na flašku... Nevím, jim nerozumím.
Ale nebudu to řešit. Až si to budu kupovat, koupím si několik těch menších vyndávacích baterií (á 6 Ah) do podsedlové kapsičky, můžu je vozit ve flaškách na nářadí a vyměňovat v brašničce vybitou za nabitou polibosti :-) :-)
Koukám, že tu vzniknul dost zkurvený komín, kde lidi, co na e-kole nikdy neseděli, se staví chytře.
Pokud si připustíš, že motor nutně potřebuješ, potřebuješ ho.
Pokud ujedeš s motorem kousek, a psk stejný nebo větší kousek ujedeš bez motoru, zjistíš, že klišè, jsou jen klišé.
Kecy o tom, jestli rychleji, pomaleji...
To mi fakt připomíná bláboly nemocného člověka, který rozporoval, že jsem si troufl napsat, že vyjíždím do poledního žáru, když zatímco mě ukazoval teploměr 38, jemu internet řekl, že v místě, kde jsem byl, bylo jen 29.
Tohle mi ten kripl chorý dělá furt.
Prostě nemohl zpochybnit trasu, tak alespoň bude tvrdit, že bylo příjemně, a žádné vedro, a zase jsem lhal.
To co mi ten pacient provedl s mou "kontroverzni" cestou do Andory, ani snad vzpom ínat nebudu.
Prostě nemocný ksindl má jen jediný cíl.
Srát mi na hlavu.
Pamatuju si to velmi dobře, tenkrát bylo nezvykle chladno v celé Evropě.
V ten památný den, kdy jsi vyrážel do poledního žáru, a hodinky na tvé ctěné ruce ukazovaly 38°C, profesionálové v široširém okolí tvé trasy naměřili max. teploty, tuším, že to bylo 27°C.
Kdybys snad měl nějaké pochybnosti, stačí říct, pamatuju si, že jsem dával do diskuze odkazy na záznamy z meteorologických stanic, když tak se to pokusím najít.
Šíravníku, jsi tak blbý, nebo navedený? Víš jak meteorologové měří teplotu? Prozradím. Ve výšce 2 metry ve stínu (přístroje jsou umístěny v normované budce). Pokud jedeš po asfaltu (černým), na který pálí sluníčko a stínu tam není, jakou naměříš teplotu? Vyšší debile, o hodně vyšší... Ostatní prominou, vysíráš tu krávovinama.
https://www.nakole.cz/diskuse/25878-co-vas...
Tak jsem ten příspěvek teda našel, když jinak nedáš. V den, kdy Jindra vyrážel do poledního žáru, byly max.teploty kolem 25°C, které ale byly dosaženy až kolem patnácté hodiny, zatímco v poledne bylo ve stínu cca dvacet jedna, dvacet dva stupňů. Celý den vál čerstvý severní vítr, ráno dvanáct stupňů, prostě ideální podmínky na cyklistiku, nemůžu si pomoct, teploty kolem 25°C (ve stínu) mám nejraději.
Ta normovaná budka je postavená na trávníku v otevřeném prostoru nejlépe mimo město. Například Klementinum tomu vůbec neodpovídá a kdyby se tam neměřilo už 250 let, tak by to tam zrušili.
Teploměr na sluníčku měří svoje ohřání od toho sluníčka a ne teplotu vzduchu. Je to úplné hausnumero!
Samozřejmě teplota vzduchu nad asfaltovou plochou rozpálenou sluncem je podstatně vyšší, než teplota okolí.
Teplota vzduchu nad asfaltovou plochou je podstatně vyšší, ale pouze za bezvětří.
Jen technická - jakou barvu mají ty "hodinky", byly na slunci, nebo někde pod rukávem, kde mají umístěné čidlo ? Ale jak píšu, jen technická. Rozdíl proti meteorologům nějaký bude, jak velký si netroufám ani odhadovat.
Proč se mně ptáš, jakou barvu mají Jindrovy hodinky? Já to samozřejmě nevím.
Jestli z toho chceš udělat další polívčičku, tak beze mne. Tehdejší meteorologická situace byla natolik jednoznačná, že, myslím si, nemá smysl o tom dál diskutovat.
Ale vůbec ne. Jen se ptám na čistě technické podmínky. Například tmavá barva lépe pohlcuje paprsky a pokud je to čidlo umístěné někde pod tmavým pláštěm hodinek, může dojít k ovlivnění výsledků. Třeba teploměr v autě taky klidně ukazuje 50 stupňů a šofér se vaří, i když je venku jinak přijatelných 25 a pofukuje.
Nic víc jsem napsat nechtěl, ty vztahovačná polívčičko ;-)
Teplotou, pokud se bavíme o počasí, je vždy míněna teplota vzduchu a, jak si správně napsal, ta se měří se ve stínu, kdyby se neměřila ve stínu, tak měřím akorát zahřátí teploměru sluncem, což je naprosto nerelevantní údaj, u hodinek zahřátých tělem tuplem. Takže blbec si akorát ty.
Četl si vůbec o čem je řeč? Zkus to, někdy to docela pomáhá pochopení problému :-))
To přece nikdo nezpochybňuje jak meteorologové měří teplotu :-)
Řeč ale byla o teplotě kterou naměří cyklista svým měřákem při jízdě na kole někde po silnicích. A to bude poněkud jiná teplota, že.
A o to jde, ne co naměří v laboratorních podmínkách meteorologové. Prostě to chce si přečíst o čem je řeč.
Na druhou stranu, když to teplotní čidlo bude umístěné v tachometru na řídítkách a bude to měřit za jízdy, tak to čidlo bude tak dostatečně omýváno okolním vzduchem, že chyba způsobená sluneční radiací nebude vysoká. Pak bych řekl, že to bude zhruba ukazovat teplotu 1m nad rozpálenou silnicí. Ovšem teplota měřená hodinkami na ruce bude zejména teplota ruky. Tam teplotní čidlo nemá vůbec smysl umísťovat.
My ovšem nevíme, kde měl Jindra senzor teploty a zda to měřil za jízdy nebo při svačince na rozpáleném odpočívadle.
Ještě jednou lépe zavěšeno:
Žádný jiný nemáš na kole k dispozici. V autě je čidlo někde v blatníku, takže je ovívané točením kola a rovnou na něj nesvítí sluníčko. Ale na parkovišti se to opět pěkně rozpálí. Také to něco ukazuje jen za jízdy. Přesto je to lepší, než drátem do oka. Já například podle toho měřáku v autě mažu v zimě běžky a celkem úspěšně.
Žádný jiný nemáš na kole k dispozici. V autě je čidlo někde v blatníku, takže je ovívané točením kola a rovnou na něj nesvítí sluníčko. Ale na parkovišti se to opět pěkně rozpálí. Také to něco ukazuje jen za jízdy. Přesto je to lepší, než drátem do oka. Já například podle toho měřáku v autě mažu v zimě běžky a celkem úspěšně.
Troubo, přečti si prosím velmi pomalu co píšu a zkus to pochopit, jestli to vysoce nepřevyšuje tvé intelektuální schopnosti... Jasně píšu, že to co naměří meteorologové a velocipedista s čidlem v hodinkách na ruce jsou zcela nesouměřitelné hodnoty.
Jsi blb. Když jedeš po asfaltu na kole, co tě bude zajímat za teplotu? Ta někde ve stínu, nebo TA na tom asfaltu? Pokud se podíváš na nějaké relevantní údaje, tak se dozvíš, že teplota nad tozpáleným asfaltem je +20 až +30 stupňů proti teplotě meteorologické, což reportují i meteorologové. Tedy Jindra klidně mohl naměřit 38, když ve stínu bylo něco kolem 25, i s přihlédnutím k chybě metody, která je oproti meteorologickému měření mnohonásobná a jím uváděné hausnumero je teplotě na cestě mnohem bližší, než teplota z meteobudky.
Asi si po Belgii a Holandsku toho moc nenajezdil, jinak bys nemluvil o sjezdech.
Tohle ovšem také není záznam z elektrokola, ale ze šlapohybu. Ty, než si zase rozjel ten svůj útok si zapomenul na to, že jsem opakovaně psal, že se mi osvědčilo, když chci šetřit baterku, na rovinkách, jezdit rychleji, nad 25 km/h, kdy ti přípomoc vypíná.
Chceš-li na baterii ujet dál, musíš kus cesty ujet za svoje, jinak to prostě nejde. Jsou v zásadě dvě možnosti - zvolit nižší přípomoc a zařadit větší pastorek, jedeš pomaleji a pouštíš do toho míň proudu.
Nebo to rozjet víc, nad těch 25, kdy se plynule začíná přípomoc snižovat a držet se někde mězi těmi 27-28 km. Šlape se na malý pastorek.
