reklama
Země: Rumunsko Rumunsko, Ukrajina Ukrajina

Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Košic

V termínu 25.9.-4.10.15 se chystám jet na kole z Rumunského Banátu (Svatá Helena) karpatským obloukem na Ukrajinu (Koločava) a do Košic. Sám, pokud se náhodou někdo nepřidá.

Uvítal bych rady, co po cestě navštívit a na co si dát pozor. Taky by mě zajímalo, které hraniční přechody Rumunsko-Ukrajina a Ukrajina-Slovensko zvolit, abych neměl problémy s celníky. Případně, jestli nebude lepší se Ukrajině vyhnout. Jaké počasí můžu očekávat v Karpatech a jestli nakoupím potraviny po cestě.

Přibližná trasa je zde:
http://www.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 04.09.2015
Autor: Marin7
  • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

         

    Pěkná cesta, smělý plán, gratuluji k tvému rozhodnutí. Hraniční přechod UA/SK Mali Selmenci jsi zvolil úplně správně. Je určen pro pěší a cyklisty, pohoda bez aut. Pravda, jel jsem tudy už dávno (v roce 2012), ale bez sebemenších problémů s hraniční kontrolou. Ukrajině se rozhodně nevyhýbej. Pakliže nemáš namířeno do oblasti konfliktu, zbytek země je standardně bezpečný, stejně jako ostatní země Evropy. Projížděl jsem UA v loňském roce v době anexe Krymu a krize v Oděse. Realita nebyla tak drsná, jak její mediální obraz. Tehdy na hraničním přechodu mezi Moldavskou republikou a Ukrajinou jsem neměl sebemenší problémy. Ani jsem nemusel stát frontu s osobními auty, hraniční policie mně odbavila přednostně. Věřím že na ostatních hraničních přechodech to bude stejné. Je opravdu rozdíl jestli jedeš do země na kole, nebo autem. Pozor, některé hraniční přechody jsou určené pouze pro motorová vozidla, tam neprojedeš. Informace získáš na internetu. V roce 2014 jsem navštívil 16 zemí směrem na V a JV od naší republiky. Na hranicích jsem neměl problém ani jednou. S nákupem potravin během cesty je to stejné jako ČR. Vlastně lepší, v RO a UA je krámek v každé vesnici otevřený až do večera (na platební kartu moc nespoléhej). Ve městech najdeš klasické supermarkety jako doma. Počasí v Karpatech můžeš očekávat srovnatelné s našimi nebo slovenskými Beskydami. Pro inspiraci se můžeš podívat na:
    http://www.treking.cz/cyklistika/kolocava-na...
    http://avant.rajce.idnes.cz/2012_08_30.7.-7.8....

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.09.2015
    Autor: pavelv
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

           

      Díky za vysvětlení. Popis cesty a fotky jsou super, hned mám v tomto deštivém dni lepší náladu. Už jen z fotek vidím místa, která bych nerad minul. Existuje něco podobného mapám na seznamu, co mi ukáže turisticky zajímavá místa v RO a UA poblíž trasy a pomůže mi tak s plánováním? Velké turistické cíle najdu snadno na netu, ale mi jde spíše o drobné zajímavosti podél trasy.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.09.2015
      Autor: Marin7
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

             

        Ve využívání možností virtuálního světa nejsem tak zdatný, ale věřím že obdoba map jako seznam.cz je i v RO nebo UA. Já při plánování cest využívám možností, odkazů a fotek na Google Earth. Hlavně ale pročítám desítky cestopisů, článků a místopisů oblastí do kterých mířím. Každou cestou už někdy někdo jel a něco o tom někam napsal. Je to proces zdlouhavý, ale mě to tak baví. Ne zřídka využívám během cesty samotné doporučení místních lidí, na co se mám jet v jejich kraji podívat. Pokud budeš mít zájem, mohu ti půjčit slušnou automapu Zakarpatské oblasti v měřítku 1:250 000 koupenou od Dimap.hu. I v ní je řada turisticky zajímavých cílů. Mám i tur. mapu Banátu 1:100 000. Ve Svaté Heleně jsem byl několikrát, naposledy v roce 2014 ale vždy jsem pokračoval na východ nebo západ kolem Dunaje. Cestu na sever do pohoří Maramureš neznám. Nejucelenější informace o Karpatech v českém jazyce najdeš myslím na www.Karpaty.net. Ještě odkaz na malou vzpomínku na Svatou Helenu:
        http://avant.rajce.idnes.cz/2014_Morava-Balkan...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.09.2015
        Autor: pavelv
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

               

          Su ostuda, tatova rodná dědina a já sem tam eště nebyl.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.09.2015
          Autor: Grille
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

         

    Ještě bych se zeptal na divou zveř. Myslím tím psy a medvědy. Jak na ně?