Hmotnost kola fakt nehraje roli, k té vyšší rychlosti se dostaneš s pomocí motorku. A pak jedeš chvilku za svoje, když tě malá vlnka zpomalý, motorek si na krátko zabzučí, a zase jedeš za svoje.
Odpor prostředí je sice větší, než když jedeš pomalu, ale cesta lépe ubíhá.
Dobře víš, že u dálkové cesty není důležité držet konstantné rychlost, ale konstantní sílu na pedály a kadenci. Tak se nejméně unavíš.
Záznam jsem nenašel, je to už tři roky zpátky, kdy jsem měl jen 3 baterie (Soně jsem koupil kolo na jaře) a potřeboval jsem cestou baterie šetřit.
Ostatně byl by mě k ničemu, protože klidně a drze budeš tvrdit, že jsem měl asi načipováno.
Dál už jsem jezdil se 4ma bateriema, a tak vůbec nepřemýšlím o spotřebě, jedu tak, abych se cítil pokud možno komfortně.
Jsem asi jedinej tady, kdo stejné, nebo podobné trasy, opakovaně jezdil na elektrokole, na treku i na silničce a tak zodpovědně mohu tvrdit, že představa o to, že na e-kole se nějak extra flákáš, je dost lichá.
Jedeš jen rychleji a dojedeš za den dál.
https://photos.app.goo.gl/bePNT1w1ndvxcw1XA
Sjezdy jsem měl na mysli z nadjezdů, mostů apod.
Stejně tomu nerozumím, všude se píše, že přípomoc do 25km/h.
Což podle mne znamená, že by měla klesat už před dosažením 25km/h, nad 25km/h už by to nemělo pomáhat vůbec.
Ale to je jedno.
Realita je taková, že na karbonové silničce jsi na rovině rychlost nad 25km/h nedosahoval a pokud jsi na těžkém e-kole opravdu udržel rychlost vyšší, než 25km/h, nebylo to za svý.
Asi záleží na e kole.
Jisté je že ten CX neodpojí okamžitě, ale má tam tak ty 2 km, kdy ubírá přípomoc. Na displeji je vidět čárkama, kolik do toho teče, po 25 výrazně méně, ale neutne to na nulu.
Ty rychlosti nelze brát tak striktně, protože rychlost a vzdálenost se měří přes otáčky kola, a to závisí na obvodu kola. No a když se nahradí 29" pláště 28", asi se to pozná.
U každého tachometru je kalibrace, nastavíš si svoje pláště. CX to neumožní, dočetl jsem se, že snad lze nějak korigovat, ale max do 5%, ale nepochopil jsem jak se to na tom displeji nastavuje, jestli to na tom mém vůbec šlo.
Tu změnu průměru kola mají zablokovanou záměrně, protože by si každý, jednoduše změnou průměru,mohl odblokovat ten limit. A na tom principu fungovaly i ty tzv čipy.
Nové CX 2020 má sw ochranu proti prolamování limitů, ale už to taky prostřelili a i ta chráněná kola umí odblokovat.
Pro dálkové jízdy rušit limit smysl nemá, žralo by to rychle baterky. Navíc, Němci vyhlásili tažení proti tzv. tuningu a když najdou úpravu, bude to safra drahé.
Jinak někde jsem četl, že v USA mají povolen ekvivalent 30 km/h.
A dost těko může někdo tvrdit, že se snaží něco schovávat. Dyť si to píšou velkejma písmenama na rám :-) :-)
Mě se to moc líbí. A mají baterii do kapsičky pod sedlo i do flašky, si dáš dva košíky, kapsičku pod sedlo a v tom by byl čert, abys s tím někam nedojel :-) :-)
https://www.youtube.com/watch?v=TiyaQ5pfI3s&...
Jistě že je jedno na co se dá elektromotor a kdo chce, tak si ho může dát třeba na veslici a pak na Pražských primátorkách může předvádět jaký je veslař :-))
Když si dá někdo motor na sjezdové kolo, tak z něj sjezdař nebude a sjezdař to taky neudělá, protože tím přijde o významnou část vlastností sjezdového kola a bude to jen cyklista co se na elektrokole občas pustí z kopce podobně jako to udělám já a také si neodvážím ani v náznaku se označit za sjezdaře.
Evidentně se často pohybuješ ve sjezdařské komunitě, každého z nich ses osobně zeptal, zda má doma něco jako sjezdařské e-kolo.
Samozřejmě, nemá ho ani jeden.
Na terénní motorce se taky z kopce jezdit nedá, to by zkušený motokrosař nikdy neudělal.
Pokud považuješ každého kdo jede po nějaké pěšině z kopce za sjezdaře, tak ano, dost sjezdařů má elekrokolo :-)))
Mám z tebe pocit, že tu oponuješ za každou cenu. Patrně ani ty se často nepohybuješ v komunitě sjezdařů a tvůj názor je stejně vycucaný z prstu jako každý jiný.
Proto, abys tu mohl plkat totiž nemusíš mít každý názor podložen statistickým šetřením a rešerší v literatuře. Většina zdejších příspěvků vzniká jako osobní názor autora a je také tak přijímán.
No, že motor se hodí do kopce chápu.
Downhill se ovšem jezdí z kopce.
Viděl jsem to jen v bedně, a z toho co jsem viděl jsem pochopil, že motor fakt nepotřebuješ, a že takovej stroj s baterkou a motorem se asi bude ovládat hůř.
Kdyby napsali že udělali silné MT, ale disciplína, pochopil bych to, jezdíš nahoru a dolu, ale disciplína downhill se jezdí jen dolů a přitom má motor význam pytle se štěrkem.
Jako kompromis to bude asi použitelné na rekreační DH svezení, bez nároků na vysokou techniku jízdy. Prostě něco za něco.
Ale stejně než nejméně 50 tisíc, o co bude dražší, projezdíš rekreačním stylem na lanovce, tak to se něco najezdíš :-)
Na FB je taky skupinka "elektrikářů" a zdá se, že hoši z Mountfieldu nic nepodceňují.
Protože se ti, co ta kola prodávají znají, pár těch zájemců, co se jen tak ptají co si myslíš o elektrokole MTF, už bylo odhaleno, jako prodejci.
Je možné, že protože to není dlouho, co MTF s e-kolama přišel, že je opravdu zájem, jaká jsou a jak to funguje, ale popravdě, nikdo nemůže nic solidního říci, protože jsou na trhu tak krátce, že dotazy na to, jaká ta kola jsou, jsou dost mimo, stejně jako dotazy na servis a záruční opravy. S modelem, který byl uveden na trh vloni napodzim těžo kdo může mít zkušenost, jak funguje jeho záruka v druhém roce používání.
Takže mírná ostražitost k informacím a dotazům od kolegů, kteří jsou tu velmi krátce, je zcela jistě na místě.
Agenti MTF řádí i tady
https://www.bike-forum.cz/forum/elektrokola-z...
Myslím, že si kritiku zasluhují, minimálně za ty lži o dojezdu. Na začátku měli 180 km, pak potichu stáhli na 150, reálných je cca 90. No, možná nelhali, ale kdo má 60 kg i s botama? Ta reklamní politika je taky k smíchu, ale lidi to rádi slyší. Některé recenze jsou tragické, a je třeba mít na paměti, že je to pár sto km a další možnost vyjádřit se už není. Ale tak to mají všichni.
Nicméně, uvedli novou značku a to může zavazovat. Alespoň co se Bosche týče. A koncepce kola je dobrá a moderní. Něco jako Jágrův Crussis, ten je ale o něco dražší. Prodej např. v Akumo je nepohodlný, stejně jako servisovatelnost. Servis MTF je dosažitelný, o jeho reálnosti si možná napíšeme za rok.
Každý by měl při nákupu použít zdravý rozum, zkoumat poměr cena výkon. Dlouho jsem hledal jaké ekolo koupit, docela dobrý test tady https://www.idnes.cz/cestovani/na-kole/velky...
Testovali 2 kola MTF s Boschem s dobrým hodnocením. Uvítal bych diskuzi lidí co už to kolo mají než jen kritiku na nespolehlivý sekačky a pily co v Mountfieldu asi prodávají :)
Na tu si ale musíme tak 3 roky počkat.
Dřív nikdo nepozná, jakej to je nebo není držák.
Proto případné recenze nebo srovnávání chápu spíše jako rozsáhlou marketingovou akci.
A co že je na těch kolech prosím výhodného, nebo zajímavého?
Na kolech MTF je rozhodně zajímavá baterie, jelikož 882Wh se na hotových elektrokolech nevidí. Vypadá to na zapojení 10S7P. A kromě relativně velké kapacity, by baterie mohla i něco vydržet - díky spojení sedmi článků paralelně nebude trpět nadměrným proudem ani při plném záběru. Mám otestované kolo MTF z loňské řady a pro běžný terén tomu kolu není asi co vytknout. Cena je poněkud vyšší, osobně bych postrádal zadní odpružení u modelů s 882Wh baterií.