    V Tatrách jsme obdrželi radu, co máme dělat při setkání s medvědem. Ta zní: Nic, medvěd se o všechno postará sám. :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.09.2015
    Autor: Marin7
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

           

      Nedávno tady byla rada, házet na medvěda hovna :-))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.09.2015
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

             

        Myslíš ta s rolničkama? :))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.09.2015
        Autor: hekynen
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

               

          Když je stačíš přidělat, tak i s rolničkama :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.09.2015
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

                 

            Ale né, to jsou rolničky těch lidí, co si je vzali proti medvědům! ;-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.09.2015
            Autor: hekynen
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

           

      Na psy pepřák, na medvědy rolničky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.09.2015
      Autor: hekynen
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

             

        Pepřák funguje dobře? Pes uteče?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.09.2015
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

               

          Prej ano. A prej to funguje i na medvěda. Ale vyzkoušeno to nemám, s každým psem jsem se zatím domluvil (zatím max stačilo zařvat Táhni hajzle!). A medvěda jsem zatím ještě nepotkal.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.09.2015
          Autor: hekynen
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

                 

            A co majitel, ten taky poslech :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.09.2015
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

                   

              Ano, na majitele/ku to funguje taky. :)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 04.09.2015
              Autor: hekynen
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

           

      Na to je těžká odpověď. Tady bych použil citát Daniela Defoe:
      Strach z nebezpečí je tisíckrát horší než nebezpečí samo.
      Za více než dvě desítky let toulání se po Evropě a Asii jsem byl psem napaden jednou.Bylo to v Bosně. Popsal jsem to tehdy takto:
      „Mám dobrodružný zážitek. Byl jsem napaden psem. Vlčák šel po zadní brašně, kterou prokousnul. Viděl jsem ho už z dálky, jak běží po louce k silnici, neštěkal, vrčel, chtěl si kousnout. Přišlápnul jsem co to dá a křičel na něj. Nezastavilo ho to, jen zrychlil také a zaútočil… naštěstí moje rychlost už byla dostatečná a ujel jsem mu. Začnu vozit po ruce klacek a pepřák v kapse. Doposud útočníka vždy zastavil křik (řev silným hlasem), ale ty bestie vždy při útoku štěkaly a potom se lekly. Dnes jsem měl opravdu obavu…

      Medvěda jsem ještě nezahlédnul ani dalekohledem. Ani v Karpatech, na Balkáně, Kavkazu....
      Neexistují zaručená pravidla chování při setkání s medvědem.
      Medvěd je plachý, člověku se raději vyhne, nečíhá na něj a bezdůvodně na něj nezaútočí.
      Snažím se ale dodržovat určité obecně známé zásady při táboření v přírodě. Zejména co se týče vaření, odstranění zbytků potravin, odpadků, nebo obalů od potravin z tábořiště, které medvědy, divoké psy, či vlky přitahují.

      Pro zpestření: v letošním roce při toulání čecho-moravou jsem měl v noci nejdramatičtější zážitek s divokými prasaty. Ustlal jsem si neuváženě pod zralou třešní pod kterou oni v noci chodili hodovat. To jejich vzteklé, nespokojené funění slyším ještě teď...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.09.2015
      Autor: pavelv
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

             

        "Super" je taky, když ti ráno kolem stanu začne běhat stádo koní vypuštěných na volno na pastvu a na proběhnutí...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.09.2015
        Autor: hekynen
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

         

    Ahoj. Se domnívám, že tento termín není zrovna nejvhodnější, protože tou dobou už jsou dlouhé noci, tma začíná příliš brzy a zabere ti spoustu drahocenného času. V létě je sice víc teplo, ale delší dny a dá se víc hodin strávit na cestě, i když v těch kopcích bude den o kapánek delší. Což to nechat na jaro?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.09.2015
    Autor: Pepíček
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

           

      Furt je cca 12 hodin světlo, takže až taková hrůza to nebude. Holt nebude ráno vychrapovat do desíti, ale trochu si přivstane. Ostatně, tma je už docela brzy, může jít tedy i brzy spát... ;-))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2015
      Autor: hekynen
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Z rumunského Banátu karpatským obloukem na Ukrajinu a do Koš

           

      Právě v tomto termínu by bylo pro firmu přijatelné, abych dostal dovolenou. A říkal jsem si, že Karpaty na podzim by mohly být zajímavé. Navíc myslím, že na jaře tam bude sníh a bláto a na léto už mám jiné plány. Krátké dny mi taky dělají starost, navíc průměr přes 100 km/den v horách a neznámém terénu. Zkusím si vzít 14 dnů dovolené a rozhodnu se podle předpovědi počasí. Tím pádem bych se mohl pár dnů zrdžet v Banátu.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2015
      Autor: Marin7
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

386 cyklistů (6 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024