Promiň, ale stále nechápu výhodu větší baterie.
Jde o váhu. Proč sebou tahat větší, než potřebuješ, a na druhou stranu, proč si nevzít s sebou více baterií, když potřebuješ.
Tahat s sebou do terénu 2. baterii v batohu na zádech není optimální, na silnici to tak nevadí, tam se to může dát i na nosič.Drtivá většina e-kol nemá v rámu prostor na umístění 2. baterie, proto instalace jediné větší baterie má rozhodně smysl.
1000 W baterii si asi jen můžeš postavit.
Ano, váha je dost důležitá, ale u "předražených" baterii Bosch, jak tu často čítávám, poměrně sympaticky nízká, 2.75 kg na 500 Wh.
Tahat cokoliv v batohu je opruz.
Ale když jedeš malinko dál, než kolem komína, potřebuješ pár věcí s sebou, nějaké ty věci pro případ defektu, pití, větrovku a tak. Takže nosič. A když se počítá s tím, že to bude poskakovat, přitáhnu tu brašničku gumicukem. Pro sichr. Pak se to ani nehne. S baterí Bc a pitím tak bezeš adi 4 kila navíc.
Ano,každá bterie zvlášť je o malinko, adi 10 deka těžší, než kdyby to bylo v jedné.
Ale jak jsem psal, 1000ky neprodávají, Bosch začal napodzom dělat i 650 a 750, ale extra krása to není.
Náhradní baterie ti umožní rajtovat na lehčím kole, když počítáš, že nebudeš jezdit daleko, nebo přibalit další, kfyž je tp na celý den.
Jak říkám, na celodenní výlet stejně vezeš i další věci, 2,75 kg tě nezabije.
https://www.akumo.cz/bosch745
Bohužel jsem zjistil, že tahle je pro rámy se zapuštěnou baterií nepoužitelná.
No, říká se, že ta batetie je černá schránka, a nic neopravíš, ale zdá se, že jsou kluci co to dovedou a troufnou si na to. To nebude můj případ, ovšem.
https://youtu.be/8OIjuKixsQg
Dvě baterie jistě váží více, než jedna o stejné kapacitě (dvakrát obal, dvakrát elektronika ...), a nemusím se starat o to jak rezervní přepravovat - ruksak na zádech asi není optimální a v brašnách zabírá místo.
Proč? - to si musí každý vykalkulovat sám.
Jak jsem uváděl, jedna baterie s velkou kapacitou je výhodnější (v porovnání s dvěma samostatnými bateriemi) kvůli spojení více článků paralelně. Články jsou tak mnohem méně proudově namáhané a díky tomu bude mít baterie delší životnost. Kromě toho je praktičtější mít velkou baterii přímo na kole, než vozit druhou samostatně v nějakém nosiči.
150 Wh tě už nevytrhne, mimoto
nevidím nic praktického vozit těžkou baterii na krátké projížďky.
150 Wh je až 20km, to může někdy dost chybět.
Kdo mluví o tom, že bude tahat těžkou baterii na vyjížďku kole domu?
Tady zjevně přispívají dalekoelektrojezdci tvého typu, kteří si si své hemeroidy vytřásají - na TURBO - 160 a více kilometrů. :-)))
180 i 200. Pochopitelně že na turbo, když chci makat, nepovezu si těžký kolo, ale svezu se na silničce.
Jo, šokovala mě ta doba nabíjení. Fakt jako 12 hodin? To je smutnej příběh....
To je bohužel cena za velkou kapacitu, to si každý musí promyslet, co je výhodnější.
Už olověné akumulátory se směly dobíjet - s ohledem na elektrochemické procesy a vývin tepla - jen proudem o velikosti desetiny kapacity.
To je hodně smutné, já ty 500ky nabíjím 3,5 hodiny.
To je tak na hranici použitelnosti, jakmile přijedu do cíle etapy, fouknu dvě baterie do nabíječek a pak terve začnu vybalovatm prát, večeřet a tak.
Za 3,5 hodiny to vyměním za další 2, a to nechám frčet až do rána.
Někdy, když je málo času prostě musím nařtídit budíka a vzbudit se v noci a přehodit nabíječky, abych mohl ráno vyjet.
Vloni nebo předloni se objevila 6A nabíječka, ta tu dobu zkrátí snad někam k 2 hodinám, ale je sviňsky drahá a těžší.
Nabíjet to 12 hodin je nepoužitelné, noc nemévám delší než 10 hodin, to znamená, že by se nedalo pokračovat.
Takže zase plus pro raději 2 baterie než jednu, možnost simultáního nabíjení a tím zkrácení doby potřebné k získání potřebné kapacity.
Výhody baterie s větší kapacitou platí, tak jak bylo psáno: menší vybíjecí proudy pro jednotlivé články = delší životnost pro baterii, jako nejdražší a nejdůležitější komponenty elektrokola. Větší (naddimenzovaná) celková kapacita baterie, nižší úroveň vybíjení, méně úplných vybíjecích cyklů = opět prodloužení životnosti baterie elektrokola.
No, pochopitelně, že životnost batetie (nevztahoval bych to na celé kolo) se prodlouží, když nabíjení trvá 12 hodin, bez ohledu na vybíjecí proudy.Jinak je to hezká theorie, na životnost baterie má ovšem vliv tolik věcí, že zvýšení kapacity bych považoval za marginální.
Z logiky věci ovšem stihneš mnohem méně nabíjecích cyklů, když na kole můžeš jezdit jen ob den, protože musíš počkat, neže se nabije.
S tím, že by nabíječky kdekoliv měly problém s kapacitou elektrických rozvodů jsem se nesetkal, ten adaptér bere z 230V sítě 1,5A, to není zas taková raketa.
Ovšem při nabíjení elektromobilů, zvláště ve většík množství tohle už problém bude a to takový, že kompletní nahrazení spalovacích motorů elektrovozítky je naprosto nereálná vize.
Elektrokola, jakkoliv jejich počet v EU roste geometrickou řadou, tenhle problém nevytvoří.
Proč zde stále opakuješ 12 hodin nabíjení? Kromě toho, že kapacita přes 800Wh je s rezervou dostatečná pro naprostou většinu cyklistů pro celý den (reálný dojezd min. 80km), tak dobu nabíjení ovlivňuje nabíjecí proud, resp. schopnost článku tento proud bez poškození absorbovat a nikoli celková kapacita baterie. Články v bateriích u kol Mountfiled budou nejspíš ty samé, resp. s podobnými proudovými parametry jako používá Bosch, ten sám si žádné "zázračné" články nevyrábí. Buď použije Samsung nebo LG (ty používá Mounfield).
Protože to tam píší, link jsem dával.
Netroufal bych si mluvit za většinu elektrocyklistů a překvapuje mě, jak někdo zvládá věštit do budoucna,co takové kolo z MTF zvládne, jak sw mu bude chovat baterie a tak, když ta kola jsou sotva rok na trhu a zkušenosts nimi tutíž nemůže být významná.
Jedno ovšem jisté je, MTF nezanedbává marketing na všech úrovních.
Kde se píše, že baterie kola Mountfield se nabíjí 12h? Žádný relevantní link jsi sem nedal. Kromě toho, i kdyby to bylo 12h, nabíjení menším proudem je další z faktorů pro prodloužení životnosti baterie.
Co se týká baterie Bosch 500 Wh, tak s 2A nabíječkou se z minima nabíjí cca. 7 hodin, s 4A zhruba polovinu tohoto času. Jako výrobce baterie uveden Bosch , Made in Poland :-)
Já mám 4A a dostal jsem je ke kolům.
3,5 hodiny a okecat to nejde.
Proto vozím 4 baterie, přes poledne prostě 3,5 hodiny nedokážu někde sedět a počkat až se to nabije. Když máte v rodině 2 kola, a ke každému máš náhradní baterii, ty 4 nastřádáš snadno.
Zatím jsem nezůstal viset, naopak, stávalo se často, že jsem čtvrtou ano nevytáhnul.
Když to porovnám s dobou před 20ti lety, kdy jsem vláčel tři 6,5 kg baterie a tři kilový nabíječky plus 10kg centrálu abych ujel nějakých 150 km za den, jsou čtyři 2,75 kg baterie a dvě půlkilový nabíječky naprostý luxus, a ověřený dojezd mám 200 km a půl baterie furt plný.
Jiná věc je, že jsem i přes tu váhu jezdil rychleji.
Na spoustě věciček od Bosche najdeš vyrobeno v Číně, Polsku nebo jiný prdeli. Kvalitu si ale ohlídají, a to je podstatné.
To je ale pouze u starších motorů Bafang.
Pokud vezmu k porovnání kolo s novým Boschem, tak ta cena není vůbec nijak zajímavá, za stejné peníze koupím o něco lépe vybavené kolo např. Cube. Za tu cenu před "slevou" je to samozřejmě absolutně neprodejné.
Mountfield má stejně zajímavou cenotvorbu u elektrokol. Sledoval jsem ek s Boschem Peformance Line, první cena 60 kKč, sleva v září na 50 kKč, v říjnu 47 kKč ( koupil jsem ) a pak prosinec před Vánoci a doteď jakou Výprodej 2019 - 55 kKč :-)
Neviděl jsem žádné kolo Cube s baterií aspoň se blížící kapacitě 882Wh.
Protože Cube nedělá Bafang, tak se to nedá na přímo porovnat. Dá se porovnat nový Bosch a tam nevidím jediný důvod jít koupit kolo do Mountfieldu a pak zjišťovat na internetu, jestli tam umí kolo vůbec někdo opravit.
Je taky otázkou, jestli novější a lehčí motor neujede s baterií 625Wh stejně jako starší motor s těžší baterií 882Wh.
Pokud byla pro Vás prioritou baterie 882Wh a v MTF jste to pořídil nejvýhodněji, tak je to naprosto v pořádku.
https://www.meldius.com/akumulatory-baterie-do...
To je tohle?
4,3 kg a doba nabíjení 12 hodin?
Tak to je fakt terno :-)
Zarazila mě ta dlouhá doba nabíjení. V popisu uvedené baterky je ale plno chyb. Jednou z nich je i doporučená nabíječka (jen 2A pro sestavu 10S7P článků LG MJ1 3500mA-od výrobce "standard charge 0,5C") a z ní plynoucí dlouhá doba nabíjení.Není logické používat pro větší 7P sestavu slabou 2A nabíječku.Uvedený nabíjecí proud v popisu od Meldius 0,2C by mělo být dle mého 0,2.24,5=4,9 A, a nikoli jen 2A. Při 5A se zkrátí nabíjecí doba asi na polovinu, tedy na 5-6hod. Pro nabíjení 0,5C (3500.0,5=1,750 A na článek a tedy pro 7P sestavu 1,75x7=cca 12A, tedy i 10A nabíječkou.
Příklad větší baterky: Větší baterka z Německa 36V/21Ah=756Wh za 395E-cca 11000Kč s kvalitními Sanyo GA články na https://enerprof.de/fahrradakkus/rahmengestell... Kč
Kapacitou stejná od Bosche je za 24 tisíc-tedy za dvojnásobnou cenu.
pán je odborník, no. Není problém udělat silnou nabíječku, otázka je proč. Přes noc to nabije i 2A nabíječka. Vtip je totiž v tom, že pomalým nabíjením šetříš baterku, rychlé nabíječky zase taková výhra proto není.
Baterie jsem choval jako v bavlnce a hýčkal jak nemluvňátka a stejně prd.
Než stačily nacyklit, kola my ukradli.
Pořádnej řetěz, to je investice Co ušetříš na váze baterie, to narveš do řetězů :-)
Proč odkazuješ na baterii od nějaké neznámé firmičky, když diskuze je o kolech Mounfield? Tady je relevantní odkaz: https://www.mountfield.cz/horske-elektrokolo...
Baterka 7p (24,5 Ah, 882 Wh) vypadá zajímavě, pokud jsou tam články LG, tak to musí být MJ1 nebo M36, obojí články mají samy o sobě vynikající životnost. Těch 20 článků navíc dělá necelé kilo, celková hmotnost kola je jenom 22,7 kg. Není problém sehnat od číňana za pár šupů optimální nabíječky 5 – 7 A.
Jako slabinu vidím kombinaci kliky 42 z / kazeta 11 – 36 z. Pokud bude majitel jezdit větší kopce, tak bude mít malý rozsah převodů a zřejmě bude kazetu měnit. Trochu slabina bude možná i použitá odpružená vidlice.
Mě to hodil google na těch 822W.
Pro mě je v oblasti kol neznámou firmičkou i MTF :-)
Ono je to k prdu, jakkoliv můžeme theoretizovat o kapacitách, i když pro Bosche začaly dělat větší, do toho rámu se mi nevejdou, takže smůla.
Theoreticky by se to dalo nějak propojit a na kolo navěsit
https://newatlas.com/bosch-e-bike-dualbattery...
ale moc parády to nenadělá. Jen ti to o 220W nandá a zase máš po argumentech.
Jediným korektním argumentem pak zůstává ta vysoká cena.
Myslim ze tohle jeste tady ne bylo.
https://www.vasestiznosti.cz/stiznost/35187...
MTF ma 30000Kc navic a jednoho nespokojeneho zakaznika navic, ale dostane o hodne min penez kvuli reklame. Ja bych toho pana prodavace vypovedel. Ja tak to vidim.
Tohle je docela zajímavý spor.
Jestli mají těch 40 km v návodu, tak si docela vážně koledují o žalobu. Slušný amatérismus :-)
Neviděl bych to tak. V návodu je (asi) sice, že rozsah lze servisně nastavit mezi 12 a 40, ale pro vyhovění předpisům je tam pro standardní prodej nastaveno 25.
Mohl by ale namítnout, že to kolo nehodlá provozovat na veřejných komunikacích a pak by mu měli nastavit limit podle přání.
Pokud prodejce uvádí, že to nastavení možné je tak to měli udělat a třeba i s výhradou, že takové kolo nesplňuje podmínky k provozu na komunikacích a pokud to odmítli udělat, tak je něco špatně a myslím, že zákazník není úplně bez šance na úspěch v žalobě.
Třeba ve sporu vydrží a k té žalobě dojde, budu mu držet palce :-)
Tady asi půjde o to,jestli zákazník má nějakou kupní smlouvu,nebo písemnou objednávku,ve které je výslovně uvedeno,že objednává kolo s nastavenou rychlostí čtyřicet.Pokud si prostě objednal kolo u kterého pouze existuje tato možnost,tak mu prostě takové kolo dodali.Tím splnili,co měli splnit a proto se brání.
Ja myslim, ze kdyz pan prodavac rekl, ze limit lze nastavit na 40km/h, a pak obchod rekl, ze to neudela - tak je to podvod. Me zajima, proc ten obchodnik nechtel vzit nove kolo zpet. 30000Kc stoji za podobny problemy?
Vzít zpět by ho měl bez jakéhokoli důvodu.Těžko ale budu v nějakém sporu dokazovat,že prodavač něco řekl.Pro ten obchod by ale i v rámci reklamy,právě kvůli takovýmto zprávám,mělo být jednodušší to kolo zákazníkovi přeprogramovat,aby si ho zákazník nechal.Chyba je v tom,že to nechtějí udělat,nebo že za to chtějí další peníze.Touhle negativní reklamou,když tady o tom čteme,další zákazníky ztratí.Kdyby mu ho bez řečí přeprogramovali,mohli by zákazníky získat.
Není to poprvé, co tady čteme, že odblokování limitu je (prý od r. 2019) výrobci zablokované a prodejci za to mohou být/jsou postihováni. Máte někdo zaručené informace?
MTF jsou "nepozorní" když zákaz odblokování nepromítli do návodu.
Na druhou stranu bych se nedivil kdyby si zákazník (jeho dcerunka) odběr rozmyslel a teď hledá způsob jak se tomu vyhnout. Asi se "diskuze" dost vyhrotila, když je MTF tak neústupný. Jedno neodebrané kolo nemůže jejich obrat nijak nabourat - nezkrachují. :-)))
Přečti si to povídání co tam k tomu je :-)
No, chování prodejců enormě hulvátské, a pán taky asi nebude z nejbystřejších, protože o limitu 25 by asi vědět měl.
Dobře, že použil podobnou taktiku jako MTF, rozmnožit to po netu.
Oni se fakt rozprasili všude a to reklamní MTF trollení si říká o odvetu
Zakoupené zboží e-šopu mohu do 14dní vrátit neporušené bez udání důvodu.V kamenné prodejně to neplatí?
Ne, to opravdu neplatí, obchodník může, ale je to jen na něm pokud to udělá.
Limit elektrické pomoci 25km/h není absolutní, ale platí jen pro provozování kola na pozemních komunikacích. Prodejce měl zákazníkovi vyhovět (ne nutně zdarma) a sdělit mu, že kolo po úpravě bude legálně smět provozovat jen mimo tyto komunikace. Pokud odmítne, je to jasné klamání spotřebitele, jelikož výrobek nemá vlastnosti v souladu s dokumentací (která uvádí možnost nastavení do 40km/h).
Limit 25km/h je absolutní - jinak neplatí vyjímka EU, že je e-kolo považováno za jízdní kolo se všemi úlevami oproti motocyklům. E-kolo by tedy nemělo opustit prodejnu ve stavu, který neodpovídá příslušným předpisům.
Některé výrobky dříve umožňovaly uživatelům vstup do nastavení některých parametrů - včetně limitu rychlosti. Od loňského roku se zde dočítáme, že tento vstup je výrobcem zablokován a prodejci ho odmítají provést, dokonce jim prý chybí sankce.
Co o tom víte - máte konkrétní zkušenost?
P.S. Oprava: nikoliv chybí sankce, ale hrozí sankce.
:-)))
Ten EU limit platí pro provoz kola pouze na pozemních komunikacích! Pro "offroad" ježdění vyhláška není relevantní.
Jistě, ale výrobci nedělají "offroady", ale "jízdní kola", jako taková se prodávají a musí tedy vyhovovat předpisům při opouštění prodejny.
Cituji z MPMD:
"Jiné provedení vozidel označovaných jako elektrokola, která nebudou splňovat ve výše uvedené vyhlášce stanovené podmínky (především, co se pomocného motorku týká – motorek je již namontován přímo od výrobce, tedy je zde ZÁSAH DO NOSNÝCH ČÁSTÍ apod.), je vozidlo z hlediska zařazení posuzováno dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 168/2013 o schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly v platném znění."
>> česky řečeno jde o motorku se všemi důsledky - řidičák, PZ, povinné ručení, přilba atd.
Z této klasifikace jsou ale vyjmuta vyjímkou - motorky s elmotory do 250W, splňující další podmínky cituji:
h) šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h;"
Na takové vozidlo je dále pohlíženo jako na jízdní kolo. Pokud jede rychlostí vyšší než 25km/h silou elektromotoru, je to již motorka - to se neokecá!
Je přece spousta firem, které legálně povolují "offroad" režim. Zde jde o totéž, jednalo by se o poprodejní úpravu na tento režim...
https://www.akumo.cz/zrychleni-elektrokola
ELEKTROKOLO S TOUTO ÚPRAVOU JE MOŽNÉ PROVOZOVAT JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ A NA ZODPOVĚDNOST UŽIVATELE A ZÁSADNĚ MIMO POZEMNÍ KOMUNIKACE, V SOULADU S PLATNOU LEGISLATIVOU EU.
"Offroad" režim je z hlediska legislativy prázdný pojem, nic neznamená! De facto je to odblokování limitu 25km/h. Je lhostejné, je-li odblokování "natvrdo" nebo přes tlačítko jako u Akumy, vždy je to zákrok který motocykl s vyjímkou - de jure považovaný za jízdní kolo - vrací zpět mezi motocykly, tedy motorová vozidla, a jak správně podotýká xtonda, takový motocykl nesmí ani do lesa atd.
Je to na inteligenci každého, zda vyhodí peníze za úpravu a bude riskovat to, že jezdí na vozidle neodpovídajícím platné legislativě.
Jako dlouholetý e-kolista - shodně s vyjádřeními kolegů zde - tvrdím, že pro "běžné turistické cestování" je limit dostačující (Jindrovi i při dálkových jízdách). Navíc při vyšších rychlostech prudce roste spotřeba a zkracuje se dojezd.
Nehledě na to, že motor je stále napájen z baterie a kolega co zde uvádí, že vozí s sebou dvě náhradní baterie by musel přikoupit další :-) Dojezd se nezkrátí v tom případě pokud se zbytek trasy nedojede pěkně bez pomoci za sví :-)
No, ono to tak úplně není, dovolím si poznámku: kolo s motorkem nad těch 250 W do lesa klidně může. Nesmí se ale provozovat (obecně) na pozemních komunikacích. Takže když zůstaneme u toho lesa: s motorkem např. 500 W nesmíš jet po lesní cestě (= účelová komunikace s veřejným, popř. neveřejným přístupem), ale (pokud to stromy dovolí) můžeš jet metr souběžně s touto komunikací (a hlavně teď nepište, že to byste jeli po pozemku, který někomu patří, bez jeho souhlasu, a že se v lese přece nejezdí, protože cyklisté jsou větší ochranáři přírody než ta švédská kráva, atd. atd.).
/Nechci vás diskutující nijak prudit, holt jsem se potřeboval trochu blýsknout :-)))/.
Zákon č. 289/1995 Sb.(lesní zákon)
§ 20 Zákaz některých činností v lesích
(1) V lesích je zakázáno
...
g) jezdit a stát s motorovými vozidly
...
j) mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních
...
Čili do lesa může na kole po cestách, motorovým vozidlem tam prostě nesmíš.
Tak jsem si říkal, jestli sem dá někdo nějakou moudrost o tom ježdění v lese.
A ejhle - je to tady!
Zkusíme tedy zaměnit lesní pozemky za komunikace a plochy v katastrech značené obecně jako "orná půda" - prostě cestu po louce (kde by se tedy jakožto na pozemní komunikaci jet nemělo) a jízdu metr souběžně s takovou cestou (kde se jet už dá).
Tohle by snad projít mohlo...
Čili dopravit si nějak ten samohyb k louce, po ní se kodrcat čtyřicítkou (?) a pak zase samohyb naložit a dovézt domů. Hmmm Takhle nějak to dělají třeba s motokrosovými, nebo okruhovými speciály. S motokolem si to moc neumím představit. A že by to někoho takhle bavilo opakovaně...
Prostě se na tom jezdí furt a všude.
Pro potenciální zájemce o zmíněnou úpravu považuji za důležité zdůraznit text Akumo, že:
ELEKTROKOLO S TOUTO ÚPRAVOU JE MOŽNÉ PROVOZOVAT JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ A NA ZODPOVĚDNOST UŽIVATELE A ZÁSADNĚ MIMO POZEMNÍ KOMUNIKACE, V SOULADU S PLATNOU LEGISLATIVOU EU.
Představa, že pokud Turbo vypnu, tak obejdu legislativu a mám zpět jízdní kolo a mohu na pozemní komunikace je zcela mylná!!! Jednou bylo jízdní kolo upraveno a stala se z něho motorka se všemi důsledky!
Možná to tak docela úplně neplatí. Pro silnější motory se používá např. Eggrider +chytrý telefon s možností nastavení road a off-road režimu, kde road režim zajistí výkon 250W a max 25km/hod, zatímco off-road až plný výkon a max. rychlost dle nastavení.
Přepínání režimů je na řidítkách. Pro cestu po silnici se navolí road režim-tedy dodržení těch limitů.
Správnou odpověď by nám dal soudce.
Souhlasím s renatou68, že buď e-kolo vyhovuje vyjímce a pak je považováno za jízdní kolo, nebo je upravené na větší rychlost/výkon a pak je motorkou. Je zcela lhostejné jestli je nestandardní režim aktivován jednou pro vždy, nebo tlačítkem, či přes mobil.
Zkrátka jednou umí jet rychleji a pak to není jízdní kolo! Akuma na tuto skutečnost správně upozorňuje!
Hmmm, takže když jsem si v roce 2017 koupil kolo s 250W nábojovým motorem, kde výrobce dal možnost zvolit na řídítkách taky off road režim, který umožňuje cca 34 – 35 km/h, tak nemám e-kolo ale nelegální motorku ?
Vzpamatujte se a trochu přibrzděte ve svém teoretickém fabulování.
Zákony se mění. Já jsem také nastupoval do pracovního procesu s odchodem do důchodu v 60 letech a co je mi to teď platné? Také bych mohl říkat, že jsem začal pracovat dříve, než se začal zvedat odchod do důchodu. Prostě teď máš motorku a pokud se ti to nelíbí, tak si ten přepínač můžeš snadno odmontovat a získat zpět e-kolo.
Teoretickou fabulací bych to nenazýval, limit asistence do 25km/h platí jak pro jízdní kola s pomocným motorem, tak pro motorky s vyjímkou. V obou případech je to limitující požadavek aby vozidlo bylo dále považováno za jízdní kolo!
Co sis koupil to je tvůj problém, jak ses nechal zmanipulovat prodávajícím, který ti zřejmě prodal místo kola motorku.
Ještě dotaz: kdy používáš off-road režim - opravdu jen mimo komunikace, nebo právě na komunikacich, aby se dostal do cíle rychleji?
Někteří cyklisté a úpravci stále využívají toho,že ten rychlejší elektropohon se těžko dokazuje.Když Policie změří cyklistovi na elektrokole rychlost 50km/h,tak mu těžko dokáže,že má rychlejší přípomoc,než do 25km/h,pokud ten cyklista bude za té jízdy šlapat do pedálů.To by museli to kolo jedině odvézt do nějaké zkušebny.Jinak při běžné kontrole moc šancí nemají.Na pohled nic odlišného neuvidí.
No třeba se vymahatelnost zlepší, v Německu to prý už nějak řeší. Když se dají na místě vážit kamiony, tohle půjde taky.
To by potřebovali mobilní válcovou zkušebnu.Nějaký elektronický systém,který by byl kompatibilní s elektronikou všech existujících elektrokol a zkontroloval max.rychlost,asi bude existovat těžko.
Tak to není ádnej velkej problém. Jde o to točit kolem, na kterým je měřák rychlosti (ten tam být musí), klidně se při tom o to kolo může majitel opírat.
Koneckonců jde taky jen mrskat magnetem kolem měřáku rychlosti, aby si to myslelo, že to jede...
Cyklokomputer tam jednak být nemusí,za druhé je to samostatný systém,který se zapojením motoru nijak nesouvisí a za třetí si ani neumím představit,že by někdo na přizvednutém kole rukou roztočil přední kolo na rychlost alespoň 25km/h.Max.rychlost přípomoci je odvozena od otáček motoru.
Jak který systém - montuje se obvykle samostatný snímač a měří se rychlost jízdy. Na displeji si nastavíš průměr/obvod kola.
Měření odvozené od otáček motoru by bylo nepřesné, při změně převodu by indikovalo jinou rychlost.
Pokud půjde o nábojový motor,tam tam to klidně takhle jednoduše může být.Za tím motorem už je jen jeden převod,který je stálý.U středového motoru,za kterým ještě následují převody,tam je třeba měřit skutečnou rychlost jízdy,aby elektronika věděla,kdy tu přípomoc vypnout.Na pohled ale policie na kole s odblokovaným omezením nic neuvidí.I ten plyn,pokud ho Policie na kole uvidí,může být legální manuální asistent,který funguje jen současně se šlapáním a při 25km/h se odpojí.
Ještě bych odpověděl kolegovi Vysočinovi. Off-road téměř nepoužívám, těch 25 km/h stačí. Navíc vyšší rychlosti si hodně cucnou baterku. Pokud off-road zapnu, tak většinou tehdy, když se ocitnu na frekventované silnic plné aut a tiráků a chci odtamtud rychle vypadnout.
Jinými slovy, na silnici si zapneš ilegální motorku, ale nevidíš ji ...
Ano, přiznávám se je to tak. Jsem bídák toho nejhrubšího zrna, doslova a do písmene.
Kromě toho kdo ví, jaký je můj postoj ke státnímu zřízení ? Určitě neplatím řádné daně. Jakou zanechávám uhlíkovou stopu ?? !!! A určitě jsem staré ekologické prase !!!
Jsem vinen a zasloužím ten nejvyšší trest !!! :-)
Cyklistiku si rozvracet nedáme !!! :-(
Díky za upřímnou odpověď, očekával jsme jí a rozhodně tě neodsuzuji.
Pokud se držíme litery zákona, tak je zde rozpor, my ho nevyřešíme, na to jsou soudci.
Přesně tak. Je úplně zbytečné kvůli tomu někomu nasazovat psí hlavu. Každý tak jezdí na svoji zodpovědnost. Blbý by akorát bylo, kdyby tím někde na frekventované stezce, nebo pěšině prasil.
Na druhou stranu je ale úplně nesmyslné popírat znění zákona, nebo vymýšlet nějaké podivné kličky a konstrukty na alibistické okecání. Stejně to nikdo nehlídá, ani nekontroluje.
No, na těch "internetech" chodí děsivé zvěsti, jak si německé švestky na čipaře vyšlápli.
Ono výkon nezměří jen tak někdo, že si jel rychle neznamená, že si jel na motor, ale zjistit, jestli máš čip nebo ne, když existují asi dva, tři způsoby aktivace, je celkem snadné a zvládne to i policajt. Stejně tak zvládne zjistit, jestli máš páčku, což se taky nesmí.
Vzhledem k tomu, že e kolistů mohutně přibývá, v jistou preventivní represi bych i věřil, tedy v Rajchu.
U nás tě budou nahánět jen když nevydáš účtenku na žvejkačku za bůra. To je na flastr v tisících
No, píšu někde vejš, že nevidím problém při kontrole nasimulovat rychlost 25 km/h. Ty e-kola mají měřák rychlosti v drátech, jak jakejkoliv jinej měřák rychlosti. Stačí mrskat magnetem kolem čidla a hned tam vyrobíš rychlost jakou potřebuješ...
A pokud to má někdo natvrdo odčipovaný, tak to poznají celkem jednoduše, nasimulují rychlost na měřáku a vidí, jestli to odpojilo motor nebo neodpojilo.
A pokud tam vůbec nemá měřák rychlosti, tak se není ani o čem bavit...
Improvizovaně se dá dělat a zjišťovat leccos. Ale pokud chceš někoho za něco trestat, musí to mít spolehlivou metodiku a kalibrované přístroje, nezpochybnitelné postupy podle předpisů.
Tak to zas takovej problém není nechat si zkalibrovat stojan, do kterého upneš kolo a roztočíš kolo s měřákem na testovanou rychlost. Takové zařízení dokážou vyvinout a ocejchovat coby dup, to není jak váha na mnohatunový kamiony. Koneckonců si to můžou okopírovat od němců hned, jak tam s tím začnou.
Ale spíš to vidím, že si na tom někdo udělá dobrej kšeft, na tom se bude dát vydělat v podstatě za minimum práce a materiálu.
Nějak by to napřed muselo vstoupit do předpisů (zákon, nebo vyhláška), pak nějaké prováděcí předpisy, pak projekt a vývoj zařízení, testy, schvalování, následně výběrové řízení na výrobce a konečně zavedení do praxe (a v každém z těch kroků do toho může kvůli svým mocenským nebo ekonomickým zájmům několikrát hodit vidle).
Takže se na něco takového můžeme těšit nejdřív v roce 2025, ale spíš později. Kvůli zpoždění nehrozí ztráty na životech, ani na hodnotách, na pokutách to zajímavou cifru taky nevynese. Příliš politických bodů ani zásluh se na tom nenasbírá a třeba taková Policie má tisíc mnohem palčivějších problémů na řešení. Takže určitě nebude nikdo nikam spěchat.
Až na to, že kontroler toho motoru vůbec nesleduje ten měřák, ani rychlost točení toho předního kola. On sleduje otáčky toho svého motoru. Takže pokud neroztočíš ten motor a možná k tomu i zadní kolo, abys postihla zařazený převod, tak si nepomůžeš. Na to potřebuješ ty válce.
Není třeba pohon ani složitě čipovat, kdo nemá možnost změnit rychlost přímo v nastavení přes dispej, stačí otočit senzor otáček proti klikám šlapání, místo proti magnetu ve výpletu. Jednoduché, funkční, efektivní...
https://youtu.be/K8yF6mzg2aw
Přesně, to už tady někdo psal. Měřák na kliku a je po ptákách :-)
Ono je na silnici celkem šumák, jestli to má či nemá vypínač, tam to nikomu nevadí a riziko za případnou havárku a odpovědnost na sebe bere ten, co na tom jede, jeho problém a ničí škoda.
Pokud by mělo dojít na nějaké kontroly, tak na profláknutejch cyklostezkách, pěšocyklo či po lese, kde s tím může někdo prasit a někdo si bude stěžovat.
Nějaký prokazování v těchto případech asi moc nutné nebude. Ti bastlíři se nerekrutují z horních desetitisíc, co si můžou dovolit vyskakovat na nějakýho ouřadu či na policajta. Takže při první stížnosti nebo projednávání přestupku sklapnou kufry a dají si pozor, aby neprasili.
Jste jak malé děti.
Fakt.
Žádné měřáky nejsou potřeba.
Německá švestka prostě ví, že když zmáčkne tlačítko "walk" a objeví se 99 tak je načipováno, chytrolíni
a pak otevřou ten motor a najdou to
Jenomže na to aby to mohl udělat a co s tím dál musí být jasná pravidla a ty my nemáme ani v náznaku a zatím není tak zásadní důvod aby se tím někdo zabýval a něco tvořil.
Máš pravdu, nehlídá, ani nekontroluje, protože to asi není problém. Ten je pouze v hlavách přispívajících antielektrokolistů, kteří to zde do zblbnutí prezentují. Při jízdách potkávám mnohem více "prasících" klasiků, kteří na plné cyklostezce jedou na plné koule a rozhánějí dav.
Jinak není problém cokoliv měřit, úpravu lze mnohdy zjistit i jen pohledem - třeba přítomnost tlačítka "turbo". Policejní technici jsou vyšší level než pouliční "švestky".
Elektrokol je u nás prý kolem 300 tisíc, přestavby budou řádově ve stovkách a kolik z nich si nechalo stroj přečipovat?
Za mnohem větší problém vidím elektrokoloběžky pro turisty - jak se komu podařilo - údajně legálně - půjčovat monstra s motorem 1kW i více (viz obr). Z hlediska legislativy je koloběžka považována za kolo a tam je limit 250W!?
Nehlídá a nekontroluje především proto, že na to hlídání a kontrolování nejsou žádná pravidla a také hned tak nebudou.
Ať se koukám, jak se koukám, motorku porád nevidím. :-)
Myslím že ten přepínač neodmontuju. Volím s tím stupeň přípomoci 1 - 5, popř 6, 7 pro off road :-) .
Ještě k té teoretické fabulaci - norma hovoří jasně - cituji:
"V případech, kdy provedení vozidla - elektrokola neodpovídá podmínkám uvedeným v příloze 12, část C, vyhlášky č. 341/2014 Sb., v platném znění, nebo nejsou vyjmuta z působnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 168/2013, tak vozidlo - elektrokolo podléhá schválení k provozu na pozemních komunikacích, registraci atd. zpravidla jako motocykl, nebude se tedy jednat o jízdní kolo a jeho řidič je povinen provozovat ho jako motorové vozidlo – motocykl v souladu se zákonem č. 361/2000 Sb. jako např. být držitelem příslušného řidičského oprávnění."
Tvrdé, nepříjemné, ale jednoznačné.
Jenže pokud to jede na motor víc než 25 km/h, tak už to není kolo a tedy nesmí to ani do lesa, čili si to můžeš provozovat tak na svý zahradě nebo motokrosový dráze apod. Takže pokud nejsi zmrd co si se zákony vytírá, takový kolo je ti k ničemu.
proč by nesměl do lesa, pokud má svůj a nebo smlouvu s majitelem?
Nesmí. Je celkem jedno, kdo ten les vlastní, se na les vztahuje příslušnej zákon a ten platí i pro majitele.
To máš stejný, jak sice můžeš vlastnit čokla, ale sežrat ho stejně nesmíš.
To jsou stejně úplně zbytečné diskuse. Ať si někdo zkusí jet po lese mimo cesty. A navíc rychleji, než 25... Vždyť je to nesmysl, v lepším případě utrpení. Co chvíli potká nějaký rygol, nebo větev přes cestu, namotá přehazku, zrakví se. Tak ještě na těžké krosové motorce, ta si to tak nějak porovná, ale ne na kole.
Je dobře, že nám kolega Air připomenul, co se rozumí pojmem "pozemní komunikace".
Prolamování limitů se stalo módou, které až tak moc nerozumím, ale je to tak. Kolik jem tady je založených témat za tímto účelem. Bafangové si to řeší softwarově, ostatní hardwarově. Prodávájí nejrůznější čipy, které se připojí k motorku, a pak tlačítkem, nebo kombinací tlačítek na displeji deaktivizuješ limit. Není to zadarmo, ty čipy stojí od tisíce do desítky. Jsou firmy (i u nás) co ti "odborně" stroj načipují. Předpokládám, že ti dají podepsat, že tě upozornili, že s tím nesmíš na veřejné pozemní komunikace, jejich problém.
O tom, že se "čipuje" se ví, a vědí to i policajti. Zjistit "jmenovitý výkon" motoru je v terénu obtížné, stejně jako ti dokázat, že si těch 40 jel s přípomocí a ne za svoje.
Ale zjostit přítomnost čipu co odblokuje rychlost je snadné, prostě stiskneš to tlačítko, nebo jeho kombinaci a uvidíš těch 99.
Nevím jak to mají právně ošetřené, ale píše se, že za přítomnost čipu v kole jsou v Německu tvrdé pokuty.
Takže přišli na to, jak to obejít, jsou čipy, které neaktivuješ čudl, ale mobilní aplikací. Tak na takový čip snadno nepřijdou, pokud nerozeberou motor. A do motoru ti v terénu policajti nepolezou.
No a Bosch, jako německá firma, nemá zájem prodávat strojky, co lze snadno oblbnout a porušovat předpisy. Takže nejnovější motory použití těch mobilem ovládaných čipů, neumožňují.
Určitě to nebude trvat dlouho, a někdo to zase crackne, a vymyslí cosi jak to obejít.
Jako většina místních služebně starších e cyklistů, považuji prolamování limitů za hloupé a zbytečné.
Přesně tak. Nevidím důvod, proč jezdit na motor více jak 25 km/h, pak za své. Když na to nemáš, tak na to prostě nelez. A v terénu je to už úplný nesmysl. Ale některým pocit, že zase něco ojebali, za to stojí. Ve Švýcarsku např. to povolené je, ale pak kolo musí mít registraci a povinné ručení.
Odpověď proč Bafangové a někteří další umožňovali naprogramování limitu je jednoduchá. Některé státy EU měly limit pro jízdní kola s pomocným spalovacím motorem 25km/h, jiné až 45km/h.
Až po sjednocení legislativy pro elektrokola byl zaveden jednotný limit a proto zřejmě již nejde vstoupit do menu a limit přestavět.
N3kde jsem četl, že v Americe mají povoleno n3co kolem 40ti.
Ono to jde softwarem jistě taky nastavit i u Bosche nebo Yamahy, ale ten si drží výrobco pod palcem, tak to očůrávají těma čipama.
Číňan v tom nechá hrabat každého.
Je to na jednu stranu výhoda na druhou to přinášï problémy, protože když se v tom pohrabe někdo, kdo o tom ví prd, může nasekat slušnou paseku.
Zaplombovat a nedovolit se v tom hrabat, jinak přijdeš o záruku, je celkem rozumné řešení.
V USA mají pro normální ebike limit 750 W a 32 km/h, speed pedelec pak 45 km/h.
Class 1: 750W/20mph max, pedal activated only.
Class 2: 750W/20mph max, throttle activated only.
Class 3: 750W/28mph max, pedal activated only. (Speed Pedelec)
Ale nevím jestli si pak jednotlivé státy do toho nezasahují.
Jo, kolem 30km/h je pro kolo rozumná rychlost, EU k tomu časem jistě dospěje. Já už jsem napřed:)
Koukám, že přispěvatelé již zapomněli, že se tento problém tady řešil nedávno (05.2019) - dokonce na pokračování:
https://www.nakole.cz/diskuse/25771-budeme...
jako reakce na tento článek :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-pet-let...
Kola MTF nebrat.
Také jsem naletěl. Mám na kole závadu a nejsou ochotni mi jí opravit. Prý na kole neumím jezdit.
Mám od loňska horský MTF 6,1 s baterií LG 20,3 Ah (730 Wh) - display nájezd(od počátku) 100km, reálně o cca 25% méně. Druhý jsme koupili letos -horský MTF 6,2 se Samsung baterií LG 20,3 Ah (730 Wh)-display nájezd 195km, reálně o cca 25% méně. Jezdíme ve dvou stejné trasy i zátěž, proto mi nejde do hlavy, proč 6,1 má v postatě o polovinu menší nájezd.Baterii jsem nechal přeměřit - výsledek - je v pořádku.Máte někdo zkušenost s nájezdem 6,1 s touto baterií?
Jinak jsem s MTF koly zcela spokojen-podotýkám-jsem blízko důchod.věku a kolo mi slouží jako turistický prostředek.Váha nehraje s přípomocí vliv, spíš by si každý měl vyzkoušet, jak která značka a velikost mu sedne.Snad jedna nepříjemnost je přípomoc při vedení kola, kdy palec na tlačítku displaye je nepříjemný-ale tak to má více značek.V obtížném terénu bych na norm. kole neměl šanci.
Kola jsem dal za babku v Mtf. přečipovat na 35km/hod.-to je pro nás starší zcela postačující.
Mrzí mě příspěvky některých jednotlivců, kteří se neumějí přenést přes svou ješitnost a nejsou schopni jakékoliv tolerance k názoru ostatních.Je to jako vir v diskuzních stránkách a zcela to kazí vzájemnou snahu o pomoc ostatních.
Pro nás starší a i pro ty mladší je nepřečipovaných 25km/m max pro kolo ve funkci kola zcela postačující. Kolik lidí na crosovém kole dokáže po rovině šlapat delší dobu rychleji než 30km/h. Jako udržitelná rychlost je těch 25km/h zcela vyhovující. Vyšší rychlost potřebují lidé, co si to kolo pletou s motorkou. Za své to delší dobu neudrží, tak si koupí ilegální motorku.
Vratˇme se k tématu. Taky mám kolo od této firmy. Musím předeslat, že moje rozhodnutí se rodilo po několik měsíců, příčemž jsem porovnával všechny možné parametry a ceny. A že se nedám opít rohlíkem, o kolech něco vím a odjeto mám si myslím slušnou porci.
Tak jsem měl našetřeno čtyřicítku, ale znáte to; pořád to nebylo ono. Zejména jsem chtěl Bosche nebo Yamahu, ostatním jsem nedůvěřoval, ani nevím proč. Vždy mne bavil terén, tedy rozměr 27,5, široké pláště, vysoký výkon... Ale každý narazí na svůj strop a nakonec jsem pořídil model 9.0 za 56 tisíc.. Kdyby tenkrát dělali 4gen. Bosche a větší baterku, šel bych ještě dál. A četl dostupné testy a recenze.
A teď rychleji. Za dva a půl roku mám naježděno 5500km. Řetěz vydrží nad 1700km a to stejné destičky. Kvalita je kupodivu dobrá, na nic nebylo třeba sahat a to ani seřízení přehazky. Vidlice ujde. Překvapila mne přehazka, 10s Shadow+, což jsem nečekal. Totéž pevné osy Boost, s nimiž jsem neměl zkušenosti, mne potěšili.
Koupě: Nechali mne projet, poradili, co věděli. Ale hodně věcí nevěděli nebo mystifikovali. Celkově dobrý.
Servis: Na garančku jsem dojel, ale musel jsem tam kolo nechat, asi nechtěli, abych se jim díval na prsty. Na druhý den jsem kolo vyzvedl, nebylo co seřizovat po 200km. Ale budiž. Čase mi bylo divné, že tachometr šidí. A to je jediný problém, co s tím kolem byl. Jak se to řešilo..
zbozi.cz/obchod/11857/?strana=2
Tedy po této zkušenosti si myslím, že tito mechanici (tady ve Znojmě) ví o kolech kulový, zato umí vše okecat. Na online lince slečna nepomohla, pořád odkazovala na servis. Takže zbytečná ztráta času. Diagnostiku neumí, resp.asi nemají licenci a měsíc čekat, co s tím udělají, tak to v žádném případě. Nakonec mi diagnostiku motoru udělali za pětistovku v KTM, do půl hodiny a seřídili tachometr z 2240 na 2070mm, viz protokol. Čili z reálných 23 km/h je teď 25km/h, a víc nepotřebuji.
Další diagnostiku, tentokrát i baterii, plánuji v r.23-24. Jestli dožiju.
Zdravim zkousel nekdo dobijet vetsi baterii (ja mam MTF Mount 6.1 730Wh) nabijeckou s 5 Ampery? Potrebuju rychlonabijeckou dobijet pres den na cca 1hod, jinak pres noc nabijim orig. s 3A. Obejvila se u me dalsi 3A nabijecka, tak jsem zkusil je zapojit paralelne (vim, ze to neni korektni) a kolo to odmita. Na wattmetru v zasuvce 220V se objevi prikon 270W (orig. 3A bere cca 125W) ale po par vterinach nabijeni skonci a po par dalsich vterin proces se opakuje. Ale kdyz mam pres 85% baterie nabijecky paralelne funguji pri prikonu cca 100W. Predpokladam, ze kolo odmita 6A nabijeni (2 nabijecky po 3A) i kdyz tak velke baterie by mely brat pres 10A. Nebo zkousel to nekdo aspon s 4A?
Ak je batéria "zdravá" tak by stálo za pokus jednu nabíjačku zapojiť normálne a jednu na výstup batérie. Pokiaľ ide len o čiastočné dobitie na tú hodinu a batéria sa nenabíja doplna nemalo by to vadiť. Je to samozrejme na vlastné riziko, nevieme aká elektronika v batérii je...
Zdravím,
před časem jsem slíbil, že napíšu něco k tématu, až budu mít víc zkušeností. U mne je to Bosch ...CX a tak tedy zkušenosti a servis. Dnes mám dvě el.MTF. Na prvním mám zrovna přes 9000 km (model 9.0,motor 3g 2019) a to druhé z druhé ruky (model 9.1 4.g r.v.2020) má 4500 km, z toho půlka je moje. Kola a výbava jsou totožné. Myslím si, že už můžu fundovaně hodnotit a navíc srovnávat. Jezdím podle možností v terénu, libuji si i v bahně a na kameních, nicméně víc jak půlku mám asfalt.
Ke kvalitě kol jen tolik, že je vynikající, nikdy mne nenechalo ve štychu, nic neprasklo, převody jsou spolehlivé a u staršího i velmi tiché. Kolo teď používám do terénu a v zimě; má trochu nižší výkon, dost větší odpor, ale krásně řadí. Přičítám to tomu malému pastorku. Navíc, když to srovnám, je dravější.
Výdrž baterie 500Wh je od 4,3 (rovinky v Břeclavi) až 7,6 (Wh/km) na Hardegg, Prýgl a část Br. Podkovy a jiné v Brně). Výdrž se za ty 3 roky a půl nezměnila.
Druhé kolo má větší baterku (625) a výkonnější motor; tedy sice líp pomáhá, ale je klidnější a je třeba vyšší kadenci, aby se chytl. Tedy to je jen můj subjektivní pocit. Měrná spotřeba je +/- stejná, v terénu o pár % vyšší, na rovině zase nižší. Můžu to "valit" i na ECO nebo TOUR, kolo jede a motor pocitově míň brzdí (ale ne tak, jak jsem očekával). Používám ho na delší cesty kvůli baterce a ani jedno nemá čip...Taky má jiný zvuk, říkal jsem první přede, druhý vrčí:) a krom toho hrká, zejména na kostkách a kamenech). Soudruzi v NDR by se měli zamyslet a možná i chytit za nos.
Kola nejsou přečipovaná, diplej Purion mi vyhovuje, můžu kola otočit na znak) atd.
V dalším zhodnotím servisy, to už bude míň radostné počtení.
Lidi jen ne kolo z Manfildu. Bohuzel ja se nechal zlakat a doplatil na to ze mi nakonec kolo nechtěly opravit a to prez to ze jsem celou zavadu nahral na mobil tedy chování elektrokola pri jize video nikdo videt nechtel. Nakonec jsem kolo odvezl do jineho servisu v Litomyšli kde mi kolo opravili. Na kole v manfildu v te trznici kde sezenete od psich granuli prez sekacku po vino i elektrokolo řekli ze nejsem prvni kdo to tam kolo privezl ze manfild kola opravovat neumi. Jinak na mem kole bylo meneno: cely motor baterie a displej takze mi valstne zustal puvodni ram a kola. Pak uz to proste opravovat odmitli. Takze pokud chces mit opravy na kole pup ho tam.
Něco takového kupujícího vždycky potěší.
Nevim jak mají zajištěný servis traktorů a dalších dalších strojů, ale když to zvládnou, tak by měli i kola. Těžko to může být větší problém než velká sekačka.
Pokud s tím plánuješ fakt jezdit, rozhodně nedoporučuji. Ve 2 tis. km výměna zadního pletení, to se ještě dalo. Pak odešla vidlice, ale mně to bylo pořád celkem jedno, koupil jsem kolo jako pracovní nástroj na rozvoz jídla. Ale až do té chvíle, než se při 9 tis. km se rozsypal motor. To vše po 7 - 8 měsících provozu. Amortizace horší než u auta. Navíc musíš počítat s tím, že kolo ti v sevise namísto odborníka přebírá nějaká recepční, které tam lidi nosí sekačky a jejím úkolem je pouze vzít si na tebe číslo a vydat ti doklad a tím, že na servis mají měsíc. A taky ten celý měsíc vždycky využijí. Neochota a neuznane reklamace, to tu píši i mnozí přede mnou. Takže pro dědulu, který a tím najede 200 km a pak to hodí do garáže nebo na bazoš dobrý, jinak odpad.
Co jiného se také dá čekat od kola za pár korun z prodejny která jinak s kolama nemá nic společného.
Elektrokolo MTF nedoporučuji, mám špatnou zkušenost s kolem Grand 1.2 - po 2 měsících ježdění je baterie na poloviční kapacitě, než garantují. Dojezd prý až 110 km, ale reálně mi baterka vypne po 50 km. První 2 měsíce jsem ujela alespoň těch 80 km, nyní dávám 50 a pravděpodobně kapacita baterie půjde stále dolů. Vyhozené peníze.
Zakoupeno MTF 7.2 bafang M500, 5400km bez závad
vyměněny destičky 2X.Pak praskl rám pod sedlovkou.
Kolo vyměněno v rámci záruky do tří dnů za vyšší model Mount 8.2 bafang m510 v Č.Těšíně.Takže velká spokojenost.
Jinak servis je také o lidech.
Nemyslím si, že prasklý rám během záruky a následná výměna je dobrou známkou kvality kola. U nového kvalitního kola nemá rám co praskat. Výměna je jasná, na co by se ještě ta záruka měla vztahovat, když ne na fatální havárii kostry kola?
V podstatě na nic jiného, vše ostatní je opotřebení provozem.
Stát se to může každému rámu,ale nemusím nic nikam
posílat mám prodejnu a servis pod nosem.Ostatně
rámy pro MTF se vyrábějí v itálii i pro jiné značky.